Братско общение в тревожни времена

Дискусии върху Библейски и духовни въпроси => Последни времена => Темата е започната от: Nikolay - Февруари 18, 2011, 19:36:08 PM

Заглавие: Как тълкувате това ?
Публикувано от: Nikolay - Февруари 18, 2011, 19:36:08 PM
От известно време ми се върти в главата следния цитат:

Цитат6 И чух нещо като глас отсред четирите живи същества, който казваше: Един хиникс пшеница за динар, и три хиникса ечемик за динар; а дървеното масло и виното не повреждай.

Като визирам подчертаното. Какво ще рече това, да не поврежда гроздето или качеството на самата напитка или нещо друго ?
Дървеното масло мисля че е елея с който се помазва, но може и да бъркам.
Повреждането го свързвам примерно както са храните с ГМО.

Като цяло това е третия печат и това е едно от нещата по-които да познаем, че се е случило. И той може да е доста явен именно за това мисля че е хубаво да се проучи /ако някой не го е направил вече де/.
Заглавие: Re: Как тълкувате това ?
Публикувано от: Watchman - Февруари 19, 2011, 02:06:01 AM
Доколкото разбирам в контекста на този пасаж става въпрос за ГЛАД и за поскъпване на храните. Ето защо в същия контекст "виното и дървеното масло" не повреждай ще означава, че техните цени няма да се вдигнат толкова. В случая цената от един динар е дневен надник. Сиреч сметките са нещо такова, че човек трябва да работи цял ден за около 1 кг пшеница (1 хиникс е гръцка мярка близка до 1 литър, ако 1 литър се напълни с пшеница това ще е даже по-малко от 1 кг, но да приемем че е 1 кг). За сведение днес пшеницата струва около 25 ст за кг. Ако приемем, че средната заплата в България е 800 лв при 22 работни дни в месеца това прави около 36 лв дневен надник. Представете си какъв глад ще настане ако работите цял ден за 1 кг пшеница или ако 1 кг пщеница стане 36 лв, което е увеличение на цената 144 ПЪТИ. И то само ако го погледнем от българския контекст. Ако приравним тези суми към ЕС стандарта и вземем средния дневен надник в ЕС, то тогава сумите стават страшни.
Заглавие: Re: Как тълкувате това ?
Публикувано от: ivaivanova - Февруари 19, 2011, 11:09:48 AM
Watchmen можели една поправка,сега на пазара 1кг пшеница е около 50ст(затова и поскъпна брашното),в провинцията средната месечна заплата е около 500лв или около 20лв надница,такъв случай нещата се променят доста
Заглавие: Re: Как тълкувате това ?
Публикувано от: Watchman - Февруари 19, 2011, 12:34:35 PM
Аз дадох само илюстрация, давайки за пример временните цени в България. Едва ли пророчеството е базирано на икономическата ситуация в БГ. Най реалистично би било да вземем за мярка Израел. Но основната идея беше, не да се направят точни сметки а да се покаже, че пасажа говори за глад и драстично поскъпване на храните.
Заглавие: Re: Как тълкувате това ?
Публикувано от: simeon - Февруари 19, 2011, 17:07:36 PM
Дървено масло може да значи и  петрол. Вярно е,че откакто петрола се вади и се ползва за индустрията,дори нещо повече-цивилизацията е постоена върху добива му,цената се е покачила многократно,но най-вероятно ще спре да расте,когато излезе заповедта на Бог да не се поврежда (цената).
Заглавие: Re: Как тълкувате това ?
Публикувано от: Watchman - Февруари 19, 2011, 19:12:29 PM
Дървеното масло не би могло да означава петрол, защото контекста говори само за ХРАНА. Също така думата "дървено масло" винаги е означавала - едно нещо "зехтин." Гръцката дума в оригилана е "ἔλαιον" което е производна на думата "ἐλαία" която означава маслина (маслинено дърво).

Що се отнася до петрола, то той е един напълно ненужен ресурс, защото има много по-чисти и ефективни енергийни източници, които обаче биват подтискани от петролната мафия. Ако тия източници и открития не бяха подтиснати петрола щеше да е по-евтин от водата.
Заглавие: Re: Как тълкувате това ?
Публикувано от: Nikolay - Февруари 22, 2011, 09:17:57 AM
Мислех и в тази насока с цените, но не си го представях толкова детайлно. Благодаря :)