Братско общение в тревожни времена

Реално братолюбие и взаимопомощ => Земеделие => Topic started by: Nikolay on July 31, 2012, 16:04:11 PM

Title: Домати
Post by: Nikolay on July 31, 2012, 16:04:11 PM
Здравейте, да питам някой ако знае и ако може да помогне.

Имам домати в градината и върху тях се образуват едни кафяви петна и после целия домат се разваля още преди да е узрял даже.
От какво се получава това и може ли да се предотврати ?

Благодаря предварително и нека Бог да е с вас. :)
Title: Re: Домати
Post by: Watchman on July 31, 2012, 18:48:56 PM
Ние наскоро научихме от dodai, че ако се напръскат с прясно сурово мляко разредено 1:11 и тия неща се оправят. Не сме го пробвали, но си струва да опиташ. Само трябва да намериш сурово мляко.
Title: Re: Домати
Post by: Nikolay on July 31, 2012, 19:06:14 PM
Ще опитам, благодаря. Предполага разредено с вода ? :)
Title: Re: Домати
Post by: johnny on July 31, 2012, 19:20:15 PM
Най-вероятно става въпрос за гъбично заболяване /мана/. Варианти много:

1. Кислородна вода 3% неразредена.
2. Разтвор със сода бикарбонат. Да речем 3 чаени лъжички на 3 литра вода + няколко капки течен сапун.
3. Разтвор с чесън. Глава чесън на 3 литра вода се сварява и кисне 24 часа.
4. Млякото се спомена вече. 10-20% мляко на 80-90% вода. Навярно може да се експериментира и с кисело мляко.
5. Разтвор с полски хвощ. 3 супени лъжици на 3 литра вода се сваряват и кисне няколко часа, да речем 12.

Малко наизуст ги пиша тези неща, не съм пробвал нищо от горното. В интернет има много и по-точно инфо.

Но основното нещо е превенцията. Когато растението е здраво е доста по-устойчиво към заболявания. По него въпрос има инфо в другата тема (http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=702.0).

Относно гъбичните заболявания, трябва да се избягва комбинацията от висока влажност и температура. Ако се полива, рано сутрин или късно вечер, без да се поливат листата. Освен това трябва да има добра циркулация на въздух между растенията. Не трябва да се сеят много близо едно до друго и ако е необходимо може да се разредят листата, започвайки от най-долните.
Title: Re: Домати
Post by: simeon on July 31, 2012, 21:00:02 PM
Щом се е стигнало дотук домата да е толкова болен,може да се оправи само с мощен фунгицид.Трябвало е да направиш профилактика със син камък или някакви билки ако им разбираш.Сега ако се прежалиш,пръскай със химия.Поне ще ядеш нещо от това,което си посял.Ако не пръскаш,ще изгубиш продукцията и ще трябва да купиш от магазина,където също са с химия.Другия вариант е Бог да изцели продукцията.Но това е между теб и Него.
Title: Re: Домати
Post by: Tihomir on July 31, 2012, 22:08:48 PM
simeon,

Нима Бог е пропуснал да се сети, че може да има мана върху доматите и е оставил хората да се тровят с химии без да има друг изход чрез това, което Бог е направил добро за ползване?

С това мислене няма да стигнеш далеч... особено след като бяха дадени няколко разумни съвети и ти реши да пишеш това.

Жалко, че след този светски съвет, който е според вървежа на този свят, опитваш да замажеш нещата с нещо по-набожно звучащо.

Title: Re: Домати
Post by: simeon on August 01, 2012, 21:42:02 PM
simeon,

Нима Бог е пропуснал да се сети, че може да има мана върху доматите и е оставил хората да се тровят с химии без да има друг изход чрез това, което Бог е направил добро за ползване?
Бог не е оставил хората да се тровят с химий.Тук въпроса е кой от хората знае с какво да се изцелят доматите.От горесподелените съвети става ясно ,че никой от съветващите не е ползвал съвета си.Докато Nikolay тества рецептите сезона ще свърши и ще останат само корените. Човека е положил усилия досега върху тия домати.По-добре да ползва нещо доказано,да изчака карантинния срок и да бере.Поне знае какво е слагал. По пазарите неможеш да им хванеш спатийте.Tihomir,ако си тествал лек за маната,който НЕ е химия,и можеш да свидетелстваш,че 100% действа,посочи го.
С това мислене няма да стигнеш далеч... особено след като бяха дадени няколко разумни съвети и ти реши да пишеш това.
Дали са разумни съветите ще разбера,когато ги пробвам и видя,че работят.Или поне друг ги пробва и потвърди ефикасност.По интернет градина много лесно се гледа.
Жалко, че след този светски съвет, който е според вървежа на този свят, опитваш да замажеш нещата с нещо по-набожно звучащо.
А според вървежа на тоя свят пласмасови домати от била ядат ли се?
Title: Re: Домати
Post by: Watchman on August 01, 2012, 22:34:48 PM
Quote
А според вървежа на тоя свят пласмасови домати от била ядат ли се?

Поста също не е лоша опция.
Title: Re: Домати
Post by: mak on August 01, 2012, 23:02:41 PM
Николай, миналата година имах същия проблем на част от доматите. Най-вероятно става дума за Blossom End Rot (http://www.google.bg/search?q=Blossom+End+Rot&oe=utf-8&aq=t&rls=org.mozilla:en-US:official&client=firefox-a&channel=rcs&um=1&ie=UTF-8&hl=bg&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=OIcZUIPgM4fNtAaMq4DIAg&biw=1366&bih=638&sei=0YcZUMT-NozYsgb4i4GYAQ). Моят опит с това нещо беше, че се явяваше в следствие на неравномерното поливане или както те го наричат стресиране от суша.  При мене само доматите които отглеждах в контейнери имаха този проблем, защото не го поливах както трябва. Казват, че проблема е неравномерното получаване на калций (в следствие на неравномерното поливане) или липса на калций в почвата.

Можеш да увеличиш калция, примерно да натрошиш на прах черупки от яйца. Компостен чай. И да внимаваш на поливането.
Title: Re: Домати
Post by: Nikolay on August 02, 2012, 23:13:03 PM
Възможно е да си прав Мак, относно калций мога да тествам да натроша яйчени черупки. Иначе млякото би трябвало да направи същото, аз подозирам и водата. Иначе ще тествам да взема още пръст от гората от под боровете дано да оправи положението.
В общи линии тази година тествам на 2 места различни в градината къде ще растат по-добре. Оказа се обратно на очакванията ми и там където не очаквах да растат много добре, растат по-добре. Вероятно защото се поливат по лесно и по обилно. Та ще пробвам и с повече вода също.
Title: Re: Домати
Post by: johnny on August 02, 2012, 23:20:08 PM
Пръст и мулч от иглолистна гора не са за препоръчване, защото повишават киселинността на почвата. А много малко растения предпочитат киселинна почва. Зеленчуците не са сред тях. В момента се сещам за боровинки и азалии.

Иначе на второ четене, mak навярно е прав. Аз в началото помислих, че петната са по растението, не по плодовете. Но пак нещата важат за маната по листата.
Title: Re: Домати
Post by: Nikolay on August 02, 2012, 23:25:47 PM
Да по плодовете са. Самия домат се разваля. Като цяло те тепърва почват да зреят и са само зелени. Хвърлил съм само няколко до сега, но знам че проблема може да се задълбочи и се опитвам докато не са почнали да се развалят всичките да правя нещо.
Title: Re: Домати
Post by: mak on August 03, 2012, 00:55:30 AM
Дай повече информация колко време слънце ги пече, колко често ги поливаш и как ги поливаш, как е почвата, какви сортове имаш.
Доматите обичат много слънце, най-хубаво е цял ден да ги пече. Поливането хубаво да е не толкова често, но да е изoбилно, при това не с пръскане (особено не по листата), а с поливане на корена, примерно един или два пъти в седмицата, но изобилно. Когато се поливат много често, не развиват дълбоки корени, защото свикват винаги да им се дава на повръхноста. Докато при отглеждане на домати в контейнери, там вече е друга работа, там трябва всеки ден през лятото.
Title: Re: Домати
Post by: Nikolay on August 05, 2012, 18:05:00 PM
Ами насадил съм ги на 2 места далеч едно от друго и на двете не ги грее през целия ден слънце, просто имам дървета които ги закриват в части от деня. На едното място ги поливам по-много през 2-3 дена, буквално земята подгизва, защото оставам водата да тече по няколко часа. А на другото се поливат по малко понеже се налага да ги поливам с туба, но пък там е до оградата на съседа които си полива тревата с пръскачки и често през нощта ги пръска.
Проблема е на второто място и вероятно е от пръскачката на съседа който ги мокри.
Насадих ги на две места понеже почвата на двете е различна и исках да видя къде ще е по добре, но не помислих за поливането. Като цяло догодина там ще садя неща които не искат толкова поливане. Хубавото е, че водата е изворна и не е от чешмата.
Title: Re: Домати
Post by: Watchman on August 05, 2012, 22:15:06 PM
Не пробва ли с млякото? Досега трябваше да имаш резултат.
Title: Re: Домати
Post by: Nikolay on August 06, 2012, 17:21:51 PM
Ами всъщност не успях, предполагам че мляко от магазина няма да свърши работа защото е пастьоризирано и затова трябва да пробвам с истинско, обещаха ми за събота да ми дадат, но не ми дадоха, след което ми почнаха смените които са по 13 часа и няма как да мръдна на където и да е за да намеря. Но пък в следващите 1-2 дни смятам да си набавя и да наръся. Като цяло има няколко корена от които махнах няколко домата до сега не е болка за умиране, но е предупреждение да направя нещо.
Title: Re: Домати
Post by: Watchman on August 06, 2012, 18:31:38 PM
Е това е то големия град, няма нито истински продукти, нито време за истински неща.
Title: Re: Домати
Post by: Nikolay on August 06, 2012, 20:25:15 PM
За съжаление да, истинските неща се набавят от хора които са в покрайнините на София. Не е като да идеш до съседа и да искаш. Макар, че имам съседи но избягвам да взимам от тях. Ама както виждам ще се наложи.
Title: Re: Домати
Post by: Nikolay on August 12, 2012, 15:16:12 PM
Здравейте,
за момента не виждам да се появяват петна надявам се да са се изчистили. Вероятно малко по натам да ги напръскам профилактично пак.

Благодаря на всички за съветите :)
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on July 20, 2013, 07:39:06 AM
Здравейте. Да не отварям нова тема, имам едно питане с доматите. От две години(тази е втората), садим една градина с моята съпруга и миналата гоина имахме подобни на проблемите на Nikolay. Но тогава не знаехме за информацията в този форум и не преприехме нищо. Тази година, благодаря на Бога, доматите имат много плод, няма такива проблеми и си зреят нормално  вече от 1 месец ядем от нашите си домати. И ние като Nikolay ги сяхме на две места. На едното цял ден ги пече слънце, на другото повече само следобед. Поливам ги два пъти в седмицата, на едното място с маркуч, на другото с туби. Гледам да поливам здраво и на двете места, но просто няма как да е еднакво. Обаче забелязвам нещо, което незнам дали е проблем и искам да питам. Долните листа на растенията изсъхват и падат или висят свободно отстрани, изсъхнали. Това не го забелязвам на всички домати, а само на тия дето ги поливам най-много. Да не би нещо да прекалявам с поливането, не мога да разбера. Иначе имат домати, растат, станаха по-големи от мене, но долните им листа съхнат.
Title: Re: Домати
Post by: Tihomir on July 20, 2013, 10:18:17 AM
Всички растения, които получават често влага, имат плитки корени, т.е. стават разглезени и по-слаби. Ако получават влага по-рядко, се вкореняват по-дълбоко и нагоре са по-здрави. Трябва да се нагодиш така, че да получават влага точно толкова, колкото трябва. Да не е твърде рядко или твърде често. Не на определен период, а да гледаш кога има дъжд, роса и да се съобразиш с тях.Поливането трябва да е само в корените и то сутрин преди да е напекло слънцето или късно следобяд.

Ако се сложи мулч поливането ще се сведе почти до минимум, а ако мястото има и достатъчно валежи, може да не се налага да се поливат изобщо.

Обикновено долните листа се отчупват още докато са малки доматите, за да не станат доматите само в листа и да не дадат плод.

Сподели и какви са разликите в 2-те места с домати, които имате. С мляко ли ги третира? Има ли разлика в поливането и т.н. Смятам, че ще е интересно за четящите.
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on July 20, 2013, 13:05:52 PM
Не, не съм ги третирал с нищо. Само ги поливам,  винаги вечер, след 19:00 обикновенно. Когато вали дъжд се събразявам с поливането. Обикновенно ги поливам в средата и началото(края) на седмицата. През 3 дни някъде. Когато е валяло и е валяло добре, пак оставям поне 3 дни докато започна да поливам. Последвах съветите на mak, да не ги поливам често, за да развият по-дълбоки корени. Не знам два пъти в седмицата често ли е, рядко ли е. Миналата година ги поливах всяка вечер и резултата не беше добър, а и количеството на водата беше малко.Мъкнех с колата по 400 л. вода в едни туби, за две три поливания.....абе мани. Не че не брахме домати, но слаба беше реколтата, а и самите домати нещо се разваляха. Тази година прекарах един маркуч, има наблизо вода и работата е съвсем друга вече. Стават, но защо им съхнат долните листа? Как да разбера колко вода им е нужна? Пускам маркуча, средно силна струя, колкото да избутва водата да не се застоява на едно място и заливам и двата реда с домати, те са 16 корена. Земята се напоява дотолкова, че като бръкна с пръст, пръста ми потъва целия, незнам това достатъчно ли е. След такова поливане, обикновенно мокрото си личи до следващия ден следобед или даже вечерта. Когато отида за следващото поливане, след 2 дни, земята е суха отгоре. Имаме село, там моите роднини поливат с промишлена вода и всяка вечер, ама поливат, доматите стават като джунгла, зелени, с много плод. Нашите имат плод, но им съхнат листата. Почвам да си мисля дали не е нещо до сорт. Тази година сяхме два три сорта различни, волски сърца, ранни, някакви други, не помня точно. Мисля си също, дали не се маносват нещо тези листа, от влага ли от какво, незнам. Пък мястото е проветриво, открито, между корените на доматите има достатъчно място, няма бурени под тях, всичко се скубе в зачатък още. Нямам идея.
Title: Re: Домати
Post by: byFaith on July 22, 2013, 11:38:52 AM
Здравей, Alesyz.

Доматите, за да виреят добре, имат нужда от някакво количество почвена влага--нито твърде малко, нито твърде много. Също не е добре да има голямо вариране--ту много напоена, ту много изсъхнала и спечена почва (такава нестабилност доколкото съм чел причинява загниване в долната част на плодовете).

Мулчът, както писа и Тихомир, е един от начините да се поддържа почвената влага, което намалява и необходимостта от поливане, а също и прави почвата по-рохкава (некомпресирана), което дава на растенията възможност да развият по-мощна коренова система и да достигат до необходимите им вещества и влага.

Като принцип за необходимост от поливане съм чувал и следвам следното: ако бръкнеш с пръст в земята на 5 см дълбочина и тя е напълно суха, тогава поливай. Тази година съм садил домати, които са на сянка през голяма част от деня, мулчирал съм ги добре (с 3-5 см листа от гората и парчета кори от иглолистни дървета) и до момента не ми се е налагало да ги поливам -- като разровя покривката отдолу земята е влажна, а това е горе-долу минимално количество мулч. Преди няколко години, когато за пръв път садих домати, ги поливах веднъж седмично и това им беше твърде малко. Виждах, че ще им трябва поне още едно поливане в седмицата, за да не се отрази липсата на влага на растежа и плододаването. Обаче онази година нито бях мулчирал, а и дъждове почти нямаше. А някои хора свидетелстват, че добре мулчирани домати могат да изкарат целия сезон без поливане и без това да се отрази негативно на реколтата.

Другият момент е, че твърде честото и изобилно поливане влияе негативно на вкусовите качества на доматите: прави ги твърде воднисти и сладостта им не се усеща. В крайна сметка градинарят трябва да наблюдава и да си прави правилните изводи на базата на много фактори като валежите, разположението на градината (напр. на слънце или сянка, близо ли е до дувари, бетон, сгради, които акумулират топлина от слънцето, големи дървета), способността на почвата да задържа влага и прочие. Вниманието навреме е ключово. Растенията са живи, а не роботи--и трябва да се отнасяме с тях като такива. Не на последно място и сортовете домати са от значение. Новите масови хибридни (а и нехибридни) сортове са така селектирани, че да устояват на различни болести и да са издръжливи на транспортиране, но нямат вкусовите качества на старите директни сортове.

Относно пожълтяването и изсъхването на долните клонки, на английски се нарича "early blight" (или "ранна мана") и доколкото знам се пренася от почвата когато при дъжд или поливане се мокрят листата и после бавно съхнат. Както и ти писа, по-голямото разстояние между растенията спомага за избягването на гъбични болести (особено на по-закътано или усойно място).
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on July 24, 2013, 10:35:51 AM
Благодаря за инфото byFight. Четох за мулчирането, гледах филм даже (тенкю на Watchman за което), нямам дробилка обаче. Май ще направя като теб, няколко чувала в колата и в гората. Относно проблема с листата, вече имам решение и то е намаляване на поливането. Май ги преполивам. Говорих с един брат тука, той живее на село и има градина и с майка му също, просто извода сам се наложи, след като обясних какво правя, по-точно, блато. Понеже градината е на силно слънце цял ден и затова се опасявах че даже и малко ги поливам. Сега прогнозите са за големи жеги над 30 градуса, ще пресметна долу горе как да поливам, а и за мулча се замислям все по-сериозно, че тук водата струва около 3 лв. кубик.
Title: Re: Домати
Post by: Tihomir on July 24, 2013, 10:51:06 AM
Ако наблизо има фирми, които преработват дървесина, може да поискаш корите от дърветата, които са паднали или са натрошени. Корите са най-добрият вариант (по-добър и от дробилката може би). Ако са едри (като длан или по-големи), трябва да се разтрошат.

Също обмисли да събираш дъждовна вода.
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on July 24, 2013, 16:30:02 PM
Добре, има кого да питам за целта. Предполагам, че мулча от тази година, не става за другата?
Title: Re: Домати
Post by: Tihomir on July 24, 2013, 16:40:25 PM
Мулчът е просто органичен материал, който играе няколко роли. Две от тях са да пази земята от изсъхване (като покривало) и гниейки да отделя органични вещества в почвата. Мулчът си е мулч докато не изгние. Ако са стърготини от вътрешната част на дървото, изгниват по-бързо. Ако е кора на дърво — по-бавно.

Мулчът е хубаво да стои отгоре и да не се заравя в почвата, защото ще изгние по-бързо и ще вземе повече от  азота от почвата. Трябва да си е отгоре, за да гние бавно и да балансира нещата.
Title: Re: Домати
Post by: Nikolay on August 08, 2013, 14:51:27 PM
Казаха ми как може да се увеличи изкуствено кореновата система на доматите става въпрос за чери домати, но предполагам, че ще работи и за другите видове,
Като се садят се прави по дълбока дупка или се слага във варел. И на всеки десетина дена се, чупят най-долните листа и се загребва пръст върху стъблото, по този начин коренът става много голям и домата дава много повече плод. Може и до половин метър да стигне корена.
Title: Re: Домати
Post by: Tihomir on August 08, 2013, 15:43:44 PM
Да, това е интересно, защото е подобно на картофите.
Title: Re: Домати
Post by: Nikolay on August 08, 2013, 15:59:20 PM
А, това е интересно, имаш в предвид, че и стъблото на картофите се зарива малко по малко за да имат по големи корени и да дадат по голям добив ?
Title: Re: Домати
Post by: Tihomir on August 08, 2013, 17:09:15 PM
Точно така. Аз моите картофи не ги заринах, защото исках да видя с мулча дали ще има съществена разлика, но излязоха дребни картофчета, т.е. трябва да се зариват и те. Но темата е за доматите все пак и това е интересна информация.
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on August 27, 2013, 13:01:09 PM
Казаха ми как може да се увеличи изкуствено кореновата система на доматите става въпрос за чери домати, но предполагам, че ще работи и за другите видове,
Като се садят се прави по дълбока дупка или се слага във варел. И на всеки десетина дена се, чупят най-долните листа и се загребва пръст върху стъблото, по този начин коренът става много голям и домата дава много повече плод. Може и до половин метър да стигне корена.

Това ми прилича на т.нар колтучене на доматите, правено цел да се избегне разрастването на допълнителни стволове, а напротив, да се  концентирира цялата сила на растението, в един ствол. И смисъла е пак същия, богата реколта. Обаче не се чупят листата, а само издънките, които тръгват в страни да се разклоняват. Май не е едно и също.
Title: Re: Домати
Post by: Nikolay on September 03, 2013, 09:36:26 AM
Не, не е едно и също. Издънките ги махам, но те са по нагоре по стъблото.
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on June 25, 2014, 20:55:20 PM
По моите домати се появиха кафяви петна, по стеблата и листата също, идентифицирам това нещо като болест, пероноспора. Четох в един сайт, даден от Владо, че при такива симптоми, освен да се пръска, може да се забие медна тел в ствола на растението, помагало също. Някой пробвал ли е, аз вече приготвих няколко парчета тел и реших да питам.
Title: Re: Домати
Post by: Watchman on June 25, 2014, 21:07:07 PM
Ами ще кажеш какво се е получило с медната терапия.
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on June 25, 2014, 21:09:13 PM
Питам, понеже нали и т. нар "син камък" е по същество, меден сулфат. И то не е ли същото като да напръскам с такъв. Просто мисля.
Title: Re: Домати
Post by: Tihomir on June 25, 2014, 22:13:33 PM
Прочети малко за Виктор Шаубергер и ще разбереш много полезни неща за земеделието.

Той е имал по-високи добиви, когато е орал с рало, облечено в мед, отколкото с рало, което е било от стомана. Затова медта има значение.

А медният сулфат включва и сяра и това е много по-различно от медта като метал. Все едно да се каже, че H2SO4 (сярна киселина) е долу горе същото като вода (H2O), но с още малко серен оксид.
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on June 25, 2014, 22:21:10 PM
Сега се сетих, че едно време баба ми и дядо ми на село, имаха медни менци за вода.
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on June 26, 2014, 20:22:59 PM
Забих телта днес, в основата на стъблата, да видим. Междувременно откъснах и коприва, към 20-25 стъбла и ги пъхнах в една 19Л. туба за вода и налях вътре 10 л. Оставих я на слънце, с надупчена капачка. Малко късно се сетих, но надявам се да се получи.
Title: Re: Домати
Post by: mak on June 26, 2014, 20:31:15 PM
Трябва да знаеш че това така ужасно ще започне да мирише, че няма да се търпи в радиус от 50-ина метра. Аз като слагах последния път, комшиите щяха скандал да вдигнат.
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on June 26, 2014, 21:24:12 PM
Ами аз сложих тази бутилка, на едно открито пространство в бившата ми работа, там няма почти никой, та да си мирише колкото иска. И хем ще я пече слънцето цял ден, да "втаса" по-бързо. Долу горе колко време минава, докато стане за употреба?
А пък преди малко ми се обадиха и за еднотонния бидон(без пари е) и той е осигурен и сега вече мисля как да го монтирам, системата от маркучи към него + и другия 400 л., окончателно минавам на капковото напояване. Благодаря на Бога, друго не знам какво да кажа.
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on June 30, 2014, 21:11:04 PM
Моите домати са болни от картофена мана. Това успях да определя по симптомите. Същата съсипа и една част от картофите. Това с телта, не върши работа или поне не в този стадий. Растенията са покрити с кафяви петна по стъблата, листата покафеняват и изсъхват, самите домати изгниват. Чета за третиране, само химия. Какво друго може да се приложи, дето не е химия? Нещата отиват на пълна съсипия на домати и картофи, не знам как да го спра това нещо. На единия корен има към 15 домата, листата кафенеят, съхнат, стъблото също, според съвети разни, трябва да го извадя и да го унищожа. Направо ми е жал, признавам си. Това до него също. Отрупано с домати, а трябва да го унищожа. С какво да пръскам, доколкото четох, този гад добре си живее и в почвата, та и тя трябва да се пръска с нещо.
Title: Re: Домати
Post by: Watchman on July 01, 2014, 06:16:38 AM
Ти не пробва ли да пръскаш с мляко?
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on July 01, 2014, 12:13:07 PM
Не. Исках да пробвам с медта. Обаче май късно се сетих. И доколкото четох, млякото е повече за превенция, а не за толкова за лечение. Но ще пробвам и мляко, няма накъде. Четох и земята да се третира със син камък или бордолезов разтвор, понеже оттам тръгва, но се колебая за синия камък.
Title: Re: Домати
Post by: Alesyz on July 09, 2014, 22:04:06 PM
Моята коприва, като че ли "втаса". Днес, след около 2 седмици, отивам да видя, мале как смърди, все едно на обор. Нейсе, прецедих през една цедка и даже успях да напръскам зелето и няколко корена домати. И замириса на.... Не знам толкова време ли трябваше да стои тази коприва, на едни мои познати са казали, 3-4 дни и била готова за употреба. Маната като че ли я спряхме.