Recent Posts

Pages: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10
41


    В протестантски църкви ( предимно петдесятни) ,
Съм бил свидетел на следното:
        При събитие на Господната вечеря/ Евхаристия/ причастие,  хора , някой от които не са наясно какво точно се случва биват насърчавани да участват в Господната Трапеза с думите : "Вземи, брат, това ще ти е за благословения и изцеление....".
 С което твърдение аз изобщо не съм съгласен!

       В Новият Завет ап.  Павел казва следното: "


"Затова, който яде хляба или пие Господната чаша недостойно, ще бъде виновен за грях против тялото и кръвта на Господа. Но да изпитва човек себе си, и така да яде от хляба и да пие от чашата; защото, който яде и пие без да разпознае Господното тяло, той яде и пие осъждане на себе си. По тая причина мнозина между вас са слаби и болнави, а доста и са починали. Но, ако разпознавахме сами себе си, не щяхме да бъдем съдени. А когато биваме съдени от Господа, с това се наказваме, за да не бъдем осъдени заедно със света. "

       Виждаме, че тук има някои много сериозни и строги предупреждения,  че това не само няма да ни бъде за изцеление,  но дори за болест и смърт!
 За тов аз съм много против хора да бъдат принуждавани да взимат Господната Трапеза .
         Та въпроса ми е следният :
   
    Какво точно означават,  в даденият текст от 1 Кор.
    Думите - "недостойно" и " без да разпознава Господното тяло".
      В Интернет има сигурно милион  проповеди на всякакви  тематики, но досега проповед пи която този въпрос да е изчерпателно , разбираемо и читаво разяснен,  лично аз за съжаление не съм срещал!
      А, мисля , че въпросът  е жизнено важен.
   Какво е вашето мнение? ??

42


    В протестантски църкви ( предимно петдесятни) ,
Съм бил свидетел на следното:
        При събитие на Господната вечеря/ Евхаристия/ причастие,  хора , някой от които не са наясно какво точно се случва биват насърчавани да участват в Господната Трапеза с думите : "Вземи, брат, това ще ти е за благословения и изцеление....".
 С което твърдение аз изобщо не съм съгласен!

       В Новият Завет ап.  Павел казва следното: "


"Затова, който яде хляба или пие Господната чаша недостойно, ще бъде виновен за грях против тялото и кръвта на Господа. Но да изпитва човек себе си, и така да яде от хляба и да пие от чашата; защото, който яде и пие без да разпознае Господното тяло, той яде и пие осъждане на себе си. По тая причина мнозина между вас са слаби и болнави, а доста и са починали. Но, ако разпознавахме сами себе си, не щяхме да бъдем съдени. А когато биваме съдени от Господа, с това се наказваме, за да не бъдем осъдени заедно със света. "

       Виждаме, че тук има някои много сериозни и строги предупреждения,  че това не само няма да ни бъде за изцеление,  но дори за болест и смърт!
 За тов аз съм много против хора да бъдат принуждавани да взимат Господната Трапеза .
         Та въпроса ми е следният :
   
    Какво точно означават,  в даденият текст от 1 Кор.
    Думите - "недостохно" и " без да разпознава Господнота тяло".
      В Интернет има сигурно милион  проповеди на всякакви  тематика , но досега проповед пи която този въпрос да е изчерпателно , разбираемо и читаво разяснение,  аз за съжаление не съм срещал!
      А, мисля , че въпросът  е жизнено важен.
     
43
 Главният хирург на Флорида предупреждава, че ваксината срещу COVID-19 е „антихристов продукт“ и потвърждава, че променя ДНК/човечеството завинаги:

https://blazingpress-com.translate.goog/watch-florida-surgeon-general-warns-the-covid-19-vaccine-as-an-anti-christ-product-and-confirms-it-changes-dna-humanity-forever/?_x_tr_sl=auto&_x_tr_tl=ru&_x_tr_hl=ru
44
Quote
А тук се подмята (а защо не и подготвя) да бъдем фронт срещу Русия.

Аз не знам как точно си го представят този фронт, защото народа няма да отиде да воюва срещу Русия, освен някои соросоидно-лумпенизирани елементи, които ще бъдат ликвидирани много бързо, заедно с политиците зад тях.

След което България ще се окаже изчистена от либерално лумпенизираните елементи и политици, и това ли е което искат да постигнат, или ще по-постигнат без да го искат?

Аз наистина не се вълнувам вече какво "ТЕ" подготвят, а какво БОГ подготвя, нещо за което се молим и очакваме усърдно.
45
Цялата история със "събуждането" на България, нещо е изцяло в тон със "събуждането" на Европа, а също така и със "пророчеството" на:
Quote
Слава Севрюкова: Иде гибелна война! Българите да се приберат в родината до 2025 г.

А тук се подмята (а защо не и подготвя) да бъдем фронт срещу Русия.
___

Дано Бог обърка плановете на противника и даде на някой на когото можем да имаме доверие мъдрост за спасителен път.
46
Последни времена / Re: Идва ли голяма война?
« Last post by Nikolay on February 02, 2024, 17:37:52 PM »
Малко прочит между редовете на новинарските заглавия:

"Загубата на Тръмп" на предните избори от днешна гледна точка го виждам, като инсценирано и подготвено.
Байдън подготови Европа да бъде обезоръжена, обезкървена чрез погубването на много млади из "войните", и също така ограбена, а като дойде "добрия/лошия" Тръмп (в зависимост от гледната точка), ще дойде на бял кон да спасява Америка, като извади САЩ от НАТО, или нещо от тоя род и остави всички европейски държави които вкара в трапа, да сърбат това което им е надробено/подготвено.

Всичко това като гарнитура естествено на вече ислямизираната Европа.
Не, че не е имало и преди миграции, но последните вълни мигранти, се вижда, че са дошли с цел и си работят за нея, с бая безредици уж "хаотични".

_____

Мaрkов ми е нещо съмнителен, има нещо около този човек което не е наред. Отделно на зададен конкретен въпрос, дали е християнин, той с малко замисляне и преплитане на устни отговори, че бил "вярващ". Да, да и не, не - нещо не бяха там, а уклончив отговор.

Отделно университета в който преподава има някаква връзка (с участие или нещо подбно) на Сорос.
Повечеко в това видео.
На 24:24 мин.
47
Библейски пророчества / Re: Кой е Божий пророк?
« Last post by Nikolay on February 02, 2024, 16:12:58 PM »
И това е вярно, но понякога се случва и това, поради което и Соломон е казал горното:

1 Коринтяни 15:33
Не се мамете. "Лошите другари покварят добрите нрави".
48
Горния цитат обаче не е свързан с настоящата дискусия по темата и не следваше да се пуска в тази тема. Ако няма подходяща тема за нещо, просто правите нова тема, вместо да се забатачват други теми с отклонения.
49
Книга базирана на размишленията върху контекста на Писанието. Откъси:

Много често днешните служители цитират различни изолирани стихове, които те са научили наизуст, въпреки че това означава, че те оставят останалите 99% от библейските стихове непроповядвани. Една доста добре образована жена каза на един библейски учител, че целта на това да се носи Библия в църквата е да се погледне определения стих в нея, който свещенослужителя цитира в църквата. Но Библията не е сборник от любими стихове, между които има много празно пространство. Когато човек използва стихове извън контекста, то той може да докаже почти всичко, което си иска за Бог или може да оправдае всяко едно поведение, както и самата история го доказва. Но Бог разкрива себе си в Библията, чрез Своите действия в историята, чрез вдъхновената документация на тези действия и чрез вдъхновената мъдрост на Неговите служители, които пишат за определени ситуации.

Хората от моята култура ценят всичко, което е „полуфабрикат“: пюре от картофи, бързата храна и т.н. Подобно на това, ние често съкращаваме нещата относно разбирането на Библията като цитираме случайни стихове или като предполагаме, че онези, които са ни учили на тях са ги разбрали правилно. Когато постъпваме п о този начин ние спираме да сме прилежни в това да търсим Божието (Притчи 2:2-5; 4:7; 8:17; 2 Тимотей 2:15). Един известен служител в Америка, на име Джим Бакър, е беше толкова зает със служението си към милиони хора, че нямаше време да изучава Писанието внимателно в определения контекст. Той се доверяваше на своите приятели, на които помагаше да разпространяват своите си поучения. По-късно, когато служението му се провали, той прекара часове в изучаване на Писанието и за негов ужас осъзна, че в някои случаи поученията на Исус, поставени в определен контекст, означават точно противоположното на онова, което той и неговите приятели са проповядвали. Твърде опасно е да разчитаме на другите за това какво казва Бог (3 Царе 13:15-26).

Аз открих това за себе си, когато като млад християнин, започнах да чета по 40 глави от Библията на ден (достатъчно много, за да мога всяка седмица да прочитам Новия Завет и всеки месец да приключвам с цялата Библия). Бях изумен като разбрах колко много стихове съм пренебрегнал между онези стихове, които бях научил наизуст и колко внимателно тези стихове свързваха наизустените от мен стихове. Толкова много бях изпуснал като просто използвах Библията само за да потвърди онова, в което вече вярвах. След като човек започне да чете Библията, като прочита по една книга поотделно, то той започва да осъзнава, че стиховете, когато са отделени от контекста, почти винаги означават нещо различно от първоначалното им значение вътре в контекста. Ние всъщност не можем да претендираме, че сме ги разбрали, без да сме прочели съответния контекст. Когато изолираме стиховете от контекста, то ние омаловажаваме авторитета на Писанието, защото този метод на тълкуване не може да се приложи систематично към цялото Писание. По този начин се подбират отделни стихове, които имат някакъв смисъл, а по-голямата част от Библията се оставя настрана, като става невъзможно тя да се използва по същия начин. Когато Библията се проповядва и поучава по начина, по който тя ни предлага – в нейния първоначален контекст – това води до точно обяснение на Писанието и дава на нашите слушатели добър пример за това как те могат по-добре да я изучават самостоятелно.

Ако ние четем коя да е друга книга, то ние няма да извадим някое отделно изречение по средата на книгата и да пренебрегнем твърденията около него, които ни помагат да разберем целта на това твърдение. Ако дадем на едно дете, което се учи да чете, книга с приказки, то детето най-вероятно ще започне да чете от самото начало. Това, че хората често четат Библията извън нейния контекст (по-долу ще видите примери) не е защото това е нещо, което е естествено за нас, но защото много често сме били учени погрешно чрез често повтарящи се примери. Без да показваме неуважение към онези, които са направили най-доброто, което са можели, без да разбират принципите на контекста, то сега ние трябва да се възползваме от възможността да започнем да поучаваме следващото поколение на правилния начин на тълкуване на Библията.
...
Един професор от САЩ, който проповядва, ми каза, че е скептичен относно това, че цялата Библия е Божие Слово.Той се съмняваше, че човек може да проповядва от пасаж като този, където слугите на Давид му докарват една наложница, която да го топли. (3 Царе 1:2-4). Аз посочих, че тези стихове са част от по-обширен контекст. След като Давид съгреши, Бог каза, че осъждението ще дойде върху дома му дори и от най-близките му (2 Царе 12:11). Това се изпълни чрез бунта на Авесалом, най-вероятно най-големият от синовете на Давид, след смъртта на Амон. Но сега друг един син на Давид, следващият след Авесалом, се опитва да се изкачи на трона (3 Царе 1:5). Стиховете за това как Давид не може да се стопли разкриват колко слаб и податлив към нов бунт е бил Давид. Споменаването на наложницата ни помага да разберем защо Адония по-късно намира смъртта си след като иска да се ожени за нея (3 Царе 2:21). Това да се ожениш за наложницата на предишния цар е означавало да искаш да станеш цар (3 Царе 2:22; сравнете с 2 Царе 16:21-22) — Адония все още иска да повали царството на Соломон. Човек може да пропусне смисъла на стиховете, ако не е чел цялата история. Разбира се, че те имат някакъв смисъл, а останалата част от историята не би имала смисъл без тях.
...
Възражения към контекста

Тук ще се занимаваме с едно възражение, което е свързано с контекста и което възниква в някои кръгове. Някои хора цитират Писанието извън контекста и след това твърдят, че са прави, защото имат специална власт или защото имат специално откровение от Бог. Въпреки това те трябва да са честни като казват, че това, което те имат е специално откровение, а не самото Писание. Всяко едно откровение трябва да се изпитва (1 Коринтяни 14:29; 1 Солунци 5:20-21), а Бог ни е дал Библията, за да можем да изпитваме другите откровения. Никой няма право да пречи на правото на тези, които имат откровения да преценят откровенията си спрямо Писанието, които не биха могли да бъдат оценени по друг начин. Иначе, всеки един би могъл да твърди каквото си иска, за това какво казва Библията. Всеки един възглед може да се докаже въз основа на определени пасажи, извадени от контекста, а теологията може да направи доводите си последователни. Свидетелите на Йехова правят това през цялото време. Ние не трябва да основаваме нашата вяра въз основа на това какво другите казват за нея, а само върху самата Библия.

Трябва да сме много внимателно за това какво твърдим относно Библията.Когато казваме „Библията казва” е все едно да кажем „Господ казва“. По времето на Еремия имаше някои лъжепророци, които лъжеха за това, че Бог им говори, но всъщност те говореха от собственото си въображение (Еремия 23:16) и крадяха един от друг пророчествата си (Еремия 23:30) вместо да слушат сами Божия глас. (Еремия 23:22). Бог може отлично да говори на хората чрез Писанието, извън контекста, ако желае, така както той може да говори чрез една птичка или стихотворение или чрез магаре. Ако Бог е всемогъщ, то Той може да говори както си пожелае. Но ние не се обръщаме често към магаретата, за да ни научат на истината, а това как Бог говори на един човек като използва стих извън контекста не определя значението на този стих за всички слушатели, по всяко време. Основното значение на един текст е значението, до което всички читатели имат достъп, а именно, това, което стихът означава вътре в контекста.
...
...пример за контекст вътре в самия стих е Осия 4:6: „Людете ми загинаха от нямане знание“. Много често ние разбираме смисъла на този стих дори без да познаваме контекста, но това е така, защото ние ценим Библията така както Осия е ценил Библията, а не защото стихът, който цитираме е ясен от само себе си. В края на краищата, ние можем да пострадаме, ако ни липсват знания за шофиране, знания за изкарване на изпит, знания за международната политика, знания за предотвратяване на престъпността, знания относно болестите и т.н. Знанието в този конкретен стих не се отнася до всякакъв вид знание. Този стих конкретно се отнася до отхвърлянето на Закона от страна на Израел: „…Понеже ти забрави закона на своя Бог“ (Осия 4:6). С други думи, божият народ погива, защото не е обърнал внимание на Словото. Те не познават Бог, защото не познават Словото.
...
Контекст на параграфа: проверете сами

1. Крадецът в Йоан 10:10

Много хора допускат, че крадецът в Йоан 10:10 е дяволът, но те приемат този възглед, защото са го чували много пъти, а не защото внимателно са изучавали текста в неговия контекст. Разбира се, дяволът наистина идва, за да открадне, да убие и да унищожи, но ние често цитираме стиха по този начин и изпускаме преките приложения на текста, защото не прочитаме стиха в неговия контекст.

Когато Исус говори за „крадеца“, той говори в един по-широк смисъл за крадци, разбойници, вълци и чужди хора, които идват да навредят на овцете (10:1, 5, 8, 10, 12). В този контекст, онези, които дойдоха при Исус, претендиращи за Неговата власт, бяха крадци и разбойници (10:8); те се опитаха да се приближат до овцете, без те да минат първо покрай пастира (10:1). Това се случи, защото те искаха да използват овцете, а Исус беше готов да умре, защитавайки овцете си от вълците, разбойниците и вълците.

Смисълът става дори по-ясен, ако започнем по отрано, от предшестващия контекст. В глава 9, Исус изцелява един слепец, а религиозният водач го изгониха от религиозната общност за това, че той последва Исус. Исус застава на страната на бившия слепец и нарича религиозните водачи духовни слепци (9:35-41). Понеже първоначалните текстове на библията не са били разделени на глави, думите на Исус, които продължават в глава 10 все още се отнасят до религиозните водачи. Той заявява, че именно той е истинският пастир, а овцете следват Неговия глас, а не гласа на чужди хора (10:1-5). Онези, които дойдоха при него, бяха крадци и разбойници, а Исус беше истинското спасение за своите овце (10:8-9). Крадецът идва само да унищожи, а Исус дойде, за да даде живот (10:10).

С други думи, крадецът представлява лъжливите религиозни водачи, като фарисеите, които изхвърлиха изцеления човек от синагогата. Контекстът на текста изяснява по-подробно това значение. В Еремия 23 и Езекиил 34, Бог беше пастирът на разпилените овце, Неговите овце. Тези старозаветни пасажи също говорят за лъжливи религиозни водачи от времето на Исус и не за малко религиозни водачи от настоящето.

2. Разпятието на Исус в Йоан 12:32

В моята държава, християните често пеят: „Да издигнем Исус на високо…“ Той каза: „И когато бъда Аз издигнат от земята, ще привлека всички при Себе Си“, въз основа на Йоан 12:32. Библията наистина говори за „възвеличаване“ на Господа и за „издигане на Господа“ чрез хваление, но това не е смисълът на този текст. Ако някой прочете следващия стих (който ясно говори за това, че Исус говори за смъртта си), то тогава става ясно, че „неговото издигане“ се отнася за смъртта му на кръста.( Играта с думи за „издигането“ наистина е използвана както в еврейски текстове, така и в гръцки и се отнася за различни видове обесвания, като разпятието например.) Следователно, ако песента има в предвид същото, което и библейския стих, то тогава щяхме да пеем: „Разпни Го! Разпни Го!“ Разбира се, Бог познава нашите сърца, но човек би се зачудил защо един автор на песни би написал песен, която ще се пее от милиони хора, въз основа на един стих, без дори и да погледне значението на стиха.

Йоан три пъти говори за това, че Исус „биде издигнат“: в единия случай той сравнява тази случка с това как змията е беше издигната в пустинята (Йоан 3:14), може вечния живот да е достъпен за всеки (3:15). Във втория случай, Исус заявява, че Неговите противници ще го издигнат (8:28). С други думи, Йоан разбира значението на „издигам“ така както Исайя го разбира: Исус ще бъде разпнат (Исая 52:13 и Исая 52:14- 53:12). Йоан използва игра на думи в своето евангелие и е възможно, също и да посочва, че ние „величаем” Исус като проповядваме кръста, но несъмнено в този текст става ясно основното значение на този термин в този конкретен контекст: разпятие. Ако четем този стих по друг начин, това означава, че пренебрегваме неговото ясно, боговдъхновено обяснение за това какво означава термина „издигане“.
...
Денят на Христовата възхвала в Псалм 118:24

Много църкви пеят или започват службите си като цитират : „Тоз е денят, който Бог сътвори“. Когато ние пеем това, повечето хора от нас смятат, че Бог е сътворил всеки един ден и онова, което се случва в него, и следователно ние трябва да се радваме за това, което се случва през този ден. Това е верен принцип, но щеше да е по-добре ако цитирахме друг стих, за да го докажем (може би Ефесяни 5:20). Текстът, който цитираме или изпяваме (и няма нищо лошо в това да го цитираме или да го изпеем) всъщност ни предлага една различна, драматична причина за празнуване.

В контекста, Псалм 118:24 говори не за всеки един ден, но за един конкретен ден от голямо значение: денят, в който Бог превърна отхвърления камък в крайъгълен (118:22-23), най-вероятно се говори за Храма (118:19-20, 27). Тук се говори за един специален ден на триумф за цар Давид, който по принцип е приложим за много от Божиите велики победи, но който обикновено се използва в Новия Завет по един специален начин. Ако Псалм 118:22-23 се е изпълни по времето на служението на Исус,както Той твърди, (Марк 12:10-11), то тогава се е изпълнил и Псалм 118:24:  великият и важен ден, който Бог сътвори, денят, в който Бог призовава своите слушатели да празнуват е един пророчески ден, когато Бог възвелича Исус, който бе отхвърлен от първосвещениците, като крайъгълен камък на Неговия нов храм. (сравнете с Ефесяни 2:20). Стихът посочва една много по-важна истина от друга една истина, че Бог е с нас всеки ден. Той посочва най-великото дело на Бога, извършено заради нас, времето, когато Исус – нашият Бог, умря и възкръсна.

....
книгата, може и да се изтегли:
https://books.ekipirane.com/%d1%82%d1%8a%d0%bb%d0%ba%d1%83%d0%b2%d0%b0%d0%bd%d0%b5-%d0%bd%d0%b0-%d0%b1%d0%b8%d0%b1%d0%bb%d0%b8%d1%8f%d1%82%d0%b0/?fbclid=IwAR0lQeS4VoI2JudaG8tpRuWUi-0oKczMQy1R3AiV8pEng0NgIIMJjTq6oqo
50
Мисля,че хората в случая са добронамерени, правят каквото могат и подписите им ще се увеличат закономерно. С подписи от над 500 000 преди 20 години не успяхме като народ да запазим първите 4 реактора на АЕЦ-Козлодуй, които още можеха да работят. Оставиха подписите в чекмедже и толкова. А тока все по-скъп...Така им наредиха и им платиха. Народът не ги интересува, нито от теб се интересуват, нито от съседа ти, натрисат се и се разпореждат.

Прави тук впечатление името на Бареков, чийто път беше какъв ли не дотук...стигна и до евродепутат и е видял и вероятно разбрал неща от кухнята на кухнята, но не ги изговаря, освен избирателно.
---------
Когато обаче излязат от властта /само някои разбира се/ и тогава започват да изказват истини. Като тези, които помагат за изясняване на действителната същност зад кулисите от десетилетия:
/октомври 2023/

https://lupa.bg/news/vezhdi-rashidov-amerikancite-vnedriha-omrazata-v-nasheto-obshtestvo_262685news.html

Политиката е неблагодарна работа, особено когато в едно общество години наред е наслоено, че този не е човекът. Самата политика вътре е една машина за компромати. Това, което става, няма общо с политиката. Това са интереси за пари. Има една лакомия, простотия, неможене".
...
Като министър той си позволил да направи забележка към американската посланичка Марси Б. Рийс (2012 - 2015):  "Казах ѝ, че започва лош процес и я помолих да го преустановят. Процесът - да разделят обществото ни на две - на умни и красиви и на неумни и некрасиви. Тя ме изгледа остро. Не ѝ хареса това, което казах, но те внедриха омразата в нашето общество. Днес сме като фабрика за мразене". 
Pages: 1 ... 3 4 [5] 6 7 ... 10