Author Topic: Как да сме сигурни че месото което ядем не е с кръвта му  (Read 14136 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Здравейте,
не мога да разбера как да съм сигурен в това че като си заколя някое прасе ще бъде изчистено от кръвта му.Или например кокошка.Какво да направя че да е изчистена от кръвта и?И въобще каквото и да е животно което е за ядене?
Какво да се направи за да можем да бъдем сигурни в това което ни е казано да правим,да не ядем животните с кръвта им?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Има два начина по които според Писанията се изчиства кръвта от месото. Единия е със сол, другия е с огън.

Ако месото е прясно и не е било замразявано то може да се обезкърви като престои няколко часа в силно солена вода. След което се изплаква и човек може с чиста съвест да приеме това месо като обезкървено.

Другия вариант е месото да бъде печено на огън, така, че езиците на огъня да пронизват месото. Огъня има свойството да изважда кръвта навън, както и солта.

Ако месото е било замразено преди да се обезкърви, то метода със солта няма да работи, тогава остава единствено метода с огъня.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Може ли цитати от Словото, където се говори за тези начини на изчистване?
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Аз не съм изследвал старозаветните писания да видя дали точно там Бог е дал конкретни инструкции за изчистване на кръвта от месото, но знам че евреите от хилядолетия ползват точно метода който описах по-горе.

Моята референция към Писанието са думите на Исус, които изглежда потвърждават, практиката на евреите а именно изчистване чрез сол и огън:

Mar 9:49  Защото всеки ще се осоли с огън, [и всяка жертва ще се осоли със сол].


Тук ясно се говори за очистващата роля на огъня и солта, като конкретно този пасаж касае повече конкретно изчистването на душевния (плътския) живот от човека. Но знаем още от Писанието, че "душата е в кръвта" и както физическия огън и сол очистват месото от кръвта, така и духовния огън (огнени изпитания) и духовната сол (пребиваването в общността на праведните) очистват душевните и плътски неща от вътрешния човек.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Владо

  • Служещ
  • ******
  • Posts: 506
  • Нашият Господ идва.
    • http://vminev.blog.bg/
Моята референция към Писанието са думите на Исус, които изглежда потвърждават, практиката на евреите а именно изчистване чрез сол и огън:

Mar 9:49  Защото всеки ще се осоли с огън, [и всяка жертва ще се осоли със сол].


Тук ясно се говори за очистващата роля на огъня и солта, като конкретно този пасаж касае повече конкретно изчистването на душевния (плътския) живот от човека. Но знаем още от Писанието, че "душата е в кръвта" и както физическия огън и сол очистват месото от кръвта, така и духовния огън (огнени изпитания) и духовната сол (пребиваването в общността на праведните) очистват душевните и плътски неща от вътрешния човек.

Освен за изпитания, които са като огън, самият огън е символ на Божието свято присъствие, което присъства там, където има жертва.
27. Несправедлив човек е мерзост за праведните; И който ходи в прав път е мерзост за нечестивите.
хх
  5. Мъдрият човек е силен, И човек със знание се укрепява в сила,
  6. Защото с мъдър съвет ще водиш войната си, И чрез множеството съветници бива избавление.
  http://vminev.blog.bg

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Ако месото е прясно и не е било замразявано то може да се обезкърви като престои няколко часа в силно солена вода.

Да питам това за замразяването как го разбра ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Какво правят евреите не може да ни е абсолютен критерий. При тях има достатъчен процент на плътско престараване и следване на човешки предания.


Когато се заколи едно животно, кръвта му изтича и това е напълно достатъчно. Аз не се сещам в Словото да съм срещал подобни практики с осоляване и огън. Напротив, нееднократно е казано, че заколването и изливането на кръвта е достатъчно:

Lev_17:13  И ако някой от израилтяните, или от заселените между тях пришелци, отиде на лов и улови животно или птица, що бива да се яде, нека излее кръвта й, па да я покрие с пръст.

Deu_12:16  Само кръвта да не ядете; да я изливате на земята като вода.

Deu_15:23  Само кръвта му да не ядеш; да я изливаш на земята като вода.

Ако беше толкова важно да се изцеди всяка капчица сок от месото, несъмнено това щеше да бъде споменато, и то не веднъж.


Сега ако някой иска да осолява месото или да го пече на огън, да го прави. Но за мен заколването на животното е достатъчно.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...