Братско общение в тревожни времена

Реално братолюбие и взаимопомощ => Земеделие => Topic started by: Watchman on June 15, 2012, 00:02:58 AM

Title: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Watchman on June 15, 2012, 00:02:58 AM
Попаднах на едно от най добрите видеа, които съм гледал от много време насам и бих искал да го споделя с четящите форума. Филма се казва "Обратно към Едем" и демонстрира реалния живот на свобода от системата, която идва от обработването на земята, не според мъдростта и инерцията на този свят, но с мъдрост, която слиза от Бога.

Трудно ми е да опиша радостта, която имах когато гледах всичко, което казваха и показваха във филма. Който желае да го гледа, има го за безплатно гледане онлайн на официалния сайт на филма:

http://backtoedenfilm.com/
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: mak on June 15, 2012, 00:32:51 AM
Още нещо от същия човек: http://backyardfarmyard.blogspot.com/2012/06/more-from-paul-gautschi-back-to-eden.html
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: johnny on August 03, 2012, 09:46:48 AM
Мулчирането с надробени клони е добро, защото доставя необходимите елементи в почвата и с времето тя става все по-плодородна. Освен това регулира влажността и предпазва от сбиване на почвата.

Проблемът е, че ние пак сме в неравностойно положение.
За целта са необходими огромни количества материал, който е много трудно да бъде набавен. В щатите /и не само/ каквото изрежат го надробяват и складират, както се вижда във филма и можеш да си вземеш. При нас клоните или се изхвърлят на сметището или се оставят в гората.

Домашните дробилки пък са ниско производителни и започват от 300 лв. Като прибавим и разни други усложнения при нас. Разрешително за работа с резачка. Да отсечеш кол за домат пак трябва разрешение. Нещата стават доста трудни. Не можеш просто да отидеш до някоя гора и да си насечеш от храстите и дръвчетата. А това което ще премахнеш от земята си може да стигне само за ежегодно добавяне към мулча, но не и за началното полагане.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Watchman on August 03, 2012, 10:35:37 AM
Аз не съм забелязал подобни затруднения. По дерето на реката се влачат клони колкото искаш, които трябва да се чистят за да не затлачват движението на реката. На двора вече съм събрал доста сериозно количество изсъхнали клони от самия двор. Освен това към мулча може да се добавят не само клони, но и изсъхнала слама и надробена, която е изобилно налична. Да не говорим, че за мулч може да се ползват и сухи листа от гората. Ние понеже сега нямаме време да се фокусираме на мулчирането сме сложили точно такъв мулч от листа и резултатите са изненадващо добри.

Мощна дробилка от Англия струва около 350 паунда (подобен клас в БГ е 2500 лв). Няколко братя да се съберат ще я купят и ще се ползва от всички, включително тези които не могат да дадат пари за закупуването й. То и в това също се проявява благословението на общността (който събра много не му беше в излишък и който събра малко не му беше в недостиг). Бог никога не е имал предвид хората да живеят отделени един от друг и да се оправят поединично.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: pironka on August 07, 2012, 01:12:19 AM
Много полезно видео. Имам няколко въпроса.
Това 'мулчуване/ компостване" всяка година ли да го правим и ако да колко да слагаме 2-3 см. на година?
На есен ли да се прави или на пролет?  ( семейството дето постилаха вестници  под мулча го правеха на есен) Добре ли е да се слага орехов ( високо съдържание на йод) мулч или ще промени PH на градината рязко в едната посока?
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Watchman on August 07, 2012, 01:31:40 AM
Мулча трябва да се добавя периодично, защото той си гние и се компостира. Трябва да се стартира поне с около 5 см покритие и после да се добавя по малко, без значение кога точно. Добре е да не е само от раздробени клони, но да има и нарязани зелени листа за да се балансират елементите, които подхранват почвата.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: johnny on August 07, 2012, 10:04:30 AM
За мулч може да се ползва всякакъв растителен материал. Може и от иглолистни дървета /които са киселинни/, но трябва да се смесва с друг материал, за да се балансира. Не е хубаво мулчът да е само от един вид материал.

Иначе първо се слага дебел слой вестници или картон, за да се подтиснат бурените и да се започне на чисто. След това се слага компост и/или тор, за да може все пак да се посее нещо над картона. След това вече се слага мулчът и му се добавя всяка година по малко, може и смесен с компост и/или тор.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Tihomir on August 07, 2012, 21:03:09 PM
На филмчето казват, че е добре да е отгоре само, да не е смесен с тор, защото започва да гние много бързо и прави почвата по-киселинна, отколкото трябва. Затова, когато се постави само отгоре, той (мулчът) гние, но гние бавно и не я прави киселинна.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: johnny on August 07, 2012, 21:14:09 PM
Това което казваш не си го спомням от филма, но се сещам как авторът сипваше пилешкият тор отгоре и го мешаше с търмъка. Принципно не е добре мулчът да се смесва с пръст, защото отнема от азота в почвата. Не мисля, че ще има проблем с добавяне на добре узрели компост и тор при мулча, но то и не би трябвало да има нужда.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on May 28, 2014, 23:17:10 PM
Гледах филма и съм удивен. Само да намеря достатъчно количество мулч, веднага засипвам. Предполагам, опилките от рязане на дърва, не вършат работа.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Watchman on May 29, 2014, 00:21:58 AM
Трябва да са по-едри частиците за да издържат по-дълго време без да се изгният.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Tihomir on May 29, 2014, 01:29:10 AM
Вършат работа, но по-добра работа вършат по-едри частици като клончета, кори от дърво. Иначе може и слама да ползваш ако искаш, сухи листа също. Проблемът идва с вятъра, но ако се насложат натрошени клечици от клонки, те ще задържат листата.

Всяка органична постелка върши работа и то върши чудесна работа. На следващата година няма нужда от прекопаване.

Трябва да се внимава като се сеят неща като чесън, лук, защото те не могат да пробият през мулча ако е тежък. В тези случаи трябва да се оставят над тях да няма мулч, а само около мястото, където ще изникне растението.

Ако се сади от разсади, се слага мулч наоколо.

При картофите все още не съм разбрал как може да стане с мулч, заради закопаването. Ако не се закопават, а само се мулчират, не стават едри картофи, а си остават дребни, малобройни и бързо прецъфтяват.

При пълзящите растения мулчът видимо върши много добра работа, защото дори и да има дъждове, плодовете на растението остават върху мулча, а не върху почвата и не загниват.

Броят плевели драстично намалява. Дори ако има плевели и се покрие с мулч, после при засаждането само се открива малко от мулча и се отскубват вече пожълтелите плевели (много лесно, защото почвата е станала рохкава).

Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on May 29, 2014, 09:56:47 AM
Значи аз вече засях. Много трева обаче, много нещо. Сега доматите станаха над половин метър, цъфтят, връзват, сега мисля да отида днес до една дъскорезница и да питам там за някакви стърготини или други отпадни материали. Също и към гората мисля да се засиля с няколко чувала за листа и да направя някаква смес и това да го разстеля около доматите, боба, пипера, така около 5-6 см. дебелина. Проблема е, че ще ми трябва доста, тази година засях 90 корена домати, понеже има място, както и доста други работи. Силно се надявам да потисна треволяка, от тросъка няма спасение просто. Догодина мисля да сложа мулч на ягодите, ако ще Господ това място да го ползваме, че сега стана джунгла. Интересно ми е това за засипването на картофите, аз сях картофи на редове и на гнезда. Май няма как да ги засипя, че и гнездата на често ги сях.
Замислям се да намеря отнякъде по селата тук една еромелка и се чудя дали няма да мога да я приспособя за дробилка на чипс. С по-едро сито и по-як мотор, що да не стане. Всичко е свързано все с някакви пари.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Tihomir on May 29, 2014, 13:40:07 PM
Като има мулч, тревата не никне там. Оставяш само да няма мулч върху растението (ако е от семе) или около разсада. Ако изобщо изникне нещо е много лесно да се отскубне. Излиза си много леко с корена.

Дори и малко мулч прави огромна разлика. 5-6см е доста и е пожелателно, но не винаги е възможно ако веднага ти трябва.

Мулчът основно прави сянка. Това е основната функция и на листата ако сложиш. Затова и ако има дървета около една река, тя си поддържа ниво. Ако изсечеш дърветата, тя пресъхва, защото от една страна слънчевата светлина кара водата да се изпарява от почвата и почвата не задържа достатъчно вода, а другото е, че няма корени на дървета, които да "изпомпват" подпочвени води и да държат някакво ниво на подпочвени води под себе си. По същия начин мулчът прави сянка долу на самата пръст, но не и върху растението. И така се задържа водата в почвата. Дебелината на мулча и вида материал вече ти дават време за което ще изгние. Ако е от дървесни кори, изгнива по-бавно. Ако е от листа, слама, изгнива по-бързо.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on May 29, 2014, 15:56:15 PM
Благодаря за информацията Tihomir. То самият факт, че горният слой на почвата не е изложен на пряката слънчева светлина, вятър и т.н. е достатъчен. Като гледах във филма, използваната дума беше cover - покривало, много точно. Хем пазиш земята, хем я обогатяваш с вещества. И друго от филма, което ме учуди силно, как на една тревясала поляна направиха нива. Това на практика значи, че даже да нямаш обработваема земя, една поляна да има, вестници, пръст и мулч и си готов.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Nikolay on May 29, 2014, 22:02:11 PM
От баща ми знам, че почвата се прекопава есен и пролет за да влезе повече въздух в нея.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Tihomir on May 29, 2014, 23:11:40 PM
И без вестници става, между другото.

Аз намирам най-естествен следния начин: Първо се махат тревите от горния слой, като заедно с тях ще отиде и част от горния най-плодороден слой. Те се слагат отделно, за да гният (покрити с найлон, за да не растат тревите или ги слагаш в компостер) и след половин-една година да са готови за тор. На откритото място покриваш с мулч и после като трябва да сееш, откриваш местата, където слагаш семената или разсадите. Ако е разсад, закриваш около него. Ако е семе, оставяш малко открито, защото например чесън, лук и други по-слаби растения, трудно биха пробили мулча, особено ако е дебел и тежък.

Другото е на есен или рано на пролет, когато още няма трева, да се покрие с мулч. След няколко дъжда, почвата отдолу омеква и може да се сади в нея дори и без много разкопаване. Най-добре е това ако се направи есента. Пролетта се вижда резултата. Ако се поддържа сравнително добър слой мулч, не е нужно прекопаване следващата година. Почвата е мека и рохкава. Индикация за това са буболечките в нея и червеите.

Обикновено там, където няма много дебел слой мулч, изникват треви и плевели и са индикатор къде трябва да се добави още.

Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on June 24, 2014, 11:09:18 AM
Какво мислите за капковото напояване? По конвенционалния начин, мисля че пилея много вода, водата е студена(от кладенец) и поливането е неравномерно.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: mak on June 24, 2014, 11:16:28 AM
Аз бих сложил, под мулча. А самото напояване да работи с гравитация т.е. някакъв съд или варел повдигнат от земята. По този начин ефективно можеш да слагаш и компостен чай или друг натурален течен тор, като на пример от коприви с вода.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: johnny on June 24, 2014, 11:42:16 AM
Освен това студената вода е излишен стрес за растенията.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on June 24, 2014, 14:01:23 PM
Ами аз това мисля и да направя. Ще се опитам да се сдобия с един еднотонен бидон и да го сложа нависоко. В добавка имам и сега един 400 л казан, в който пълня вода да се топли през деня на слънцето, но тя няма да ми стигне мисля за цялата градина.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: mak on June 24, 2014, 14:29:48 PM
Ако търсиш информация на английски, ключови думи може да ползваш drip irigation barrel (https://www.google.com/search?q=drip+irigation+barrel&client=firefox-a&hs=FGl&rls=org.mozilla:en-US:official&channel=sb&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ei=-1-pU8LbKcTnygP7koGgDA&ved=0CAgQ_AUoAQ&biw=1252&bih=561).
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on June 24, 2014, 14:49:40 PM
Това от картинките, много ниско ми се виждат сложени тия съдове. Аз мислех да кача еднотонния контейнер на един циментов покрив на 2 м. височина, да има налягане.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: mak on June 24, 2014, 15:20:20 PM
Това зависи колко ще е дълъг маркуча, ако не е много дълъг няма нужда от толкова високо, въпреки че това не вреди да се сложи на високо, но не винаги се има тази възможност. Все пак трябва да се тества системата и да се види дали ще пристига вода до последната дупчица.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Tihomir on June 24, 2014, 23:20:36 PM
Сметни си грубо, че 10м = 1 бар, значи 2м, ще ти е 0.2 бара. А мисля, че 0.1 или 0.2 бара не е толкова голямо като разлика за капково напояване.

От филма "Обратно към Едем" остава с впечатление, че едва ли не копаенето и напояването е "греховно", но трябва да се разбира, че мулчът дава предимства като това да не е нужно да се прекопава дадено място ако има мулч, както и че поливането е сведено до минимум.

В Библията има много малко писано за допълнителното напояване. Едно от местата е в писмото на Павел към Коринтяните, където казва: Павел насади, Аполос напои, но Господ възрасти.

Кладенците са се ползвали основно за напояване на хората и животните. За да се напои една малка градина, трябват доста кофи с вода, които е трябвало да донесат от кладенец, който може би не е бил на 10-20м от градината, а често е бил и извън населеното място. Затова смятам, че допълнителното напояване е било по-скоро изключение, а не практика. Ако градината е била голяма, тогава е почти лукс да трябва да се напоява допълнително и то без помпа, а с ръчно изгребване на вода от кладенец. В тази географска ширина, където е Израел, вирее голямо разнообразие от плодове и зеленчуци, които обичат топлината и слънцето и вероятно са ги садили близо до водни източници, за да има достатъчно подпочвени води. Интересно дали са употребявали мулч. Ако са употребявали, то сигурно е било слама, защото това да надробиш кори от дървета или дървета с брадва си е доста работа.

Затова аз си мисля да се пробва мулч, който е на база на слама (но по-дебел слой). Целта е все пак да се пази сянка върху земята (което предпазва от растежа на много плевели и трева), а на определени места да се оставят растенията да преминат нагоре. Аз се удивих как от сянката на храст (къпинов), под него почвата беше изключително мека, а само на метър встрани беше точно обратното — много спечена.




Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on June 29, 2014, 19:57:16 PM
С мулч от дробилка не успях да се сдобия, но мисля да пробвам със изсушена трева, по-дебело наистина. Много треволяк има в моята градина, направо е ужас.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: johnny on June 29, 2014, 20:24:10 PM
Само гледай да косиш треволяците преди да са направили семе, че така хубаво ще си ги разсееш из градината.
А дървесен чипс се продава от разни хора по региони, потърси из интернет за твоя.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on March 15, 2015, 17:42:03 PM
Да "открием" сезона. Тоя чипс, който го продават в България, е масово за отопление. Въобще не прилича на този от филма. Ако го метна в градината, ще изглежда като ламиниран паркет. Днес говорих с един доставчик, предложи ми чипс от акация, още утре. Мога също да се сдобия с оборска тор, сигурно половин тон. Тихомир по-горе писа, че не е одбре да се комбинира тор с чипс заради по-ускореното гниене на чипса. Обаче ако чипса е от този "паркетния"(от ствола на дървото, не от клоните), той ще гние по-бавно, защото е по-дебел и плътен и мисля може да се комбинира с тор. Все пак тора не е пресен, а е добре угнил. И, последователност. Махам колкото мога плевелите, слагам вестници/картон, слагам тора, слагам чипса и готово. Гледам във фила слагат гъбен тор, птичи тор, но първото няма откъде да го взема, също и второто в такива количества. Мога да ръся пепел от печката, събрал съм, само дърва съм горил тази зима, тъй че, става. Това мисля да направя и дано не си остана само с мисленето. Притеснява ме, че тросъка може да "полази" чипса, ама пък поне лесно излиза.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Tihomir on March 15, 2015, 18:24:24 PM
Във филма един от хората беше смесил мулча заедно с почвата и каза, че почвата е станала по-богата на азот, което не е подходящо за някои растения, особено когато горният слой, където са повечето от корените на растенията, е в голямо съотношене мулч към почва.

Плевели растат тук-там, но са много по-малко. Ако има такива се изскубват лесно. Ако те мързи може да засипеш плевелите с мулч и те умират и загниват, а отдолу почвата остава мека (разбира се след няколко седмици).

Пепелта е полезна срещу охлюви и гъсеници, които ядат зелето. От пепелта може да си правиш калиева основа за сапун (вместо натриева основа, т.нар. сода каустик).
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: johnny on March 15, 2015, 20:19:22 PM
Махам колкото мога плевелите, слагам вестници/картон, слагам тора, слагам чипса и готово.
Да.

Във филма един от хората беше смесил мулча заедно с почвата и каза, че почвата е станала по-богата на азот....
Сигурен ли си за това? Би трябвало да е обратното. Дребни стърготини, талаш и подобни, гният по-бързо и при смесване с почва изсмукват азота от нея. Зелените треви са богати на азот, дори се практикува засяване с предкултура, която да се заоре в почвата преди основната култура.
А пък, както някои знаят, големи парчета, дънери и подобни по-дълбоко в почвата не са проблем, напротив. Разлагат се бавно и доставят полезни вещества с години.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on March 16, 2015, 11:27:16 AM
Мен обаче ме човърка мисълта, защо да не изора и фрезовам земята от долу. Ако бях сложил чипса есента, сигурно нямаше да се налага, но ако го слагам сега, земята отдолу ще е кална и сбита, не рохкава. Във филма и после в сайта четох, че няма нужда и да се въздържиш от такава дейност, но предвид горните условия си мисля, че няма да има проблем.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Tihomir on March 16, 2015, 14:41:04 PM
Аз съм пробвал и по двата начина. При този, в който слагаш мулч директно и чакаш да омекне почвата, нещата работят ако имаш растения, които се садят по-плитко (или поне според мен е така). Например, чесън, лук. Докато при картофи (например) ти трябва малко повече дълбочина и рохкава почва.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on March 16, 2015, 22:50:37 PM
Не ми дават да садя чесън и лук на това място. В крайна сметка във филма сложиха един дебел пласт компост, после тор, после чипс, то стана половин метър дебело. Няма как да се случи това при мен. Първо ще торя, после ора, фрезовам и слагам чипса. Все пак не мога да сея/садя в чипса. Тихомир, помня беше казал, че картофите като си ги мулчирал, станали дребни?
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Tihomir on March 16, 2015, 23:19:53 PM
Аз ги бях мулчирал и не бях ги закопавал после. Затова станаха дребни. Следващата година ги закопавах и станаха по-едри, но от дъждовете нямаше голяма реколта.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Nikolay on March 18, 2015, 23:19:00 PM
Аз пък имам 10-15 см сняг в двора и надали скоро ще правя каквото и да е по земята тук. Дори не мога да нахраня пчелите.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on September 17, 2015, 15:47:25 PM
Да дръпна една черта искам. Тази година реализирах капково напояване на част от градината, която обработваме. Използвах бидон от 1т., вдигнах го на един метър от земята и противно на всякакви правила и закони за налягане, вода в бидона не оставаше никаква, всичко си изтичаше през капковите маркучи. Само дето в неопитността си с капково напояване, преполях доматите и ги маносах. Взимам си поука за догодина. Определено краставиците много се радваха на капковото, такава реколта имаше от краставици, че се чудихме какво да ги правим. Тия двете неща бяха на капките, другото си беше "конвенционално". Годината беше много сушава, гореща и суха, а за капак, в кладенеца водата много намаля и капковото стана почти неизползваемо. Решихме проблема, но почти в края на сезона, за догодина вече вода ще има. Не се реших да мулчирам градината, първо не можах да намеря подходящ чипс. Второ, градината не е моя, а това означава да променя почвения състав за години напред и да предпоставя определен начин на отглеждане на зеленчуци на хората, които ми дадоха да ползвам това място. Засега не мисля за чипса. Пръсках няколко пъти с разложена коприва, един път с бордолезов разтвор(син камък+ гасена вар). Мисля за догодина да стерилизирам коловете на доматите, които ще ползвам от тази с по силен разтвор на син камък и вар . Четох, че маните(гъбите) оставали по дървото и може да се получи заразяване отново. Добра реколта картофи прибрахме, за тях пръснах в градината дървесна пепел от печката. С пипера направо се изложихме, спрямо миналата година, пробвах го на капковото една част, късно го засяхме и не се получи. Мисля за оранжерия също, но оранжерийните домати имат един такъв пластмасов вкус, май ще се откажа. Това общо взето е моята равносметка за тази година. Благодаря на Бога, че можах да реализирам капковото, въпреки че ми откраднаха бидона, та трябваше да търся друг. Благодаря Му и за благоволението, което ми даде към определени хора. Благодаря Му и че ме научи, да не се отказвам, когато е трудно, но с вяра и устояване, да вървя напред. Никога не съм предполагал, че един ден ще се занимавам, със земеделие и че това ще ме интересува толкова много. Не знам докога ще ползвам това място, никой не ме гони, но искам да си имам собствена къща с градина и да правя там каквото и както си искам.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Tihomir on September 17, 2015, 16:15:02 PM
Не успях да разбера какво точно си очаквал с бидона и какво е било противно на всякакви правила. Нормално е да изтича. Колко бързо изтича зависи от 2 фактора:
- колко е областта на изтичане на водата (брой дупчици, големина на дупчици);
- какво е налягането (зависи от височината на бидона и стълба вода, който се получава — 1м бидон не е същото като тава с вода на височина 1м... водата в бидона над 1м тежи още значително)

Относно маносването — доматите не се маносват от поливане чрез капково напояване, а се маносват поради няколко причини (поне аз знам за тези от опит):
- Близо са до картофите и картофената мана се прехвърля и на тях. При разстояние от 4-5м се получава този проблем. При 10-20м не се получава (това от опит го казвам, не знам какви по-точни измервания има);
- Поливат се листата през деня, когато има слънце;
- Вали и след това бързо изгрява слънце;

Доматите обичат вода, но не толкова колкото краставиците. Краставиците май и всеки ден да ги поливаш, пак ще се радват. Доматите обичат слънце и умерено вода.

За мулчиране може да се ползва окосена и изсушена трева, но окосена във време, когато тревите нямат семена по тях.

За гъбичките по коловете не съм сигурен дали е толкова опасно. Тази година имах добри домати, но от дъждовете (колкото и редки да бяха) под домата отдолу се получаваше нещо черно понякога. Не винаги, но понякога.

Оранжерийните домати имат пластмасов вкус ако ги гледаш като пластмаса, а не като живи растения, които слагаш в устата си. Сигурно ще има разлика ако ги гледаш добре в друг сезон и ги отопляваш изкуствено, но чак пластмасови като по магазините...


Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on September 17, 2015, 16:47:34 PM
С бидона имах предвид липсата на налягане, поради ниската височина. В моя случай, както казваш, 1 т. вода не е като една тава вода. Май си прав за картофената мана, обаче това, което се случи при мен е, че изсъхнаха долните листа и постепенно изсъхването отиде и нагоре, въпреки че отчупих вече изсъхналите листа. Това мисля не беше картофена мана, защото миналата година страдах от картофена мана, много бързо прогресира, изгниха плодовете, почерняха стъблата и листата също и знам, че появи ли се, директно всичко се изкоренява и се изхвърля. Миналата година в едно село от картофена мана, половината селяни си изкорениха доматите. Тази година не беше така. Домати брахме и ядохме доволно и зимнина направихме, обаче изсъхнаха доста. Представям си какво щеше да е ако не бяха. И досега има зелени листа и плодове, които може и да узреят ако има повече слънце. Доматите ги поливах различно от краставиците(тях всеки ден), обаче наистина ги преполях, изливах този 1 тон вода на 60-70 корена някъде. Просто не сметнах дебита на капковите маркучи и нуждата на растенията. Мисля да сложа догодина програматор и да го настроя за оптимално поливане през нощта. Понеже аз правех така. Вечерта си тръгвам от градината, отварям крана и да тече цяла нощ. И то изтича. Първоначално растенията направо "литнаха" нагоре, после започнаха да съхнат отдолу. Поливане на листата при капковото е изключено. За оранжерията съм съгласен на 100% ако е отопляема, но аз нямам такава възможност за момента и това беше и една от причините да се откажа.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Tihomir on September 17, 2015, 17:01:09 PM
"Програматор" можеш да си направиш с малко повече находчивост. Примерно имаш кофа с вода с дупчица. Тази вода изтича и кофата става по-лека. Ако кофата е на "кантар", на който от едната страна има тежест равна на 2 празни кофи, след време пълната кофа ще се издига нагоре и накрая ще стигне в най-високата си точка. В най-високата точка може да имаш маркуч, който се прегъва от навдигането на кофата и така спира водата.

Това е първото, което се сетих на прима виста. Със сигурност могат да се измислят много други елегантни решения, но това е поне лесно и достъпно без нужда от ток и допълнителни устройства. Само трябва да си сметнеш височината на кантара, лоста за кантара и колко бързо ще капе от кофата (или някакъв друг съд). Това ще ти "гори" 1 кофа на поливане, но тази вода можеш да я хващаш в ниското и да я използваш отново (ако трябва да пестим до последна капка).
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on April 07, 2016, 09:29:09 AM
Намерих чипс, буквално вчера. Притесняваме ме как да го сложа. Ще натрупам примерно 7-8 сантиметра дебело, но така директно на земята ли? Така мисля няма да потисна плевелите и ще прораснат през чипса. Във филма слагат отдолу вестници, картон, ама правят пласт половин метър дебел отгоре.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Watchman on April 07, 2016, 14:39:16 PM
Ако се притесняваш за плевелите сложи отдолу геотекстил. Има по около лев на квадрат черен нетъкан.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Alesyz on April 07, 2016, 22:37:25 PM
Благодаря. Но ме излъгаха за чипса и сега мисля друг вариант. Или сено или слама. Притесняват ме евентуалните семена на плевели в сеното само. Твърдо съм решил да мулчирам градината тази година по един или друг начин. Сега съм я покрил с черен найлон да спра плевелите докато дойде време за садене на зеленчуците.
Title: Re: "Обратно към Едем" - християнски земеделски филм (на английски)
Post by: Watchman on April 08, 2016, 13:14:32 PM
Ако си с геотекстил семената на плевели няма да поникнат.