Author Topic: Представяне: Stefan  (Read 5208 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Stefan

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Представяне: Stefan
« on: August 05, 2022, 23:32:34 PM »
Поздрав и от мен, казвам се както ми е ника, на 45 години съм и живея в малък провинциален град.

За мен - не посещавам и никога не съм посещавал секти, църкви и всякакви събрания от този род, макар че сестра ми е в адвентната хватка от поне четвърт век. С годините, тя ме е засипвала с книги и книжлета на разни техни издания, които не изхвърлих, но така и не отворих. Разбира се, нямаше как да избегна устните ѝ проповеди и наставления, за които все още съм ѝ благодарен, понеже в един момент станаха нещо като ритник, който ме провокира и амбицира да търся истината и по възможност да следвам правилния път.

Признавам, като млад и неопитен в началото, с подмолния похват да се вадят цитати оттук-оттам, приех на доверие част от техните учения. И се случи въпреки от това, че големите трусове в живота ми, бяха направили от мен твърде мнителен и недоверчив човек. Но пък именно тези качества ме накараха да се вкопча здраво в Книгата на книгите, където Словото най-безцеремонно започна да ги изобличава още в първата си страница. И колкото повече напредвах, толкова повече светски, научни и църковни изобличения ме удряха като парен чук по главата, наред с моите личностни недостатъци.

Но все пак, аз си оставам малкият, незначителен и греховен човек, който все още има твърде много да учи.
Слава на Бог за уроците и милостта!

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Представяне: Stefan
« Reply #1 on: August 06, 2022, 05:24:40 AM »
Добре дошъл.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: Stefan
« Reply #2 on: August 06, 2022, 11:03:59 AM »
Добре дошъл във форума.

Някога и аз (като новоповярвал) бях хванат в "адвентната хватка", но за по-малко от година успях да изляза от нея четейки Библията. Те си имат система на индоктринация, която поставя Библията на пиедестал, само, че тя трябва да си остане на пиедестала, а ти трябва да четеш техните книжки и най-вече тези на Елън Уайт.

На мен ми е интересно ти с каква надежда живееш, ако си повярвал, но не си потърсил съвместен живот с други християни (което е библейски фундамент за истински християнски живот)?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Stefan

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Re: Представяне: Stefan
« Reply #3 on: August 06, 2022, 19:29:33 PM »
Благодаря!

Добър въпрос, но малко се затруднявам да отговоря, предвид че самият той съдържа някакво твърдение.
Защо реши, че не съм потърсил? Вярно, в обкръжението и в контактите ми с околния свят не намерих никой, който дори и малко да се доближава до моите критерии за християнин. Може и да не съм търсил както трябва, може и да е до география, а може би и да е от страх да не попадна в клопка. Наоколо е пълно с окултизъм, мистицизъм и ню ейдж учения, които така умело са впити в обществото, че на моменти стигам до отчаяние!
(Вероятно и затова влязох толкова остро в онази тема, на която ще се опитам да ти отговоря по-нататък.)

Не е и като да не съм пробвал да променя поне малко адвентното мислене на определени хора, но там се държат надменно, присмехулно, запушили са си ушите и постоянно гледат да те клъвнат за някой твой недостатък, измествайки темата на дебата. В последствие се отказах, беше безмислено.
Но ето, че чуках, хлопах и се озовах при вас. Надявам се да не ми тръшнете вратата, защото смятам че има много какво да науча оттук.

Watchman, някак съумя да ми зададеш кратък въпрос, но изискващ по-широкообхватен отговор и досега отговарях само по втората част. Нека обаче, преди да ти кажа за "надеждата" и аз да попитам нещо, да не би да не съм разбрал правилно за "съвместния живот":
Така като чета Словото, не виждам Ной да е имал съвместен живот с други божии хора. Същото важи и за Лот, дори и за Аврам в Египет. Нататък примери много... нали ако говорим за извън семейната единица. Не разбрах твърде за какъв фундамент говориш, моля поясни?
И последен въпрос - това събитие има ли някакъв краен срок? Че звучи така, че щом не се е случило досега - няма да се случи и занапред.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: Stefan
« Reply #4 on: August 06, 2022, 20:08:39 PM »
Quote
Добър въпрос, но малко се затруднявам да отговоря, предвид че самият той съдържа някакво твърдение.
Защо реши, че не съм потърсил?

Не мога да кажа, че така съм решил, просто ми се стори мисълта ти недовършена и ми се искаше да я довършиш. Защото ти каза: "не посещавам и никога не съм посещавал секти, църкви и всякакви събрания от този род", но не стана ясно каква е алтернативата, която си намерил.

Quote
Но ето, че чуках, хлопах и се озовах при вас. Надявам се да не ми тръшнете вратата, защото смятам че има много какво да науча оттук.

Ние не затръшваме вратата лесно. Може би в първите години на форума, когато бяхме по-млади го правихме, но мина не малко време, косите ни почнаха да посивяват и дори побеляват и се научихме на повече състрадание и търпение.

Quote
и аз да попитам нещо, да не би да не съм разбрал правилно за "съвместния живот":
Така като чета Словото, не виждам Ной да е имал съвместен живот с други божии хора. Същото важи и за Лот, дори и за Аврам в Египет. Нататък примери много... нали ако говорим за извън семейната единица. Не разбрах твърде за какъв фундамент говориш, моля поясни?

По времето на Ной, Лот и Авраам все още нямаше Божий народ на земята. Имаше индивиди, които следваха Бога. Но от времето на Яков, индивидите започнаха да оформят един народ, Божий народ, с когото Бог сключи завет. От този момент нататък Бог върши Своето дело чрез Своя народ. И каквито и индивиди да виждаме от този момент нататък, като Моисей, Давид или някой от пророците, техния живот и дело винаги са поставени в контекста на Божия народ.

А от времето на Христос вече имаме нова реалност, наречена Христовото тяло. И това тяло е новия контекст за живота на Божиите хора, още повече когато имаме написано следното:

Еф. 4:13  докле всички достигнем в единството на вярата и на познаването на Божия Син в пълнолетно мъжество, в мярката на ръста на Христовата пълнота; 
Еф. 4:14  за да не бъдем вече деца, блъскани и завличани от всеки вятър на учение, чрез човешките заблуди, в лукавство, по измамителни хитрости; 
Еф. 4:15  но, действуващи истинно в любов, да порастнем по всичко в Него, Който е главата, Христос, 
Еф. 4:16  от Когото цялото тяло, сглобявано и свързано чрез доставяното от всеки става, според съразмерното действие на всяка една част, изработва растенето на тялото за своето назидание в любовта


Тук се говори, че тази мярка на ръста на Христовата пълнота може да бъде достигната заедно със всички. Това не е нещо, което може да се постигне индивидуално. После се пояснява, че това става чрез съразмерното действие на всяка една част. Т.е ние сме призовани и въвлечени в едно дело в което резултатите се постигат групово, а не индивидуално. Всяка една част трябва да достави своя дял, за да може да се постигне необходимия резултат. Ето това е фундаменталния принцип за който говорих, а той изключва индивидуалното християнство.

То само по себе си е допустимо в режим на оцеляване, но в това няма друга надежда освен самото оцеляване. Затова и попитах - каква е твоята надежда? Само личното спасение ли е, или би желал да постигнеш нещо повече, нещо свързано с постигане на Божиите цели на земята? Защото тези цели са достижими само по начина описан в цитирания по-горе пасаж от Ефесяни.

Quote
И последен въпрос - това събитие има ли някакъв краен срок? Че звучи така, че щом не се е случило досега - няма да се случи и занапред.

Това със сроковете е изцяло в ръцете на Бога. Аз научих много тежък урок, когато изгубих двама от най-близките ми хора. Мислех си че имам време с тях, но се оказа, че нямам никакво време, защото и двамата си отидоха внезапно и абсолютно неочаквано. Така, че както казва Писанието "докато е още днес, не закоравявайте сърцата си". Докато е още днес ние трябва да направим онова, което трябва да правим. Утре не съществува и ние нямаме гаранция че това утре ще дойде за нас.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Stefan

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Re: Представяне: Stefan
« Reply #5 on: August 13, 2022, 16:00:57 PM »
Quote
Т.е ние сме призовани и въвлечени в едно дело в което резултатите се постигат групово, а не индивидуално. Всяка една част трябва да достави своя дял, за да може да се постигне необходимия резултат. Ето това е фундаменталния принцип за който говорих, а той изключва индивидуалното християнство.
Здравей!
Да, всички апостоли дават заръка да се събираме, да се насърчаваме и увещаваме, да си прощаваме и заедно да израстваме в Божията истина "докле всички достигнем в единството на вярата". Но аз това не го разчитам, като "съвместен живот", понеже няма да градим статуя, храм или нещо материално, което да изисква такова съжителство.

Разбира се, това не означава, че човек може индивидуално да достигне пълнотата на вярата, но смятам, като за начало е добре сам да положи основата. Например да осъзнае къде е посят, в каква посока се намира тясната врата, колко труден е пътят дотам и каква е алтернативата. Едва тогава, подобно на слънчоглед, който извърта лицето си към слънцето за да поеме енергия, така и човек обръща лицето си към Бог, за да получи сила и мъдрост, с чиято помощ да изчисти плевелите около себе си и да расте с надеждата, че един ден ще даде добър плод.

Отделно, аз виждам и доста пасажи, касаещи индивидуалното. Само за пример:

Матей 6:6 А ти, когато се молиш, влез във вътрешната си стаичка, и като си затвориш вратата,
помоли се на своя Отец, Който е в тайно; и Отец ти, Който вижда в тайно, ще ти въздаде [на яве].

Матей 10:38 и който не вземе кръста си и не върви след Мене, не е достоен за Мене.
Матей 10:39 Който намери живота си, ще го изгуби; и който изгуби живота си, заради Мене, ще го намери.

Ето и един крещящ пример за съвместен живот на праведни и неправедни, които очевидно са извън този фундамент, за който говориш:

Лука 17:34 Казвам ви, в онази нощ двама ще бъдат на едно легло; единият ще се вземе, а другият ще се остави.
Лука 17:35 Две жени ще мелят заедно; едната ще се вземе, а другата ще се остави.
Лука 17:36 [Двама ще бъдат на нива; единият ще се вземе, а другият ще се остави].


Впрочем, ето това, ти си го писал и аз съм напълно съгласен с него:
Quote
Подобно лутане е дело на една голяма заблуда, а именно, стремежа да се търсят ХОРА и техните групи и организации, заедно с всичките им претенции, вместо това да се ТЪРСИ БОГА, Неговото Царство и Неговата правда.

Самият Исус никога не е призовавал хората да идват при Неговата "църква", но вместо това, Той призоваваше хората "ЕЛАТЕ ПРИ МЕНЕ". Вместо това религиозните групи казват "Елате при нас!" Защо те правят това нещо?


Quote
Само личното спасение ли е...
Това звучи толкова егоистично, че почти не ми е минавало на ум, а и на всичкото отгоре, го считам за невъзможно.
Казах "почти", защото в началото на пандемията се уплаших, че това е налагане на белега /мерзостта, която докарва запустение/ и бях готов да хвана гората, зарязвайки всичко. Но се замислих, с какво едно такова действие ще допринесе нещо за божието дело? Така няма ли да заприличам на оня слуга, който зарови единия талант? Какво ще отговарям после: Даде ми живот, опазих го, ето Ти го?

Та такива са моите разсъжденията по темата..



Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Представяне: Stefan
« Reply #6 on: August 16, 2022, 15:37:23 PM »
Добре дошъл, Стефчо.
Добре е, че Бог те е довел при нас, надявам се да е ползотворно за всички.
Семеен си предполагам? Защото все пак, това е най-малкото събрание.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]