Author Topic: Трябва ли да"ходя на църква"или да съм част от някое събрание?  (Read 19635 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Успокой се. Пак обръщаш нещата както си искаш и говориш от името на Исус, кое и как е гнусно и прочие... Внимавай :)
Казвам ти го,защото ме е грижа за теб.

Идолопоклонството е гнусно нещо, а хуманизма е идолопоклонство. Църквите са пълни с кваса на хуманизма, и ти не правиш изключение от този квас.

Quote
Когато писах, че "Най-важното обаче остава любовта! Как се практикува между вярващите. Няколко въпроса, които могат да помогнат във връзка с любовта:
- Как те приемат хората там?
- Как се отнасят един към друг?"
Това Исус заповядва - да обичаме. Това е и белегът по който може и трябва да се познае, кой от къде е. Не става въпрос, че човек е в центъра. Така, че цялата ти аргументация е подминала значението на написаното.

Думитите (които ти използваш) за обич и любов - в Библията са синоними.

Няма да е лошо да седнеш да изучаваш Писанията по въпроса, вместо да се носиш на гребена на църковната инерция. Филео и агапе не са синоними, и не могат да бъдат. Ще ти дам един стих който по никой начин не можеш да го обясниш с досегашните си (неадекватни) разбирания:

Йоан 14:23  Исус в отговор му рече: Ако Ме люби някой, ще пази учението Ми; и Отец Ми ще го възлюби, и Ние ще дойдем при него и ще направим обиталище у него.

Нали там във вашите църкви се твърди, че Бог обичал всички, как така Исус твърди, че Отец ТЕПЪРВА ЩЕ възлюби някого и то при определено УСЛОВИЕ?

Има и още една гръцка дума за любов това е storge, тя се използва за семейната любов. Бог не случайно е вдъхновил апостолите да използват напълно различни думи за любов в отделния контекст и приложение. Това трябва да се изучава, а не да се следва по инерция папагалски научени човешки учения.

Любовта трябва да се практикува между вярващите, но за целта човек трябва да ходи в Духа, а не в плътски и душевни напъни. Още по-малко религиозни емоционални настроения и изблици. Ти не можеш да направиш разликата между тия неща, защото не знаеш какво е ходене в Духа.

Quote
Освен това прави впечатление, че постоянно за някакви фалшификати, подменени, ереси и прочие говориш.

Обобщаващ всички под някакъв знаменател, как всички видиш ли ти, са неправилни. За това не отдавна те питах директно - ти ли си най-правилния?
Не че се заяждам, но ако смяташ,че ти знаеш винаги по-добре, то аз не виждам смисъл да ти отговарям.

А ти не си ли дошъл тук да ни проповядваш? Яхнал своите набожни емоции, внушавайки си че имаш някаква специална мисия. В началото дори не искаше да отговаряш, а само да си пускаш монолозите. Поне малко по-малко почна да се научаваш на нормална комуникация и да разбираш, че трябва да се аргументираш библейски за нещата, които твърдиш. Сега трябва да почнеш да се научаваш и да обръщаш внимание на представената в темите библейска аргументация от другите участници.

Quote
Не че се заяждам, но ако смяташ,че ти знаеш винаги по-добре, то аз не виждам смисъл да ти отговарям.

Подобно заявление какво означава, освен че ти не търпиш конкуренция на това ТИ да си най-правилния, който знае винаги по-добре? Въобще можеш ли да се видиш отстрани колко арогантно е подобно заявление.

Аз каквото казвам го аргументирам. Моя аргумент не се базира на това че аз самия съм някакъв авторитет. Това било голяма глупост. Аз се аргументирам с Писанията, защото те са истинския авторитет. Именно затова и винаги търся да се аргументирам с тях. Ти си този който правиш заявления и нехаеш да се аргументираш от Писанията. Това показва, че ти считаш себе си за авторитет.

Всяка аргументация може да има слаби места, да бъде базирана на недоглеждане или не здрава логика. Затова всеки е свободен да атакува моята или нечия друга аргументация - по издържан и библейски начин. Това не само се толерира в този форум, но и се насърчава.

Днешните християни не са научени да базират своите вярвания на Писанията. Те ги базират на ЕМОЦИИ И ВНУШЕНИЯ получени от слушане на проповеди. В проповедите много често се цитират пасажи от Библията извън контекст или в напълно погрешка светлина и им се прибавят внушения нямащи нищо общо с учението на Библията. Така онези, които са приели вярата от проповеди са приели много погрешни неща, които не се намират в Библията, но са внушени от проповедниците, които често следват църковни традиции и човешки поучения.

Да аз говоря за фалшификати и ереси, защото такова е времето в което живеем - всичко е фалшиво. Жените носят фалшиви перуки, слагат си лещи за да придобият фалшив цвят на очите, пришиват им фалшиви носове, устни и други части на тялото, храните биват фалшифицирани с бои и изкуствени аромати, новините са фалшиви, правителствата са фалшиви, науката е фалшива, медицината е фалшива, християнството е фалшиво. Дори мъж да срещнеш на улицата може да се окаже че е жена, а жената мъж. В тази епоха на фалшификатите не можем да не говорим за фалшиви неща - длъжни сме!

Quote
Относно пастора - той не се е преместил или сменил църквата или започнал да взема пари за това, че е пастор ( по чийто адрес, ти отново направи извод извън всяко знание по темата. Следователно и сбърка.).

Аз никъде не съм казал нито едно от нещата, което ти изреди по-горе. Виждаш ли как не си научен да внимаваш? Написах това и което ти каза - променил си възгледите. Това обикновено се случва когато възгледите на човека започнат да стават твърде дискомфортни за него.

Quote
Относно Исая - моля виж целия текст, не само един стих.

А целия текст ще промени ли факта, че се говори за народите на Египет и Асирия, а не за държавните структури или граници? Текста пределно ясно говори и то не еднократно за самите народи. Бог приема поклонение от хора, не от държавни граници и географски наименования.

Quote
Относно заплатите на пасторите - не знам къде живееш, но заплатите в 95% нямат общо с държавата.

Това, че ти не си запознат, не означава че нямат общо. Общото е по-две направления.

1. Тези заплати минават чрез даренията и десятъците през църковните каси, след което държавата ги освобождава от данъци чрез регистрираната църковна институция. По-този начин де факто заплатите се получават ЧРЕЗ държавата, защото тя регулира институциите които ги изплащат.

2. Чрез държавните субсидии. Ако не си знаел, че има субсидии за вероизповеданията, време е да се запознаеш. Ето актуална информация за миналата година.

Аз живея в България и тука въпреки че сме назад в това отношение пак се заделят десетки милиони за субсидии на вероизповеданията. А в Германия където си ти сумите са страшно по-големи. Да не говорим за САЩ.

Quote
Исус и Петър не бяха издържани от държавата, а от последователите. В което няма нищо лошо!

Исус и Петър често бяха издържани по свръх естествен начин, а не по естествен. Но няма нещо от написаното от мен по-горе, което да казва или дори намеква че е лошо Божиите служители да бъдат подкрепяни от вярващите. Но явно се налага да повторя, че няма библейска практика това да става чрез институции и държавно регистрирани религиозни корпорации.

На теб ти е време да започнеш да осъзнаваш, че ти си част от една религиозна система, която ви помпи чрез емоционални лозунги за любов, братолюбие, милосърдие и всякакви такива възвишено звучащи неща, но ЛИШЕНИ от Божията сила (2Тим. 3:5). Същото правят и ню-ейджърите, дъновистите, теософите и прочие, които бият християните по сладникаво говорене и словоблудстване на тема любов, мир и прочие.

1Кор. 4:20  Защото Божието царство не се състои в думи, а в сила.

Това е което има значение, силата да се живее ПРАВЕДЕН ЖИВОТ. Всичко останало идва от виното на Вавилонската блудница, което се лее неспирно по църквите.

Ето защо, ако не друго поне осмисляй аргументите, които ти се представят. Не бързай, остави и укроти емоциите си. И се научи да четеш внимателно онова, което ПИШЕ в текста на Библията. Остави кой какво ти е казал. ТИ САМ ПРОВЕРИ ТЕКСТА. Огледай внимателно всяка дума, ако трябва проверявай в оригиналните езици за допълнителна дълбочина и изясняване на текста.

Тази прибързана инерция на иху-аху амин-алелуя от църквите, където се внушава само емоционално, а не РЕАЛНО знание я изостави. Стани прилежен ученик на Писанията. И се моли Бог да те учи от тях. Аз не съм нито най-правия, нито по-правия, нито съм някакъв авторитет. Аз съм просто някой, който се старае да коментира библейските въпроси аргументирано и с уважение към текста и Божиите принципи на изучаване. И се старая да го правя със страх от Бога и без страх от човеци, или човешки авторитети.

Мога ли да сбъркам? Не само мога, но вероятно в твърде много неща бъркам. Винаги си припомням, думите на апостол Яков, който казва "ние всички в много неща грешим." Дори когато си мислим, че сме се аргументирали добре, пак може да грешим. Ето защо човек трябва да поддържа смирено сърце в себе си и да уповава на Божията благодат да го води в истината. И винаги, винаги трябва да е готов да се промени, да се покае, да изостави макар и дълго държани заблуди.

Пълно излизане от заблудите не е възможно без Христовото тяло. Нито е възможно да станем истински Божии служители без тялото. Ето защо трябва да сме много ревностни за истинността и автентичността на тялото, да не го подменяме с човешки и демонични фалшификати.

Бог е скрил много неща от човеците, защото Той се прославя в това да укрива нещата(Пр.25:2). От нас се изисква да търсим и изследваме усърдно за да ги издирим (Мат 7:7,8). Това не става с иху-аху, раз-два-три. Някакви лесни възвишено звучащи лозунги, емоционално пеене на песнички, което лъжливо наричат поклонение, седене на църковни скамейки и занимания с религиозни дейности - няма да ни доведе до познанието на истината. Бог търси истински и сериозни хора, които да Му посветят цялото си сърце в търсене на Истината и познаването на Бога.

Затова тия теми трябва да се разглеждат бавно, внимателно и с голямо усърдие. Емоционално препускане през тях само ще доведе до по-големи заблуди.




Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
книгата Йов преди Мойсей и закона ли е от времето на Авраам ли е?

Твърди се, че книгата Йов е най-старата книга в Библията, писана преди Моисей и Закона. Но колко преди, и дали преди или след Авраам, не знам как може да се докаже или въобще разбере.

Уникалното на книгата Йов е че тя полага основа именно за НАЧАЛНИТЕ ОТНОШЕНИЯ НА ЧОВЕКА С БОГА. Тия начални отношения при които няма църква, няма общност, няма свещеници, няма човешки авторитети. Само човек и Бог. Хората, които са лишени от тази основа, няма да могат да устояват сами когато се наложи.

Quote
Да в екстремни ситуации разбира се че могат, но не мисля че сегашното положение е такова нито сме под гонение та да не  се събираме.

Извънредната ситуация не са само гоненията, но също така и времената на масово отстъпление. Ние се намираме точно в такива времена. Например по времето на пророк Илия, израилтяните масово бяха отстъпили от Бога и почти всички се покланяха на Ваал. До степен, че пророк Илия не само, че беше съвсем сам, но и беше решил, че той е единствения останал жив поклонник на Бога в целия Израел. Тогава Бог му каза, че си е оставил седем хиляди мъже, които не са преклонили коляно пред Ваала. Но както Илия не знаеше за тях, така и те не знаеха един за друг, и всеки трябваше да устоява сам. И без съмнение всички тези 7000 мъже са се молили за покаянието на Израил, и Бог изработи това покаяние чрез пророк Илия. Ето защо дори да сме сами ние можем да се молим и да постоянстваме в молитва, докато дойде пробива.

Quote
Със сигурност има такива евангелски църкви които описващ ти, но  не са всички такива.
Също нашата е против ваксините.

Обърни внимание на онова, което написах преди:

Quote
Христовата общност не е клуб по интереси, тя е друга цивилизация ДРУГО ЦАРСТВО

И сравни с тези "не такива" църкви - те друга цивилизация и друго Царство ли са или са придатък на светската цивилизация и светското царство?

Дават си децата на светските училища да им насаждат светския мироглед и светското мислене. Редят се на опашка за държавни помощи, надбавки, субсидии и прочие. Теглят кредити от банките за да си постигат целите и желанията. Натискат се за дипломи от светските университети. Борят се за кариера в светската система. Ама били правили служби с проповеди, хваления и молитви? Наистина ли? Това ли е то Христово тяло? Те всички религии правят някакви служби. Разликата не е в това дали се отчиташ религиозно с ходене на служба, а дали наистина си НОВ ЧОВЕК в Христос. Тия църкви уж са пълни с новородени хора, пък си живеят изцяло по старо му.

Ама ще каже някой - да ама те вече не прелюбодействат, не крадат и не пушат цигари. Навремето по комунизма имаше клубове на трезвеника. Там се събираха хора, които са решили да скъсат с вредните навици, спират да пият, да пушат, занимават се със спорт. И по-какво тези църкви се различават от тези клубове? Йеховистите не спират ли да прелюбодействат и да крадат? Те евангелистите вече даже не спират и да пушат. Аз съм бил на събрания където хората си палят по цигарка докато слушат проповедта, все едно са в някакъв бар.

Подобни външни козметични промени ли ще ни убедят, че тия хора представляват Царство, което НЕ Е ОТ ТОЗИ СВЯТ? Ама те дори не мислят за вярата като царство, те мислят за нея като за религия за лично спасение. Христос проповядваше Благовестието на Царството, те проповядват религия за спасяване на кожата от ада. И как ще припознаеш в такова нещо Христовото тяло? Как един Божий човек ще счете че си има работа с Божия народ?

Ако теб такова нещо те удовлетворява - ОК, значи духовно ти си от същото тесто. Но ако твоя дух се угнетява, и душата ти се изнурява, защото копнееш за истинските и автентични Божии неща, тогава не виждам как можеш да издържиш и един час в подобна среда.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Gabriel Yoanov (MIKE)

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 38
  • Матей 6:24-34
    • Матей 6:24-34
Quote
Относно пастора - той не се е преместил или сменил църквата или започнал да взема пари за това, че е пастор ( по чийто адрес, ти отново направи извод извън всяко знание по темата. Следователно и сбърка.).

Аз никъде не съм казал нито едно от нещата, което ти изреди по-горе. Виждаш ли как не си научен да внимаваш? Написах това и което ти каза - променил си възгледите. Това обикновено се случва когато възгледите на човека започнат да стават твърде дискомфортни за него.


Хмм наистина това, което вчера беше писано е променено (или го няма).


Това е което има значение, силата да се живее ПРАВЕДЕН ЖИВОТ.
Амин.
Исус:Не се безпокойте за живота си–какво ще ядете или какво ще пиете,
нито за тялото си–какво ще облечете.
Не е ли животът повече от храната и тялото–от дрехите?
Погледнете небесните птици,че не сеят,нито жънат,нито в житници събират и пак небесният ви Баща ги храни.Вие не сте ли много по-ценни..?

adi.iov

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 18
Благодаря ти Watchman за отговора. Може би наистина не е толкова лошо и страшно човек да остане сам с Бог докато се наложи, а не на всяка цена да се стреми да се набутва в общности макар и то фалшиви.
Almighty God, all was created by Your hand!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Хмм наистина това, което вчера беше писано е променено (или го няма).

Аз не съм променял нищо, каквото си беше написано това си и стои. Ако ти си видял нещо, без то да го е имало там, това е друг въпрос. Това е характерно за хората с асоциативно и емоционално мислене. Виждат едно, мислят за друго, и после може да се закълнат че са видели онова, което са си мислили.

Quote
Може би наистина не е толкова лошо и страшно човек да остане сам с Бог докато се наложи, а не на всяка цена да се стреми да се набутва в общности макар и то фалшиви.

Поддържай извън църковни връзки с хората които усещаш че търсят истината и не се задоволяват със статуквото. Аз поддържам редовни връзки с християни, които са извън църковната система. Има не малко такива християни в България и е чудесно да имаш общение с християни които не са вързани в религиозна, деноминационна или доктринална рамка.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.