Author Topic: Какво се случва в Израел и Газа?  (Read 10108 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Mazzarot

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 15
Re: Какво се случва в Израел и Газа?
« Reply #15 on: November 09, 2023, 19:51:09 PM »
За мен сблъсъкът е между цивилизовани хора (без да съм фен на евреите) и неандерталци. "Народ", който 80 години живее на помощи от ООН, и за толкова време може да дава пари за оръжие, тунели, ракети и т.н., но не може да вложи пари в това да развие икономиката си, и да стане нормално място за живеене е по-добре да бъде изритан далеч. Това е същото като циганите от гетата, които не желаят промяна (за разлика от тези, които полагат усилие и успяват). Не искам излишно да "одухотворявам" тази война, а говоря от чисто човешка гледна точка. Собствените им "братя" не ги искат, и не им помагат нито икономически, нито отварят границите си за филистимците, това говори достатъчно.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Какво се случва в Израел и Газа?
« Reply #16 on: November 10, 2023, 13:35:04 PM »
Quote
За мен сблъсъкът е между цивилизовани хора (без да съм фен на евреите) и неандерталци. "Народ", който 80 години живее на помощи от ООН

А от какво живее "Израел"? Не е ли от милиардите репарации, които изплаща Германия всяка година и от милиардите наливани всяка година от САЩ като дарение? В това се състои "израелското икономическо чудо". Ако спрат тези наливани на готово пари, Израел ще се срине икономически. Както и ако спре военната помощ от САЩ ще се срине и военно.

Та ако това е твоята концепция за "неандерталци", то така наречените юдеи които живеят там са на същото дередже като палестинците.

Quote
и за толкова време може да дава пари за оръжие, тунели, ракети и т.н., но не може да вложи пари в това да развие икономиката си, и да стане нормално място за живеене е по-добре да бъде изритан далеч.

А ти ако имаш съседи, които всеки ден избиват децата ти със снайпери, бомбардират жилищата ти, и сриват с булдозери къщите ти, дали ще даваш пари само за икономика, а не и за самозащита?

По твоята логика, когато българите са давали пари за оръжие за въстание против турците и за освободителното движение, вместо да дадат тези пари за икономика, то това означава че българите са диваци и е трябвало да бъдат изритани далеч от тези земи?

Quote
Собствените им "братя" не ги искат, и не им помагат нито икономически, нито отварят границите си за филистимците, това говори достатъчно.

Има много ясна причина поради която "не ги искат". И първо не е вярно че не ги искат, защото палестинци бежанци има с милиони и в Ливан и в Сирия и в Йордания. Това, което околните арабски страни не искат, е да се опразни земята и "Израел" да я завземе. Затова те не ги насърчават да бягат в други държави. Ами ако всички българи бяха решили да избягат от турците и да им оставят земята, вместо да се борят за свобода, къде сега щеше да е България?

Твоите разсъждения са плод не на яснота за случващото се в Палестина, а на пропагандата на Израел с която ни обграждат отвсякъде. По църквите тази пропаганда върви от 1948-а година насам.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Mazzarot

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 15
Re: Какво се случва в Израел и Газа?
« Reply #17 on: November 10, 2023, 16:23:01 PM »
Мисля че страннотоо ти желание да си контра на абсолютно всичко, казано от всеки друг освен теб изкривява преценката ти, и от там вече търсиш аргументи с които да защитиш тезата си. Наблюдавам това във всички теми, които съм прочел тук. В Израел се развиват високи технологии, селско стопанство и т.н. Когато има "неразрешим" медицински случай, обикновено изпращат хората там, и лекарите им правят неща, които другаде не се правят. Не говоря за етнически евреи, а за населението на страната Израел - може и докторите да са араби или някакви други - все тая. Повтарям, не съм фен на евреите, и впечатленията ми от неща които съм гледал за тях са негативни.
За репарациите от Германия - това е приключило много отдавна - преди повече от 30 години.
"А ти ако имаш съседи, които всеки ден избиват децата ти със снайпери, бомбардират жилищата ти, и сриват с булдозери къщите ти, дали ще даваш пари само за икономика, а не и за самозащита?"
Това за снайперите са глупости. Интересно как при честите атентати израелците успяват хем да отделят за защита, хем да си развиват икономиката.
"бомбардират жилищата ти, и сриват с булдозери къщите ти"
Ако аз си дам къщата на терористи, които да стрелят от нея по комшията, не мога да се сърдя на комшията, че ще ми събори къщата.
"Това, което околните арабски страни не искат, е да се опразни земята и "Израел" да я завземе."
За твое сведение, земята отделена за палестинска държава е взета от...Йордания (по онова време Трансйордания).
Очевидно и двамата вече сме взели страна, така че едва ли единият ще убеди другия.
Моя избор съм го направил на база цивилизованост срещу ислямски/мангалски/лентяйски свят.
Твоят избор на какво се базира?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Какво се случва в Израел и Газа?
« Reply #18 on: November 11, 2023, 01:59:27 AM »
Quote
Мисля че страннотоо ти желание да си контра на абсолютно всичко, казано от всеки друг освен теб изкривява преценката ти, и от там вече търсиш аргументи с които да защитиш тезата си.

Това е фактологически невярно, и самия факт че го казваш, без да си в състояние по никой начин да о докажеш показва твоята предубеденост.

Моите аргументи са тези които са създали моите убеждения, те не ги следват а ги предшестват.

Quote
В Израел се развиват високи технологии, селско стопанство и т.н. Когато има "неразрешим" медицински случай, обикновено изпращат хората там, и лекарите им правят неща, които другаде не се правят.

Аз пък знам за един прост български монах на име Неофит Калчев при който са пращали всички неразрешими случаи и няма един който да не е спасил. И той е правил това не с лъскави болници и високи медицински технологии за милиарди, а с простото познаване на билките и лековете, които Бог е създал.

Quote
За репарациите от Германия - това е приключило много отдавна - преди повече от 30 години.

Ни най-малко не е приключило, Германия продължава да плаща милиарди  на "оцелелите от холокоста".

Quote
Това за снайперите са глупости.

Не са глупости. Има безброй много видео доказателства за разстреляни хора и деца от израелски снайперисти. Също така израелската армия има официална политика на осакатяване на палестинците, като прострелват детеродните органи на млади мъже и жени за да ги оставят безплодни. Точно това са действия на диваци.

Quote
Интересно как при честите атентати израелците успяват хем да отделят за защита, хем да си развиват икономиката.

Най-големия дял на израелската икономика е в износа на диаманти. А диамантите ги добиват в заграбените от палестинците земи.

Quote
Ако аз си дам къщата на терористи, които да стрелят от нея по комшията, не мога да се сърдя на комшията, че ще ми събори къщата.

Само че комшията е заграбил съседната земя от твоите роднини и близки и я е окупирал за да може да провежда политика на геноцид спрямо семейството ти. И тези, които се борят да си върнат земите не се наричат терористи, а борци за свобода. По твоята логика героите на българското освободително движение са терористи. Турците са ги наричали хайдути - сиреч разбойници. Васил Левски терорист ли е? Всъщност разни неолиберални "експерти" съвсем открито се опитват да наричат българските въстаници - терористи.

Quote
За твое сведение, земята отделена за палестинска държава е взета от...Йордания

Земята е взета от Британската империя, която пък я отнема от Османската империя. Такива държави като (транс) Йордания са създадени от британците без никакви исторически основания.

Юдеите извършват огромно количество терористични актове против британската империя докато се докопат до някакво парче земя, което в последствие разширяват чрез геноцид на местното население.

Quote
Очевидно и двамата вече сме взели страна, така че едва ли единият ще убеди другия.

Аз съм избрал страната на справедливостта и правосъдието. Това, което Израел прави спрямо палестинците е нечестиво и е осъдено от Бога в Тората.

Quote
Моя избор съм го направил на база цивилизованост срещу ислямски/мангалски/лентяйски свят.

Няма нищо цивилизовано в действията на Израел, това е може би най-злата и безскрупулна държава в историята на човечеството. А историята познава не малко зли царства. Тепърва ще излизат още и още доказателства за това.

Освен това, никъде в Писанията Бог не въздига "цивилизованост" като някаква ценност. Бог издига правдата, справедливостта, милосърдието и милостта. А това са нещата които могат да се намерят много повече в ислямския свят отколкото в "юдейския" Израел или "християнския" Запад.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Stefan

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Re: Какво се случва в Израел и Газа?
« Reply #19 on: November 15, 2023, 00:04:58 AM »
28 В годината, в която умря цар Ахаз, се наложи следното пророчество:
29 Не се радвай, цяла Филистимска земьо, Загдето се строши тоягата, която те порази; Понеже из корена на змията ще излезе ехидна, И плодът му ще бъде горителна хвърката змия.
30 Първородните на сиромаха ще се нахранят, И бедните ще си почиват в безопасност; Аз ще умъртвя корена ти с глад И останалите от тебе ще бъдат убити.
31 Ридай, порто; извикай, граде; Стопила си се, цяла Филистимска земьо; Защото иде дим от север, И в редовете му не ще има ни един, който да пропадне,


Добро описание...

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Какво се случва в Израел и Газа?
« Reply #20 on: November 15, 2023, 00:45:42 AM »
Това пророчество не отговаря на сегашните събития. Могат да се намерят сходства ако се елиминират напълно част от детайлите в този пасаж, който очевидно говори за съвсем друго време и събития.

Но има и един интересен момент, в английския превод вместо "филистимска земьо" пише "Палестина".
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Stefan

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Re: Какво се случва в Израел и Газа?
« Reply #21 on: November 15, 2023, 12:23:19 PM »
Аз не твърдя, че това пророчество се отнася за сегашните събития. Но тук (и не само) се вижда какво е Божието отношение и намерение спрямо този народ и тази земя. И то като пророчество все някога ще се изпълни, но ключовото което подчертах за него е че не се казва "огън ще падне от небето" или "велик народ ще се подигне..", а "из корена на змията ще излезе ехидна".
Което на мен лично, много ми прилича на описание на днешен Израел или както е писано: ...ония които наричат себе си юдеи, а не са, но са сатанинската синагога.

Затова и аз съм твърде предпазлив и не взимам страна, както бях казал и в темата за Украйна - това може да е пагубно.
В случая тук - или си на страната на сатанинската синагога или си на страната на народ обречен от Бог на изтребление.

Разбира се, аз със моите човешки слабости трудно мога да преглътна жестокостта с която се избива палестинският народ и ми се къса сърцето най-вече за децата, но...  по същия начин се чувствах и докато четях тези и много други пасажи:

.. обречи на изтребление всичко, що има, и не го пожали; но избий мъж и жена, дете и бозайниче...
.. Идете, поразете жителите на Явис галаадски с острото на ножа, с жените и децата.

Нека не забравяме и думите в Матей 24:

6 И ще чуете за войни и за военни слухове; но внимавайте да се не смущавате; понеже тия неща трябва да станат; но това още не е свършекът.
7 Защото ще се повдигне народ против народ, и царство против царство; и на разни места ще има глад и трусове.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Какво се случва в Израел и Газа?
« Reply #22 on: November 15, 2023, 12:43:54 PM »
Quote
Аз не твърдя, че това пророчество се отнася за сегашните събития. Но тук (и не само) се вижда какво е Божието отношение и намерение спрямо този народ и тази земя. И то като пророчество все някога ще се изпълни

Аз смятам че пророчеството за филистимците отдавна се е изпълнило и тях самите като народ отдавна ги няма. Днешните палестинци са араби, а не филистимци, това са наследници на Исмаил (Ишмаел). Може да има някакъв примес остатъчен от филистимците, но такъв ще има и от оригиналното юдейско население. Току що четох заявленията на някой си израелски професор - Шломо Санд, който казва, че голяма част от юдеите са останали по земите си, като в последствие някои приемат исляма, други християнството и те са предците на днешните палестинци.

Аз също смятам, че палестинците които са подложени на жесток геноцид от ционистите напомнят твърде много на окаяното положение на юдеите пророкувано във Второзаконие 28-а глава. Така, че нищо чудно да се окаже че палестинците (или значителна част от тях) са именно оригиналните юдеи на които принадлежат Божиите обещания.

Също така не трябва да се забравя, че около 35% от палестинците са християни. Интересно, когато християните за Запад подкрепят избиването на палестинците под претекст, че уж всички са с Хамас, те в същност стават съучастници в избиването на други християни.

Цялото нещо е замислено като един голям капан. Капан и за християни и за мюсюлмани.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Анко

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 383
Re: Какво се случва в Израел и Газа?
« Reply #23 on: March 27, 2024, 09:54:20 AM »
Автор: Max Milo Éditions

21 март 2024 г.
...
/копирах посъкратено/

Ако израелците се държаха така с палестинците през 1948 г., държавата Израел просто никога нямаше да съществува, дори нямаше да говорим с тях, защото не говорим с терористи, нали така! 
--------------------
- Имайки предвид, че Израел е на прицела на обвинение в геноцид и че му доставяме оръжия, няма да е трудно да му кажем да спазва - дори не казвам да прекрати огъня - а да спазва решенията на Международния съд. Мисля, че сме замесени в този геноцид. Такъв е случаят с Германия, такъв е случаят със САЩ, такъв е случаят с Франция, такъв е случаят с Швейцария, такъв е случаят с всички страни, които допринесоха за възпрепятстване на работата на Агенцията за подпомагане на палестинските бежанци (UNRWA). Тъй като нареждането на Международния съд предвиждаше именно да не се прекъсва хуманитарната дейност, а точно обратното, да се улесни достъпа на палестинците до хуманитарна помощ. Спирайки финансирането на UNRWA и следователно засягайки нейната работа, се прави точно обратното, няколко дни след нареждането на Международния съд, казва казва Жак Бо, полковник, бивш член на швейцарското стратегическо разузнаване.
...
- Добър ден, Жак Бо!

- Добър ден!

- Вие сте бивш член на швейцарското стратегическо разузнаване, бивш ръководител на доктрината за мироопазващите мисии на ООН. През 2022 г. публикувахте “Да победим джихадисткия тероризъм” (Vaincre le terrorisme djihadiste) в издателство “Макс Мило” и току-що издадохте “Операция “Потопът от Ал Акса”: поражението на победителя” (Opération déluge d’Al-Aqsa: la défaite du vainqueur) за израело-палестинския конфликт, също в издателство “Макс Мило”. В книгата си анализирате надълго и с рядка прецизност събитията от 7 октомври, както и последвалата война между израелци и палестинци. Всички бяхме поразени от думите на израелското правителство, изобличаващи събитията от 7 октомври и оправдаващи операция “Железен меч”, името, дадено от израелците на военната им операция в Газа от пет месеца насам. Първият ми въпрос е има ли право Израел да се защитава?

- Да, разбира се, както всяка страна. Израел има правото и дори задължението да защитава своето население. Проблемът тук е не толкова дали има право да го направи, въпросът е как трябва да го направи или как може да го направи. Тук е истинският проблем. Мисля, че никой не оспорва това право на Израел. Но има две неща: първо, това е ситуация, която продължава повече от 75 години, т.е. това не е нещо напълно изненадващо, в крайна сметка 7 октомври е само временният завършек на една дълга история, в която и едните, и другите създадоха своите сили, развиха доктрина, подход и цели. За 75 години Израел не успя никога да обуздае палестинския тероризъм или дори палестинската съпротива. Защото трябва да направим разлика между тях. Във Франция тя не се прави много, но в действителност има разлика между съпротива и тероризъм. Съпротивата е стратегическа ситуация, която определя цел - вие се съпротивлявате срещу потисник, агресор, наречете го както искате. Това е феноменът  съпротива, който се определя от една цел. Тероризмът е метод и вие може да използвате тероризма в рамките на съпротивата, това е типичният случай на израелците: израелците се съпротивляваха срещу британците чрез тероризъм през 1920-30 г., до края на 40-те години, до момента на своята независимост. Трябва добре да се разберат нещата. Знам, че имаше много процеси във Франция, в които се опитаха да смесят двете понятия, но те са различни и между другото тези, които осъдиха хора за възхвала на тероризма във Франция, биха могли да използват абсюлотно същите термини за израелците, защото това е държава, която в действителност възниква от тероризма.
За 75 години израелците никога не успяха да обуздаят тероризма. За борбата с тероризма написах цяла книга, за джихадисткия тероризъм. Действията срещу тероризма не започват с бомбата, която избухва. Действията срещу тероризма трябва да започнат преди да се случи тероризмът, да се създадат условия, в които да не се развива тероризъм. По принцип тези условия са политически, социални, обществени, накратко, създавате условия на хората, в които те нямат желание да се бунтуват или да се съпротивляват. Някои теоретици на борбата срещу тероризма през 70-те, 80-те години, които цитирам в книгата си, казваха, че ако се даде на палестинците възможност да имат независим икономически живот, истински социален живот и т.н., вероятно биха прекарвали времето си в печелене на пари, вместо да се бият. И това е първият признак, който показва, че борбата срещу тероризма в Израел никога не се отклони от линията си на употреба на сила и дори бих казал не само сила, но и на насилие, дори непропорционално насилие, за да разубеди хората да извършват тероризъм. Тоест вместо да ги подтикне да имат активен социален живот, който в крайна сметка да ги отклони от проекта за съпротива, ги оставят да развиват насилието и ги удрят много силно, включително семействата, за да им попречат да се съпротивляват. В някои отношения те прилагат същите методи като тези, които видяхме през Втората световна война. Има един подход, който според мен е изключително опростенчески и който не може да функционира дългосрочно. Впрочем виждаме, че от 75 години палестинската съпротива само се засилва. В книгата си “Асиметричната война” (La guerre asymétrique ou la défaite du vainqueur), която има същото подзаглавие като тази, с 20 години разлика, още през 2003
г., по време на втората Интифада, правех същите изводи като днес, т.е. няма еволюция в израелската стратегия за борба срещу съпротивата, от една страна, и срещу тероризма, от друга. Анализирам проблема не в термините “добър” и “лош”, а като професионалист от разузнаването и стратег.

- Вие представяте целите на операцията “Железен меч”, името, дадено от израелците на военната им операция в Газа през последните пет месеца. Може ли да ни кажете нещо повече за тях? Например, вие пишете: “Целта на израелците е да опразнят Ивицата Газа от нейните обитатели”.

- Имаше цяла поредица изявления от израелска страна, които бяха малко хаотични. Първата цел на операцията “Железен меч” е да унищожи Хамас. Тази цел беше представена под различни форми - унищожаване на управленската структура на Хамас например. Някои израелци тълкуваха това с думите “опразваме Ивицата Газа, значи няма да има повече Хамас”, т.е. това е вид прочистване чрез опразване. Констатираме в самата формулировка на целите, че израелското управление не знае точно как да се заеме с проблема, освен със сила. Може би затова днес то не е в благоприятната ситуация, която си е представяло. Преди няколко седмици израелският министър на отбраната каза, че на практика са унищожили повече от 3/4 от бригадите на Хамас. Установяваме, че във всички зони, в които се биеше израелската армия, Хамас остава толкова активен, колкото и преди. Няма признаци на отслабване на дейността му. Израелците несъмнено са убили много хора. Но ако сравним числата, дадени от министъра на отбраната - приблизително 20 хил. убити от Хамас, това са последните числа, които са посочили -, ако ги сравним с броя на цивилните жертви, забелязваме, че числата не пасват: или има цивилни, които са били част от Хамас, включително деца; или са броили цивилни като негови членове. Тоест имаме усещането, че самите израелци не знаят до каква степен са успели да засегнат хората на Хамас.

Ако се придържаме към това, което се разпространява в социалните мрежи, виждаме много атаки на палестински бойци. Пак казвам, че не трябва да ги свеждаме само до Хамас, защото в действителност това, което се нарича Хамас, е групировка от десетина палестински движения, които са се обединили за тази операция и които са обединени в организацията за съпротива вътре в Ивицата Газа. Така че когато се говори за Хамас, това е родов термин, който означава “палестинци” в крайна сметка. Установяваме, че никъде тези структури не са били засегнати и че израелците, след като обявиха “свободна зона” от Хамас, бяха принудени да се върнат няколко седмици по-късно, защото Хамас отново се е настанил там и то не само с военни, но и с цивилни структури. Това означава, че Хамас има устойчивост и способност да оцелява, които израелците абсолютно не са оценили или по-скоро до голяма степен са подценили. Това показва още веднъж, че израелците воюват донякъде като слепец с бял бастун - удрят някъде и се надяват, че ще се получи. За болницата “Аш Шифа”, например, за която обявиха, че са открили щаба на Хамас, беше представен 3D модел в социалните мрежи, който показваше структурата на щаба под болницата, а след това, когато отидоха на място, позволиха и на няколко репортери да отидат с тях и в действителност не намериха нищо. Следователно израелците са изключително зле информирани за противника си. Те се бият с противник, когото изобщо не познават и това е най-притеснителното. Това се вижда днес при израелците в рамките на тази операция, но мисля, че начинът, по който реагират западните политици на тази ситуация, показва, че западните политици и западните разузнавателни служби, защото предполагам, че те осведомяват политиците,  нямат никаква представа за това, което се случва.
....
- Да поговорим сега за потенциалните военни престъпления, извършени от израелската армия в Газа и в частност за 30-те хиляди мъртви цивилни палестинци. Казват 30 хиляди, но това число сигурно е доста по-високо. Американски вестник говори вече за 25 хил. убити жени и деца, а на 29 февруари повече от сто палестинци загинаха под израелските куршуми при гладен бунт. Как реагирате на цялата тази сеч?

- Това е ситуация, която много ме вълнува, защото, както знаете, като отговорен за доктрината на мироподдържащите мисии на ООН, се занимавах със защитата на цивилните. Това е въпрос, с който ме помолиха да се заема и в НАТО именно заради миналото ми, ако мога така да кажа, в Обединените нации. В НАТО и по-конкретно в Афганистан стоеше този проблем как да се отнасят към страничните щети, тъй като, когато говорим за 30 хиляди, сме в този регистър, не в същата ситуация, но в същия регистър. Американците в Афганистан разбраха, че използването на безразборна сила срещу цивилното население не допринася за борбата срещу тероризма или съпротивата. Точно обратното, само го подклажда. Защото, в крайна сметка, бойците са стимулирани, да не кажа фанатизирани от факта, че са убити семейства, деца и т.н. при безразборни бомбардировки.  Имаше една директива, наречена тактическа директива № 9, ако не ме лъже паметта, която бе издадена в Афганистан, именно за да ограничи действията срещу цивилното население.

В Израел се случи точно обратното, т.е. в нито един момент израелците не се съобразиха с гъстотата на населението при избора си на стратегия в борбата срещу Хамас, приемайки, че Хамас е терористично движение и че искат да се преборят с тероризма. Има десетки начини да се преборят с тероризма и нито един не налага унищожаването на население. Вижте Северна Ирландия - британците успяха да уредят положението с ИРА, без да разрушат Белфаст. Нямаше нужда да бомбардират Белфаст. Както италианците с “Червените бригади”, които имаха много по-сложен тероризъм, много по-комплексен от този, срещу който са изправени израелците. Те имат много неадекватна стратегия, което се засилва от факта, че Газа е един от най-гъсто населените райони в света и следователно, когато искате да засегнете определени лица в такава гъсто населена зона, използвате всичко друго, освен масирани бомбардировки. Това изглежда напълно очевидно. В книгата си изчислих впрочем тонажът на бомбите спрямо убит боец от Хамас - по времето, когато получих тези числа, беше от порядъка на 1000 или 2000 бойци от Хамас, смятани за убити, а тонажът на мунициите от 20 до 40 хил. тона бомби. Има десетки тонове бомби на един убит боец от Хамас. Виждаме, че системата е напълно неефективна и тя е още по-неефективна, защото създаде в световното мнение образа на геноцидна страна. Дори и Израел да успее да елиминира Хамас, той вече има провал на международно стратегическо и политическо ниво, защото днес Международният съд разглежда допустимостта на геноцид. Ако Израел се смята за геноцидна страна, кой ще иска да търгува с една геноцидна страна? Кой ще иска да продава или купува оръжия от една геноцидна страна? Това е въпросът, който трябва да се зададе. Според мен израелската стратегия е напълно неадекватна на ситуацията.
...
Освен това има и друг феномен - израелските военни “изпуснаха парата” в Газа, тъй като Министерството на отбрана, израелската армия по-точно, откри сайт, който позволява на израелските войници да качват видеа от своите военни престъпления с цел разубеждаване: “ето вижте колко сме лоши”. Но те показват военни престъпления, не показват просто добри бойци, показват военнопрестъпници! Това разкрива първо, че не сме способни да се справим с една ситуация с рационални и разумни средства. На следващо място разкрива командване, което функционира по този начин - приема факта, че са брутални и че извършват престъпления. Това е много важно. Обикновено страните са по-склонни да кажат “не, не, не сме ние, военните са, ние не правим нищо, за да ги насърчаваме”. Тук имаме точно обратната ситуация. Това показва и степента на безнаказаност, с която Израел действа от години. Мисля, че това допринася най-много за представата на света за Израел днес, включително за развитието на антисемитизма. Защото днес забелязваме, че Израел може да си позволи да води война със средства, които нито една цивилизована страна не би толерирала и то систематично. Това наистина е систематично. Вие споменахте, че 100 души са били поразени при раздаване на храна. Всъщност те бяха 115. Съвсем наскоро доклад на ООН посочи, че най-малко 14 пъти израелските войници са устроили засада и са изчакали да дойдат цивилни палестинци, за да вземат храна, за да стрелят срещу тях. Тоест използваха камионите с храна като примамка, за да стрелят срещу цивилните. Тук сме изправени пред ситуация на безнаказаност, която, ако се докаже, е наистина шокираща. Затова мисля, че ненапразно се развива антисемитизъм. Мисля, че не самите престъпления създават антисемитизъм, а безнаказаността, с която те се случват, поражда антисемитизъм. Хората се бунтуват срещу несправедливостта.
Всички армии са извършвали военни престъпления през последните години. Всички, без изключения - тези, които отидоха в Ирак, Афганистан, Сирия, Либия, Сахел, в Сомалия още през 90-те години и т.н. - всички са извършвали военни престъпления. Но все пак те се опитаха да реагират и да накажат виновните. В Израел - не. И мисля, че това е двигателят на антисемитизма. Така че сме в ситуация, в която Израел разваля образа, който имаме за него и неговото геостратегическо положение до голяма степен се дължи на това. Има много страни, които, виждайки всичко, което е обявено от ООН, днес вече не успяват да поддържат Израел.
...
- Смятате ли, че ако Международният съд постанови геноцид, западните страни ще бъдат съучастници в геноцид?

- Със сигурност. Винаги си мислим, че ако имаш съюзник, приятел, този приятел ни помага да вървим по правилния път, не ни окуражава да тръгнем по грешния път. Ако бях Израел, щях да се запитам дали моите западни съюзници наистина са ми съюзници или пък искат да видят как се провалям. Това е лично мнение. Имайки предвид, че Израел е на прицела на обвинение за геноцид и че му доставяме оръжия, няма да е трудно да му кажем да спазва - дори не казвам да прекрати огъня - а да спазва решенията на Международния съд. Мисля, че сме замесени в този геноцид. Такъв е случаят с Германия, такъв е случаят със САЩ, такъв е случаят с Франция, такъв е случаят с Швейцария, такъв е случаят с всички страни, които допринесоха за възпрепятстване на работата на Агенцията за подпомагане на палестинските бежанци (UNRWA). Тъй като нареждането на Международния съд предвиждаше именно да не се прекъсва хуманитарната дейност, а точно обратното, да се улесни достъпа на палестинците до хуманитарна помощ. Спирайки финансирането на UNRWA и следователно засягайки нейната работа, се прави точно обратното, няколко дни след нареждането на Международния съд.
...
- Стигна ли се до точка, от която няма връщане назад между Израел и палестинците?

- Палестинците и в частност Хамас имат доктрина, която се обявява за развитието или прилагането на постоянна худна, т.е. постоянно примирие. Това е тяхната доктрина и това се опитаха да направят. Но за това първо е нужен партньор, защото не може да направите едностранно примирие. Трябва ви партньор, който иска да го обсъдите. Сега обаче - и това е причината и произходът на палестинската операция - има правителство, което не иска да дискутира с палестинците. Така че донякъде ситуацията е в порочен кръг. Може би ще бъде постигнато, защото американците ще окажат натиск, някои страни ще окажат натиск, вероятно ще има временно примирие, но не мога да правя предположения за по-нататъшното развитие на това примирие. Страните трябва да го решат чрез дискусии, но мисля, че палестинците отдавна искат това. Сега са изправени пред израелската доктрина и припомням, че от 1940 г. - тогава не израелците, а просто евреите - имаха систематична политика да казват, че трябва да имат суверенитет върху цялата палестинска територия. Очевидно говорят на различни вълни, няма общуване. Това означава, че освен ако в  израелското съзнание не настъпи радикално осъзнаване, рискуваме да изпаднем отново в подобна ситуация.
...

Тъй като съм говорил с много военни, защото, както знаете, в НАТО има “Средиземноморски диалог”, нещо като асоциация на средиземноморските страни с НАТО, в този контекст съм разговорял с арабските военни делегации, както и от Северна Африка и стигнах до извода, че всички тези страни са доброжелателни към Израел или биха могли да бъдат доброжелателни, но не обичат Израел. Не искам да кажа, че са готови да стиснат ръката на Израел, ако той спазва правилата. Израел винаги е бил във война срещу тях. Винаги! От началото на своето съществуване. Дори бях изненадан, че не видях нито един американски военен, благосклонен към Израел, говоря за моите контакти в НАТО. Всички си дават напълно сметка за проблема, който Израел създава в региона. Политиците са различни, военните са подчинени на политиците, не военните правят политиката, това е напълно ясно. Но хората не са пълни идиоти, те наблюдават, зправят си изводи и мисля, че Израел наистина трябва да внимава с това. Пак казвам, работата на един професионалист от разузнаването не е да казва кой е добър, кой е лош, а да посочи потенциалните рискове и това е потенциален риск.

- Благодаря ви, Жак Бо! Припомням, че сте автор на книгата “Операция “Потопът от Ал Акса”: поражението на победителя” (Opération déluge d’Al-Aqsa: la défaite du vainqueur) на издателство “Макс Мило”.

- Благодаря и аз.

Превод от френски: Галя Дачкова

Свързани статии: Жак Бо: Убийството на невинни хора и деца в Газа не решава проблема. Едно престъпление не извинява друго. Наистина ли израелците искат да спрат тероризма?

Жак Бо: Израелците защитават страната си, палестинците - земите си. Русия се държи мъдро, Западът загуби доверието
....................
https://glasove.com/na-fokus/zhak-bo-izrael-voyuva-sas-sredstva-koito-nito-edna-tsivilizovana-strana-ne-bi-tolerirala-a-tova-govori-za-negovata-beznakazanost