Author Topic: Какво означава думата ''късмет''  (Read 11515 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Какво означава думата ''късмет''
« on: April 15, 2020, 08:12:13 AM »
Днес попаднах на една статия за тази дума ''късмет'' и искам да я споделя понеже като се замислих тя така е влязла в нашето ежедневие че чак се ужасих.                                                       
                                                                                                                                         
     "КЪСМЕТ" -ТОВА Е ИМЕ НА БЯС

"КЪСМЕТ" -ТОВА Е ИМЕ НА БЯС (ДЕМОН).

"КЪСМЕТ" Е БИЛ НАЙ-ГОЛЕМИЯТ ДЕМОН, КОЙТО Е ПОКОСИЛ МИЛИОНИ ДУШИ. МОЛОХ, ИЛИ "КЪСМЕТ", Е БИЛ БОГА НА ЩАСТИЕТО ПРИ РИМЛЯНИТЕ, ШУМЕРИТЕ И КАРТАГЕНЦИТЕ.

НЕГОВАТА СТАТУЯ Е ОТЛЯТА ОТ МЕД И СРЕБРО И Е БИЛА ВОЗЕНА НА КОЛЕСНИЦА НА ДВЕ КОЛЕЛА.

ОТ ЗАДНАТА ЧАСТ ТОЙ ИМАЛ МЕДНА ФУРНА, А ПРЕД НЕГО - МЕДЕН КАЗАН; ОТЗАД НА БОГА МОЛОХ (КЪСМЕТ) ХВЪРЛЯЛИ ДЪРВА ДОКАТО СЕ НАГРЕЕ. А НЕГОВИТЕ ЖРЕЦИ НОСЕЛИ ГОЛЕМИ НАТОЧЕНИ БРАДВИ.

ПРИЕМАЛ ЖЕРТВИ САМО БЕБЕТА, И ТО ДОБРОВОЛНО ОТ РЪЦЕТЕ НА МАЙКИТЕ, КОИТО ВИКАЛИ И ПЛЯСКАЛИ С РЪЦЕ:

"КОЙТО ИСКА КЪСМЕТ, НЕКА ПРИНЕСЕ ЖЕРТВА НА КЪСМЕТ!"

БЕЗУМНИТЕ ЖЕНИ СИ ГОВОРЕЛИ ЕДНА НА ДРУГА: "КРЪСТНИЦЕ, ТИ ЩЕ ДАДЕШ ЛИ ТВОЕТО ДЕТЕ?" - А ТЯ ОТГОВАРЯЛА "ЩЕ ГО ДАМ, ЗА ДА ИМАМ КЪСМЕТ!"

ПРЕДАВАЛИ ДЕЦАТА В РЪЦЕТЕ НА ИДОЛСЛУЖИТЕЛЯ; ТОЙ ГО НАРЯЗВАЛ НА ПАРЧЕТА И ГИ ПОСТАВЯЛ НА КАЗАНА КЪСМЕТ, ЗА ДА СЕ ОПЕКАТ. ТАКА ПО 40-50 ДЕЦА НАВЕДНЪЖ ПОСТАВЯЛИ НА КАЗАНА.

ДНЕС В НЯКОИ НАШИ ПОЖЕЛАНИЯ, НИЕ БЕЗ ДА ЗНАЕМ ИЗПОЛЗВАМЕ ДУМИ КАТО: "ЗА КЪСМЕТ НА ДЪЩЕРЯ МИ", "ЗА КЪСМЕТ НА СИНА МИ", "ЗА КЪСМЕТ НА СЕМЕЙСТВОТО МИ" - И ПО ТОЗИ НАЧИН ВИКАМЕ БЕСА "КЪСМЕТ"

БЪДЕТЕ БДИТЕЛНИ, ПОЖЕЛАВАЙТЕ СИ ЕДИН НА ДРУГ БЛАГОПОЛУЧИЕ И ХРИСТОВАТА ПОМОЩ, А НЕ БЕСА (КЪСМЕТ)!

"ЗА ТИЯ, НЕВЯРВАЩИТЕ, ЧИИТО УМ БОГЪТ НА ТОЯ СВЯТ Е ЗАСЛЕПИЛ, ЗА ДА ГИ НЕ ОЗАРИ СВЕТЛИНАТА ОТ СЛАВНОТО БЛАГОВЕСТИЕ НА ХРИСТА, КОЙТО Е ОБРАЗ НА БОГА." 2КОРИНТЯНИ 4:4

АРХИМАНДРИТ КЛЕОПА (ИЛИЕ)




Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Какво означава думата ''късмет''
« Reply #1 on: April 15, 2020, 09:24:03 AM »
Тази статия е типичен пример за това как безпардонно, манипулативно и с измама православните са "просвещавали" езическото население когато са го "покръствали".

Първо автора не дава абсолютно никакви източници с които да докаже каквато и да е връзка на думата "късмет" с Молоха, или с каквото и да е идолопоклонство. Всичко е написано в стил бързо да се сплаши някой чрез внушение и манипулация, без грам опит твърденията да се обосноват или докажат.

А ето какви са фактите. Българската дума "късмет" произлиза от турската kismet, която пък произлиза от арабската qisma.

На български тази дума означава щастие, съдба, участ, това означава и на турски, а на арабски смисъла е по-конкретен в това, че става въпрос за участ, дял.

https://en.wiktionary.org/wiki/%D9%82%D8%B3%D9%85%D8%A9

Quote
• (qisma) f (plural قِسْمَات‎ (qismāt) or قِسَم‎ (qisam))

    dividing, division, distribution, allotment, apportionment, splitting, carving up
    (arithmetic) division
    lot, destiny, foreordained fate, kismet
    partition, allocation, fraction, piece, quotient, quota

Т.е тази дума говори за разпределение на дялове. Затова и целта не е да имаш "късмет", защото късмет се използва не само в добър, но и в негативен смисъл. Например израза "такъв ми е късмета" - означава такова ми се е паднало, такъв ми е дела. Което се използва и когато ти се е паднал лош дял.

Ето защо внушенията на въпросния архимандрит са напълно лъжливи. Няма никъде доказателства сочещи на каквато и да е връзка на qisma с молоха или някой идол, още по-малко със жертване на деца.

Нашият дял, нашият късмет е в Бога. Затова Давид казва:

Пс. 16:5 Господ е делът на наследството ми и на чашата ми! Ти поддържаш това, което ми се е паднало.
Пс. 16:6  За мене делът падна на приятни места; Да! получих прекрасно наследство.


Изпитвайте нещата, които четете и не се връзвайте на голословни манипулации. Горе написаното е типичен пример за православното мракобесие. Затова Исус казва да бъдем мъдри като змиите и незлобливи като гълъбите.


Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Какво означава думата ''късмет''
« Reply #2 on: April 15, 2020, 14:05:39 PM »
Точно вчера се замислих върху израза, т.е. пожеланието "Good luck". На български би трябвало най-близко да е като пожелаеш на някои "Късмет".

На други словенски езици се ползва думата, среќа, Среќно, или Srećno.

I have luck. Имам среќа. Имам късмет.

В някои преводи се превежда, Happy is the man who... вместо Blessed is the man who...

Въобще подобни изрази и пожелания имат ли място в живота на Божия човек...?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Какво означава думата ''късмет''
« Reply #3 on: April 16, 2020, 00:15:32 AM »
Това с пожеланията е някаква сянка и ехо от древната практика хората да изричат благословения.

Пожеланието не означава абсолютно нищо и няма никаква сила в себе си. Благословението има сила, особено когато тези, които го правят са в праведно стоене пред Бога.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.