Author Topic: Рецепта за сапун от дървесна пепел (без сода каустик)  (Read 17202 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Тази тема е като отговор на темата за сапуна със сода каустик, който Нели описа как се прави.

Тук искам да разкажа как съм правил сапун без сода каустик. Тъй като това е метод, който е позабравен и не се прилага от болшинството, ще трябва да бъдете търпеливи и да подходите с разбиране към обясненията ми, но доброто в случая е, че няма да зависите от натриева основа или наличност на чиста такава от специализирани лаборатории, защото ще си направите продуктите от материали, които могат да се намерят почти във всяка къща.

Материалите, които са ви нужни:
- пепел;
- вода;
- мазнина;

Всички, които чуят за "пепелява вода" или "сапун от пепел" мислят, че в самия сапун накрая има пепел. Не, пепелта се използва само за химична реакция. Ще видите по-натам в рецептата. Тази вода още се нарича "луга". Добавките, като аромати, оцветители, подхранващи кожата вещества, може да прочетете в темата на Нели. Тук ще кажа как се прави само основата на сапуна.

Аз съм човек, който не обича да се придържа много към "точни рецепти" и затова опитвам неща, които решавам, че може би ще действат добре, които понякога работят и така намирам нов начин.

Накратко сапунът се прави така:
Смесвате като обем пепел към вода в съотношение 1:3 (пробвал съм и 1:4) и чакате поне 3-4 дни (може и повече). Прецеждате водата, която вече е някаква калиева основа с минерали и я прибавяте към 2 пъти по-голямо количество загрята мазнина (като обем) и разбърквате на котлона на умерен огън, докато започне да оставя дири и се сгъсти още повече. Оставя се във форми за около месец, за да се втвърди още повече, но дори да го ползвате след няколко дни, пак ще върши работа. Не използвайте алуминиеви съдове, защото пепелявата вода ще ги разяде.

Подробности:
Рецептата е много проста и достъпна, както виждате. Ето и особеностите: Когато работите с пепелявата вода, няма опасност ако попадне по кожата ви. Дори да попадне, нищо няма да ви стане, освен, че ще усетите да е по-гладка или "по-мазна" и ако не ви е приятно, просто изплакнете с вода. Няма нужда от ръкавици, предпазни очила и т.н. Не знам как действа на дрехите, но предполагам няма да правите сапун с фрак или бална рокля.

Препоръчва се да се прави с дъждовна вода. Ако се чудите откъде да вземете цедка, може да си направите цялото това нещо в съд с дупка отдолу (примерно голяма глинена саксия), която е запушена. Наредите множество камъни по дъното на няколко слоя, като имате и малки и големи, за да станат естествена цедка. Най-отгоре слагате пепелта и оставате дъждът да пълни съда. След като престои поне 3-4 дни, отпушвате дупчицата отдолу и имате филтрирана пепелява вода.

Пепелта от твърда дървесина е по-добра за по-твърд сапун, както и животинската мазнина прави сапуна по-твърд. Ако го направите само от растителна мазнина (шарлан, зехтин и т.н.) ще стане по-мек, почти като течен сапун. Ако добавите сол, ще стане по-твърд. Затова ако имате само растителна мазнина, добавянето на сол, ще го направи по-твърд. Работата е, че не знам колко сол точно трябва да се добави. Аз съм слагал по 1 супена лъжица на около 100мл, но това може и да не е точна мярка, защото никъде не съм намирал информация за това, но съм правил опити.

Тъй като не ми се чакаше 3-4 дни, за да получа пепелява вода, реших да опитам да сложа пепелта с водата на печката и да се вари, докато изкипи част от водата и остане долу горе 1/4 от нея. По-късно намерих, че и други са пробвали същото нещо, като има и тест доколко пепелявата вода е с нужната консистенция: слагат сурово яйце и ако то не потъва изцяло, но стои на повърхността, водата е идеална.

Добре е да направите повече пепелява вода, защото ако остане неосапунена мазнина, може да добавите още малко от водата, а ако добавите повече, може да изчакате малко да изври. Видял съм, че дори да не спазите точно мерките на пепелява вода към мазнината, пак може да добавите едното или другото, за да се получат работите.

Ако нямате сапун, но искате да се измиете с нещо повече от вода, просто вземете вода с пепел, която разбъркайте хубаво и после се измийте с водата. Ще има отново изчистващ ефект.

Доколкото разбирам, когато пепелта остане по-дълго във водата или стане по-концентрирана (посредством кипването и изпаряването на водата), мазнината помага да се смекчи ефекта на този концентрат.

На местата в Писанията, където виждате, че пише за пепел от изгорено теле, която е смесена с вода, това са същите съставки на сапуна: дървесна пепел, мазнина, вода. В случая имаме очистителна вода:
Числа 19:
  9. Тогава един чист човек да събере пепелта от юницата и да тури вън от стана на чисто място; и пепелта да се пази за обществото израилтяни, за да се направи с нея вода за очищение от грях.
  10. И оня, който събере пепелта от юницата, да изпере дрехите си, и да бъде нечист до вечерта; и това ще бъде вечен закон за израилтяните и за пришелците, които живеят между тях.


В случая със сапун от пепелява вода (луга) е вярна поговорката, че децата може да ти изядат сапуна, защото няма да им стане нищо дори ако го изядат случайно. Лугата се е ползвала и вместо сода бикарбонат в някои случаи. Не съм пробвал още, тъй като предимно ползвам домашен квас.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Аз съм правила веднъж с варене. Да прецедиш вода от пепел се оказа трудна работа.
И доколкото си спомням сапунът ми се раздели на две части, аз сметнах, че не се е получил и вместо да питам, го изхвърлих. Какви бяха тези две части? Добре е да обясним, за да не се заблудят и други и те да решат, че не е станало и да го хвърлят.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Прецеждането никога не ми е било проблем. Като се остави да се утаи и леко се излее, няма нужда и от цедка. Ако пък няма време да се утаява, може да се ползва някакъв плат или ако има наоколо: няколко пласта кухненски салфетки (от тези плътните).

След като постои готовият сапун (часове или няколко дни) е възможно да се отдели нещо мазно, което е глицерин, доколкото знам (добре, че ми напомни, бях забравил за него). Той излиза на повърхността и е лесно да се излее или да се ползва за нещо друго (още не знам точно за какво).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Глицериновите сапуни са едни от най-хубавите сапуни. За съжаление тези в магазина ги правят от синтетичен глицерин, защото натуралният е много труден за добиване и много скъп.

При твърдите сапуни глицеринът си остава в сапуна (чувала съм, че в индустрията го отделят, за да си го продават отделно, и компенсират липсата му с някакви химикали)

Аз никога не съм си правила труда да си правя глицерин, при положение, че ако не го отделиш, си остава в сапуна и на практика сапунът е глицеринов.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Сега разбирам защо домашните сапуни не сушат кожата, а точно обратното - колкото повече се миеш/къпеш, толкова по-хубава става кожата - заради глицерина.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Материалите, които са ви нужни:
- пепел;
- вода;
- мазнина;

Ако не се лъжа не всяка пепел е подходяща. Пепел от въглища например не става. Също е препоръчително да се ползва пепел от твърда дървесина.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Аз съм правил с пепел от мека дървесина и е ставало пак. Пепел от дървени въглища също ще стане. За друг вид въглища не знам какво се получава.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Глицериновите сапуни са едни от най-хубавите сапуни. За съжаление тези в магазина ги правят от синтетичен глицерин, защото натуралният е много труден за добиване и много скъп.

При твърдите сапуни глицеринът си остава в сапуна (чувала съм, че в индустрията го отделят, за да си го продават отделно, и компенсират липсата му с някакви химикали)

Аз никога не съм си правила труда да си правя глицерин, при положение, че ако не го отделиш, си остава в сапуна и на практика сапунът е глицеринов.
Аз правих с пепел от мека дървесина и зехтин и си стана мек сапун и като изплува глицерина отгоре, не миеше, но стоеше мазно. Затова го отделих и останалото вече измиваше. Вероятно ако се разбърка докато е мек пак би работело, но знам от майка ми, че едно време са го отделяли също. Може би има някаква степен на насищане, като остава глицерин в сапуна, а останалият вече е излишък и може да се ползва за други цели.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Това е интересно да се проучи