Author Topic: Как да си направим сапун  (Read 29140 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Как да си направим сапун
« Reply #15 on: December 25, 2017, 15:50:37 PM »
Quote
Доколкото знам содата може да се замести с пепел. Не може ли съставките да се сведат до 2 - мазнина + пепел.

Писал съм отделна тема по повод правенето на сапун от пепелявата вода (или още наречена "луга").
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Как да си направим сапун
« Reply #16 on: December 25, 2017, 20:05:36 PM »
Аз си мислех, че луга е остатъчен продукт от солта.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Как да си направим сапун
« Reply #17 on: December 26, 2017, 11:37:31 AM »
Да, "луга" наричат и този отпадъчен продукт (колко е отпадъчен е друг въпрос), но двете неща са различни или поне се добиват по различен начин. Възможно е като химичен състав да имат общо, но аз предпочитам да ги отнасям към различни неща.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Как да си направим сапун
« Reply #18 on: December 26, 2017, 19:38:26 PM »
Quote
Mica преведено на  български е слюда и по принцип това е природен минерал, но не знам какво продават под това име.

Миката (козметичен глитер), която продават като оцветители за сапуни я пишат като минерална слюда или минерален пигмент. Така написано звучи много натурално, обаче разумните хора знаем, че в природата такова разнообразие от ярки и златни нюанси няма, и няма как това да не са синтетични оцветители, било то и на минерална основа.

А и при природните продукти никога няма как различните партиди винаги да бъдат абсолютно един и същи цвят.

Също така не се продава като натурален продукт. Не съм видяла нито един производител или търговец да я рекламира като натурален продукт.

Ако някой се интересува, може да потърси информация и да се увери, че пише, че е синтетичен пигмент.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Как да си направим сапун
« Reply #19 on: December 26, 2017, 20:38:43 PM »
Силен натурален аромат за сапун може да се получи само с натурално етерично масло, и нищо друго.
Както знаем, плодови етерични масла няма, и следователно ако ни продават натурален аромат "ягода", явно имат предвид, че химикалите, които са ползвали са натурални, защото според тях всичко, което е на земята е от природата. Но нашата дефиниция за натурален е друга. Синтетичният аромат на пръв поглед е безвреден, защото е просто парфюм, но ароматът в парфюмните композиции се постига с над 200 компонента, които обаче никога не се пишат в съдържанието - вероятно защото са силно токсични.

Слаби аромати могат да се постигнат с почти всичко. Например овесените ядки придават много приятен и ненатрапчив аромат на сапуна. Млякото и медът също придават едва доловим аромат. За мен именно това дава удоволствието от натуралните продукти - ненатрапчивите цветове и аромат.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Как да си направим сапун
« Reply #20 on: December 26, 2017, 21:00:40 PM »
Силен натурален аромат за сапун може да се получи само с натурално етерично масло, и нищо друго.
Както знаем, плодови етерични масла няма, и следователно ако ни продават натурален аромат "ягода", явно имат предвид, че химикалите, които са ползвали са натурални, защото според тях всичко, което е на земята е от природата.


От портокал, лимон, няма ли етерични истински масла? Аз съм взимал от портокал примерно, и съм си мислил, че е истинско.

Ето на пример това би трябвало да е  истинско, https://www.iherb.com/pr/Now-Foods-Organic-Essential-Oils-Orange-1-fl-oz-30-ml/945
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Как да си направим сапун
« Reply #21 on: December 26, 2017, 21:16:09 PM »
Quote
От портокал, лимон, няма ли етерични истински масла?

Да, всъщност от цитрусовите плодове могат да се извличат етерични масла от кората - от мандарина, портокал, лимон и грейпфрут.

Извинявам се, заблудила съм ви в по-горния пост.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Как да си направим сапун
« Reply #22 on: December 26, 2017, 21:26:10 PM »
То от друг плод и не съм виждал. Портокала много го харесвам, и мандарина съм взимал.

На изкуствените масла обикновено пише Fragrance Oil, значи щом видите думата fragrance, това е знак за изкуствено.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Как да си направим сапун
« Reply #23 on: December 26, 2017, 21:26:58 PM »
Ето списък на етерично-маслените култури в България

Анасон
Балканска чубрица
Босилек
Бреза
Бял бор
Бял пелин
Бял равнец
Валериана
Вратига
Гераниум
Градинска чубрица
Градински пелин
Градински чай
Девисил
Див пелин
Ела
Ехинацея
Жасмин
Жълт кантарион
Здравец
Исоп
Маслодайна роза
Ким
Кимион
Копър
Кориандър
Лавандула
Лечебна пищялка
Лимонен пелин
Лук
Майорана
Маточина
Мащерка
Медицинска лайка
Мента
Моркови (семена)
Морски пелин
Невен
Невен
Пиретрум
Планинска арника
Резене
Риган
Розмарин
Салвия
Седефче
Хвойна
Хмел
Червен пипер

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8_%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8#%D0%A1%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA_%D0%BD%D0%B0_%D0%B5%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%B8%D1%87%D0%BD%D0%BE-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8_%D0%B2_%D0%91%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%8F

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Как да си направим сапун
« Reply #24 on: December 26, 2017, 21:28:37 PM »
То хубаво, ама произвежда ли някой в БГ масла от всички тези култури? Или поне от някои?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Как да си направим сапун
« Reply #25 on: December 26, 2017, 21:31:14 PM »
Да, България е производител на най-хубавото розово масло в света, а преди две години България беше производител N1 на лавандулово масло, в момента е Франция.

Ето нещо много интересно, което не съм знаела - "Етеричномаслените растения са широко застъпени в растителния свят — около 30 % от ботаническите семейства включват видове с етеричномаслено съдържание"
И при това разнообразие от етерични масла, ние да ползваме синтетика, е безрасъдно.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Как да си направим сапун
« Reply #26 on: December 26, 2017, 21:37:09 PM »
Quote
Както знаем, плодови етерични масла няма

"етеричните масла могат да бъдат открити в растения, корени, семена, цветя, кори и плодове." - само от корите на цитрусовите плодове могат да се извличат етерични масла, от плодове не съм чувала, в такъв смисъл "плодови етерични масла няма", има от кори на плодове.




mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Как да си направим сапун
« Reply #27 on: December 26, 2017, 21:37:26 PM »
Е, то е ясно за розата, ама на мене лично розовото масло ама въобще не ми е харесва и не ми е приятно.

Въпроса беше за други масла. Лавандулата също не ми харесва, ама ми е по-приемливо от розата. Има ли да се купи от производител, по-малки количества?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Как да си направим сапун
« Reply #28 on: December 26, 2017, 21:39:29 PM »
Quote
Има ли да се купи от производител, по-малки количества?

Да, има много производители в България.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Как да си направим сапун
« Reply #29 on: December 26, 2017, 21:40:51 PM »
Освен лавандула, какво друго може да се намери, българско?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8