Author Topic: Закваска за хляб  (Read 53573 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Закваска за хляб
« Reply #30 on: December 28, 2017, 13:53:08 PM »
Моят син, ако установи, че нямаме хляб, а иска да яде на момента, си разточва набързо едни "мекици" от брашно и вода и ги пържи с мазнина каквато има.

Ако не ви се меси и точи, правите същото, но по-рядко, за да го излеете като палачинка. Можете да добавите в сместа сол, мазнина, сирене и каквото друго имате под ръка (например настъргани зеленчуци като моркови, тиквички, лук, гъби, всичко)

Забележка: Когато правя палачинки, най-удобно ми е сместа да бъде в кана, от която да сипвам в тигана. А маслото, вместо да режеш всеки път парченце и да го слагаш в тигана, по-бързо и по-удобно е да сложиш разтопено маслото в сместа.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Закваска за хляб
« Reply #31 on: December 28, 2017, 14:44:43 PM »
Не е нужно да се пържи, може да се направи тесто и да се опече като арабски питки. Много народи не правят класичси хляб като нашия, а го правят на тънки питки, по-бързо става и по-лесно се пече.

А също може да се направи и т.н. gözleme в което имат плънка.
https://www.youtube.com/results?search_query=+g%C3%B6zleme
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Закваска за хляб
« Reply #32 on: December 28, 2017, 15:03:31 PM »
Да, прав си, че ако се изпече на скара, пак ще е толкова бързо. Не сме го пробвали.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Закваска за хляб
« Reply #33 on: December 28, 2017, 15:09:49 PM »
За на скара, тестото ще трябва да е малко по-тънко, добър вариант би било да се опече на чугунен тиган, примерно този, https://www.amazon.co.uk/Lodge-26-67-Pre-Seasoned-Griddle-Pancake/dp/B00008GKDN/ref=sr_1_1?s=kitchen&ie=UTF8&qid=1514466418&sr=1-1&keywords=lodge+pancake

 А ако искате да се направи хлебчето подуто, с голямо дупка по средата, като това, трябва да е малко по-дебело https://kajimidatikaja.files.wordpress.com/2012/06/nics-pita-bread.jpg?w=800  и да се опече във силно загрята фурна.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Закваска за хляб
« Reply #34 on: December 28, 2017, 15:13:39 PM »
Ако някой има някаква друга рецепта за бърз хляб (който от меленето на житото до сервирането е готов за 5 минути), да я сподели.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Закваска за хляб
« Reply #35 on: December 28, 2017, 17:35:30 PM »
Това е рецептата, която mak каза за арабски питки: брашно, вода, сол. Докато се мели брашното може да се загрее тигана (сух тиган, няма нужда от мазнина). Тестото се замесва на тънки питки, които могат да се и разточат на ръка без точилка ако някой в момента няма или няма бутилка, с която да ги разточи. Слагат се на котлона и всичкото това отнема 5-10 минути ако има кой да мели брашно (било то друг човек с ръчна мелница или мелница на ток).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: Закваска за хляб
« Reply #36 on: December 29, 2017, 21:51:18 PM »
С каква машина мелиш. Може ли снимка.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Закваска за хляб
« Reply #37 on: December 29, 2017, 22:04:17 PM »
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: Закваска за хляб
« Reply #38 on: December 29, 2017, 22:08:42 PM »
Ръчната мелница не се вижда. Тая на ток може би е скъпа.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Закваска за хляб
« Reply #39 on: December 29, 2017, 22:11:49 PM »

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Закваска за хляб
« Reply #40 on: December 29, 2017, 22:48:41 PM »
Пуснал съм два пъти един и същ линк. Ето я ръчната мелница:



Аз имам и такава и електрическа. Ръчната сме я ползвали много пъти, понякога и когато няма ток. За около 15-20 минути се смила брашно за един хляб. С електрическата е за 5 минути.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Закваска за хляб
« Reply #41 on: December 29, 2017, 22:54:31 PM »
На БгАгрото им се разсъхнал корпуса нещо. Ползвали са недостатъчно изсъхнала дървесина и се е разсъхнала. Дори тази на рекламната снимка.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Закваска за хляб
« Reply #42 on: December 29, 2017, 23:14:28 PM »
Аз ползвам почти изцяло ръчна, като всеки ден меля брашно за готвене, както и за хляб на няколко дни.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?