Author Topic: По-добре ли е да "запознаваме" децата със злото?  (Read 6346 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Много хора смятат, че ако детето е запознато със злото, то е по-вероятно то да разпознае злото и да се опази от него, когато го срещне. Именно това внушено убеждение използват слугите на нечистите сили, за да запознаят децата с всички аспекти на злото (чрез училище, учени, лекари, медии...)

Например запознават децата в детската градина с вредата от цигарите.
"Нека знаят" - биха казали някои.
Но кое остава в съзнанието на детето - цигари или бензпирен, диметилнитрозамин и дибензкридин? И веднъж чуло тази дума, мислите му биват насочени в тази посока (цигари, алкохол, наркотици, полово сношение...), докато не чуе следващата манипулация "От всичко трябва да се опита". И така стъпка след стъпка намира пътя до злото, от което са го "пазили".

Всички манипулации са подредени много стройно. Колкото и невинно да изглеждат самостоятелно, ние трябва да знаем, че всяка от тях заема своето важно място в мрежата от лъжи. Затова, ако обичаме истината и светлината, трябва да бъдем категорични и да не позволяваме тези манипулативни убеждения да отравят ума ни.





Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Евреи 5:14. а твърдата храна е за пълнолетните, които чрез упражнение са обучили чувствата си да разпознават доброто и злото.

Вижда се, че разпознаването на доброто и злото не е "научаване на доброто и злото" или "научаване на най-малките детайли относно злото", но разпознаване на злото. И това разпознаване е в по-напреднала възраст, когато вече човек може да бъде по-самостоятелен.

Ако един човек е научен на красиво изкуство, например, и постоянно му е показвано само красиво нещо, няма нужда да бъде научен на грозно, защото ще го разпознае в мига, когато го види, защото то ще е многократно по-различно от това, което е учен като добро.

Пише "отклонявайте се от злото", а не "учете какво е злото". Последното не е отклонение, а подробно запознанство. Тези, които са учени на добро ще разпознаят злото по плодовете без да е нужно да се запознават с него.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Мога да дам за пример грешка, която аз съм допуснала.

На дъщеря ми, в училище, им бяха дали задача да напишат реферат на тема "Вредата от наркотиците", което предполагаше, че те трябва да се информират за всички видове наркотици много подробно.

След като го написа, аз я попитах - Е, сега като прочете толкова много, кога беше по-вероятно да посегнеш към наркотиците - преди или сега?
И тя ми отговори - Сега, като научих какви различни и интересни действия имат върху тялото и психиката е по-вероятно да посегна към наркотиците.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Мога да дам за пример грешка, която аз съм допуснала.

.. дъщеря ми, в училище

Грешката започва още тук. Всичко останало е само следствие от тази фундаментална грешка.

Това със "запознаване" на децата със злото е толкова абсурдна и самоотричаща се концепция, че само изключително повърхностни хора могат да й се вържат.

Дай да "запознаем" децата с убийството и канибализма например, да убият някого после да го изядат, че да знаят че е зло.

Светлината няма нужда да познава тъмнината, когато човек ходи в светлината, тъмнината сама бяга от него. Липсата на познаване на светлината е проблема, а не на непознаване на злото. Злото е бездънна яма, която не може да се "познае" без да се оскверни и омърси.

Децата трябва да знаят кои са добрите храни и тогава те ще търсят само тях и ще игнорират всичко останало. Така като знаят добрия път, те ще игнорират всички останали пътища, които се отклоняват от него.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Преди всичко опазете децата си от т.нар. ясли - (това е понятие свързано с животни!), детска градина, училище . Това е може би най-важния инструмент на системата за индоктриниране, манипулиране чрез зло и насилие - училището. Домашното и семейното обучение и възпитание нямат алтернатива!

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Преди всичко трябва да осъзнаем защо трябва да опазваме децата си от ясли и т.н.
Разбереш ли фундамента, всичко останало е следствие.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
То отговора на този въпрос се състои в това да се отговори на един друг въпрос, а именно  защо такива неща като ясли, детски градини и училища въобще съществуват?

И защо не са съществували в Божия модел на царство - Израел например?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Анко

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 383
Много хора смятат, че ако детето е запознато със злото, то е по-вероятно то да разпознае злото и да се опази от него, когато го срещне. Именно това внушено убеждение използват слугите на нечистите сили, за да запознаят децата с всички аспекти на злото (чрез училище, учени, лекари, медии...)

Например запознават децата в детската градина с вредата от цигарите.
"Нека знаят" - биха казали някои.
Но кое остава в съзнанието на детето - цигари или бензпирен, диметилнитрозамин и дибензкридин? И веднъж чуло тази дума, мислите му биват насочени в тази посока (цигари, алкохол, наркотици, полово сношение...), докато не чуе следващата манипулация "От всичко трябва да се опита". И така стъпка след стъпка намира пътя до злото, от което са го "пазили".

Всички манипулации са подредени много стройно. Колкото и невинно да изглеждат самостоятелно, ние трябва да знаем, че всяка от тях заема своето важно място в мрежата от лъжи. Затова, ако обичаме истината и светлината, трябва да бъдем категорични и да не позволяваме тези манипулативни убеждения да отравят ума ни.
По отношение на злото децата също виждат и преценяват. Мисля,че има моменти в които са узрели да слушат и научават. И това е тогава когато те попитат за това. Примерно за кражби случили се или за нещо по-лошо. До когато дойде време да разбират сами - нашите молитви към Всевишния ги пазят.

Личния пример в живота според мен струва повече и действа по-силно от всяко говорене. Най-важно е какви са родителите. Какво вижда и какво чува едно дете от тях с годините докато расте. И дали държат на думите си. Дали съответстват думи и дела при родителите.
Така съм бил и по времето докато растеше големия син а и сега по отношение възпитанието на по-малкия. Което ми е кауза.

Сравнително доста добре успях да опазя атмосферата у нас, без кабелна тв, без интернет само допреди няколко години. Нямам и смартфон.
Но порасва вече и по-малкия и изпитвам удовлетворение, че Божията светлина е в живота ни. Като деца на нас никой не ни говореше за Библия и Господ. Само баба ми, но аз и се присмивах. Как ни е пазил и водил през цялото време се удивлявам щом се замисля винаги. Или през време на казармата...27 месеца без вяра в Бог на служба в армията. Днес мога само да съм благодарен на Бога...И за живота и за всички трудности,чрез които ни е възпитавал в правда, твърдост, достойнство.

Чрез твърдостта си ще придобиете душите си... казва Спасителят
Християните сме призвани на смирение и обич, но и на твърдост. Твърдост на вярата, твърдост срещу беззаконието.
Такива деца да възпитаваме.