Author Topic: Доска или Владимир Досев  (Read 27544 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Doska

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #15 on: December 19, 2017, 15:15:16 PM »
А колкото до мен, през последните 7 години от 12-те, живот в общност, в споменатото екоселище, нямах никакви грижи за нищо, освен да развивам духовния си разтеж, а за останалото, Нашия Баща, се грижеше за мен и ми поднасяше, като на тепсия, всичко необходимо за биологичното ми съществуване. Дори, когато имах желания, за нещо повече, не след дълго ми изпълняваше и тези капризи, а по някога, като чели, предвиждаше какво ще ми е необходимо и ми го даваше още преди да съм го поискал. Разбира се, аз се старех да бъда сравнително скромен в желанията си. Така че се изхранвах и с земеделие, и с всичко, което  ме подсигуряваще Той  (да изкарам допълнителни средства), (те като чели ми идваха сами "на крака").

Doska

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #16 on: December 19, 2017, 15:44:07 PM »
Само трябваше поне малко да се потрудя.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #17 on: December 19, 2017, 15:52:34 PM »
Ние призоваваме за създаване на християнски общности от самото начало на съществуване на този форум, а това са вече повече от 10 години. Не сме стояли да чакаме нещо да стане от само себе си.

При все това отклика е по-скоро нищожен. Има хора които възприемат идеите на теория, но на практика не правят никакви стъпки. Или поради несигурност, или поради голяма обвързаност със системата, или поради семейни разногласия или други семейни обвързаности, или поради липса на ресурси за такъв скок.

Поради Божието призвание да поема в тази посока, аз самия бях снабден изобилно с ресурси за да направя тази стъпка за себе си и моето семейство, но тъй като аз цял живот съм бил беден и съм боравил с много ограничени финансови ресурси, при появяването на по-изобилни ресурси аз направих много глупави решения и пропилях голяма част от тях. Една от причините за пропиляването беше непълноценната визия която имах тогава относно общността и начина на нейното развитие. Това непълноценно разбиране доведе до загуба на не малко време и пари. Накрая нещата започнаха да се случват едва когато разбирането ми се разшири и задълбочи, но вече трябваше да действам с доста по оредели ресурси, които след преместването оредяха още повече.

Виждам и други хора какво се мъчат да правят. С единия крак са в града с другия на село. Някои се пробват и после се връщат. Липсва това 100 ПРОЦЕНТОВО посвещение.

Има опити за общност и на други места. В пловдвиския регион. Пречките са същите. Аз ходя понякога да се виждам с хората там, а общуваме, да ги насърчавам.  Но повечето си стоят в града. Всъщност почти всички са си в града. Ходят там от време на време, нещо поработват, после се връщат в града и там си седят. Нямат воля за скок напред. Нямат решимост да скъсат старите градски връзки.

Това е моя опит и наблюдения с хората. Не знам как ще стане това което ти казваш - да съберем хората на едно място и да почнем. Как да ги съберем? Те искат да си стоят в града. Да взема един автобус и да ги натоваря и да ги закарам на полето да си направят колиби на пръстта и да започнат да копат градина, която евентуално след 6 месеца ще има  даде някакъв плод, който няма да стигне и за пълноценно хранене?

Ние имаме градина, имаме кокошки, имаме много плодни дръвчета, но сме много, много далеч от задоволяване на собствените си нужди от храна. Цялото ни стопанство покрива вероятно по-малко от 10% от хранителните потребности.

Аз не искам да давам на хората фалшива надежда за селски поминък. Този начин на живот иска сериозна инфраструктура, която дедите ни са имали, а сега е разрушена и се почва от нулата. Кой, кога и как ще изгради тази инфраструктура? Повечето хора нямат материален ресурс за това. Пряко сили да могат да купят земя и евентуално стара порутена селска къща. А след това?

Това са съвсем реални практически неща към които ако не се подходи сериозно ще има голямо сгромолясване на всичко. Ти вече си възрастен човек, доколкото разбирам си в общността сам без семейство, трябва да снабдиш само за своите нужди. А аз трябва да изхранвам 6 човека. И го правя успешно - слава Богу, чрез Неговата благодат. Но ние правим това с цената на много лишения и живот в нищета. А колко хора са готови да платят такава цена?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #18 on: December 19, 2017, 16:05:19 PM »
Искаш да кажеш, че моят бизнес план да отида на село да ги копая градината и да имам две козички, три кокошки и едно магаре да ме вози - няма да проработи, така ли?

Doska

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #19 on: December 19, 2017, 16:19:01 PM »
Не знам сред какви хора точно си пребивавал, та си си съставил подобни заключения!? При мен картината е, малко по различна, но като цяло имаш известно право. В момента, текат сбирки  и разговори (от 3 години)  в София и страната и има известно раздвижване сред хората (ако се интересуваш, ще ти дам информация). Разбира се, там хората не всички са на нужното духовно  ниво и за това аз търся хора за споменатото (по-горе) прословутото ядро, за да помогнем на тези хора да израстнат в дивижение. Желаещи са вече към 15 човека (а проявилите интерес като слушатели е 100-кратно по-голям и мисля, че има шанс да се увеличат. А ако успеем да привлечем и тези, дето са започнали вече сами тук и там, бройката може да наресне значително.

Doska

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #20 on: December 19, 2017, 16:22:37 PM »
А за теб Нели, незнам дали въпроса ти е зададен и към мен, но ще ти отговоря, имаш шанс, но всичко зависи от силата на вярата ти и практиките ти, по духовния път. Но шанса ти, многократно ще се увеличи ако се събереш с хора, в общност, да заживееш по новому.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #21 on: December 19, 2017, 16:53:37 PM »
Quote
Искаш да кажеш, че моят бизнес план да отида на село да ги копая градината и да имам две козички, три кокошки и едно магаре да ме вози - няма да проработи, така ли?

Успя да ме разсмееш с този бизнес план. Това, което описваш е годно да правиш селфи снимки с 3 миловидни кокошчици и две козички и да пускаш във Фейсбук за лайкс, но е много далече от бизнес план за поминък.

 Козата дава мляко само лятото нали знаеш? А храна иска целогодишно, иска и кой да я пасе. Ние имаме над 70 кокошки и в момента нямаме нито едно яйце. И то вече от няколко седмици нямаме яйца. А кокошките искат храна. Магарето е добро животно, но ако мислиш, че ще ходиш на пазар до града за два дни напред и два назад, както са правили хората едно време не мисля, че ще си готова за такова нещо.

В Испания има една общност, която вече съществува от повече от 30 години. Тия хора владеят цяло село с цялата му инфраструктура и са изграждали всичко необходимо за повече от 30 години и са много хора, не помня точно колко но са може би 100 човека или повече.

И знаеш ли какво казват? Че вече можели да се похвалят с това че снабдяват 70% от храната си. След 30 години непрестанен градеж те вече са постигнали 70% производство на необходимата храна. А другите 30%? Е ако спазят моята препоръка да постят два дни седмично тия 70% ще се превърнат в 100%, но едва ли го правят.

Този пример ти го давам с цел отрезвяване на очакванията и сверяване на часовника. Производството на храна не е лесно нещо и изисква много добра подготовка. А най-добре е ако е разпределено на различни хора в общността. Ако един гледа животни, друг сее жито и царевица, трети има кошери за мед и така нататък. Много е трудно ако едно семейство трябва да прави всички тия неща едновременно. Принципно е възможно ако семейството е голямо. Ако има 5-10 деца, вече пораснали да могат да се грижат за различните дейности по стопанството. Затова едно време хората са имали много деца, защото без това не е било възможно да се оцелее на село.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #22 on: December 19, 2017, 17:02:53 PM »
Quote
Не знам сред какви хора точно си пребивавал, та си си съставил подобни заключения!? При мен картината е, малко по различна, но като цяло имаш известно право. В момента, текат сбирки  и разговори (от 3 години)  в София и страната и има известно раздвижване сред хората (ако се интересуваш, ще ти дам информация). Разбира се, там хората не всички са на нужното духовно  ниво и за това аз търся хора за споменатото (по-горе) прословутото ядро, за да помогнем на тези хора да израстнат в дивижение. Желаещи са вече към 15 човека (а проявилите интерес като слушатели е 100-кратно по-голям и мисля, че има шанс да се увеличат. А ако успеем да привлечем и тези, дето са започнали вече сами тук и там, бройката може да наресне значително.

Нашата цел е изграждане на християнска общност, не каква да е общност. Но различни общности биха могли да се подпомагат на базата на допирни точки. Тук местонахождението е от голямо значение, защото тия неща работят на местна почва и разстоянията правят нещата безпредметни.

При последователите на Анастасия по-големия интерес към общността е разбираем, защото тя е поставена в центъра на мирогледа. Докато в християнските църкви хората биват набивани още по-дълбоко в системата и дори през ум не им минава за подобен начин на живот. Имат Библии - четат ги и нищо не виждат, защото виждат всичко през призмата на църковните си деноминации, които са вкоренени в светската система и дори са нейна функция.

Затова ние срещаме много по-големи затруднения с хората.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #23 on: December 19, 2017, 17:15:26 PM »
Quote
Успя да ме разсмееш с този бизнес план.

... а аз мислех, че всичко съм измислила...даже и транспорта.
Сега разбирам защо няма женски общности и защо амазонките са се провалили...

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #24 on: December 19, 2017, 17:31:43 PM »
То и аз докато бях в града и разсъждавах на теория за селския живот мислех че съм измислил много неща, но реалността е съвсем друга.

Сега малко по малко се подготвям да взема овце. Искам да взема каракачански. Дават малко мляко, но е превъзходно, месото е несравнимо и козината скъпоценна. На Доската няма да му хареса, че говорим за месо, но в планината без месо не се оцелява. Вегетарианството е за хората в равнините, а веганството е за градските хора. В планината е нужна силна храна, тук сезона е кратък, зеленчуци не се раждат така изобилно и месото и млякото са фундаментални за оцеляването. Такава е и традицията на нашия народ, който винаги е имал силна храна и никога не се е увличал от отричащи месото философии, дори когато е изповядвал ведическа вяра.

Каракачанските овце са кротки, издържат на студ, не са претенциозни и могат сами да се гледат (нямат нужда от пастир). Но пак искат ограждане и достатъчно земя. Но за да има смисъл трябва да се поддържат поне 6-7 овце и някой друг коч. По две козички имат бабите в нашето село, но по цял ден ги пасат, взимат по малко мляко и зимата не взимат нищо.

Ако искаш козата да те храни и зимата трябва да имаш 10-тина кози, лятото като имаш много мляко да правиш сирене и зимата да ядеш сирене от тенекии. А лятото да колиш ярета и да слагаш в буркани. Това вече се приближава до бизнес план.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Doska

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #25 on: December 19, 2017, 18:57:58 PM »
Нима е възможно, човек с твоите духовни разбирания (четейки те тук), да яде месо, не мога да повярвам на очите си, че го прочетох!?

Doska

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #26 on: December 19, 2017, 19:03:55 PM »
Сеп Холцер, австриец, живее на 1500м надморска височина и си произвежда сам всичко, не съм чул да се е оплаквал, че не може да се изхранва и не съм сигурен, но май е вегетарианец. Има още доста примери, но не ми се иска да ти се мешам.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #27 on: December 19, 2017, 19:13:57 PM »
Watchman, по-добре направо пусни отделна тема "Вегетарианство"

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #28 on: December 19, 2017, 19:18:08 PM »
Нима е възможно, човек с твоите духовни разбирания (четейки те тук), да яде месо, не мога да повярвам на очите си, че го прочетох!?

Знаеш ли аз съм бил 5 години вегитарианец по убеждение и няколко години вегетарианец по принуда (поради липса на годно за консумация месо по магазините), но когато има истинско и добро месо това е голямо благословение за тялото и ума на човека.

Все пак ние сме християни, което означава ученици на Христос. А Христос е ял и агнешно (това е задължително за всеки евреин) и риба. Трябва ли да се превъзнасяме над това, което нашия Учител и Господар е правил?

След потопа растителната храна вече не е била в състояние да задоволява необходимостта на човешкото тяло от елементи, затова Бог лично дава месото за храна на човека. А всяко нещо, което Бог дава е добро и благословено. И когато го приемаме с благодарение, то се възнася като благоухание пред Бога.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Доска или Владимир Досев
« Reply #29 on: December 19, 2017, 19:21:19 PM »
Сеп Холцер, австриец, живее на 1500м надморска височина и си произвежда сам всичко, не съм чул да се е оплаквал, че не може да се изхранва и не съм сигурен, но май е вегетарианец. Има още доста примери, но не ми се иска да ти се мешам.

Ние сме още много назад от Сеп Холцер. Той разработва неговото стопанство от десетки години. След толкова време ние с Божията благодат може и да сме по-напред от него. Той отглежда много риба. Има и прасета. Така, че не вярвам да е вегетарианец.



Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.