Author Topic: Опасно ли е да си правим натурален сапун с хранителни съставки?  (Read 22018 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Натурален сапун
« Reply #15 on: December 16, 2017, 17:32:28 PM »
...
Ето защо правенето на сапун не трябва да се превръща в самоцел или да е твърде усложнено, защото то действа за кратко.
____
Също така, Нели попита какво и как да смесва - ами да трябва да се внимава, но за целта трябва да знае.
____

Фармацията е, част от индустрията която се занимава с Химия. Хубаво я отделяш, ама има хора които ще прочетат и няма да знаят, че ти си мислиш така.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Натурален сапун
« Reply #16 on: December 16, 2017, 18:13:10 PM »
Quote
Но по принцип въпросът ми беше друг - дали може наистина ядими и безопасни храни, като се смесят, да станат опасни за пипане или мазане върху кожата. Аз мисля, че ако има такава комбинация, то със сигурност щеше да се знае и предава от поколение на поколение. Това може да се случи само със синтетични химикали.

Аз също правя неща, които включват смесване на множество натурални съставки и нямам никакви притеснения, че може да се получи отрова.

Ако имаме такива притеснения, то трябва непрестанно да се страхуваме да не би да се отровим като смесим два вида напълно нормална храна. Доколкото знам при храната имаше някаква опасна комбинация и тя беше нещо от рода на гъби с яйца и солена риба, или нещо такова. Тогава можело да се получи някакво натравяне. За друга опасна комбинация от нормални храни не съм чувал.

А на тази жена й отговори, като й кажеш, как тя самата не се страхува като слага всякакви подправки на гозбите си вкъщи. Как не се страхува че няма да се получи отрова. Вместо това по-добре да купува само храни от оторизираните корпорации и хранителни вериги и ресторанти. Колкото по-голяма е веригата толкова по-спокойна може да е защото могат да си позволят по престижен екип от експерти.

Допълнителна полза от яденето на храни само от оторизирани хранителни вериги (като МакДоналдс например) е не само че няма да има защо да се страхува, че ще изяде нещо отровно, но дори значително ще се скъси времето през което ще може да изпитва страх. Поради простата причина че ще умре по-рано. Гарантирано от експертите, сертифициращите органи и одобрено от Европейската комисия, както и от съвета към ООН за редуциране на населението.

А ти дерзай да твориш с ръцете си и не се колебай да правиш полезните неща и красиви и разнообразни, защото Бог се прославя в труда на своите хора, като всяко добро нещо се излива в благодарение пред Него и е благоуханна миризма пред лицето Му.  Имайки вяра, че Той ще благослови труда на ръцете ти и че той ще бъде за благословение и никакво зло, няма да дойде от труда на праведните.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Натурален сапун
« Reply #17 on: December 16, 2017, 20:33:13 PM »
Благодаря за отговора, Watchman.

Сетих се, че на съдържанието на един сапун бях написала "два вида мед", и може би това я е притеснило. Първо, че медът съдържа толкова много елементи, които никой не ги знае какви са, и още повече като смесиш два вида мед, става още по-неясно.... и може би тази неяснота я е накарала да се замисли и да се притесни.

@Watchman - ако говорим за вътрешна употреба, да, има неподходящи комбинации от храни. Но тук говорим за външна употреба само - нима е опасно ястието "гъби с яйца и солена риба" да го пипаш с голи ръце?

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Натурален сапун
« Reply #18 on: December 16, 2017, 20:44:04 PM »
Quote
Също така, Нели попита какво и как да смесва - ами да трябва да се внимава, но за целта трябва да знае.

Nikolay, въпросът, който съм задала не е "Какво и как да смесвам?", а "Мога ли спокойно да смесвам всякакви ядими храни за външна употреба?" и получих от останалите ясен отговор ДА. Понеже само твоят отговор е НЕ, затова бих те помолила да се аргументираш, като дадеш поне един пример за комбинация от ядими храни, която е опасна за външна употреба. И ако не можеш да се обосновеш, то тогава ще имам основание да не взимам предвид твоето мнение. Предварително ти благодаря.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Натурален сапун
« Reply #19 on: December 16, 2017, 21:15:04 PM »
В днешно време градските хора са ги нападнали някакви луди алергии. За мен това с алергиите от натурални съставки и продукти е някакъв сюрреализъм. Но за градските хора това е кошмара в който живеят. Хора не могат да понасят пчелен восък, лавандула, мента - и въобще има такъв бум на алергии, че хората се изприщват, обриват, натравят от най-естествените и нормални неща.

Това е една от язвите върху градските хора, който безхаберно се тъпчат с безумни храни и химически лекарства. Хората живеят в огромен кошмар, който сами са създали за себе си преследвайки лесния живот.

Затова от всичко може да пострада днешния кекав човек, дори от такива превъзходни неща като меда.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Натурален сапун
« Reply #20 on: December 17, 2017, 09:38:05 AM »
Имат алергия към меда като го ядат или като го пипат с голи ръце? Затова се пишат всички съставки, за да може всеки да си прецени дали няма непоносимост към някоя съставка.

А, ето още едно предимство на това да слагаш най-различни храни в сапуна - при външната употреба не може да се предозира - кожата си взима каквото й е необходимо.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Натурален сапун
« Reply #21 on: December 17, 2017, 12:50:40 PM »
Quote
Също така, Нели попита какво и как да смесва - ами да трябва да се внимава, но за целта трябва да знае.

Грешиш, Николай, тези пътища, които минават през науката не са Божии. Не е нужно да си учен, за да можеш спокойно да смесваш храните, дадени ни от Бога и да се мажеш с тях, за разлика от онези другите, синтетичните, където е повече от задължително, а и е почти сигурно, че пак ще се получи нещо отровно.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Натурален сапун
« Reply #22 on: December 17, 2017, 15:52:47 PM »
Алергиите са неща, които се влияят по всякакви начини. Докосване, вдишване, помирисване или ядене. Не знам какво е това нещо, но е някаква огромна аномалия, при която човек става нетърпимо чувствителен към напълно нормално, естествени и полезни неща.

Разбира се всеки трябва сам да мисли и да внимава за алергиите си. Трябва да е голямо проклятие  - човек да си навлече такова нещо, това, което Бог е създал за добро и благословение да ти стане бреме и кошмар.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Натурален сапун
« Reply #23 on: December 17, 2017, 16:02:21 PM »
Преди бях слушал нещо интересно което ми остави впечатление. Човека разправяше нещо такова,

Като вземеш нещо да ядеш което има "вкус" на ягоди примерно, т.е. съдържа изкуствени миризми, цветове и вкусове на ягода, а реално няма никаква ягода в него, тогава тялото се подготвя да приеме ягода. И така очаквайки ягода, то не получава никаква ягода. И така с времето тялото бива лъгано,и то престава да се подготвя, и полека настъпва хаос. Сетивата се побъркват, заради изкуствените лъжовни миризми, вкусове итн

Според мене това има голяма логика, по този начин да се явяват и алергии. А с времето това да се случва вече и по генетична линия.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Натурален сапун
« Reply #24 on: December 18, 2017, 18:05:17 PM »
@Нели
Искаш пример, конкретен нямам, но ето какво намерих при едно бързо търсене в интернет:

http://zdravosloven.com/portal/statii/intervyu-svetla-nikolova-bio-kozmetika-516.html
Като тук е уточнено това:
Quote
Важно е да се знае, че естествените аромати са различни и ако потребителят е свикнал към конвенционалните синтетични аромати, не винаги отначало ще приеме естествените.
Какъвто е случая който описваш.

____
Тук има писано по-тема вредни билки:

http://imuno.blog.bg/recepti/2015/02/18/otrovni-kancerogenni-i-drugi-vredni-bilki.1339591
_____

Или пък ако искаш експериментирай си - другите ти казаха, че проблем няма...
Аз лично ако правя нещо в тази насока, първо бих почел по-темата поне малко, или бих питал в някой специализиран форум или възрастни хора които са правили сапуни (нещо си), за да не откривам топлата вода.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Натурален сапун
« Reply #25 on: December 18, 2017, 18:20:17 PM »
Аз само като видях някои от примерите и ми стана ясно колко са достоверни. Неща, с които съм се и лекувал и съм ползвал редовно, ял съм сурови и какво ли още не. Да не говорим, че други трябва да се употребяват повече точно при случаите, които са описани, че не трябва да се употребяват. Ама нали го казват специалистите, значи трябва да си затворим очите и приглушим съвестта и да вярваме.

Сещам се за този тескт:

1 Тимотей 4
  1. А Духът изрично казва, че в послешните времена някои ще отстъпят от вярата, и ще слушат измамителни духове и бесовски учения,
  2. чрез лицемерието на човеци, които лъжат, чиято съвест е прегоряла,
  3. които запрещават жененето и заповядват въздържание от ястия, които Бог създаде, за да се употребяват с благодарение от ония, които вярват и разбират истината.
  4. Защото всяко нещо, създадено от Бога, е добро, и нищо не е за отхвърляне, ако се приема с благодарение;
  5. понеже се освещава чрез Божието слово и молитва.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Натурален сапун
« Reply #26 on: December 18, 2017, 18:41:43 PM »
А ако не се приема с благодрение, а със съмнение?

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Натурален сапун
« Reply #27 on: December 18, 2017, 18:45:26 PM »
Николай, благодаря ти за усилието, но аз не съм питала за вредни билки (нито дори за билки). Въпросът ми беше за ядими храни, дали ако се смесят може да станат опасни за външна употреба.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Натурален сапун
« Reply #28 on: December 18, 2017, 19:18:06 PM »
Quote
Аз лично ако правя нещо в тази насока, първо бих почел по-темата поне малко, или бих питал в някой специализиран форум или възрастни хора които са правили сапуни (нещо си), за да не откривам топлата вода.

Възрастните хора са правили сапуни със свинска мас. Баба ми правеше такъв за пране. Друг вид сапун не съм я виждал да прави или да говори за други видове.

Истината е че днес човечеството толкова се е извратило, че всякакво добро нещо може да му се окаже вредно. Или както е писано - за нечистия всичко е нечисто. Или ако човек е под тежки проклятия за него добри билки няма, защото всичко ще се обръща против него за зло.

При приготвяне на такива продукти за продан двата водещи принципа според мен трябва да са следните:

1. Човек да се моли за мъдрост и вдъхновение от Бога какво и как да прави.

2. Да се моли труда на ръцете му да бъде за благословение на хората, които се ползват от него.

Ако някой е Божий човек и се придържа към тези два принципа, каквото прави ще бъде добре за него.

Да не забравяме и обещанията в 1-ви Псалом: "във всичко що върши ще благоуспява".
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Натурален сапун
« Reply #29 on: December 18, 2017, 22:27:42 PM »
Аз само като видях някои от примерите и ми стана ясно колко са достоверни. Неща, с които съм се и лекувал и съм ползвал редовно, ял съм сурови и какво ли още не. Да не говорим, че други трябва да се употребяват повече точно при случаите, които са описани, че не трябва да се употребяват. Ама нали го казват специалистите, значи трябва да си затворим очите и приглушим съвестта и да вярваме.

Искаш пример, конкретен нямам, но ето какво намерих при едно бързо търсене в интернет:

Добре Тихомир, прав си, нещата в тия статии явно не са на 100% истина. За 5 мин преди да си тръгна от работа толкова намерих.
Но основното което исках да покажа е, че е добре да се търси и проверява, а не да си забъркваме разни отвари и да си мислим, че всичко е наред.
Но ако пък ви устройва второто - ок правете както знаете, аз предпочитам да търся и проверявам, надявам се да знаеш къде и кой го каза...
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]