Author Topic: Опасно ли е да си правим натурален сапун с хранителни съставки?  (Read 21993 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Обичам да си правя сапуни, като комбинирам най-различни натурални продукти - сокове (например прясно изцеден сок от коприва и всякакви други плодове и зеленчуци), мляко (прясно и кисело), пчелни продукти (мед, пчелен прашец, пчелно млечице, пчелен восък), запарка от билки (от които си правим чай вкъщи), хума (родопска и други), подправки (морска сол, захар, канела, куркума, маково семе и т.н.), храни (овесени ядки, бадеми и т.н.) мазнини (които се ядат).

Съставките са разнообразни, но винаги са натурални (като изключим натриевата основа) и са храни (като изключим глината).

Наскоро подарих на една жена от моите сапуни и тя ме попита - "Като си правиш сама рецептите откъде си сигурна, че някоя комбинация няма да се окаже отровна или вредна, въпреки че са само натурални съставките?"

Лично аз се доверявам напълно на Бог, че няма да ни даде храни, които като ги смесиш и си ги намажеш на кожата ще ти навредят. Но жената явно има по-голямо доверие на експертите химици, които правят рецептите за купените сапуни. Не зная какво да й отговоря. Християнка е (поне по нейните думи, аз не я познавам толкова добре).

Emma

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 98
Re: Натурален сапун
« Reply #1 on: December 16, 2017, 13:26:24 PM »

Лично аз се доверявам напълно на Бог, че няма да ни даде храни, които като ги смесиш и си ги намажеш на кожата ще ти навредят. Но жената явно има по-голямо доверие на експертите химици, които правят рецептите за купените сапуни. Не зная какво да й отговоря. Християнка е (поне по нейните думи, аз не я познавам толкова добре).

Принципно в природата има храни от един и същ вид, които са отровни и които стават за храна.
Например, гъбите.
Всички знаем, че има и такива, които могат да навредят на тялото ти, ако ги погълнеш. И такива, които са полезни и са много вкусни.
Така, че жената има право да се съмнява.
Което не означава, че непременно е фен на учените - химици.

Аз, за съжаление - не съм от хората, които приготвят нещата сами.
И се възхищавам и уважавам другите, които го правят!
Обичам да ползвам от на баба, сапуните. Тези със свинска мас и още нещо ...




..."Всички ще бъдат научени от Бога". Всеки, който е чул от Отца, и се е научил, дохожда при Мене.

Йоан 6:45

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Натурален сапун
« Reply #2 on: December 16, 2017, 14:07:07 PM »
Благодаря ти за отговора, Ема. Но въпросът ми беше друг - дали ядими храни като ги смесиш могат да станат отровни за пипане (не за ядене), само заради това че си ги смесил.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Натурален сапун
« Reply #3 on: December 16, 2017, 14:15:50 PM »
Ако един човек е избрал да ползва купешки сапуни по рецепти на химиците, а се съмнява в натуралните, то няма какво друго да означава, освен че има по-голямо доверие на експертите химици.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Натурален сапун
« Reply #4 on: December 16, 2017, 14:30:07 PM »
Смятам, че усилията за правене на сапуни трябва да бъдат насочени не толкова към разнообразното смесване, защото колкото и да се смесва разнообразно, сапунът действа за кратко и се изхабява бързо и после трябва да бъде подновен отново. Например това човек да се изкъпе в корито или вана с билкова вода има по-голям ефект, отколкото насапунисването и измиването на сапуна след това.

Ето защо правенето на сапун не трябва да се превръща в самоцел или да е твърде усложнено, защото то действа за кратко.

Например за мен няма никакъв смисъл да купя сапун, който е с майсторски изрисуван пейзаж, защото докато си сапунисвам косата обикновено съм със затворени очи и няма да видя особено от него, а след известно време ще се изхаби и ще го забравя. Може би някой ще каже, че същото важи и за храната, която правим да изглежда добре и това е така, но храната я поглъщаме и тя действа по-продължително от сапуна.

Аз съм правил сапун от пепел, вода и мазнина. Никога не съм правил с натрива основа (сода каустик), защото винаги съм смятал, че трябва да има начин, който не зависи от продаваните на магазина основни продукти за това. Пепелявата вода е и безопасна ако ти попадне по ръцете или дрехите, което не е малко предимство.

Същият този сапун може да се направи и с билки и ще бъдат полезни, но трябва да се знае, че все пак това е сапун: ежедневен продукт, а не тинктура или красиво украшение. Билките в сапуна ще действат за по-кратко, отколкото ако се прилагат по друг начин (дори и външно). Като цяло, ако нещо се яде, няма проблем да го сложиш в сапуна.

В Библията е описан сапун с билки или по-точно очистителна вода, която включва използването на исоп като билка, което прави водата (пепелява вода в случая) "антибактериална" (по съвременните обяснения).

Правенето на сапун изисква време и търпение. Затова и купувачите на сапун биха се поинтересували, защото може би нямат това време, търпение и условия, но не и защото искат да си купят луксозен сапун, с който да си мият краката.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Натурален сапун
« Reply #5 on: December 16, 2017, 14:30:46 PM »
Ако един човек е избрал да ползва купешки сапуни по рецепти на химиците, а се съмнява в натуралните, то няма какво друго да означава, освен че има по-голямо доверие на експертите химици.

Точно така, това е също моето заключение, и не само за сапун, а и за много други неща. Хората се доверяват сляпо на "ескпертите", а на това което Бог е създал, слагат го под въпросителни. Иначе, аз също правя сапуни.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Натурален сапун
« Reply #6 on: December 16, 2017, 14:57:49 PM »
Тихомире, за красивия вид си прав, че няма смисъл. Но за другите неща съм се уверила, че има видима разлика - кожата става по-мека и по-хубава (както ако си намажеш кожата с морска сол или мед или мляко).

Но по принцип въпросът ми беше друг - дали може наистина ядими и безопасни храни, като се смесят, да станат опасни за пипане или мазане върху кожата. Аз мисля, че ако има такава комбинация, то със сигурност щеше да се знае и предава от поколение на поколение. Това може да се случи само със синтетични химикали.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Натурален сапун
« Reply #7 on: December 16, 2017, 15:04:06 PM »
Красивия вид в случая има смисъл когато се прави за продаване.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Натурален сапун
« Reply #8 on: December 16, 2017, 15:28:59 PM »
Пропуснах да спомена и коприна от центъра по бубарство във Враца. Много жени си мажат лицето с копринени пашкули и действа много добре на кожата.

И логиката ми е, че ако различни натурални продукти, приложени самостоятелно действат добре на кожата, то няма логика като се смесят да станат вредни и отровни.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Натурален сапун
« Reply #9 on: December 16, 2017, 15:39:42 PM »
Преди години като работех в една фирма като склададжия, ми се налагаше да си мия ръцете по-много пъти на ден 10-15 примерно. Не помня какъв е бил сапуна, вероятно анти-бактериален, кожата на ръцете ми почна да става суха и да се бели, та се налагаше да ползвам и кремове.
Толкова, по-това, че се ползва за кратко и не било вредно.

Важно е сапуна да отмива добре и да не е прекалено корозивен за да не нарани ръцете ни. В магазините се продават много видове сапун и всеки е с определено приложение. Домашния сапун също е просто вид сапун и също има разновидности и специфично приложение.

@Нели искаш да се занимаваш с химия пък питаш хора които определят химията като чародейство/магьосничество... Не, че смесването на различни вещества има друго име в днешно време, ама както и да е.
Да не говорим, че минимум 50% от нещата които ползвате в дома си, са направени на база познаването на химичните елементи и тяхното смесване.. Прибори за хранене, машинки, крушки, легла (от талашит) и т.н...
Прекрасно е когато се връщаме към стари и изпитани и неща, но все пак е добре да се поинтересуваме от това как се правят и от какво, иначе просто си правиш химични експерименти у вас, без да познаваш химичните съставки на тия неща грам.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Натурален сапун
« Reply #10 on: December 16, 2017, 15:44:08 PM »
Николай, прави впечатление че 90% от включването ти във форума е да се каже нещо колкото да се каже, да се говори, да се приказва нещо, без да се вникне какво точно човека пита и каква е темата на разговор.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Re: Натурален сапун
« Reply #11 on: December 16, 2017, 15:47:14 PM »
Николай, чародейство е не смесването на натурални продукти, а на синтетични химикали.
(Поправете ме, ако греша)

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Натурален сапун
« Reply #12 on: December 16, 2017, 15:52:57 PM »
Синтетичните химикали какво са - нещо което някой е изобретил направил сам ? Или е взел от нещата които Бог е създал и го е смесил ?

@Мак, Тихомир по-горе е казал, че нямало никакъв проблем с миенето със сапун щото било за кратко - аз го опровергавам с неща които са ми се случили - кое точно е безсмисленото включване в случая ? Или ако искаш се върни на първия пост на Нели и го прочети по-внимателно...
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Натурален сапун
« Reply #13 on: December 16, 2017, 16:02:43 PM »
Преди години като работех в една фирма като склададжия, ми се налагаше да си мия ръцете по-много пъти на ден 10-15 примерно. Не помня какъв е бил сапуна, вероятно анти-бактериален, кожата на ръцете ми почна да става суха и да се бели, та се налагаше да ползвам и кремове.
Толкова, по-това, че се ползва за кратко и не било вредно.

Ето какво писах аз:
Quote
Същият този сапун може да се направи и с билки и ще бъдат полезни, но трябва да се знае, че все пак това е сапун: ежедневен продукт, а не тинктура или красиво украшение. Билките в сапуна ще действат за по-кратко, отколкото ако се прилагат по друг начин (дори и външно). Като цяло, ако нещо се яде, няма проблем да го сложиш в сапуна.

Виждам, че не можеш да направиш разлика за това, че съм писал, че ако има 1 или много билки, това не прави сапуна по-добър от това да се ползват по друг начин. Никъде не съм писал, че с химии, ползвани за сапун нямало проблем, както ти го изкарваш, като в същия параграф, където пишеш това говориш за химичен сапун.

Чети внимателно. И в други теми имаш същото предубедено поведение, че аз или някой друг като напишем нещо, трябва да търсиш лошото в него.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Натурален сапун
« Reply #14 on: December 16, 2017, 16:06:54 PM »
Николай, чародейство е не смесването на натурални продукти, а на синтетични химикали.
(Поправете ме, ако греша)
Чародейството или магьосничеството е когато се влияе по неправеден начин върху човека по химичен път. Това, че човек може да се напие с вино и да си повлияе по лош начин не прави виното чародейство, но това да пие вода, която мисли, че е наред, обаче вътре да има химикали, които са нарочно сложени, за да влошат състоянието на човека, е чародейство. С други думи, всичко, което включва думата "фармакея" е чародейство.

Чародейството почти винаги е свързано с това да се намери заместител на това, което Бог е направил, за да се печелят пари, като същевременно се скрие информацията за истинските неща. Така хората да бъдат "оЧАРовани" от този "напредък" и да забравят Божиите източници. Това, че от естествени материали се добиват разни заместители, не прави заместителите добри. Примерно каротинът Бог не го е направил да се бере в пакетчета на прах, а го е сложил в морковите. Извличането му и продаването му с цел печалба не е подобрило никак здравето на тези, които го приемат така, но чрез морковите работи както трябва. Да не говорим, че много от нещата, които се продават като даден извлечен елемент изобщо не са така, но са съвкупност от много други химии в тях (като "рафинираната" захар, "рафинираната" сол, флуорът и т.н.).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?