Author Topic: Българските народни песни, хора́, шевици и носии  (Read 10790 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Защо много често думите "мистика" и "магически" се споменават, когато се говори за българските народни песни, хора́, шевици и носии?

И ако наистина имат закодирана мистика у тях, то какво отношение би трябвало да имат християните към тях?

Нели

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 203
Общоприетото мнение е, че всичко народно и традиционно е християнско.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Българските традиционни щевици, носии и като цяло народно творчество не са християнски, а са с ведически произход. Ведическата култура и мироглед е религията, която са изповядвали българите преди да бъдат покръстени по политически причини. Българския народ бидейки част от скитския етност е бил част от тази култура в продължение на хиляди години. Затова в нея има развита голяма дълбочина и детайлност.

След приемане на византийското християнство народа никога не се отмята от своите основни вярвания и разбирания за живота и българите никога не са приемали християнството в дълбочина и с разбиране. Това се потвърждава и от историята на Петър Богдан, който пише, че българите като народ никога не са се интересували от Писанията, не са ги чели, не са ги изучавали и са следвали религията по инерция и отгоре отгоре. Така между другото е и до ден днешен.

Ето защо символиката в народните песни, народните приказки, народните обичаи, народните носии и прочие не може да се разбере на основание на Писанията, защото те не са извлечени от тях. Отговора за тяхната същност, смисъл и значение може да се търси във ведическата култура, за която също знаем много малко. Понеже индийската версия на Ведите е много променена от това, което са изповядвали скитите.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Общоприетото мнение е, че всичко народно и традиционно е християнско.

Аз никога не съм мислил, че тези неща са християнки или библйески, напротив по-скоро доста неща, ако не и повечето са с езически произход. В част от традицията и културата като народи, има и някои добри неща, но нашия народ главно си е бил езически, поне последните стотици години.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Анко

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 383
Защо много често думите "мистика" и "магически" се споменават, когато се говори за българските народни песни, хора́, шевици и носии?

И ако наистина имат закодирана мистика у тях, то какво отношение би трябвало да имат християните към тях?
Кой ли не работи в медии вече... Без никаква подготовка. В тоя смисъл употребата на даден текст колкото е по-гръмко и се очаква да впечатли.

Nikola1234

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 15
Общоприетото мнение е, че всичко народно и традиционно е християнско.

Аз никога не съм мислил, че тези неща са християнки или библйески, напротив по-скоро доста неща, ако не и повечето са с езически произход. В част от традицията и културата като народи, има и някои добри неща, но нашия народ главно си е бил езически, поне последните стотици години.

Той и сега си е чисто езически по неясни причини или поне по причини на невежество. "Народът Ми загина от липса на знание..." (Осия 4:6)

Извинявай, че така директно нахлух в темата, но съм християнин (осъзнат), съвсем от скоро и ми е интересно да уча за нови и нови неща. :)