Author Topic: Свободна енергия  (Read 23714 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: Свободна енергия
« Reply #45 on: December 06, 2017, 21:54:11 PM »
За светлина може да се ползва пропан, получен чрез пиролиза на отпадна пластмаса, гуми и др. Получава се течно гориво + пропан. Може да се получи пропан и от биомаса. Мисля че може да се използва и пламък от горенето на спирт за осветление.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Свободна енергия
« Reply #46 on: December 06, 2017, 22:21:50 PM »
И това е идея, ако и да е малко сложна за изпълнение, защото трябва да се направят съдове за конденз, които могат да са и от глина (предполагам за този метод говориш).

Мен ми е чудно девиците, които са носили светилници, както и много други места в Словото, когато говорят за палене на светило или огън, дали са го палили с търкане на клечки или всички са имали в себе си кремък?

Примерно Сепфора обряза сина си като грабна кремък, т.е. намирал се е наоколо. Обрязването, което беше направено по времето на Исус Навин беше също с кремъчни ножове (интересно защо не с метални).

Дали с кремък са си палили огъня постоянно или има други методи, които ние не знаем. Това е едно от нещата, които винаги се чудя, когато стане въпрос за палене на огън. Днес се ползват кибрити и запалки. Ами ако утре няма на студено ли ще се стои или ще търкаме клечки, за да запалим една свещ?

Може би това е добре да се обособи в отделна тема.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: Свободна енергия
« Reply #47 on: December 06, 2017, 22:35:25 PM »
Огън се пали с клечка в дъска, която се върти бързо с навита върхъ нея връвчица. В youtube има клипове за примитивни технологии.
Парите от пиролизата се охлаждат със спирален охладител. От него излиза течното гориво. Пропана не моге да се охлади до течност. Той се акумулира първо в мек съд, после с компресор в бутилка.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Свободна енергия
« Reply #48 on: December 06, 2017, 22:44:06 PM »
Аз знам как се пали така огън (ползва се и за пробиване в дърводелството и е много удобно), но се съмнявам, че едно време всички са правили това нещо.

Всичко, което изисква компресори, бутилки, спирални охладители и т.н. са неща, които надали са правили едно време хората.

Смятам, че това, което Бог е направил е много по-достъпно и по-лесно за правене, отколкото това, което казват.

Например намирането на кремък и използването му с друг камък или метал, е много по-лесно отколкото да търкаш клечки всеки път като ти потрябва да си запалиш огън да готвиш или да се стоплиш. Не знам дали ползваш печка на дърва за ежедневни нужди, но пробвай всеки път да си я палиш така (поне 1-2 пъти дневно) и ще разбереш какво имам предвид.

Добре е човек да знае как се разпознава кремъчния камък и как се ползва. Ако това е бил основният начин (като гледам им се е намирал кремък под ръка).

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободна енергия
« Reply #49 on: December 06, 2017, 22:48:34 PM »
Има много хора в тубата, които демонстрират примитивни технологии включително палене на огън. Някои от тях имат специализирани канали за тия неща. Но никой от тях не съм видял дори веднъж да пали огън с два кремъка. Това явно не е толкова лесно или ефективно както предполагаш.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: Свободна енергия
« Reply #50 on: December 06, 2017, 22:56:01 PM »
С такава печка съм и я припалвам по няколко пъти. Обикновено в печката има жар и от нея може да с припали пак.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Свободна енергия
« Reply #51 on: December 06, 2017, 22:56:39 PM »
Кремъкът е широко разпространен и може да се намери и в камъни наоколо, които може да се разтрошат като се хвърлят върху други и кремъкът да се ползва с желязо или друг камък, за да хвръкне искра. Предполагам не си търсил, за да видиш, че има много хора, които показват как се намира кремък и как се ползва с подръчни материали.

Не е много по-трудно от това да се търкат клечки, като е дори по-малко трудоемко.

Въпросът ми остава: как са палили огън за ежедневието си хората стотици години наред? Винаги ли са търсили да намерят въженце, една клечка, после друга клечка, за да запалят огън? Винаги ли са имали в багажа си въженца? Имали ли са винаги в багажа си кремък? Поне Библията говори повече за това в тази насока.

А относно припалването: говоря за запалване само с този метод. Не с жар. С жар е ясно.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: Свободна енергия
« Reply #52 on: December 07, 2017, 20:37:39 PM »
Кажи какво казва Библията. Аз не се сещам.
Може да се запали и с лупа. Тя е известна отдавна.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободна енергия
« Reply #53 on: December 07, 2017, 21:03:50 PM »
Quote
Въпросът ми остава: как са палили огън за ежедневието си хората стотици години наред? Винаги ли са търсили да намерят въженце, една клечка, после друга клечка, за да запалят огън? Винаги ли са имали в багажа си въженца? Имали ли са винаги в багажа си кремък? Поне Библията говори повече за това в тази насока.

Въженцето е екстра. Повечето случаи се пали просто с триене на две дървета и малко мъх от гората който да поеме пламъка. Този мъх или всякакво друго лесно запалимо вещество се е наричал прахан. И хората са го носили в торбичка на пояса си. Но дори да го нямаш в гората можеш да намериш такъв.

По това, което съм гледал с паленето чрез триене това е доста деликатен процес и изисква опит. Въобще не е толкова лесно да подпалиш нещо и аз мисля, че паленето с кремъци е по-трудно, по-бавно и по неефективно от триенето с пръчки. Бих казал, че с кремък дори човек би се затруднил да запали барут, камо ли нещо по-трудно запалимо от барута. Причината е че искрата от кремъка отива във въздуха и се охлажда, а да скъсиш дистанцията между кремъците и запалимата материя се затруднява движението. Също посоката на искрата много трудно се контролира. Дори днешните запалки се прецакват понеже искрата от пиезо-кристала се отклонява от потока на газта само с части от милиметъра и запалката вече не работи, а какво остава за искра от кремък, която се отклонява със сантиметри и то от нещо, което е много по-трудно запалимо от пробан-бутана.

Затова за да се говори за палене на огън с кремъци трябва да се говори от позиция на опита, не на предположенията.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Свободна енергия
« Reply #54 on: December 07, 2017, 21:26:41 PM »
Искрата не е така, както смяташ. Когато държиш запалимото вещество върху кремъка до ръба му, то си се запалва. Това може да е мъх, може да е и парченце плат, което е затворено в глинен съд и е поставен да "подими" върху огъня, докато спре дима. Става нещо от тип въглища, но е от парче плат. Искрата го "пали" веднага и то почва да тлее. Слагаш го сред разпалките и имаш огън. Това е много известна техника и е доста разпространена сред ловджиите.

Разпалките може да са ти и дърво, което е изстъргано с камък, като прахът се ползва за разпалки също.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободна енергия
« Reply #55 on: December 07, 2017, 21:31:06 PM »
Ловджиите доколкото знам използват магнезиеви запалки, които правят голям брой силни искри. Не знам като искаш пробвай с кремъци и виж какъв ще е резултата. Аз имам смътни спомени че съм пробвал като дете, но не помня колко успешни са ми били опитите, а и не съм бил много мотивиран да постигна нещо, имайки се предвид, че съм имал достъп до кибрит.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободна енергия
« Reply #56 on: December 07, 2017, 22:13:12 PM »
Честно казано не можах да намеря видео в което да се показва правене на огън с два кремъка. Винаги огъня се прави с кремък и парче стомана, което изпраща искрата към прахана. Като човек трябва да си носи и стоманата (striker) и прахана (tinder) и кремъка за да може да запали огън по този начин. А това е равносилно да си носиш магнезиева запалка в себе си, която е много по-ефективна.

Явно това е причината сървайварите и бушкрафтърите да палят огъня винаги с триене на клечки, защото те могат да се намерят в гората в случай, че човек е хванат в такава ситуация неподготвен. А ако ще имаш време да се подготвяш, че да си вземеш стоманения страйкър и другите неща със същия успех можеш да си вземеш кибрит или някакъв вид запалка.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Свободна енергия
« Reply #57 on: December 07, 2017, 22:32:49 PM »
Аз никъде не съм казал, че се пали с 2 кремъка. Кремъкът е камък, който е по-здрав от стомана. Минималното изискване е кремък + камък. Иначе се прави и с парче стомана, било то нож или старо парче от инструмент или каквото да било там парче.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Свободна енергия
« Reply #58 on: December 08, 2017, 12:05:12 PM »
За акумилирането на енергия от фотоволтаик искам да кажа, че не е добра идея да се ползва обикновен автомобилен акумулатор, а тягов или полу-тягов такъв. Най-добре разбира се литиево йонни батерии, но те са безумно скъпи.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободна енергия
« Reply #59 on: December 08, 2017, 13:47:53 PM »
Един несистемен метод за акумулиране на енергия е с помощта на водна кула. Когато има слънце или вятър, системата изпомпва вода и я качва във водна кула, където енергията се съхранява под формата на кинетична енергия. След това водата вдигната на високо може да се използва за генериране на ток с водна турбина.

Предполагам че тази система би имала не малки загуби, но тя не зависи от никакви акумулатори, които трябва да се подменят и имат определен брой цикли живот. Тази система има неограничен брой цикли живот, тя е проста и механична и евентуални износвания и повреди могат да се поправят с прости ръчни инструменти.

Недостатък на тази система е че тя представлява висок и видим отдалече обект, който би привличал внимание и интерес. Но също така би могъл да се представи като система за напояване, както каквато тази кула може да се ползва също.

В миналото (а някои работят и до ден днешен) такива кули с прикрепени към тях вятърни помпи са изпомпвали вода от близък естествен водоизточник и са се използвали за напояване.



Но същата система може да се ползва и за генериране на ток.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.