Author Topic: Свободна енергия  (Read 23707 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободна енергия
« Reply #15 on: December 02, 2017, 21:59:12 PM »
Аз много отдавна искам да си вземя някакъв соларен панел, но досега не съм се наканил. Затова ще съм благодарен ако някой по-навътре в материята и знае добри и изгодни варианти за соларни панели да даде някакви насоки.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ото

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 75
Re: Свободна енергия
« Reply #16 on: December 03, 2017, 08:03:54 AM »
Quote from:  7ivan
Бих искал да поканя всеки, който има информация за устройства, произвеждащи безплатна енергия: топлинна, светлинна, електрическа или механична, да я сподели. По този начин бихте помогнали на други и на себе си.


  Свободната енергия никак не е безплатна. Преди две-две и половина години направих едно бегло първоначално проучване за евентуален монтаж на  неавтономна фотоволтаична   система. Имам приятели работещи в този бранш. След консултация с тях се отказах. Необходимата инвестиция бе от порядъка на 2000-2500лв. на киловат и с период на възвръщане-7 години. Не съм се отказал напълно от тази си идея, но засега дори не мисля по този въпрос.
  Проблемът на свободната енергия е неуправляемостта и. Имаш много слънце през лятото но точно тогава ти трябва охлаждане, а когато ти трябва топлина, слънцето цяла седмица не може да пробие мъглата. Малцина облагодетелствани с добро местоположение могат да ползват по-управляемата енергия на водните потоци, но уви-само малцина.

Quote from: Watchman
Аз много отдавна искам да си вземя някакъв соларен панел, но досега не съм се наканил. Затова ще съм благодарен ако някой по-навътре в материята и знае добри и изгодни варианти за соларни панели да даде някакви насоки.

   Watchman, ти каква фотоволтаична система искаш да монтираш? Неавтономна-т.е. излишъкът  от енергия го пускаш в мрежата и съответно ти се плаща, или автономна-излишъкът зарежда акумулатор(ри)? Автономните са малко по-скъпи.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободна енергия
« Reply #17 on: December 03, 2017, 11:50:52 AM »
Свободната енергия е безплатна, нейното усвояване може да не е съвсем безплатно, в зависимост от начина на усвояване.

Например електрическите коли се карат много евтино откъм разход на километър, но ако на 2-3 години трябва да сменяш акумулаторите на цена 15 000 лв, цялото спестяване се обезсмисля.

Именно акумулатора е слабото звено, защото трябва да се подменя и струва не малко пари. Ето защо акумулаторните и фотоволтаичните системи не са несистемно решение, по-скоро е решение, което дава временна автомонност от системата и не решава проблемите генерално.

Истината е че трябва да се търсят генерални решения и в тази посока християните трябва да насочат и вниманието си и молитвите си. А Бог е верен да отговори и да даде решения.

Това е и причината да не съм си взел фотоволтаик все още. Защото не решава проблемите генерално и струва не малко пари. Но като се има предвид, че при нас качеството на електрозахванването е много лошо и често спира тока, понякога за дни, обмислям някакво такова решение макар и непълноценно.

Нямам желание да продавам ток на системата. За мен бизнеса с държавата е равнозначен на бизнес с дявола. Желанието ми е поне осветлението да ми бъде напълно автономно, и евентуално да мога да включа и хладилник, като моя е само 80-100W. Готвенето и отоплението вече съм го решил напълно автономно и несистемно.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Свободна енергия
« Reply #18 on: December 03, 2017, 14:43:22 PM »
Мой недалечен съсед електротехник изкара 2 киловата от два малки солара. Напълно се отказа от услугите на енергодружеството.Инвестицията му струва малко над 1000 лв. с компоненти пазарувани предимно онлайн. Но човека знае какво му трябва и как да го намери. Тая цена е с акумулаторната станция. На мен ми иска 5000 лв. за подобно нещо у дома.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободна енергия
« Reply #19 on: December 03, 2017, 15:01:07 PM »
Един голям соларен панел е около 250W, няма как с два соларни панела да извади 2Кw, може до 500 W. Но ако се акумулира този ток и после се преобразува може да захранва неща които искат 2 Kw мощност, но ще е за кратко време. Виждал съм подобна система самоделка.

Материали има широкодостъпни за подобни солари и ако човек си направи сам ще спести пари. Проблема е че има всякакви китайски предложения някои от които може да се окажат калпави и парите да се дадат на вятъра. А ако се купуват "маркови" каквито се предлагат цените са много по-високи.

Затова е добре някой който е по-добре запознат с това, което е налично да даде насоки.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: Свободна енергия
« Reply #20 on: December 03, 2017, 19:09:48 PM »
@Watchman
Помисли какво ще захранваш, кога го ползваш. Цените на панелите падат. Но те дават енергия през деня. 250w панел няма да ти дава цял ден 250w, нито всеки сезон максималната си мощност. Можеш да комбинираш с ветрен генератор ако имаш открито място. Може да се направи тоя генератор и diy. Или да си купиш турбината и перките се продават.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободна енергия
« Reply #21 on: December 03, 2017, 23:03:57 PM »
Не съм сигурен че тук ще има достатъчно вятър. Мястото по-скоро не е ветровито. Една автономна система с два панела вероятно ще е достатъчно за осветление и хладилник и евентуално за зареждане на телефон, лаптоп и винтоверт. Защото светодиодните осветления харчат много малко.

Добре е също ако някой знае за добър вариант за тия устройства, които намаляват разхода на гориво. За толкова време би трябвало да има доказани решения, които да осмислят подобна инвестиция.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: Свободна енергия
« Reply #22 on: December 04, 2017, 03:46:10 AM »
Провери мощността на хладилника ти. Има домашни ватметри, с които можеш да измериш консумираната от него мощност на ден във kWh. Taзи мощност варира с промяна на околната (около хладилника) температура .  През зимата можеш да ползваш студено помещение за хладилник или някакъв контейнер навън. Обикновенно хладилника поддържа +8С. Някои са с термометър. Дигитални термометри се продават, можеш да измериш вътрешната му температура ако няма. Има diy решения на хладилник, с използване на кладенчова вода.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободна енергия
« Reply #23 on: December 04, 2017, 12:49:50 PM »
Зимника е добра алтернатива на хладилника, защото ако се направи както трябва ще държи около 10 градуса температура и ще поддържа и подходяща влажност на въздуха. Но да се направи един зимник както трябва е сериозна инвестиция на време и ресурси. Надявам се да съумея да направя зимник при първа възможност.

Като отделение към зимника може дори да се направи фризер, както описва Майкъл Бънкър в неговата книга "Surviving off off Grid". Това също е нещо, което може да се направи и си струва да се инвестира време в и ресурси в него.

Но поддържането на един обикновен хладилник не би трябвало да е нещо толкова сложно. Моя хладилник харчи около 150-200 kWh на година. Не помня точните цифри.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: Свободна енергия
« Reply #24 on: December 04, 2017, 13:30:19 PM »
Ако не искаш да копуваш: виж му консумираната мощност ако я пише някъде. Сметни колко време средно е включен. Ако е компресорен шуми по-силно и е лесно. Това е важно, защото дори да е 100-200w, когато нямаш слънце и имаш 2-3 акумулатора само, ще се изтощят и хладилника ще спре. Отделно: не е добре оловните акумулатори да стоят изтощени, ще се сулфатизират. По принцип през сезона с по-малко слънце температурата е по-ниска - по-малко разход на ток. През лятото ще имаш повече ток за заряд и по-редовно.
Всичко това най-добре се нагажда експериментално:  да разбереш какво ти трябва още ако ти се изтощават акумулаторите - още панели или още акумулатори. Има контролери, които ти дават колко енергия е вкарана в акумулаторите в kWh. Другите консуматори са ти малки. Могат с 1-2 аку.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Свободна енергия
« Reply #25 on: December 04, 2017, 15:45:11 PM »
@Watchman

Виж дали не можеш да направиш зимник и да приспособиш няколко Peltier-а да го охлаждат допълнително. Не знам дали и как ще работи давам ти просто насока ако не си чувал за това.
Аз го ползвам за други цели (охлаждане на компютър).
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

7ivan

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 146
Re: Свободна енергия
« Reply #26 on: December 04, 2017, 19:04:49 PM »
Откъде имаш Пелтиерите. Търсил ги съм дълго. Започват от 35лв. най-евтиния. Твоите какви са. Могат да се ползват и като източници на ток.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободна енергия
« Reply #27 on: December 04, 2017, 19:08:35 PM »
Аз сега ги чувам тия устройства. Не ги знам нито как се ползват нито откъде се вземат, или как се правят. Но звучат интересно.

Гледам че тия устройства са предимно малки. Може ли да се направи нещо по-голямо и как точно?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Свободна енергия
« Reply #28 on: December 04, 2017, 23:41:34 PM »
@7ivan
https://www.olx.bg/ads/q-%D0%9F%D0%B5%D0%BB%D1%82%D0%B8%D0%B5/?search%5Bdescription%5D=1

Има различни видове като мощност и КПД от това се определя и цената им. Може да си ги поръчаш от алиекспрес, от иБей или от нашия олх.

@Watchman

https://en.wikipedia.org/wiki/Thermoelectric_effect

Другия вариант който се сещам е също интересен. Намираш си развален климатик, трябва да му работи само перката. Прекарваш студена вода от кладенеца през радиатора и той почва да духа студено. Един познат си е направил така в тях и се хлади лятото. Трябва ти и помпа, вече колко ток ще ти хаби не знам. Т.е. дали ще е повече от хладилника. Но да с хладилника може да имаш минусови температури и да замразяваш.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Свободна енергия
« Reply #29 on: December 04, 2017, 23:46:56 PM »
Една помпа за кладенец е поне 500 вата, ще бъде доста скъпо подобно охлаждане. А и в моята къща няма нужда от оглаждане лятото. В случая важното е съхранението на храната през лятото и зимата. Зимника е най-добрия вариант и то изцяло подземен зимник. Но това е сериозен проект почти съизмерим със строеж на къща.

От друга страна винаги съм мечтал за зимник в който да има отделение за зреене на сирене, това само по себе си е голямо богатство.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.