Author Topic: Тавор  (Read 17285 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 350
Тавор
« on: March 15, 2017, 23:46:58 PM »
Тези дни изследвам думата Тавор,
Спомняте ли си тази дума от библията и какво ви говори на вас лично?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Тавор
« Reply #1 on: March 16, 2017, 00:33:17 AM »
На мен лично нищо не ми говори, защото не съм я изследвал. Това е име на някаква планина в източните земи на исахаровото племе.

Ти какво имаш да ни кажеш за нея?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 350
Re: Тавор
« Reply #2 on: March 16, 2017, 02:01:25 AM »
Имах сън, и това име беше споменато в него.
На тази планина е станало Преображението на Господ.
Но засега нямам тълкуване на съня.
Не сънувам често, но преди време имах много ясни и красноречиви сънища. Примерно виждам как минават разпоредители в църквата и раздават локум на хората.
Или пък докато постех и се молех за състоянието на църквата видях река, пълна с боклуци, водата мътна и рибата в нея беше мъртва.
Сега обаче в съня си просто чух тази дума.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Тавор
« Reply #3 on: March 16, 2017, 02:10:51 AM »
В речника значението на тази дума е "broken" което на мен веднага ми даде идеята за "съкрушен".
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Тавор
« Reply #4 on: March 16, 2017, 11:31:39 AM »
Тези дни изследвам думата Тавор,
Спомняте ли си тази дума от библията и какво ви говори на вас лично?

Кога си го сънувал това ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Тавор
« Reply #5 on: March 16, 2017, 21:48:59 PM »
На мен ми изглежда като да е взел Бог юздите здраво в ръцете Си(не че ги е изпуснал досега) и тоя път да няма мърдане.Бялото ще е бяло,черното-черно,злото-зло и доброто добро.Всяко нещо на мястото му.

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 350
Re: Тавор
« Reply #6 on: March 17, 2017, 00:12:17 AM »
Не знаех, че значи съкрушаване.
Сънувах го в понеделник.
Симеон, интересно тълкуване, би ли обяснил защо смяташ така? Аз се моля, но засега нямам точно тълкуване.
Изглежда ми като поставена задача, да търся :)

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Тавор
« Reply #7 on: March 17, 2017, 01:59:15 AM »
А защо изобщо трябва да търсиш тълкование?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Тавор
« Reply #8 on: March 17, 2017, 13:22:56 PM »
Ученик,не бих казал че това е тълкуване.За основа на това, което мисля ми служи книгата на пророк Исая глави от 1 до 8.Добре е да прочетеш този пасаж,но имай време да разсъждаваш върху него.Добре е да помним,че Бог не се занимава с глупости и половинчати неща.Всичко, което прави е отвъд нашето разбиране,докато Той не благоволи да ни го сведе до знанието.И тъй на Тавор е станало нещо,което е отвъд възприятието на човек.За това свидетелства поведението на Петър.Ако аз съм бил в неговите обувки сигурно и аз щях да не знам какво говоря.Broken е много добро понятие за това,какво се случва с естествения човек, когато се срещне с Божията слава.Преди време Бог ми говори за някои от намеренията Си относно земята, където живеем и времената през които минава нашето поколение.Затова,понеже от пасажа в Исая ми става ясно отчасти що за Бог е Той разбирам,че времената, които предстоят за нашето поколение,а най-вече за следващите са свързани с дух на съд и дух на изгаряне.Тавор е в духа на предстоящите времена,слетели от Бога за човеците.

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 350
Re: Тавор
« Reply #9 on: March 17, 2017, 14:56:35 PM »
Много интересно е това, което споделяш, ще изследвам тези глави. Всъщност аз чух точно за изгаряне! Но не си спомням в кое глаголно време, бъдеще или минало беше.
Наистина Бог иска да покаже нещо, сънищата му винаги имат цел. За мен този път обаче е сякаш покрито тълкуването и явно си има време за разкриване.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Тавор
« Reply #10 on: March 18, 2017, 01:03:04 AM »
А за локума защо никой не тълкува нищо?

За планината, където Христос се преобразява не пише точно коя е. Били са в Кесария Филипова точно преди това и пише, че след 6 дни взема 3-ма от учениците и ги завежда на висока планина. От Кесария Филипова до Тавор са около 100км. Не пише да са вървели 6 дни, но след 6 дни ги завежда до една висока планина.

Тавор е висока около 500м. Близо до Кесария Филипова има планина, която е 1400м във височина. Не знам откъде се вади този извод, че планината на преображението на Христос е Тавор.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Тавор
« Reply #11 on: March 18, 2017, 11:56:40 AM »
Вярно е че не пише, че на Тавор е станало преображението.Когато Ученик го каза го приех без да проверя, защото имам някакви спомени от проповеди по темата, които съм слушал някога.Та пасторите казваха,че е на Тавор.Поне в преводите, които ползвам не пише.Ето го и локума.То кво да му тълкуваме.Доколкото разбрах от това,което набързо потърсих в мрежата презумпцията за преобразяването на Исус на Тавор е тръгнала от православно предание. Не съм на 100% обаче.

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 350
Re: Тавор
« Reply #12 on: March 18, 2017, 16:29:12 PM »
Ето какво пише в Уикипедия:
"Таво́р (на иврит: הר תבור; на гръцки: Όρος Θαβώρ; на арабски: جبل الطور - Джебел-ал-Тор) е възвишение с надморска височина от 575 метра в източната част на Изрелската долина, на 9 километра югоизточно от град Назарет в Израел.

На възвишението има два християнски манастира - православен и католически, всеки един от които претендира, че на неговото място се е състояло Преображението.[1]

Тавор се упоменава в Библията като граница между земите на три от Израилевите колена: Завулоновото, Исахаровото и Нефалимовото [Нав. 19:22]. По-късно по времето на съдиите, Варак е съпровождал пророчицата Девора начело на 10-хилядна войска по пътя от Тавор към потока на Кисон и разбива войската на Сисар, военачалник на асирийския цар Явин.[Съд. 4:1-24] Тук загиват и братята на Гедеон, съсечени от медиамските царе Зевей и Салман.[Съд. 8:18-19]"

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Тавор
« Reply #13 on: March 18, 2017, 16:43:55 PM »
И ти избираш да вярваш на източник, който е създаден и контролиран от хора, които твърдят, че Библията описва лъжи по отношение на формата на земята, но нямаш никакво друго доказателство от източник на истината. И заедно с този източник говориш за сънища с локуми и за това, че е свързано с преображението на Христос.

Каква работа има истината с неправдата?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 350
Re: Тавор
« Reply #14 on: March 18, 2017, 16:56:58 PM »
Не вярвам на този източник безрезервно, разбира се.
Все пак всеки от нас ползва информация от интернет,
всеки си пресява каквото му е необходимо.
Бог ще покаже какво е имал предвид, досега винаги е бил верен.
Благодаря на Симеон и Уочман, мисля, че вече имам посоката за това какво Бог е имал предвид :)