Author Topic: Здравейте  (Read 17393 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Здравейте
« Reply #30 on: January 29, 2017, 02:43:04 AM »
Ти сам каза, че си обикалял по деноминациите, от там ти е останало едно впечатление, което сега искаш да проектираш върху нас. Това е впечатлението, че все някой иска да те убеждава, да те спасява, да те прави като него си, и това може да е напълно вярно впечатление, защото там се робува на комплекса за спасяване на света.

Обаче да проектираш това същото нещо върху нас показва, че точно ти действаш неадекватно понеже не си положил достатъчно усилия да вникнеш какви точно са хората, които пишат тук. И точно поради тази неадекватност изпадна в противоречие със себе си, а именно от една страна твърдиш, че ние сме били същите като деноминациите, а от друга страна че не отговаряме на "социално-психологическия" профил на твоите очаквания, които са базирани именно на преживяното от тебе в тези деноминации.

Като начало, адекватното нещо е да установиш, че ние сме различни. Дали по-добри или по-лоши, това е въпрос на по-задълбочена преценка изискваща повече време, но поне на този етап ще трябва да си установил едно сериозно различие още на фундаментално ниво.

И ние не сме различни заради самото различие, а защото сме преминали през процеси, търсения, страдания и достижения, които са ни формирали по различен начин. И да, ние също сме минали през деноминациите, знаем техния религиозен жаргон, знаем психологическия им профил и бихме могли да го имитираме и никой не би забелязал нещо смущаващо. Но не можем да лицемерим по-този начин.

Апостол Павел казва на едно място за себе си:

1Сол.  2:5  Защото, както знаете, никога не сме употребявали ласкателни думи, или прикрито сребролюбие, (Бог е свидетел);
1Сол. 2:6  нито сме търсили слава от човеци, било от вас или от други


В деноминациите където си бил е пълно с ласкателства с цел да привличат хора, които в последствие се превръщат в донори под една или друга форма. Нас никой не може да ни обвини в този форум, че сме ласкали или привличали хора. Нелицемерния начин по който подхождаме към хората които носят странни за нас учения е отблъскващ за душевно и емоционално лабилните, но същевременно пресяващ, за да останат онези с които наистина си струва да общуваме.

Този форум е за пионери, хора които са готови да излязат и да проправят старите съборени мостове и да прочистят обраслите древни пътеки. Това не е работа за деца във вярата или лабилни и неутвърдени хора. Ето защо това, че не приемаме някой или дори, че някой бива баннат, това не означава, че той е осъден или пратен от нас да гори в ада. Не сме ние тези които спасяват от ада, че да осъждаме някой да ходи в ада. Само Този, който може да спаси, Той е който може и да осъди.

Ние не страдаме от комплекса за уникалност и ексклузивност, който често се среща в християнските деноминации. Ние знаем, че с нас или без нас, Божието Царство ще владее над земята.

Ако отхвърляме някой то е на базата на работата и целите, които има да постигнем, а не на базата на спасението. И понеже обичаш филмите, ще ти дам пример от един филм - "300". Там имаше един човек, който искаше да влезе в екипа на тези 300 бойци и беше отхвърлен. Не защото го счетоха за недостоен човек, или за това че не е истински спартанец, а защото го намериха неподходящ за техния боен строй и специфични методи на воюване. Да наистина в последствие той се оказа роб на болни амбиции, които го направиха и предател, но не беше това причината поради която беше отхвърлен и той можеше да го разбере това и да го приеме с благородство, вместо да се изпълни със завист и гняв.

Ето това благородство липсва в мнозина, защото ако го имаше щяхме да се разбираме много по-добре.

Ето защо, ако си намерил някаква полза в нещо написано във форума - дерзай. Нито слава искаме за него, нито дарения, нито благодарности, нито дори потупване по рамото.

Но ако искаш да общуваш с нас има едно много просто правило - трябва да е на основата на Писанията, които са:

2Tим. 3:16  Всичкото писание е боговдъхновено и полезно за поука, за изобличение, за поправление, за наставление в правдата;
2Tим. 3:17  за да бъде Божият човек усъвършенствуван, съвършенно приготвен за всяко добро дело.


Знаеш ли какво значи СЪВЪРШЕНО приготвен за ВСЯКО добро дело? Това означава че Писанието е напълно самодостатъчно за постигане на съвършенство. Това не само означава, че не му липсва нищо, но няма никаква нужда от източни мъдрости, от филми, умувания, мъдрувания и прочие неща.

Да, Писанието казва, че всички народи се мъчат да напипат истината за Бога (Деян. 17:26-27). Затова аз не презирам нещата, които може да са достигнали някои народи в своето търсене, но предвид факта, че на нас ни е предоставен хляба на Живота, няма нужда да се ровим в трохите на които някой народ може да е попаднал.

Но ако ти нямаш респект към Писанията като 100% вдъхновено Божие Слово, то е напълно неадекватно да се опитваш да общуваш с нас по тези въпроси. Може да общуваш на тема дърводелство, занаяти, готвене, земеделие, творческа работа, строителство на къщи и прочие чисто практични неща, но не и за нещата на Бога.

По ясно от това не знам как да го кажа.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

essop

  • Read-only
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Здравейте
« Reply #31 on: January 29, 2017, 03:49:42 AM »
Достатъчно ясен си, благодаря. Сега и аз мога да те сиктирдосам както ти мен, но няма да го направя.
 Слава Богу за цитата от филма "300", добре си го казал.
 Относно приликите и разликите между вас и деноминациите само ще кажа, че и те не приемат чужди мнения, и те, също като вас, размахват ясното категорично и точно Божие Слово, на което се позовават, за да съборят крепостите на дявола, които са във всичките инакомислещи, но поне не използват вашите прийоми- разголвате душата на човек и после безогледно я нахапвате с думи и цитати, а накрая, когато човека ви отговори със същото, го гоните от форума, ей така, без лоши чувства.
 Аз се усетих на време и вдигнах бариерата на време, но другите са нямали този късмет.
 Ще визирам един изгонен, защото е най- лесно откриваем без да е нужно да ровичкам- светлио760- човека има гладки и логични разсъждения, а вие сте го баннали по две причини- едната е, че ви се правил на брат, а не е, тоест бил лицемер, а другата е за това, че явно сте го проверили из сайтовете и сте открили, че има някакъв неадекватен на вярата ви сексуален уклон. Човекът е споделил толкова интимни неща от живота си и сънищата си, а вие сте го отсвирили като гледам съвсем неочаквано за него.
 Засякох и други подобни случаи- по спомен ще кажа за човек, който след като е баннат сте писали още много по неговата тема, опровергавали сте го, разпъвали сте го на кръст, а той не може да ви отговори защото е баннат! Добре, че Уочмен, мисля беше, се е усетил, та е казал да престанете.
 Казвате, че това тук е вашата къща и трябва да се съобразяваме с вас всички гости- въпроса е вие колко сте гостоприемни с нас! Мен ми се отщя да коментирам по темите ви, а и тук няма какво да кажа вече. То не е въпроса в това да вадя стихове от ръкава си и да си доказвам тезите- мога го и го правя добре, но признавам вие сте по- добри. Само че и по- добър да бях, вие пак щяхте да се изкарате правите.
 Въпроса тук е в отношението- взаимоотношенията, които градите с останалите от форума! Би трябвало да ги приемате като братя и сестри, но от ваша страна тук братско общение няма! Явно не са настъпили тревожните времена, но и тогава не знам дали ще станете братя. Не знам как сте изстрадали знанията си и през какво сте минали, но карате всички други тук малко или много също да страдат и доколкото те са Божий чада, го причинявате не на Кой да е! Нормалните хора не се отнасят така помежду си! Нормалните! Дори не визирам християните!
  п.п: И филмът "300" ми е един от любимите наравно с "Гладиатор"! Едва ли примера който каза е най- важното нещо в него, но споменаването на този шедьовър ме погъделичка приятно!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Здравейте
« Reply #32 on: January 29, 2017, 04:38:42 AM »
Quote
Относно приликите и разликите между вас и деноминациите само ще кажа, че и те не приемат чужди мнения, и те, също като вас, размахват ясното категорично и точно Божие Слово, на което се позовават, за да съборят крепостите на дявола, които са във всичките инакомислещи, но поне не използват вашите прийоми- разголвате душата на човек и после безогледно я нахапвате с думи и цитати, а накрая, когато човека ви отговори със същото, го гоните от форума, ей така, без лоши чувства.

Гледал-недогледал, разбрал-недоразбрал, прочел-недопрочел - давай джаста праста вече имаш изводи. Имай си ги. На нас са ни интересни изводите на тези които вникват и не прибързват.

Quote
Ще визирам един изгонен, защото е най- лесно откриваем без да е нужно да ровичкам- светлио760- човека има гладки и логични разсъждения, а вие сте го баннали по две причини- едната е, че ви се правил на брат, а не е, тоест бил лицемер, а другата е за това, че явно сте го проверили из сайтовете и сте открили, че има някакъв неадекватен на вярата ви сексуален уклон. Човекът е споделил толкова интимни неща от живота си и сънищата си, а вие сте го отсвирили като гледам съвсем неочаквано за него.

Светльо си е развратник, и това го знаехме още преди да му одобрим регистрацията във форума. При все това му дадохме шанс за да разберем покаял ли се е вече или търси ли покаяние и ако може да му се помогне.

В момента в който разбрахме, че той не желае да се покае, а "гладките и логични разсъждения" отиват само в посока да оправдава развратничеството си ние приключихме с него. Този казус е изключително ясен и няма никакви драми в него.

Никой не го е карал да си разголва душата, нито някой е злоупотребявал с това. А и той си беше почитател на разголването (не само в преносния но и в буквалния смисъл) и сам си го каза.

Quote
Казвате, че това тук е вашата къща и трябва да се съобразяваме с вас всички гости- въпроса е вие колко сте гостоприемни с нас!

Има една поговорка - "каквото почукало, това се обадило". Ти тръгна от вратата със рогата, е какво очакваш? Ако дойде у вас един бик и почне да гази наред, какво гостоприемство ще му предложиш?

Quote
Мен ми се отщя да коментирам по темите ви, а и тук няма какво да кажа вече. То не е въпроса в това да вадя стихове от ръкава си и да си доказвам тезите- мога го и го правя добре, но признавам вие сте по- добри. Само че и по- добър да бях, вие пак щяхте да се изкарате правите.

Тука няма прави и криви. Както още по-преди цитирах - Бог е прав, а всеки човек лъжлив. Нашата цел е да си изясним Божията истина и Божията правда. Тя не произлиза от нас, ние се борим да разбираме както всеки друг човек. Не се считаме за безгрешни, но не гледаме лековато на нещата. Заложили сме живота си на това в което вярваме. Затова сме хора със силни убеждения и ги споделяме силно, отчетливо и аргументирано. Ако някой с нещо не е съгласен нека да приведе валидни аргументи на база на Писанието. Нека бъде силен, отчетлив и аргументиран в своите позиции. Никой никога не е бил отхвърлян за по-различно мнение. Отхвърляне може да има само ако човека е като радиоточка, повтаря си своето без да взема предвид аргументите на отсрещната страна, ако и на неговите аргументи да са предложени адекватни контра-аргументи.

Аз не разбирам тия детски писъци от типа - "Ама все вие сте правите!" Що за детинщина? Писанието ясно казва:

Пр. 21:2  Всичките пътища на човека са прави в неговите очи, Но Господ претегля сърцата.

Та нали с голяма грижа и внимание човек подбира убежденията си. Нали се старае усърдно със страх от Бога да разбира и живее истината. Разбира се че ще защитава убежденията си с пълна сериозност, разбира се че ще счита че е прав докато не му бъде доказано, че бърка. Та нали на това основава живота си? Може ли всеки дето влезе тука и се нацупи с това да ни промени позицията? Така правят само хора без дълбоки убеждения. Хора повърхностни и плитки.

В крайна сметка както и горния пасаж казва - Бог е този, който претегля сърцата. Бог изпитва и вижда кой е прав и кой е крив. Но ако някой човек иска да пребори дадено убеждение, което е градено години наред, той трябва да воюва като мъж. Да препаше кръста си с истината и да се бие с тези крепости. И ако правдата е на негова страна - ще победи рано или късно. А не да пищи и да се цупи като дете.

Quote
Въпроса тук е в отношението- взаимоотношенията, които градите с останалите от форума! Би трябвало да ги приемате като братя и сестри, но от ваша страна тук братско общение няма!

Ти знаеш ли защо златото е толкова скъпо? Защото се намира рядко и се добива трудно. Е да приема ли всеки който дойде и ми подметне някакъв жълтеникав метал твърдейки че е злато, ей така просто да го приема че е злато, защото така твърди някой или има тази претенция? Не трябва ли ПЪРВО да се провери, да се изпита? Как така ще приемеш някой от вратата за брат или сестра, само защото той самия е решил, че е такъв? Ами тези дето проповядват навсякъде това евтино и фалшиво евангелие от което никнат "християни" като гъби след дъжд, какво да им приемем гнилия плод за истински ли?

Има достатъчно сладникави форумчета, където се братосват и сестросват от вратата и всички са много доволни. Не и тук! Ние треперим пред това кого ще наречем брат или сестра. Та как да нарека някой необрязан езичник - брат само защото си е повярвал, че е станал християнин след рецитиране на някаква "молитва за спасение"? Няма ли да похуля Бога, като нарека Негов син някой, който е все още син на дявола? Да не бъде! Това за нас е нормално, а да приемаш всяка жълта ламаринка за злато далеч не е нормално.

Истинските неща струват скъпо, стават бавно и трудно. Така е и с истинското общение. Искаш нещо по-евтино? Имаш изобилен избор от "християнски форуми". Ние тука нямаме евтини неща за "продан". Нито евтино общение, нито евтино братство, нито евтино съгласие.

Deal with it!
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Здравейте
« Reply #33 on: January 29, 2017, 05:01:56 AM »
Абе Светльо760, що не си каза, че си ти? Няколко пъти се пробва да се регистрираш с различни имена и накрая успя като essop. Най-после получи отговора на въпроса, който те вълнуваше най-много, защо беше баниран.

Е, надявам се разбра. Сега пак имаш бан, не нов, просто стария бан вече важи и за новия ти акаунт. Според както е писано "Каквото е било пак ще бъде." Сиреч, който е бил баниран, пак ще се банне.

Обаче добре, изигра си новата роля елегантно, с финес. Дано това признание да е някаква утеха за обърканата ти душа.

И ще ти призная още нещо. Когато ти сложих бан предния път, съвестта ми ме измъчваше, че не ти дадох още един шанс. Е шанса успя сам да го издействаш и сам да го пропилееш. Сега съвестта ми е чиста.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.