Author Topic: Разделното хранене  (Read 13097 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Разделното хранене
« on: May 09, 2009, 16:56:55 PM »
Разделното хранене е една от най-неестествените и в същото време най-притетите практики, която съществуват в храненето.

Това хранене е по-скоро "философия", отколкото нещо правилно. Дори в книгите за разделно хранене се цитира от Библията не на едно място. Най-големият проблем е, че не се цитира от тези места, които напълно опровергават идеите на тази философия, според която:

- комбинирането на определени храни (дадени от Бога) е правилно
- комбинирането на определени храни (дадени от Бога) не е правилно

Под "комбиниране" имам предвид "съвместно ядене".

Ще взема няколко от правилата в тази философия и ще ги тествам с Божието Слово.

Според философията на разделното хранене не трябва да се съчетават:
- пъпеш със зеленчуци
- сушени плодове със зърнени храни
- зърнени храни с месо (дори това било абсолютно забранено)
- сирене, яйца със зърнени храни (и това също се води като абсолютно забранено)
- никога да не се комбинират мляко с хляб

Ето какво пише в Словото:
Битие 6:21. А ти си вземи от всякаква храна, която се яде, и събери я при себе си, та да послужи за храна на тебе и на тях.
Тук на Ной никъде не му се даде заръка да не съчетава това с онова.

Нито пък тук:
Битие 9:3. Всичко живо, що се движи ще ви бъде за храна; давам ви всичко също, както дадох зелената трева.

Нито пък тук:
1 Царе 25:18. Тогава Авигея побърза та взе двеста хляба, два меха вино, пет сготвени овци, пет мери пържено жито, сто грозда сухо грозде и двеста низаници смокини, и ги натовари на осли.

Ето и самият Господ, когато яде с Аврам какво яде (и наруши изцяло всякакви правила на тази безумна хранителна философия):
Тогава Авраам влезе бързо в шатрата при Сара и рече: Приготви по-скоро три мери чисто брашно, замеси и направи пити. А Авраам се затече при чердата, взе едно младо, добро теле и го даде на слугата, който побърза да го сготви. После взе масло, мляко и сготвеното теле, та сложи пред тях; и той стоеше при тях под дървото, докато те ядяха.

Това го пиша за всички вярващи, които са се подлъгали по тези безумни правила без да се допитат първо до Божието Слово.

Има голяма разлика в това да ядеш това, което е добро и чисто направено (а не генно модифицирани храни и изкуствени боклуци) и с това да забраняваш да се ядат неща, които Бог е направил чисти и самият Той е дал пример, че няма никакъв проблем в едновременното им консумиране.

Това ясно потвърждава и думите:
Защото мъдростта на тоя свят е глупост пред Бога, понеже е писано: "Улавя мъдрите в лукавството им";

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Мила

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 49
Re: Разделното хранене
« Reply #1 on: May 09, 2009, 18:11:02 PM »
Зад всички системи и правила за хранене стои идеята, че здравето зависи основно от храната и колкото повече време се отделя на това, толкова това е разумно и добро. Всички диети и режими поддържат тезата, че това, което ядем определя това как ще се чувстваме, колко ще сме здрави, от какво ще се предпазим и т.н.

Това, до което съм достигнала вследствие на прочетеното в Писанията за това е, че здравето далеч не зависи основно от това, което ядем или не(изключвам неразумното хранене с храни, пълни с консерванти, бои и прочие),а от духовното ни състояние, от състоянието на сърцето. Смирение, покорство, простителност, отхвърляне на огорчение, отказ от плътски амбиции и съревнование с този свят за коли, къщи, дрехи , постижения, социален статус; кариеризъм, умерено хранене, победа над чревоугодието и не на последно място движение, и работа на открито – все неща, които влияят на цялостната ни личност, а оттам и на здравето – психическо, физическо и духовно. 
Достатъчно е да прочетеш Притчи, за да видиш как здравето се свързва основно с покорството пред Бога, пред думите Му, пред волята Му.

Познавам много хора, които започвайки да спазват различни схеми и режим на хранене рязко влошиха духовното си състояние.

Може би обвързването на личността и сърцето с приемане на тези учения за храната е свързано и с нечисти духовни сили.
Всяка мъдра жена съгражда дома си.....

sambapti

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Разделното хранене
« Reply #2 on: May 12, 2012, 11:03:43 AM »
Да не забравяме и класическият пример на съчетаване на белтъчини и въглехидрати показан ни от нашия Господ:

15 А като се свечери, учениците дойдоха при Него, и рекоха: Мястото е уединено, и времето е вече напреднало; разпусни народа да отиде по селата да си купи храна.

16 А Исус им рече: Няма нужда да отидат; дайте им вие да ядат.

17 А те Му казаха: Имаме тук само пет хляба и две риби.

18 А Той рече: Донесете ги тук при Мене.

19 Тогава, като заповяда на народа да насяда на тревата, взе петте хляба и двете риби, погледна към небето и благослови; и като разчупи хлябовете, даде ги на учениците, а учениците на народа. 
Битие:18:3 Господарю мой, ако съм придобил Твоето благоволение, моля Ти се, не отминавай слугата Си.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Разделното хранене
« Reply #3 on: May 12, 2012, 19:35:01 PM »
Всъщност проблема е, защо се правят и измислят тези диети.
Основната причина е, че това е добър начин за да се разбута нормалния метаболизъм на човек и от там той да има още повече проблеми с напълняването.

Иначе да затлъстява се предимно от боклуците в храните. Спомням си преди 2 години бях почнал да си купувам готови спагети за обяд на работата понеже излизаше евтино. За 1 месец качих 7-8 килограма, при положение, че теглото ми си е такова от години. След това ми трябваха 3 месеца за да се нормализира без да правя нищо освен да спра да ги ям.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Разделното хранене
« Reply #4 on: May 12, 2012, 20:09:45 PM »
Quote
Спомням си преди 2 години бях почнал да си купувам готови спагети за обяд на работата понеже излизаше евтино. За 1 месец качих 7-8 килограма, при положение, че теглото ми си е такова от години. След това ми трябваха 3 месеца за да се нормализира без да правя нищо освен да спра да ги ям.

Причината най-вероятно е в MSG-то, което се съдържа в тях. Аз за зла участ преди години се научих да ползвам бульони и разни готови подправки тип Vegeta, а те съдържат някъде 90% MSG (мононатриев глутамат). За няколко години от 78 кг станах на 108 кг, и чак тогава се усетих за MSG-то и го спрях, но пораженията бяха толкова големи, че ми трябваше много време да се възстановя. А също така установих и че MSG-то се крие и зад много други имена и като ги открих едва тогава успях да го спра напълно и възстановяването се ускори. Метаболизма ми беше жестоко прецакан. Дори да бях ял само две хапки се чувствах преял все едно един час съм се тъпкал. И нямаше оправия докато не спрях MSG-то изцяло във всичките му форми.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

pip

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 23
Re: Разделното хранене
« Reply #5 on: May 12, 2012, 20:23:36 PM »
Какво е MSG?

pip

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 23
Re: Разделното хранене
« Reply #6 on: May 12, 2012, 20:27:44 PM »
оф , разбрах сори

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Разделното хранене
« Reply #7 on: May 12, 2012, 21:45:44 PM »
Какво е MSG?

Всички бульони, готови супи тип Маги, готови подправки тип Вегета, и в огромна част от преработените храни и полуфабрикатите съдържат мононатриев глутамат или MSG и се означава с Е621. Това нещо знае да прави "чудеса" каквото и да забъркаш, и сложиш от това нещо, става много вкусно, лъже вкусовите рецептори. Но последствията на тази човешко измислена хитрост са не малко на брой. Виж в интернет, пълно е с информация.

Защо MSG не се изписва на опаковките?
MSG - "вкусът, който убива"
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8