Author Topic: Млякото  (Read 16660 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Млякото
« on: August 30, 2016, 10:50:25 AM »
Пиша тези разсъждения, поради многото днешни публикации относно "вредата от млякото". Тези публикации са често описани с множество "научни твърдения", които често са неща, които не сме видели, нито виждаме и от нас се изисква да им вярваме безусловно (например, еди кои си ензими влияели върху еди кои си хормони и в резултат витамин Х не се бил усвоявал).

Ето някои от "научните твъдения", които са против млякото, които съм чувал:
— било предназначено само за бебетата (като кърма), билото хора или животни, а след това не било нормално да се употребява;
— млякото от животните било предназначено само за животните, но не и за хората;
— не трябва да се приема повече от половин килограм/литър на седмица (това ще рече максимум 1 чаша на всеки 2 дни);
— не можело да се усвоява от организма и дори намаляло калция;
...и други.

Има случаи, когато трябва да приемаме едни храни повече, за да ни помогнат по някакъв начин, но интересно е, когато някой решава да забрани приемането на определен тип храни. Това е точно изпълнението на следното в 1 Тимотей 4:
1. А Духът изрично казва, че в послешните времена някои ще отстъпят от вярата, и ще слушат измамителни духове и бесовски учения,
  2. чрез лицемерието на човеци, които лъжат, чиято съвест е прегоряла,
  3. които запрещават жененето и заповядват въздържание от ястия, които Бог създаде, за да се употребяват с благодарение от ония, които вярват и разбират истината.
  4. Защото всяко нещо, създадено от Бога, е добро, и нищо не е за отхвърляне, ако се приема с благодарение;


Нарочно подчертах текста "всяко нещо, създадено от Бога", за да няма объркване, че всяка изкуствена смес, която се води "храна" е нещо "създадено от Бога".

С това уточнение, нека разсъдим за млякото.

Млякото се създава от женския организъм, когато се роди ново създание. Всички жени, които са кърмили знаят, че има предостатъчно мляко, което много пъти изхвърлят (а днес вече може и да се продава). По същия начин е и млякото, което женските животни произвеждат. То е изобилно и има излишък. Какво може да се прави от този излишък? Да се изхвърли?

Да приемем, че е вярно твърдението, че млякото от животните било само за животните, защото това е храна, която животните си произвеждат. Ако това е така, защо тогава същите хора казват, че медът е полезен и трябва да се яде? По същата логика, медът е продукт на пчелите, който продукт е тяхна храна. Те си я правят за себе си, за да живеят. Защо се събира тяхната храна и се насърчават хората да ядат от нея, а за млякото не било добро?

И да, пчелите наистина произвеждат повече мед, отколкото им е нужен и човек ако вземе, взема от излишъка. Днес поради сребролюбие лакомите човеци вземат целия мед на пчелите и в замяна им дават сироп като храна. Нормалната практика е да се вземе само от излишъка. Така пчелите ще могат да се хранят и човек ще има мед за себе си.

Ако млякото било толкова вредно за порастналите човеци, тогава защо векове наред хората са ядяли мляко в големи количества и са живели по много години, боледували са много малко. Може да се види, че живеещите по селата възрастни хора, които отглеждат млекодайни животни (овце, кози, крави), живеят много повече отколкото другите. Това са факти, които виждаме. Ако твърденията (които не виждаме), че млякото е много вредно и уврежда организма, тогава нямаше да имаме тези живи примери на наши баби и дядовци, които живеят до дълги години и през цялото време са приемали млечни продукти за храна. На кого ще вярвате — на очите си, на вековната практика или на твърдения, които са от последните няколко десетилетия? Сами преценете.

Ние, които имаме за своя основа Библията, е редно да видим как стоят нещата там. Ако в Библията четем, че млякото и млечните продукти са добри за човеците, били те малки и големи и няма ограничения за това по колко грама да се ядат на ден, тогава защо трябва да налагаме ограничения на нещо, на което сам Бог не е сложил такова?

Как беше представена земята, в която евреите отиваха, за да се заселят?
Изход 3:8. И слязох, за да ги избавя от ръката на египтяните, и да ги заведа от оная земя, в земя добра и пространна, в земя гдето текат мляко и мед, в земята на ханаанците, хетейците, аморейците, ферезейците, евейците и евусейците.

Изразът "земя, където текат мляко и мед" е използван 16 пъти в петокнижието. Но да приемем, че това мляко само си тече и не трябва да се употребява от хората (то и медът би трябвало и той да не се употребява по същата "логика").

С какво нагости Авраам 3-мата ангели, от които единият говореше от името на Бога.
Битие 18:8. После взе масло, мляко и сготвеното теле, та сложи пред тях; и той стоеше при тях под дървото, докато те ядяха.

Както писах в темата за разделното хранене, мляко и месо е забранена комбинация за човеците, които изпълняват заръките на това хранене. Очевидно Авраам не се съобразяваше с подобно нещо, нито гостите му.

Да видим следващ случай във Второзаконие 32:
9. Защото дял на Господа са Неговите люде, Яков е падащото Му Се с жребие наследство.
  10. Намери го в пуста земя, Да! в пуста, дива и виеща; Огради го, настави го, Опази го като зеницата на окото Си.
  11. Както орел разбутва гнездото си. Трепери над пилетата си, Разпростира крилата си Та ги подема, и вдига ги на крилата си,
  12. Така Господ сам го води, И нямаше с него чужд бог.
  13. Издигна го на високите места на света, И той яде произведенията на нивите; И кърми го с мед от камък И с масло от скала кременлива.
  14. С краве масло и с овче мляко, С тлъстина от агнета И от овни васански и от козли, С тлъстина от пшеница; И ти пи вино - кръв гроздова.


Бог храни народа си с краве масло и овче мляко. С месо. С пшеница. С вино. Бог казва, че това е добро. Появяват се човеци, които казват — не, това е зло, т.е. "бог лъже". На кого вярвате?

Ето още един случай:
Съдии 4:19. И той й каза: Дай ми, моля, да пия малко вода, защото ожаднях. И тя развърза мех с мляко та му даде да пие; и пак го покри.

От тук може да видите как са съхранявали прясно мляко и очевидно, че не са го съхранявали, за да го дадат на малките животни, а да го употребяват за храна на себе си.

Добре, някой може да каже, пише за краве мляко, за овче мляко, обаче за козето къде е? И козето е тук:
Притчи 27:27. Ще има достатъчно козе мляко за храна На теб, на дома ти и за живеене на слугините ти.

И още за яденето на мляко:
Песен на песните 4:11. От устните ти, невесто, капе мед като от пита; Мед и мляко има под езика ти; И благоуханието на дрехите ти е като миризмата на Ливан.

Песен на песните 5:1. Дойдох в градината си, сестро моя, невесто; Обрах смирната си и ароматите си; Ядох медената си пита с меда си; Пих виното си с млякото си. Яжте, приятели; Пийте, да! изобилно пийте, възлюбени.

Исая 7:15. Сгъстено мляко и мед ще яде, Когато се научи да отхвърля лошото и да избира доброто;

Чули сте, че млякото се е използвало от богаташи за миене. Това не е нещо чудно, но в Библията е записано:
Песен на песните 5:12. Очите му, умити в мляко, и като прилично вложени скъпоценни камъни, Са подобни на очите на гълъби при водните потоци;

Млякото е добро за зъбите, както пише:
Битие 49:12. Очите му ще червенеят от вино. И зъбите му ще белеят от мляко.

Продуктите, които се правят от мляко, са споменати: сгъстено мляко (вероятно кисело мляко), масло, сирене.

Няма никъде ограничение колко може да се яде на ден. Да видим какво Давид занесе на братята си и на хилядника, при битката, където Голиат предизвика Израилевите войски.

1 Царе 17
17. В това време Есей каза на сина си Давида: Вземи сега за братята си една ефа пържено жито и тия десет хляба та ги занеси бърже на братята си в стана;
18. а тия десет пити сирене занеси на хилядника им; и виж, здрави ли са братята ти, и вземи ми белег от тях.


Десет пити със сирене за хилядника? Без инструкции да яде по 1 малко парченце на ден?

2 Царе 17:
27. А когато дойде Давид в Маханаим, Совей Наасовият син, от Рава на амонците, и Махир Амииловият син, от Ло-девар, и галаадецът Верзелай, от Рогелим,
  28. донесоха постелки, легени и пръстени съдове, жито, ечемик, брашно, пържено жито, боб, леща и други печени храни,
  29. мед, масло, овци и говеждо сирене на Давида и на людете с него за да ядат; защото рекоха: Людете са гладни и изнемощели и жадни в пустинята.

Говеждо сирене имаме тук. Пържено жито (някой против пърженото?).

Народите са ядели и продължават да ядат млечни продукти. Били са здрави и жизнени и са достигали пълнотата на дните си. Днес се появява някой и ви казва — не обръщайте внимание на миналите дни, на Библията и на хората, които са били живи примери, защото ние ви казваме нещо друго.

Сами преценете.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Млякото
« Reply #1 on: August 30, 2016, 11:37:38 AM »
Забравяш, че по ония времена средната продължителност на живота е била 40 години. Хората са били болнави и са умирали рано. Поне такива са аргументите на "научната общност" нищо че моя пра-пра дядо балканджия (където се яде предимно месо и мляко) е умрял на 117 години при инцидент, а не от старост и немощ, а баба ми почина на 97 години и нея я уби градския живот последните години, иначе щеше да мине 100-те без проблем.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Млякото
« Reply #2 on: August 30, 2016, 21:35:31 PM »
Първо да отбележа, че темата е много добра и идейна.

Начина на хранене с диета в днешни дни е "модерен". Започнали вероятно като начин на хранене при разни болести и начин на отслабване,  в днешно време видовете диети са прегърнати от "здравословната система".
Чиято "важност" е докарана до идол, подкрепяна от науката естествено. В този форум доволно сме обсъждали така наречената здравословна система на света и коя я контролира. За четящите мога да добавя, че тази система вече е обърната във вреда на хората и е вид бизнес с който се печелят милиарди.
От такава гледна точка голяма част от "диетите" се прави за да разваля здравето на хората.

Приемането на храни с които човечеството се е хранило с векове, вече се води вредно - точно защото е полезно. Това води до все по-големи печалби на тези които се занимават с "лечение".
Но както уточни и Тихомир - начина на производство на храната има значение.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Млякото
« Reply #3 on: August 30, 2016, 21:52:47 PM »
Много добре казано Тихомире и само искам да допълня че тука :Изход 3:8. И слязох, за да ги избавя от ръката на египтяните, и да ги заведа от оная земя, в земя добра и пространна, в земя гдето текат мляко и мед, в земята на ханаанците, хетейците, аморейците, ферезейците, евейците и евусейците.

е поставено първо млякото и след това меда така че би трябвало млякото да е по добро от меда поне така мисля . Нека всеки сам да разстъждава и да си прави изводи . За себе си ще кажа че всеки ден пия поне по половин литър мляко и се чувствам много добре а за десерт по малко мед .

Emma

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 98
Re: Млякото
« Reply #4 on: August 30, 2016, 22:50:29 PM »
Браво за темата, Tihomir!

Както вече и другите коментираха, има много споделени заблуди в пространството около нас, относно млякото за ползата и вредата от него.

Аз лично, дълго време съм живяла с някои неистини по отношение на това, които са ме карали да изпитвам дори вина, заради факта, че обичам прясно мляко и го приемам почти всеки ден!

Във време, в което БИО-модата е навлязла до толкова в живота ни (което като идея е чудесно, но като реализация е акт, на гнусна печалба на хора, усетили навреме как да запълнят и тази ниша)...
Това в комбинация от постоянни пропаганди, че млякото вреди (особено за жените над 40 години) и е причинител на различни заболявания при костите и ставите (остеопороза и пр.), за начина по който се прави (хуманният аспект на добиването му- препратка към PETA ) и неправилната комбинация с другите храни (диети - на принципа на разделното хранение)...и желанието ми да се храня пълноценно и здравословно...ме караше да се съмнявам в правилната му експлоатация (от моя страна). Макар, да съм чела и други теми тук във форума, в които са се обсъждали някои от нещата....да съм разсъждавала над някои от цитираните стихове...все още имах огромни съмнения по отношение на това, дали правилно се храня, приемайки ежедневно мляко.

Затова съм изключително благодарна за труда, които си положил да споделиш мислите си с нас!
За мен, това е истинско освобождение и благодаря на Бог, за това, че Го направи!





..."Всички ще бъдат научени от Бога". Всеки, който е чул от Отца, и се е научил, дохожда при Мене.

Йоан 6:45

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Млякото
« Reply #5 on: August 31, 2016, 12:11:07 PM »
Трябва да се отбележи също, че млякото за което говорим няма нищо общо с онова което се продава в магазините.

Ако оставим настрани всички неща как е отглеждано и хранено животното, неща за които смятам че всички са наясно как трябва да бъде, има един момент който малцина забелязват, а това е че купешкото мляко е хомогенизирано.

За това при него няма да забележите каймак.

Ето тука може да се прочете повече за хомогенизирането на млякото,

http://harmonica.bg/zashho-ne-homogenizirame-mlyakoto/
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Млякото
« Reply #6 on: August 31, 2016, 12:28:52 PM »
Това е добро напомняне, защото наистина млякото за което се говори в Библията няма нищо общо с това, което се продава по магазините. Затова би било трагично някой да се окуражи от написаното от Tihomir по-горе и да се юрне да яде мляко от магазините. От такова мляко човек наистина трябва да стои далеч, но това не важи само за млякото и всичките индустриално произведени млечни продукти, а и за месото и всичко останало. Да не говорим, че магазинното мляко е не само хомогенизирано, но и пастьоризирано, а в картонените кутии даже млякото е преминало през UHT обработка, която направо го унищожава на клетъчно ниво и такова мляко не може нито да се заквасва, нито да се вади масло от него, нито да се подсирва на сирене. Удивителното е че вносното био прясно мляко почти винаги е с UHT обработка и следователно е напълно негодно.

Ако някой иска мляко, то да намери селяни с крави, кози или овце и да си купува от тях. Няма гаранция че не ги хранят с боклуци и ГМО, но при всички случаи ще е в пъти по-добро от индустриалния продукт.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Млякото
« Reply #7 on: August 31, 2016, 12:34:35 PM »
Доколкото знам, хомогенизираното може да се заквасва, но разбира се, каймак не може да се извади.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Emma

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 98
Re: Млякото
« Reply #8 on: August 31, 2016, 12:50:38 PM »
Това е добро напомняне, защото наистина млякото за което се говори в Библията няма нищо общо с това, което се продава по магазините. Затова би било трагично някой да се окуражи от написаното от Tihomir по-горе и да се юрне да яде мляко от магазините.

..Като мен, например :)

Добре де. Никоя от марките прясно мляко ли, не е годна въобще?
"Верея", например?

Аз в повечето случаи купувам БИО-пр.мляко....но обикновено е в кутии. И сега разбирам, че и то не става:(.
До работата ми има бабки, които продават върху щайги...техни производства...домати, краставици, магданоз, яйца, прясно мляко...но рядко ги уцелвам за последното, защото обикновено носят по едно - две шишета и те се продават почти моментално.

Въобще проблема с истинската храна..е цяла трагедия...особено в по-големите градове...

..."Всички ще бъдат научени от Бога". Всеки, който е чул от Отца, и се е научил, дохожда при Мене.

Йоан 6:45

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Млякото
« Reply #9 on: August 31, 2016, 14:15:18 PM »
Марките на млякото сами по себе си нищо не означават. Самата "марка" може да влияе само на процеса на обработка и заквасване, но всички марки зависят от закупуване на индустриални количества суровина.  А индустриални количества суровина се произвеждат само по индустриални методи. А това означава - хранене на животните с фураж (съдържащ всякакви вносни ГМО добавки), биене на хормони и всякакви инжекции за по-висок млекодобив, които са продукт на биотехологиите и буквално превръщат животните в чудовища с уголемени вътрешни органи (за да дават повече мляко) и тези животни развиват всякакви мутации и аномалии и са изключително податливи на всякакви болести. Което пък се компенсира с огромно количество антибиотици и други химически медикаменти. Човек може да се замисли какво мляко ще дава едно дрогирано, мутирало и перманентно болно животно.

Отделно масова индустриална практика е ползването на сухо мляко. В ЕС има големи субсидии за прясното мляко. Това мотивира огромни индустриални производства по гореописаните индустриални методи. После това мляко се изсушава (за да се съхранява по-дълго, защото такива количества не могат да се пласират веднага) и сухото мляко се продава на много по-ниска цена, защото е субсидирано. Т.е цената му е под пазарната. Това кара нашите производители да купуват сухо мляко, защото им излиза по-евтино от това да купуват прясно мляко местно производство. И това сухо мляко се ползва за всичко и за "прясно мляко" и за кисело и за сирене и млечни продукти.

Веднъж бях посетил Института по планинско земеделие в Троян, където имат биологично производство на мляко и сирене. Говорих с един от директорите и той ми каза, че няма как да дават мляко животните без концентриран фураж. Питах го дали е био фуража, а той каза, че няма откъде да се вземе био фураж. Тогава му казах, че как знае, че няма ГМО в него, и той се изуми, че може да има, защото дори тори той не знаеше с какво хранят животните. И тук говорим за сертифицирано био производство, а какво остава за останалите индустриални производства.

Този проблем е огромен и невежеството и безхаберието е масово. Ако професор и директор на биологично производство в научен институт е невеж относно какво има във фуража, какво остава за хората по селата? Питал съм търговците на фураж дали знаят произхода и съдържанието - те вдигат рамене, не просто по невеж начин, но и по напълно незаинтересован. Тях ги вълнува само и единствено цена-купува и цена-продава.

Тука при нас преди да започнат да снасят първите ни кокошки купувах яйца от една баба в нашето село. Един ден отивам при нея да я питам за яйца и тя ми казва - нямам, защото ми свърши фуража. Аз удивен я питам, ама ти с купешки фураж ли ги храниш? Оказа се че индустриалните извращения отдавна са хвърлили сянка върху българското село. Така спрях да купувам яйца от бабата и въобще да купувам яйца докато моите кокошки не проснесоха. При такива условия за да отглежда един човек някакви животни напълно натурално е необходимо да има изключително силни убеждения за натуралното отглеждане и да не прави никакви компромиси. Обаче ситуацията е шахова, защото и аз при всичките ми убеждения все още не мога да отглеждам животните си 100% натурално. Имам кокошки и ги държа свободни да ядат трева и всякакви буболечки, но те искат и някакво жито. Царевица посмъртно не им давам защото тя е почти гарантирано ГМО. Не давам никакви фуражи, но пшеница трябва да купувам. Разбира се пшеницата е купешка. Сиреч гарантирано е отглеждана с пръскане и торене. Т.е най-малкото съдържа пестициди и торове в себе си. Единствения вариант да избягам от това е да сея моя пшеница, което в момента ми е непосилно, но вървя в посоката и това да почна да правя един ден. Но ето че моите домашни яйца не са 100% натурални заради пшеницата и не са онова, което Бог е създал и дал за храна. При все това са възможно най-доброто, което може да се произведе тука, защото аз давам минимално пшеница (с цената на по-малко яйца) и гледам повече сами да си намират храна из двора, която поне идва от чиста земя и при чисти и натурално условия.

Та ето какво е положението. Ако аз който съм на село, имам мое производство не мога да постигна 100% чисти животински продукти, при цялото ми убеждение, просветеност по тия въпроси и посветеност с пълна сериозност на тия убеждения, то какво остава за невежите селяни или за сребролюбивите фермери и индустриалци? Положението е наистина страшно и е добре човек да се замисли, ако противника е получил толкова огромен достъп до нашата физическа храна и ние трябва да воюваме по такъв начин за нея, то какво остава за духовната храна и какви позиции е придобил противника в тази сфера за да ни държи в тъмнина и робство.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Emma

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 98
Re: Млякото
« Reply #10 on: August 31, 2016, 15:24:43 PM »

Веднъж бях посетил Института по планинско земеделие в Троян, където имат биологично производство на мляко и сирене. Говорих с един от директорите и той ми каза, че няма как да дават мляко животните без концентриран фураж. Питах го дали е био фуража, а той каза, че няма откъде да се вземе био фураж. Тогава му казах, че как знае, че няма ГМО в него, и той се изуми, че може да има, защото дори тори той не знаеше с какво хранят животните. И тук говорим за сертифицирано био производство, а какво остава за останалите индустриални производства.

......

Положението е наистина страшно и е добре човек да се замисли, ако противника е получил толкова огромен достъп до нашата физическа храна и ние трябва да воюваме по такъв начин за нея, то какво остава за духовната храна и какви позиции е придобил противника в тази сфера за да ни държи в тъмнина и робство.

Така е.
Аз дори не мога да се произнеса, да коментирам по същество..а само да се поуча, защото моята грамотност надвишава с малко тази на професора...(за човек, живеещ в града).
Казвам това, не, като извинение..по-скоро като (тъжен) факт.

Но, знаеш ли, какво още си мисля, кое е още по-трагичното, че докато тук - една шепа хора, разбират НАИСТИНА за какво иде реч и го живеят, масово "християните" си играят на служения, офиси, църкви, мисионерства, сгради, сборища и куп губененавреме неща, вместо наистина да се изпълнява Деяния 2:42 (BG1871- Цариградски)
"И пребъдваха непрестанно в поучението апостолско, и в обещанието, и в преломяването на хляба, и в молитви."


На мен ми е много трудно също...
Имам нужда да говоря с истински праведни хора, които да не ми пълнят главата с неща, с които искам да се изчистя. Стар квас или полуистини...а с истински хора, които са части на Тялото Христово...


..."Всички ще бъдат научени от Бога". Всеки, който е чул от Отца, и се е научил, дохожда при Мене.

Йоан 6:45

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Млякото
« Reply #11 on: September 01, 2016, 21:44:50 PM »
Чувал съм, че чисто хартиените опаковки мляко се напоява хартията с някакъв антибиотик който убива бактериите които развалят млякото и по-този начин издържа много дълго.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Млякото
« Reply #12 on: September 02, 2016, 01:54:56 AM »
Бактериите са вече убите при процеса на пастьоризация и това с антибиотиците в хартията звучи доста несериозно.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Млякото
« Reply #13 on: September 02, 2016, 21:52:58 PM »
Не съм задълбавал по темата много, но идеята е да се разваля по-бавно.
Ето ти пример за нещо подобно:
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4468856/
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Млякото
« Reply #14 on: September 04, 2016, 13:32:47 PM »
Тука става въпрос за опаковките Tetra Pak, които се водят асептични. Те отвътре са с алуминиево покритие, което е обработено с антибиотици. Това важи за всички опаковки на "натуралните" сокове, също и соеви млека, овесени млека и прочие. Не съм сигурен дали тези за пресните млека са асептични и с алуминий. По скоро не, защото те са UHT (Ultra Hight Temperature) - нагряти на свръх висока температура за кратко време, което убива всичко живо и хранително в това мляко и поради това няма нужда от асептични опаковки.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.