Author Topic: Многоженството в Библията  (Read 53147 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Стоян Г.

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Многоженството в Библията
« Reply #90 on: March 26, 2016, 10:26:59 AM »
 В единият случай имаме – избор и последици, т.е причинно следствената връзка. Бог дава обещание
 В другите два – наставления за начина по който да се живее, при наличието на такъв избор. Бог дава заповед.
Две различни неща.

Казваш:
Никога не сте ли чели думите "това, което Бог е очистил, ти за нечисто не го считай"?

Но вие нарушавате тази заповед на Бога и считате за нечисто, онова, което Бог никога не е нарекъл нечисто.

 1/ Стиха, който даваш ти отговаря на твърдението, че нямало етапи в човешката история (виж по-предните си коментари), в които Бог ни се разкрива по различен начин. Не случайно ап. Петър е считал това което му е дадено за храна като нечисто, но ... сега то е обявено за често. Помисли добре върху това.

 2/ Ние не нарушаваме заповед и не считаме многоженството за нечисто. Това е Божия, грижа как ще го третира. Ние избираме Неговата ясно изявена воля при сътворението, като съвършеният вариант представен и в учението на апостолите.

 Това е нашият избор. Някой ако иска многоженство да се върне във времето на патриарсите. Когато стане някой равен на Мойсей или Авраам или ...  да си взема повече жени.
Питате човеци ли слушам, та вие не сте ли човеци? Как да ви слушам, щом дори не опровергавате аргументите, а само излагате твърдения, какви сме били и какви били доводите ни.
 Слаба подкрепа от Словото виждам и ако искате да уверите някого в правотата си, ще трябва да сте убедителни според Писанията и естеството, (понеже то потвърждава казаното от Бога) а не по силата та твърденията си.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Многоженството в Библията
« Reply #91 on: March 26, 2016, 11:35:11 AM »
Quote
1/ Стиха, който даваш ти отговаря на твърдението, че нямало етапи в човешката история (виж по-предните си коментари), в които Бог ни се разкрива по различен начин. Не случайно ап. Петър е считал това което му е дадено за храна като нечисто, но ... сега то е обявено за често. Помисли добре върху това.

Кой ти каза, че "бог ни се разкрива по различен начин"? Аз чета, че Бог е същият вчера, днес и завинаги. Както и че, няма дори СЯНКА на промяна. А ти говориш за някакви разкривания по различен начин.

Когато на Петър му се откри това, не се каза — това даде право Петър да яде вече всякаква храна и оттам нататък Петър започна да се храни с обилно свинско, заешко и октоподи. Бог никъде не отмени това нещо. Бог обаче никъде не беше забранил общуването с езичници, но беше забранил да се сродяват с езичници. Също Бог никъде не беше казал да не се кръщават езичници във вода. Също така Бог никога не беше казал езичници да не се доближават до Божия закон или да не изучават Писанията. Напротив, в закона пише, че всеки езичник може да бъде част от Израилевото общество ако се отдели от езическия си начин на живот.

Ето защо Бог каза — това, което Бог е очистиЛ (в минало време), ти за нечисто не го имай. Бог не каза — това, което ще очистя не го имай за нечисто.

Quote
2/ Ние не нарушаваме заповед и не считаме многоженството за нечисто. Това е Божия, грижа как ще го третира. Ние избираме Неговата ясно изявена воля при сътворението, като съвършеният вариант представен и в учението на апостолите.
Напротив, считаш го. Няколко пъти каза, че "Бог не искал от Яков да има 12 синове" или че "многоженството имало лоши последствия" и други подобни безсмислици, както и измислици, че имало "периоди", където на Бог му щукнало да е ОК с многоженството, обаче сега решил, че модата е отминала и вече затваря кепенците на "позволението".

А това, че липсвала заповед е още по-хилаво "доказателство". Нека да ти кажа колко още заповеди няма в Библията:
- В Библията няма заповед да се закусва;
- В Библията няма заповед да се къпеш редовно освен ако нямаш някаква ритуална нечистота;
- В Библията няма заповед да използваш тоалетна хартия;
- В Библията няма заповед да се научиш да четеш;
- В Библията няма заповед да се научиш да смяташ;
- В Библията няма заповед колко деца да имаш;
- В Библията няма заповед да си миеш ръцете преди ядене;
- В Библията няма заповед да си миеш ръцете след като се изпикаеш;
- В Библията няма заповед да си сресваш косата;
- В Библията няма заповед да си гладиш дрехите;
- В Библията няма заповед да се яде месо;
- В Библията няма заповед да се ползва електричество;

И много още други неща. Ти май искаш да имаш и заповед да станеш от леглото?


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Стоян Г.

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Многоженството в Библията
« Reply #92 on: March 26, 2016, 12:10:03 PM »
 Бог и апостол Петър много добре са знаели, кой какво казва. Това ясно е записано и няма значение, как се тълкува.

"Но вие нарушавате тази заповед на Бога и считате за нечисто, онова, което Бог никога не е нарекъл нечисто."
Това го казва Уочман.
 Прочитай внимателно, кой какво е написал.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Многоженството в Библията
« Reply #93 on: March 26, 2016, 12:14:50 PM »
Точно така. Никога Бог не е нарекъЛ многоженството нечисто, никога не е казал, че е било за период (както ти казваш), никога не е било счетено за грях и никога не е счетено за нещо по-долно или правещо проблем (както ти казваш).

Затова това, което Бог не е счел за нечисто, ние не трябва да го считаме също. Това е заповед.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

garich

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 46
Re: Многоженството в Библията
« Reply #94 on: March 27, 2016, 07:14:26 AM »
Бях споменал, че многоженството е по-скоро изключение, но бях контриран, че няма доказателства.

Естествено Библията не е статистически документ, но можем да направим доста добри изводи от косвени доказателства. Например в Битие, 4-та глава:

"А Каин позна жена си, тя зачена и роди Енох. Каин построи град и нарече града на името на сина си Енох. 18И на Енох се роди Ирад, а на Ирад се роди Мехиаел; от Мехиаел се роди Матусал, а от Матусал се роди Ламех. 19Ламех си взе две жени – името на едната беше Ада, а името на втората Цила. "

Колко поколения минават преди да се спомене нещо за многоженство? Считам, че това е било твърде необичаен за онова време факт, след като е изрично упоменат. Според мен Ламех не е бил добър човек и за това съдя по думите му:
И Ламех каза на жените си: „Ада и Цила! Чуйте моя глас! Жени на Ламех, слушайте гласа ми! Аз ще убия мъж, който би ме наранил, юноша, който би ме ударил. 24Ако за Каин се отмъщава седмократно, за Ламех ще се отмъсти седемдесет пъти по седем.“
Доста необичайно отклонение от стандартното описание на родословието на Адам. Бог казва, че за Каин ще се отмъсти седмократно, а кой е Ламех, че да казва - "за мен ще се отмъсти седемдесет пъти по седем".

Минава още доста време, на Ламех се ражда син Ной, който "намери благоволение в очите на Господ" и влиза в ковчега заедно с жена си (една на брой) и синовете си с жените им (по една на син). В ковчега влизат и по двойки по-голяма част от животните (не влизат по едно мъжко и няколко женски). Интересен факт е че в животинското царство, съотношението на родените мъжки и женски е приблизително равен.

Следващия за който изрично се споменава, че има повече от една жена е едва Аврам. А той има доста добра причина да го направи. Самият Господ му обещава поколение неизброимо като звездите, но въпреки това Сара е бездетна. Тогава Аврам решава да свърши самичък работата вместо Бог и подтикнат от Сара (аналогия с Адам и Ева) си взима за жена робинята й Агар. Очевидно това не е Божия промисъл за Аврам, защото знаем какво се случи по-нататък в историята. И всичко това след като "Аврам повярва на Господ и това му се зачете за оправдание"

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Многоженството в Библията
« Reply #95 on: March 27, 2016, 09:41:07 AM »
Quote
Бог казва, че за Каин ще се отмъсти седмократно, а кой е Ламех, че да казва - "за мен ще се отмъсти седемдесет пъти по седем".

Минава още доста време, на Ламех се ражда син Ной, който "намери благоволение в очите на Господ"

Гарич, говориш за двама различни Ламеха. Единият е по линията на Кайн-лошата линия. Другият Ламех е от линията на Сит-заместника на Авел. Така че внимавай в извода си!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

garich

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 46
Re: Многоженството в Библията
« Reply #96 on: March 27, 2016, 13:20:58 PM »
Quote
Бог казва, че за Каин ще се отмъсти седмократно, а кой е Ламех, че да казва - "за мен ще се отмъсти седемдесет пъти по седем".

Минава още доста време, на Ламех се ражда син Ной, който "намери благоволение в очите на Господ"

Гарич, говориш за двама различни Ламеха. Единият е по линията на Кайн-лошата линия. Другият Ламех е от линията на Сит-заместника на Авел. Така че внимавай в извода си!

Направих бърза справка и наистина си прав, но не тази връзка е основното в разсъжденията ми в предишния пост. Объркването ми има от това, че двамата имат бащи с едно и също име.

Всъщност сега дори има по-голяма логика, защото единия Ламех (по линията на Каин) изглежда лош, докато другия, който е от Сит, изглежда попада по линията на богоугодните, след като от него произлиза Ной.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Многоженството в Библията
« Reply #97 on: March 27, 2016, 20:31:35 PM »
"А Каин позна жена си, тя зачена и роди Енох. Каин построи град и нарече града на името на сина си Енох. 18И на Енох се роди Ирад, а на Ирад се роди Мехиаел; от Мехиаел се роди Матусал, а от Матусал се роди Ламех. 19Ламех си взе две жени – името на едната беше Ада, а името на втората Цила. "

Колко поколения минават преди да се спомене нещо за многоженство? Считам, че това е било твърде необичаен за онова време факт, след като е изрично упоменат.

Принципно, за да може един мъж да си вземе още една жена, е добре да има налична такава.

Иначе виждам, че от 9 кладенеца вода се опитваш да извадиш - лошо няма само гледай да не влезеш в грях - не е това идеята на дискусията.
Ако това ако онова... Аз съм ти дал по-горе цитат - а ти се опитваш да си изсмучеш от пръстите и да нагласяш текстове. Но пък ако успееш ще си първия човек успял да го направи вероятно. Или мислиш, че никой преди теб не го е мислил това "дали пък не е грешно".

Ще го кажа и по друг начин. Бог е дал свобода на мъжа да избира, противника ви лъже, че не може - вярвайте на когото искате, ама за сега сте на ниво Ева...
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

svetlio760

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Многоженството в Библията
« Reply #98 on: March 27, 2016, 23:32:51 PM »
Бях решил да не поствам, но темата ми е любима и се изкуших- тук нещата са прости- мъжът е господар, жената слугиня! Никой не държи сметка на господаря колко слугини да има. Библейските хора се женят, за да създадат потомство и да го възпитат в Божиите пътища. Колкото повече жени има един мъж, толкова повече деца може да направи. Обратното не е вярно- един мъж е напълно достатъчен да задоволи способността на жената да ражда, а и жената не се удоволства да има много мъже- тя търси сигурност и закрила в един мъж.
 Апостол Павел отделя поне две глави от посланието си, за да обясни за покривалото, а не обяснява нищо за този нов и революционен за тогава казус- моногамията(едноженството)- което означава, че статута на жената в Новия завет си е същия какъвто е в стария.
 То самото естество те учи недвусмислено- не е мъжът този, който носи девствена ципа, която е символ на чистота и целомъдрие, а жената.
И ако някой от вас ми даде, само един пример от библията където жена ревнува мъжът си от друга жена и това е одобрено, веднага забравям това, което съм писал тук и вземам неговото мнение.
Който не забелязва, нека да отбележа- съвременните жени, и християнките и нехристиянките, не желаят по никакъв повод да делят мъжете си с друга жена, сякаш ние сме парче мръвка в лапите на хищна котка, която си го пази само за себе си! С това се забравя йерархията- жена, мъж, Бог! Тоест аз отговарям пред Бог за действията си, а жена ми отговаря пред мен! Това е така откак Бог постави приоритетите в Едем! И ако ви попитам колко от вас са се омъжили за съпрузите си девствени и колко деца имате, нещата придобиват черни оттенъци- жената се спасява чрез детеродната си функция!
 Има нещо коравосърдечно в съвременните жени и не съм само аз който го забелязва, а Исус споменава нещо за нечие коравосърдечие по времето на Моисей, но тогава коравосърдечни са били мъжете, заради които Моисей е постановил нещо. Сега е обратно- жената е коравосърдечна! Какво ли е решението?

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Многоженството в Библията
« Reply #99 on: March 28, 2016, 16:38:22 PM »
Quote
И ако някой от вас ми даде, само един пример от библията където жена ревнува мъжът си от друга жена и това е одобрено, веднага забравям това, което съм писал тук и вземам неговото мнение.

А Сарайя, жената на Аврама, не му раждаше деца; но, като имаше слугиня, египтянка, на име Агар.
2. Сарайя рече на Аврама: Виж сега, Господ не ми дава да раждам; моля ти се влез при слугинята ми; може би ще придобия чадо, чрез нея. И Аврам послуша това, което каза Сарайя.
3. И тъй, след като Аврам беше преживял десет години в Ханаанската земя, Сарайя Аврамовата жена, взе слугинята си Агар, египтянката, и я даде на мъжа си Аврама да му бъде жена.
4. И той влезе при Агар и тя зачна; и като видя че зачна, господарката й стана презряна в очите й.
5. Тогава Сарайя рече на Аврама: Поради тебе ми дойде тая обида. Дадох слугинята си в твоите обятия; а като видя, че зачна, аз станах презряна в очите й. Господ нека съди между мене и тебе.
6. А Аврам рече на Сарайя: Ето, слугинята ти е в ръката ти; стори с нея, както ти се вижда угодно.
Прочее, Сарайя се отнасяше зле с нея, така щото тя побягна от лицето й.

Няма нужда да "вземаш мнението" на който и да е. Словото на Господа е дадено на всички и никой не държи правата за тълкуването му. Въпреки явните претенции на някои........
 
Quote
Който не забелязва, нека да отбележа- съвременните жени, и християнките и нехристиянките, не желаят по никакъв повод да делят мъжете си с друга жена, сякаш ние сме парче мръвка в лапите на хищна котка, която си го пази само за себе си! С това се забравя йерархията- жена, мъж, Бог!

А този ти цитат е доста обезпокояващ. По кои точно поводи трябва една жена да "дели мъжа си" с други? Значи ти се чувстваш "мръвка" в лапите на жена си защото не искала да те дели, но няма проблем сам да ползваш възможността да имаш "повече мръвки" за себе си, като видиш ли поради йерархията в семейството, тя няма право да има претенции? Започвам да си мисля, че доста хора тука имат сериозни дупки в семейните си отношения и тълкуват: "Ще остави човек баща си и майка си и ще се привърже към жена си и двамата ще бъдат една плът" само до фазата на физическите си взаимоотношения. Щото тя нали жената "виновна" за грехопадението на човека и сега трябва да търпи презрение и да се мачка периодично, че да не надига глава. Нещо ви бяга цялата ситуация в Едем. Наистина не сте наясно с Божията воля за семейството ако взаимоотношенията ви с "помощника" ви са такива и думите на Петър са за вас един съвет, който и да не се отрази, какво толкова. Не виждам как такова семейство би оцеляло? То бива патриархат и йерархия ама доста се оливате понякога. Да не кажа често. И преди да бъда обявен, като носещ кваса на феминизма да кажа само, че йерархията в семейството пак от Бог идва. Ако някой смята, че като блъска по масата голям мъж ще стане и жена му ще го слуша винаги......... Мъжа слуша и се покорява на Христос само когато го ПРИЗНАЕ за негова глава или негов авторитет. А жената ще слуша и ще се покорява на мъжа ако преди това е разпознала Исус в него. Или с други думи тя ще се покорява на самия Исус когото вижда в мъжа си. Иначе се получава, че в семейство в което мъжа ходи по своите си страсти и жена му ще трябва да го следва безропотно, защото нали все пак йерархия трябва да има.И така двамата на осъждение ама жената без вина дори, защото нали заповеди изпълнявала......

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Многоженството в Библията
« Reply #100 on: March 28, 2016, 16:58:30 PM »
"Също и вие мъже, живейте благоразумно с жените си, като с по-слаб съсъд, и отдавайте почит на тях като на сънаследници на дадения чрез благодат живот, за да не става препятствие на молитвите ви."

Това са думите на Петър. Реших, че някой може и да не се сети за какво става въпрос. Вижда се , че дори последици има от такова презрително отношение, което някои показват. Сега да не излезе, че Петър е основоположника на феминизма,а???

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Многоженството в Библията
« Reply #101 on: March 28, 2016, 17:22:00 PM »
Съжалявам, че пускам три поста един след друг. Опитах се да ги обединя, но ми каза, че ми е изтекло времето.

А що се отнася до многоженството. Ясно е както каза някой, че всичко се изписа и който както иска. Няма забрана, няма и заповед за него. Както се е появило в Библията така си и изчезва. И се вижда въпреки яростната ви защита, че то се е прекратило някъде във времето и твърдения като, "то щото било утвърдено за това никой не казвал нищо за него" са даже смешни. Абсолютно всички текстове в книгите след Исус дават яснота, че многоженство вече не се е практикувало. Ето един пример:
Тогава дойдоха при Него фарисеи, които, изпитвайки Го, казаха: Позволено ли е на човека да напусне жена си по всякаква причина?
4. А той в отговор рече: Не сте ли чели, че Онзи, Който ги е направил, направил ги е от начало мъжко и женско, и е казал:
5. "Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се привърже към жена си; и двамата ще бъдат една плът?"
6. Така щото не са вече двама, а една плът. И тъй, онова, което Бог е съчетал, човек да го не разлъчва.
7. Казват му: Тогава Моисей защо заповяда, мъжът й да й даде разводно писмо и да я напусне?
8. Каза им: Поради вашето коравосърдечие Моисей ви е оставил да си напущате жените; но отначало не е било така.
9. И казвам ви: Който напусне жена си, освен за прелюбодейство, и се ожени за друга, той прелюбодействува; и който се ожени за нея, когато бъде напусната, прелюбодействува.
10. Казват Му учениците: Ако е такова задължението на мъжа към жената, по-добре да се не жени.
11. А той им рече: Не могат всички да приемат тая дума, но ония, на които е дадено.
12. Защото има скопци, които така са родени от утробата на майка си; има пък скопци, които са били скопени от човеци; а има и скопци, които сами себе си са скопили заради небесното царство. Който може да приеме това, нека приеме.

И много други подобни има. Но важното е че както тука ,така и във всеки един текст когато става въпрос за семейство, винаги мъжа и жената са в единствено число. Не се казва "да напусне някоя от жените си" примерно. И ясно се вижда отново и отново, че волята на Бог е да бъдат един мъж и една жена! Така и ги е направил отначало. Нали искате да издирите "древните пътища"? По-древно от това за този въпрос няма. И също така се разбива и една друга теза, че то щом Бог го бил допуснал, то това е била волята Му, защото нали той бил непроменим. Ето че Бог е оставил Мойсей да им позволи с разводно писмо да напускат жените си поради тяхното коравосърдечие, но Исус казва "но отначало не е било така". Всеки един който иска да размисли и отсъди правилно, ще види в Божието Слово идеята за семейството и ролите на мъжа и жената. А другите които вярват на хора, които са решили, че държат правата на "живото Слово" и никой с различно мнение от тяхното не е таман е много вероятно да са си намерили "учители по собствените си страсти".  Хайде сега всеки да си чете и прецени за себе си а тези които са приели за свой дълг да "изобличават" кваса и греховната същност на другите може да напишат по едно заключително мнение, както обикновено става.  :)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Многоженството в Библията
« Reply #102 on: March 28, 2016, 18:49:28 PM »
Quote from: Стоян Г.
1/ Стиха, който даваш ти отговаря на твърдението, че нямало етапи в човешката история (виж по-предните си коментари), в които Бог ни се разкрива по различен начин. Не случайно ап. Петър е считал това което му е дадено за храна като нечисто, но ... сега то е обявено за често. Помисли добре върху това.

Можеш ли да разшифроваш този странен израз "Бог ни се разкрива по различен начин"?

Какво може да значи това нещо? Че Бог е бил различен и затова се е разкривал различно, или че Бог не е бил различен, но се е разкривал лъжливо? Защото аз трети вариант не мога да се сетя.

Бог винаги е бил същия и познанието на Бога е било същото. В Бога няма изменение или сянка от промяна. Спасението винаги е било чрез вяра и под закона и без закона. Бог никога не е приемал жертви на овни за прошка на греховете. Никога стоенето пред Бога и Божията правда и изисквания към праведните не са били различни. Давид беше под закона, но говореше за спасение чрез вяра и оправдание поради Божията благодат. Ти с какво се различаваш от него? Ето ти един човек спасен чрез вяра, който имаше повече жени. Ти се смяташ нещо за по-добър от него ли, затова, че имаш една жена?

Quote
2/ Ние не нарушаваме заповед и не считаме многоженството за нечисто. Това е Божия, грижа как ще го третира. Ние избираме Неговата ясно изявена воля при сътворението, като съвършеният вариант представен и в учението на апостолите.

Ти може и да не считаш многоженството за нечисто, но ето например Todor го нарече "сладострастие и необуздана похот." Изкара всички патриарси сладосрастници. Нима това не е считане за нечисто?

Също така апостолите не са проповядвали едноженство. Има един единствен пасаж където е споменато мимоходом и то само по отношение на епископите. Знаем също така от Писанието, че един пасаж не е достатъчен за утвърждаване на учение. Трябва да има двама или трима свидетели/свидетелства. Имаше преди време един човек тука във форума, който твърдеше, че този пасаж се отнасял само до гърците, защото в техния закон е били забранено многоженството и затова Павел препоръчва епископите там да нямат повече от една жена за да нямат лошо свидетелство за тях от външните хора. А на останалите места където не било забранено многоженството Павел не дава подобни разпоредби дори за епископите. Аз лично не приемам тази позиция, но този пример илюстрира какво объркване може да настане, когато се прави опит за утвърждаване на учение от един единствен стих.

Що се отнася до това, че модела един мъж-една жена е съвършената Божия воля за брака, аз никога не съм твърдял нещо различно. Но когато говорим за съвършената Божия воля, ние не трябва да забравяме, че освен нея има и "добрата и благоугодна Божия воля", според както е писано:

Римл. 12:2  За да познаете от опит що е Божията воля, - това, което е добро, благоугодно Нему и съвършено.

Има неща, които са в Божията воля и които са добри, или дори благоугодни, но не са съвършени. Това намирам, че важи и за многоженството. Не е съвършената Божия воля, но пак може да бъде добро и благоугодно нещо.

Именно затова аз (налага се да се повторя) пиша по тази тема, не защото съм "фен" на многоженството. Чисто по-човешки на мен ми е странно, защото аз съм израснал и съм бил възпитан в моногамно общество. Но тук става въпрос за това да не се хули онова, което Бог е счел за добро и е благословил не малко Свои светии чрез него. Затова е и писано:

Римл. 14:16  И тъй, да се не охулва вашето добро,
Римл. 14:17  Защото царството Божие не е ядене и пиене, но правда и мир и радост в Духа Светаго.


Ако един човек се е намерил в добрата Божия воля, не е праведно той да бъде хулен затова, че не бил в съвършената. Тук може да се каже също, че Божието царство не е в женене и омъжване, но ако ние нямаме съгласие относно онова, което Писанието счита за праведно и хулим другите, които да речем не са достигнали до съвършената Божия воля а само до добрата, то тогава такова тяло няма да има нито мир, нито радост в Святия Дух.

Писанието не случайно казва - "Не съди за да не бъдеш съден". Малцина разбират същината на този пасаж и го прилагат по всякакви безумни начини. Но мястото на този пасаж е именно в тема като тази.

Когато Писанието казва "Не съди" то няма предвид да не изобличиш някого за греха му, защото ако Бог е осъдил нещо като грях и ние сме в съгласие с това, то не ние съдим, а Бог. Но ако Бог не е осъдил нещо, а ние го осъдим, тогава ние ставаме съдници, не просто на човека, но на Бога, защото реално ние с това съдим Бога или Неговия закон.

Quote
Яков 4:11  Не се одумвайте един друг, братя; който одумва брата или съди брата си, одумва закона и съди закона; а ако съдиш закона, не си изпълнител на закона, но съдия.

Съденето на закона е именно това, че закона не осъжда нещо, но ти ако го осъдиш, тогава ти превъзнасяш себе си над закона и над Законодателя.

Ето този принцип е важен да се разбере.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Многоженството в Библията
« Reply #103 on: March 28, 2016, 19:14:49 PM »
Исус говори за прелюбодейство и казва, че в началото не е имало разводи. А ти искаш да вземеш, част от изречението и да си го нагодиш към каквото си искаш. Май му се казваше "вадене от контекста" ?

Отделно, че думите на Тимотей казват, че "някои" мъже трябва да са "мъж на една жена". Защо му е да уточнява, че "някои" мъже ще са на една жена, след като според теб Исус е казал, че "всички" мъже трябва да си имат една жена ? Щеше да е много по-лесно да каже - всеки следващ Христос трябва да е мъж на една жена.

Също така, ще те питам - защо стават една плът, кое действие ги прави една плът ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

svetlio760

  • Изгонен
  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 30
Re: Многоженството в Библията
« Reply #104 on: March 29, 2016, 23:13:43 PM »
Палко, не смучи от пръстите си моля те. Очаквах като пример на ревност някой да спомене Иаков и мандрагоровите ябълки, но точно пък Сара да ревнува...! Тук Сара е тази, която е в грешка и в това няма нищо градивно- не можеш да си мениш мнението по всяко време и да обвиняваш мъжа си за това. Факта, че е дошло време Агар да бъде изгонена не е заради това, че Сара ревнува, а заради това, че Агар и синът й са в грях спрямо господаря си Авраам и спрямо Исаак! За останалото отстъпвам- който ме е разбрал- разбрал! Много жени ще си загубят спасението, защото мъжете им давате неправомерна духовна власт, дано не ви се вмени за грях!