Author Topic: Многоженството в Библията  (Read 53096 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Многоженството в Библията
« Reply #75 on: March 24, 2016, 17:33:42 PM »
Ето, пак разводи се намесват относно многоженството. Абе нали по-горе попитах — защо смесвате многоженството с разводите. Никъде Бог не е подкрепял разводите, както и никъде не е осъждал многоженството.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Многоженството в Библията
« Reply #76 on: March 24, 2016, 17:35:54 PM »
Quote from: Todor
Изхождайки от всичко това (както и от духа на Писанието като цяло) смятам, че за многоженството може да се каже същото, което каза Исус за развода - "поради вашето коравосърдечие Бог ви е оставил да си напускате жените". Не виждам как за един християнин - който би трябвало да бъде пример за света - може да е приемливо многоженството, което показва единствено, че е роб на сексуална страст и неконтролирана похот.

Много добре Todor, значи според твоите представи за нещата - ти служиш на някакъв бог, чиито патриарси и най-прославени светии са коравосърдечни сладострастници, роби на сексуалната страст и неконтролируемата похот? Това ли е което вярваш за патриарсите?

Много интересна логика също вадиш. Значи да си напусне някой жената е коравосърдечие, а да се грижи за повече от една жена е същото коравосърдечие? Здравата логика показва точно обратното. Ако един човек си напусне жената за да си вземе друга, това е коравосърдечно, но да продължи да се грижи за нея, ако и да си вземе друга, това е точно обратното на коравосърдечието. Няма нищо коравосърдечно в това да се грижи човек за повече от една жена.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Многоженството в Библията
« Reply #77 on: March 24, 2016, 20:00:13 PM »
Докога ще се повтаря едно и също тук? Ако някой има намерение да си взима повече от една жена, ясно е че Бог няма да му вменява грях. Но май няма такива мераклии, така че да си говорите едно и също и да се убеждавате един друг кой по-разбиращ за женитбите няма смисъл просто. Всеки тук има по 1жена и никой няма намерение да си взима втора. Така че сестри в Христа, не се напрягайте излишно от тази тема! Многоженството е разрешено от Бог, но няма вече такива мъже днес като някога, така че... Дано сме достойни всеки за по една от вас, другото е лаладжийство-губене на ценно време.
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Многоженството в Библията
« Reply #78 on: March 24, 2016, 22:32:33 PM »
Да Valipeti взимането на още една жена е сериозна отговорност и в днешни дни би било наистина трудно да се грижи един мъж за тях.

На останалите мога да препоръчам да четат и изследват повече Библията вместо устройството на света - ако искат да са Христови естествено.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Стоян Г.

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Многоженството в Библията
« Reply #79 on: March 24, 2016, 23:46:26 PM »
   Здравейте,
  След неколкократно прочитане на темата, засегнатите въпроси и отговорите към тях, видях следното:
1/ Имаме модел на семейство, ясно представен при сътворението.
   – Първоначалният модел е убедителен и недвусмислен, представен бе от защитниците на модела 1 мъж и 1 жена– и не бе опроверган от опонентите.
2/ Имаме период в който наблюдаваме наличие на многоженство:
      а) едните казват – това е показателно, че това е угодно пред Бог, Той не го забранява и го поощрява;
      б) другите твърдят – макар и Бог да допуска многоженството да бъде начин на живот за определен период от време, Той не го е заповядал, не в това е благоволението Му, нито Го поощрява;
   Сега ще спра вниманието ни върху по-важните моменти в дебата:
   – Ако не е било многоженството Израилевите племена нямало да бъдат 12 – казват защитниците на многоженството.
Това е несъстоятелно, понеже:
  а) Бог не е поискал от Яков да има 12 сина.
   б) Казал е на Авраам, че от Исмаил ще произлязат 12 рода, но не като обещание, а като информация.
  в) Дори и да желаеше Бог, патриарха Яков да има 12 сина, на него не са Му били нужни човешки методи и похвати. Ясно виждаме това при Авраам. “Невъзможното за човеците за Бога е възможно.”
   – Думите на Бог, хората да се плодят и размножават, е показателен че трябва да има многоженство. То (многоженството), също така е било необходимо, защото и съотношението между мъже и жени било в полза на жените и така се получава дисбаланс, а от там и лоши последствия.
Това също е несъстоятелно, понеже:
  а) Бог не е наложил темпо на размножаването, което хората да следват, не са имали норма за изпълнение или нещо като петилетен план.
   б) Никой човек не е в ролята на статист и плановик в Божиите дела относно раждаемост, съотношение на половете, темпо и т.н, та да ни информира: Видиш ли това трябваше да се постигне и поради това прибегнахме към тази мярка.     Библията не ни дава такава информация, така че това са само догадки, които дори и да са верни са недоказуеми. 
  в) Населяването на земята не е приоритет За Бог, а населяванета на Небето. Също така и не числеността на човешките деца е Божият копнеж, но Той “очаква набожно потомство.” цитата е от Малахия
Ние не отговаряме за плодовитостта при хората.  2 Коринтяни 5:20
И тъй от Христова страна сме посланици, като че Бог чрез нас умолява; молим ви от Христова страна, примирете се с Бога,
    Живота на хората живели в многоженство е записан, за да имаме ние пример, за да черпим опит и поука. При тях наблюдаваме следното:
 а) От никого Бог не е поискал да си вземе повече от една жена – това е личен избор и решение на самият човек, бил той Бажии или не. Това се потвърждава и от Мойсеевият Закон: Изход 21:10 “Ако си вземе още една жена…” 
 б) В живота на всички тези семейства има проблеми с взаимоотношенията, които не биха съществували ако жената е била 1.
 в) Жените в семейството не са получавали каквото им се полага. При всички случаи наблюдаваме неравнопоставеност, от страна на мъжа. Това противоречи на Изход 21:10 Ако си вземе още една жена, да не лиши оная от храната й, от дрехите й и от съпружеско съжитие с нея. Препоръчвам прочит на тези текстове, в които се говори за такива жени, за да се види получили ли са заръчаното. Така, това което съм написал ще бъде проверено.
 г) Някой каза, че примера на патриарха Яков в това отношение е добър. Да, но в Левит 18:18 “Да не вземеш жена заедно със сестра и докато е жива другата, за да откриеш голотата и та да и стане съперница.” думите на Бог са в синхрон с това което наблюдаваме при Рахил и Лия.
 д) Във 2 Царе 12:12 се дава като Слово, което потвърждава, че Бог е избрал цар Давид да има много жени, дори му казва, че би му дал още. Искам да видим това, че единственото което Бог е изявил като Свой избор е помазването на божият човек за цар. Относно всичко останало той е бил свободен да направи както прецени. Определено е можел да осигури добър живот на жените на господаря си и без да се жени за тях (това го казвам, за да стане ясно, че ние винаги имаме възможност да преценяваме и избираме) – но, това е била неговата преценка и начин да покаже грижа и благост.
 е) Наличието на избори, които не са най-доброто не е повод да упрекваме и презираме Божиите хора – понеже и Бог ги приема въпреки несъвършенствата им. Има една истина, че Бог не очаква от нас повече от колкото ни е силата, но не ни поощрява да се задоволяваме с нивото до което сме достигнали, а ни призовава да се стремим към съвършенството, защото така ще се приближим в най голямата възможна, за нас степен на подобие Негово.
3/ Сега идваме до момента който представя нашето време.
 а) при все, че не бях правилно разбран видях, че моят опонент повтори същото което казах относно думите на Исус: чули сте, че е било казано …, но Аз ви казвам … С това Господ не е въвеждал ново учение, но ни извежда от онова което е било едно по-ниско ниво и вдига летвата пред нас. Във всичко това той ни връща към изначалната Си, такава каквато е била винаги в сърцето Му.
По въпроса който разглеждаме видяхме вече каква е Неговата изначална воля – т.1.
 б) в новозаветните текстове, както и при сътворението виждаме да се говори за 1 мъж и 1 жена и винаги в единствено число, както за единия така и за другия. Стареите са представени като мъже на една жена, а те са които със слово и живот са пример за останалите вярващи. Това бе потвърдено и от приемащите многоженството. В другата тема разглеждаща въпроса за многоженството Уочман казва:  Както казах и по-рано Бог е поставил естествени бариери пред многоженството, ... (по-долу ще разгледам останалата част)
в) Ефесяни 5 глава
25 Мъже, любете жените си както и Христос възлюби църквата и предаде Себе Си за нея,
26 за да я освети, като я е очистил с водно умиване чрез словото,
27 за да я представи на Себе Си църква славна, без петно, или бръчка, или друго такова нещо, но да бъде света и непорочна.
28 Така са длъжни и мъжете да любят жените си, както своите тела. Който люби жена си, себе си люби.
29 Защото никой никога не е намразил своето тяло, но го храни и се грижи за него, както и Христос за църквата;
30 понеже сме части на Неговото тяло [от Неговата плът и от Неговите кости].
31 "Затова ще остави човек баща си и майка си, и ще се привърже към жена си, и двамата ще станат една плът".
32 Тая тайна е голяма; но аз говоря това за Христа и за църквата.
33 Но и вие, всеки до един, да люби своята жена, както себе си; а жената да се бои от мъжа си.

Христос и църквата, не знам какво да коментирам? Толкова ясен пример даден ни от Самият Него – Този чиито последователи сме.

Сега да видим най–критичния момент от целия дебат.
Това е продължениeто на цитираното от мен по-горе, в което Уочман казва – … , за да може само когато наистина е необходимо да се пристъпи към него. (става въпрос за многоженството)
Тази позиция всъщност се открои доста убедително.
Всеки има мнение по въпроса, а това е моето:
 Бог е над вси'ки и всичко. Той е над законите, в които е полfжил съществуванието, за да го държат. Той има възвишени цели и помисли, които превишават нашите и на нас ни е трудно да ги достигнем.
 Бог е изисквал от хората си определени неща, поставяйки пред тях правила които да следват, но при определeни обстоятелства е правил изключения, които нямат за цел да променят модела Му, а по-скоро за да ни въведат в него.
 По силата на горе казаното, Бог може да въведе някого или всички и в многоженство.
При все това не трябва да забравяме, че Божиите утвърдени принципи стоят пред нас за изпълнение и ние трябва да се фокусираме изключително стриктно и всеотдайно конкретно върху тях. Притеснява ме това, че човек който се взира прекомерно във възможните изключения е близо до възприемането им като правило. Поради  вярвания, които се ширят между вярващите,  основани на някакви изключения от правилото днес виждаме много неуспешни или огорчени хора, понеже в опитите им да ходят в тези вярвания се провалят. Когато става въпрос за призив към многоженството и не само, смятам за важно човек да си даде ясен отговор на някои въпроси като: Това ли е най важното? Това ли е единствената възможност? Това Бог ли ще прослави или мен? С това Божията воля ли търся в действителност или нещо ме гъделичка да си търся основателна причина? – този момент е много тънък и когато сме в изкушение сме склонни да го пренебрегнем.

    Дано съм бил полезен.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Многоженството в Библията
« Reply #80 on: March 24, 2016, 23:51:15 PM »
Само едно нещо ако можеш да отговориш, ще благоволя да прочета всичко написано от теб, обаче още като прочетох:

Quote
това е несъстоятелно, понеже:
а) Бог не е поискал от Яков да има 12 сина.

Кой ти го каза това нещо? Бог? Прочете го в Писанията?

Ако не си го научил от Писанията, тогава прибавяш към тях и слагаш в устата на Бога думи, които той никога, ама никога не е казвал. Знаеш ли колко е сериозно това?

Учудвам се как с лека ръка отхвърляш писаното и как с лека ръка прибавяш където ти кефне каквото ти хрумне само и само да угодиш на измишленията на сърцето си и да омаскариш писаното.

Това е изключително гнусно.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Многоженството в Библията
« Reply #81 on: March 25, 2016, 00:11:38 AM »
Стоян,

Правиш няколко принципни грешки в изложението си, на които ще обърна внимание по-долу:

1. Цитирам:

Quote
Имаме период в който наблюдаваме наличие на многоженство

Никъде в Писанието не се говори за "период на многоженство". То присъства още от началото на творението, има го и до ден днешен и нито тогава, нито сега е било осъдено или отхвърлено от Бога. Ето защо концепцията, че многоженството е било допустимо само в някакъв определен период е напълно несъстоятелна.

2. Цитирам:

Quote
Населяването на земята не е приоритет За Бог, а населяванета на Небето.

Аз не съм чел абсолютно нищо в Библията за "населяване на Небето". Вместо това Бог изрично заповядва населяването на земята, както и че Неговото Царство трябва да дойде на Земята. Целта на Благовестието е възстановяването и изкуплението на Земята от греха, а не решаване на демографските проблеми на Небето.

3. Цитирам:

Quote
Сега идваме до момента който представя нашето време.

Никъде в Писанието няма да намерим концепцията, че Бог променя волята Си или принципите си според "времето". В Бога няма изменение или сянка от промяна, и за него няма такава величина като "нашето време" според което нещо от Неговата правда да се променя.

4. Ти застъпваш теорията, че многоженството е изключение от правилото. Няма нищо в Писанието, което да говори за многоженството като изключение. Ако човек гледа патриарсите по-скоро би останал с впечатление, че това е правилото. Вместо това многоженството не е нито изключение, нито правило, то е част от общото състояние на нещата, а не изключение от него. Да, и за щастие при това по-рядко срещана част. Но е част, не изключение.

5. Цитирам:

Quote
Когато става въпрос за призив към многоженството

Аз не съм видял, някой тука да призовава към многоженство. Ти видя ли? Вместо това призива, който аз оправих е доста по-различен, а именно: Нека спрем да осъждаме това, което Бог не е осъдил, защото с това правим себе си по-мъдри и по-праведни от Бога и ставаме мерзост пред Него.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173
Re: Многоженството в Библията
« Reply #82 on: March 25, 2016, 08:50:17 AM »
Много добре Todor, значи според твоите представи за нещата - ти служиш на някакъв бог, чиито патриарси и най-прославени светии са коравосърдечни сладострастници, роби на сексуалната страст и неконтролируемата похот? Това ли е което вярваш за патриарсите?
Точно така - радвам се, че най-сетне се разбираме само с "две думи" :) Освен това сред "патриарсите и най-прославените светии" на моя Бог има лъжци, измамници, блудници, прелюбодейци и убийци. Сигурно могат да се прибавят и още неща,  но за това се сещам в момента...

Много интересна логика също вадиш. Значи да си напусне някой жената е коравосърдечие, а да се грижи за повече от една жена е същото коравосърдечие? Здравата логика показва точно обратното. Ако един човек си напусне жената за да си вземе друга, това е коравосърдечно, но да продължи да се грижи за нея, ако и да си вземе друга, това е точно обратното на коравосърдечието. Няма нищо коравосърдечно в това да се грижи човек за повече от една жена.
Коравосърдечие е в случая с напускането. В случая с многоженството трябва да подмениш "коравосърдечие" със "сладострастие" в стиха ("Поради вашето сладострастие Бог ви е оставил да имате по много жени, но отначало не е било така"). Мислех, че се подразбира и затова не съм обяснил по-подробно - за което се извинявам....

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Многоженството в Библията
« Reply #83 on: March 25, 2016, 09:26:32 AM »
Тодоре, изпаднал си в умопомрачение. Само така може да се коментира онова, което си написал по-горе.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173
Re: Многоженството в Библията
« Reply #84 on: March 25, 2016, 09:53:02 AM »
Никъде Бог не е подкрепял разводите, както и никъде не е осъждал многоженството.
Разводът е утвърден директно от Бог в Закона даден на Моисей (виж Второзаконие 24). И, макар многоженството да не е отречено в прав текст от Исус като развода, мисля, че има достатъчно косвени свидетелства от Писанията. Някои от тях съм посочил (например че Бог дадена на Адам една жена, а не много), има и други.  Виж например 1 Коринтяни 7 - макар да не е директно казано, според мен е ясно, че ап. Павел визира взаимоотношения "1 мъж - 1 жена" (и дори това е "позволение, а не заповед").

Тодоре, изпаднал си в умопомрачение. Само така може да се коментира онова, което си написал по-горе.
Писах малко шеговито, Watchman (в първата част на отговора си) - понеже видях, че не считаш леката шега за непростим грях :) Това което искам да кажа е, че дори и най-големите старозаветни светии пак са били немощни човеци като нас. Всъщност дори са нямали привилегията да бъдат "родени отново/отгоре" и затова са били изцяло "плътски" както бихме казали днес. И ако нашата правда не надмине тяхната не знам дали ще имаме наследство в Божието царство - понеже на когото е много дадено, от него и много ще се изиска.

За умопомрачението не знам - напоследък чувам наистина ужасни определения за себе си, а най-ужасното от всичко е, че май са верни. Така че нищо чудно да е вярно и това. Така или иначе не мисля да пиша повече по темата (казах какво мисля и защо) така че - дори да съм изпаднал в умопомрачение - това не е непосредствен проблем за дискусията.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Многоженството в Библията
« Reply #85 on: March 25, 2016, 09:58:25 AM »
Моисей беше допуснат да влезе в самия облак на Божието присъствие, като всеки останал израилтянин трябваше да се убие с камъни ако само дори се беше докоснал до полите на планината. Но според теб Моисей беше сладострастник, защото имаше две жени. Изисква се голямо умопомрачение за да реши някой, че активен сладострастник ще говори лице в лице с Бога.

И въобще по твоите думи живия Бог е Бога на сладострастниците, защото:

- избра сладострастник да бъде баща на вярата
- избра сладострастник да бъде родоначалник на народа Му
- избра да се прослави над Египет и всичките езически богове чрез сладострастник
- разреши на един сладострастник да говори лице в лице с Него
- избра си сладострастник да бъде човек според сърцето Му
- направи вечен завет Месията да се яви от родословието на потомствени сладострастници

Ако ти е останала капка здрав разум - ще трябва незабавно да се засрамиш и покаеш от думите си.

Quote
Всъщност дори са нямали привилегията да бъдат "родени отново/отгоре" и затова са били изцяло "плътски" както бихме казали днес.

Нищо подобно. Никъде в Писанието няма да намериш ограничение човек от която и да е епоха да се роди свише.

Quote
И ако нашата правда не надмине тяхната не знам дали ще имаме наследство в Божието царство

Никъде Писанието не казва, че трябва да се надмине правдата на патриарсите. Исус казва тези думи за книжниците и фарисеите, които бяха лицемери, не за патриарсите и пророците. Разликата е огромна.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173
Re: Многоженството в Библията
« Reply #86 on: March 25, 2016, 11:37:47 AM »
Забележка: Докато съм писал ти си допълнил мнението си, отговаряйки на някои от нещата, които пиша (и което обезсмисля част от въпросите). Не е необходимо да пишеш повторно - просто писах виждайки мнението ти само до "Ако ти е останала капка здрав разум - ще трябва незабавно да се засрамиш и покаеш от думите си.". Ясно е, че сме на съвсем различно мнение по тези въпроси и за момента няма как да се съгласим. По-надолу следва оригиналния ми пост, които оставям без корекции...

Нещо май не се разбираме, затова ще се опитам да обясня отново (този път наистина се надявам да е за последно)...

Ти, като мъж, не знаеш ли, че всички мъже сме сладострастници (по природа)? Защо според теб "плът и кръв не могат да наследят Божието царство"  - понеже на Бог така му "прищракало" нещо? Не знаеш ли, че ние сме призвани "да съблечем стария човек, който тлее по измамни страсти" и "да мислим за горното, а не за земното"? Не знаеш ли, че патриарсите живяха преди Христос и нямаха "нов човек", в който да се "облекат" - затова и подобно нещо съвсем не се изискваше от тях?

Патриарсите живяха дори преди Закона, а "грях не се вменява когато няма закон". Ние живеем под благодатта и Христовия закон - затова се въздържаме от много неща, които бяха позволени от Моисеевия закон. Понеже той се състои единствено от "плътски постановления, наложени до време на преобразование". А ние имаме по-висш закон, изявени са ни по-високи неща, към които да се стремим. Въобще, ако някой християнин смята, че е достатъчно да бъде като патриарсите - за мен той се заблуждава дълбоко.


И, понеже така и така си ме нарочил за умопомрачен, ще се възползвам за да кажа още нещо - не само като старозаветните светии, но и на ранната църква (по време на апостолите) да приличаме не ми е достатъчно. Понеже, ако разгледаш историята на човечеството в библията, ще видиш, че Бог надгражда във времето и откровението за себе Си, и даровете Си, и изискванията Си. И каква полза, че живеем 2000г след апостолите ако не сме мръднали и крачка напред (ако сме се върнали назад да не говорим). Дори само заради това лицето ми ще бъде покрито със срам - ако въобще се намеря някога в тяхната компания. Понеже задължение на всяко поколение е не само да усвои, но и да надгради завещаното от бащите му - това, мисля, е ясно дори за светските човеци.


П.П. Докато съм писал ти си допълнил мнението си, отговаряйки на някои от нещата, които пиша (и което обезсмисля част от въпросите). Не е необходимо да пишеш повторно - просто писах виждайки мнението ти само до "Ако ти е останала капка здрав разум - ще трябва незабавно да се засрамиш и покаеш от думите си.". Ясно е, че сме на съвсем различно мнение по тези въпроси и за момента няма как да се съгласим.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Многоженството в Библията
« Reply #87 on: March 25, 2016, 21:23:41 PM »
Фактите говорят следното, имаме един текст който казва "Ако иска да си вземе" и няма нито един друг текст който да говори срещу това. Имаме текстове които разискват други неща.

Ако Бог е дал в прав текст разрешение с "Ако иска да си вземе" всички които говорят, че не може стават противници на Бога, не на човеци.
Както повторих вече няколко пъти - помислете защо мислите, че не може - кой ви научи на това - Словото на Бог или някой човек.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Стоян Г.

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Многоженството в Библията
« Reply #88 on: March 26, 2016, 01:12:07 AM »
 Николай, връщам те малко назад в дебата с тази извадка:
 На въпроса: Да си чел такова нещо за полигамията? Че е зло, обаче "айде от мен да мине"?
Ще отговоря – Не не съм прочел такова нещо.
 А, някой да е чел някъде: Взимайте си по няколко жени.
 На всякъде се казва, че го е сторил конкретният мъж. 
Изход 21:10
10 Ако си вземе още една жена, да не лиши оная от храната й, от дрехите й и от съпружеско съжитие с нея.

Второзаконие 17:14 Когато влезеш в земята, която Господ твоят Бог ти дава, и я завладееш и се заселиш в нея, ако речеш: Ще си поставя цар, както всичките народи, които са около мене,   
15 тогава да си поставиш за цар онзи, когото избере Господ твоят Бог; от братята си да си поставиш цар; не бива да поставиш над себе си чужденец, който не ти е брат.

 Въпрос по какво си приличат тези две наставления? /Леко подсказвам с подчертаното./                  /край/

На въпроса не получих отговор, а контра-въпрос: Какви са приликите?
Ще отговоря и на двата. Явно вие нямате отговор.

 Двата случая от закона си приличат по това, че не са заповед, но препоръки дадени поради знанието у Бог, на къде клонят сърцата на хората. Общото е "Ако"-то и щом има "Ако" – това е човешки избор, Бог не се ангажира с такъв.
 Уочман наблегна на факта, че Бог се е разгневил на народа когато поискаха цар и поиска да обясня, защо Бог се произнесе ясно и категорично по отношение на царя, докато за многоженството не е постъпил така.
 На това отговарям така:  Има разлика между отделните взаимоотношения. Едно е отношенията между мъжа и Бог, друго е между мъж и жена му и друго е между родителите и децата им.
Когато народа поиска цар, Бог каза на Самуил, че те са отхвърлили Него. Това е директно заставане против Него. И вси пак с "ако" го има в Закона? Противоречи ли си Бог или ясно показва, че не е добър избора. Но пак казвам – това е било директно заставане против Бог. 1Царе 8:7
 Докато в случаят с жените нещата стоят по друг начин. Там имаме отклоняване от първоначално изявеният модел един мъж и една жена, което по сериозност не може да се сравни с директно отхвърляне на Божият авторитет и избора на човешки такъв.
Бог е над всички и всичко, Той трябва да ни е глава.
Връзката ни със съпругите е докато смъртта ни раздели и след това ще бъдем подобни на ангелите в Небесното Царство.     Матей 22:30
Децата ни са поверени докато се задомят. До тогава трябва да станат "набожни" и да са способни да продължат с Господа и без нас.   Малахия 2:15

 Не можем да поставим на равно различните взаимоотношения, понеже позициите са различни.


Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Многоженството в Библията
« Reply #89 on: March 26, 2016, 09:39:39 AM »
Quote
Двата случая от закона си приличат по това, че не са заповед, но препоръки дадени поради знанието у Бог, на къде клонят сърцата на хората. Общото е "Ако"-то и щом има "Ако" – това е човешки избор, Бог не се ангажира с такъв.

Много слаба теза Стояне,

Взимането на една жена също е избор на човека а не заповед. Никъде Бог не е заповядал на човека да се жени. Затова се казва, че всеки има своя особен дар от Бога, един да се жени, а друг не. И щом човек го е избрал, това означава ли че Бог няма ангажимент? Ами то и покаянието е избор на човека. Вадите напълно невалидни аргументи за да защитавате една загубена кауза.

А това, че щом имало думата "ако" значи било нещо напълно човешко с което Бог не се ангажира, да беше седнал поне да изследваш употребата на думата "ако" в Писанието за да не пишеш подобни неща прибързано.

Изх. 19:5  Сега, прочее, ако наистина ще слушате гласа Ми и ще пазите завета Ми, то повече от всичките племена вие ще бъдете Мое собствено притежание, защото Мой е целият свят;

Тук се използва думата "ако" и според тебе Бог няма нищо общо с този избор на човека, защото имало "ако"? И Бог няма никакъв ангажимент? Думата "ако" означава "в случай че" или "при ситуация в която" и в нея не се съдържа абсолютно нищо, което задължава Бога да третира дадения въпрос като човешки или неугоден на Него, ОСВЕН АКО ИЗРИЧНО НЕ ГО Е КАЗАЛ, както е случая с избирането на цар. А за многоженството както вече го изяснихме не веднъж, Бог не е изразявал нито възмущение, нито критика, нито някога го е считал за нещо скверно.

Самия факт, че Давид имаше такова огромно благоволение върху себе си, че дори неговите потомци се молиха на Бога "заради Давида", при все че Давид беше многоженец и Бог много прилежно го изобличаваше за всеки грях и отклонение от пътя Му, говори достатъчно много. А това че Моисей влезе в самото Божие присъствие, в което НЕ МОЖЕ ДА ВЛЕЗЕ НИЩО НЕЧИСТО, и говореше лице в лице с Бога, ако и същевременно да имаше две жени говори че няма никаква нечистота в него идваща от многоженството.

Никога не сте ли чели думите "това, което Бог е очистил, ти за нечисто не го считай"?

Но вие нарушавате тази заповед на Бога и считате за нечисто, онова, което Бог никога не е нарекъл нечисто.

А Тодор започна да проповядва друго благовестие, твърдейки, че ние трябвало да надграждаме на Благовестието, ако и апостола да е казал, че вярата беше "предадена веднъж и завинаги на светиите" Юда 1:3. Но той въвежда някакво надграждане, сиреч добавяне и променяне, явно за да оправдае безумните "надграждания" от католицизма и православието, които превърнаха чистата Христова вяра във Вавилонско вино и Христовата общност в религиозно чудовище.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.