Author Topic: Многоженството в Библията  (Read 53001 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Многоженството в Библията
« Reply #45 on: March 22, 2016, 01:52:14 AM »
Quote
Мен ме вълнува въпросът, Бог би ли допуснал полиандрия (многомъжество), ако по някаква причина жените намалят силно спрямо  мъжете ? В Библията не намирам подобни указания. Знам, че в Тибет е имало подобна практика.

Това няма как да стане, защото жената бе създадена за мъжа, а не мъжа за жената. Жената беше дадена като помощник на мъжа, и очевидно има мъже, които им е дадено повече от един помощник. Няма как обаче една жена да бъде помощник на много мъже.

Иначе в Индия мъжете са много повече от жените, защото там толкова много искат мъжко дете, че абортират плода ако се окаже женско. Така на практика там има много повече мъже отколкото жени. Това е и една от причините в Индия да има доста сериозни проблеми с изнасилванията.

Исторически мъжете винаги са били по-малко от жените, защото предимно мъже са загивали във войните, били са осъждани на смърт за бунтове и престъпления и често мъжете са били изтребвани до крак при нахлуване на вражеска армия.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Стоян Г.

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Многожеството в Библията
« Reply #46 on: March 22, 2016, 02:19:08 AM »
 Добре, щом думата коравовратен ви се струва прекалено силна или неточна, няма да я използвам. Но това не променя нещата, относно Божието допускане и Неговата воля.
 Ние не сме способни да бъдем покорни във всичко и всякога. Това важи и за Божиите мъже, които се споменават. Аз зная много добре, как да почитам всеки такъв, било то от Библията, било то от нашето съвремие.
 Според историята за цар Давид, грехът му не е един и няма как да бъде. А това, че на някои не са споменати греховете им, трябва ли да ги разглеждаме, като безгрешни?
 На въпроса: Да си чел такова нещо за полигамията? Че е зло, обаче "айде от мен да мине"?
Ще отговоря – Не не съм прочел такова нещо.
 А, някой да е чел някъде: Взимайте си по няколко жени.
 На всякъде се казва, че го е сторил конкретният мъж. 
Изход 21:10
10 Ако си вземе още една жена, да не лиши оная от храната й, от дрехите й и от съпружеско съжитие с нея.
Второзаконие 17:14 Когато влезеш в земята, която Господ твоят Бог ти дава, и я завладееш и се заселиш в нея, ако речеш: Ще си поставя цар, както всичките народи, които са около мене,   
15 тогава да си поставиш за цар онзи, когото избере Господ твоят Бог; от братята си да си поставиш цар; не бива да поставиш над себе си чужденец, който не ти е брат.

 Въпрос по какво си приличат тези две наставления? /Леко подсказвам с подчертаното./

 Цитирам Тихомир: Ето защо Бог като каза, че да си поставят цар е зло, той го каза ясно и въпреки позволението да имат цар, защото хората бяха инат, пак им показа какви ограничения трябва да има.
 Позволение казваш, а не заповед. Интересно?!

 Упрекнат съм, че не се придържам към записаното Слово, а си нагласям нещата. Добре. Хайде сега без да се нагажда, къде се казва, да си взимаме повече от една жена. Къде поне се похвалва това?
Или отново имаме позволение, понеже те (мъжете) това знаят и търсят, но не е за да бъдат поощрени, а за да се гарантира грижа за всяка една от жените, които си вземат. Със записаното в Изход 21:10 какво прави Бог – поощрява полигамията ли? Не, но се грижа за първата. Споменах по-рано за раздвоеното сърце. В 11-ти стих се казва: И ако не й направи тия трите, тогава тя нека си излезе даром, без откуп.
 Бог, Го е грижа и за жената!
За съвършеният Закон на свободата, под който сме, апостол Павел казва:
1 Коринтяни 6:12
Всичко ми е позволено, ала не всичко е полезно; всичко ми е позволено, но не ща да съм обладан от нищо.
1 Коринтяни 10:23
Всичко е позволено, но не всичко е полезно; всичко е позволено, но не всичко е назидателно.

Вижте в описаните истории на семействата с две или повече жени, там където са споменати взаимоотношенията в семейството, има ли нещо назидателно, има ли разбирателство? При жените наложнички, къде е равнопоставеността или те са хора втора ръка? Само от храна ли имат нужда или от пълноценно съпружество, нещо за което четем в Изход и още повече в Новият Завет?
 Пак да питам – Кой Закон искаме да следваме?
 Според мен, Бог е направил избора. Ние избираме, единствено, дали да Го следваме.

 п.п. Не се чувствам притиснат до стената. Ако някой не обича да чува мнение различно от своето, си е негова работа. Аз такъв проблем нямам. Дебатите ми помагат да се развивам и да бъда полезен за някои неща. Затова не мисля да напускам форума.
       

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Многоженството в Библията
« Reply #47 on: March 22, 2016, 02:38:25 AM »
Quote
Въпрос по какво си приличат тези две наставления? /Леко подсказвам с подчертаното./

Въпрос: По какво се различават драстично тези двете? По това че едното Бог нарече отхвърляне на Него самия, а за другото няма НИТО ЕДНА ДУМА на укор.

Quote
Споменах по-рано за раздвоеното сърце.

По същата логика за "разделеното сърце" - човек трябва да има само едно дете, за да не си разделя сърцето между много деца. Сърцето на Божия човек принадлежи на Бога, не на жена му, и всяко нещо, което му е от полза в това да извърши своето призвание, включително и втора жена, не му разделя сърцето, но го утвърждава именно в това да продължи да служи на Божието намерение и призвание.

Quote
За съвършеният Закон на свободата, под който сме, апостол Павел казва:
1 Коринтяни 6:12
Всичко ми е позволено, ала не всичко е полезно; всичко ми е позволено, но не ща да съм обладан от нищо.

Интересно, че говориш за свобода, но в същото време искаш да отнемеш една от свободите, които Бог е дал на Своите хора. Как можеш ти да прецениш дали никога втора жена не може да бъде полезна? Нима познаваш всички възможни ситуации в живота на всички възможни мъже?

Това, че е имало жени на един мъж, които са враждували, нима е аргумент против многоженството? Та нима Библията не ни дава много примери, когато ДЕЦАТА на един мъж враждуват и съперничат помежду си. Означава ли пак това, че по същата логика трябва да учиш, че християните трябва да имат само по едно дете и да твърдиш, че раждането на много деца е лош пример за подражаване, защото синовете на Яков враждували, както и синовете на Давид?

Ами те и по църквите хората враждуват и има конфликти. Нека тогава да приложим същата логика и да въведем правилото - във всяка църква да има само по един човек за да няма конфликти и да има пълно единство.

Ето тези примери показват много ясно, колко е несъстоятелна логиката ти.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Многоженството в Библията
« Reply #48 on: March 22, 2016, 08:51:38 AM »
Нещо неудобни въпроси задавам май ? Пък може и да не си ги видял :)

Най-интересното на този проблем е, че е голям препъникамък за всеки зачел по-сериозно Библията и излязъл от църквите. Просто там ги учат на това, света ги учи на това, жените ги хокат само да споменат нещо в тази насока - изобщо забава от всякъде и тоя текст така се прецапва набързо, забърства се някой стих колко да не е без хич и "всичко е наред".

Така да се каже "ама то не е хуманно и толерантно" един мъж да има повече от една жена в днешно време и сигурно е "развратник"...

Стояне, спри се и помисли от къде ти идва знанието, че това е неправилно ? Дори тая стена от текст по-горе дето копи-пейстна ти казва същото с опит да го заобиколи. Няма текст който да го забранява, но забраната идва от човеци !
И тук е момента да се замислиш - на Бог ли искаш да вярваш или на човеци ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Многоженството в Библията
« Reply #49 on: March 22, 2016, 11:04:12 AM »
Quote
От едно известно време насам гледам темата се разводни в "Разрешено ли е многоженството според Господ". Може би ще е добре админите да разделят едната тема от другата.

Да, сега разклонението беше отделено в своя собствена тема.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Стоян Г.

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Многоженството в Библията
« Reply #50 on: March 22, 2016, 11:36:56 AM »
 Супер, но ще се забавя, че ми изчезна всичко което на пресекулки пиша, понеже не съм много свободен и го правя между другото. Та, ще изчакате за отговорите ми.

miroslav1975

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 15
  • "В света имате скръб;но дерзайте: Аз победих света
Re: Многоженството в Библията
« Reply #51 on: March 22, 2016, 11:38:13 AM »
Quote
Сеяча може да сее семе на много ниви, но ако много сеячи се опитват да сеят в една нива - няма да се получи добър резултат.
Иначе може да зачетеш що е Телегония да си направиш няколко връзки с разни стихове от Библията (проклятия по наследство и т.н.) и мисля, че ще е достатъчно.

 Признавам си, досега не бях чул за телегонията. Не е ли почти расистка същността й ? Но като се замисля, емпиричните ми наблюдения посочват, че свестни деца съм виждал у семейства, които рано рано са сключили брак и са направили детето, дори и след това да са развалили връзката. А всички деца на к-ви, жени с богат предибрачен сексуален опит, са копие на родителите си и повтарят много от грешките им. Сещам се за един текст от Библията- "...защото Аз, Господ, твоят Бог, съм Бог ревнив, Който въздавам беззаконието на бащите върху синовете до третото и четвъртото поколение на онези, които Ме мразят" (Второз. 5:9)
 Има един известен датски философ Сьорен Киркегор, който е бил убеден, че носи у себе си трънът на тежък бащин грях- Баща му в момент на помрачение проклел Бог за съдбата си. След това се опитал да се покае, но изглежда до последно не е усетил прошката от Божията милост. Но и се питам безразличието към Бог не е ли еквивалентно на омраза към него ?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Многоженството в Библията
« Reply #52 on: March 22, 2016, 12:04:40 PM »
Всъщност няма абсолютно нищо расистко. Просто в извратената уикипедия са го направили нарочно да звучи уж има общо с расизма, защото ако човек разбира смисъла на това нещо естествено ще се стреми към сексуална чистота, а собствениците на уикипедията имат интерес от разпространението на разврата.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Многоженството в Библията
« Reply #53 on: March 22, 2016, 13:53:10 PM »
Ето тук е да кажем добре обяснено.
http://www.gramofona.com/zdrave/telegoniya-deteto-mozhe-da-nosi-genite-na-bivsh-lyubovnik

Текстове от Библията:

31 "Затова ще остави човек баща си и майка си, и ще се привърже към жена си, и двамата ще станат една плът".   
32 Тая тайна е голяма; но аз говоря това за Христа и за църквата.


Битие 38:9
Но Онан знаеше, че потомството нямаше да бъде негово; затова, когато влизаше при братовата си жена, изливаше семето си на земята, за да не въздигне потомство на брата си.


Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

miroslav1975

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 15
  • "В света имате скръб;но дерзайте: Аз победих света
Re: Многоженството в Библията
« Reply #54 on: March 22, 2016, 14:37:36 PM »
 Но aко е тaкa кaк дa тълкувaме родословието от (Мaтей 1:2-16) и по-точно 14. "Дaвид роди Соломонa от Уриевaтa женa"? Виждa се, че е нaрушенa чистотaтa нa кръвнaтa линия, т.е. Соломон не е роден от девицa.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Многоженството в Библията
« Reply #55 on: March 22, 2016, 15:22:35 PM »
Ами значи Урия е оставил своите следи в родословието на Давид. Той беше праведен и верен човек и това явно не е било проблем за Бога.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Многоженството в Библията
« Reply #56 on: March 22, 2016, 16:18:33 PM »
Салмон роди Вооз от Рахав

Тази Рахав и блудницата Раав една и съща жена ли е? Ако да, тя също е от родословието на Исус, а е била блудница в Ерихон. И по теорията на телегонията възникват въпроси.
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Многоженството в Библията
« Reply #57 on: March 22, 2016, 16:31:17 PM »
Nikolay, не намирам никаква връзка между това което аз съм написал и нещата които ти пишеш към цитираното в твоя пост от мен. Ама никаква. И за трите цитата. В първия говорех за това, че брат и сестра са се взимали като семейство а ти даваш стих за сестрата на жената на мъжа. Във втория говориш за някаква блудница а аз визирах, че се говори за един мъж и една жена. Изобщо не знам защо го написа? В третия нямах в предвид точно само това което ти си написал, но както и да е. Вероятно не си ме разбрал.

Добре, говори се че да имаш повече от една жена можело да бъде голям плюс, защото един вид мъжа можел да се нуждае от повече помощници. Това като цяло е несъстоятелно за мене, но да приемем че е така. Как тази теза се напасва с написаното от Павел относно семейните взаимоотношения? Значи когато той казва, че не е неправилно да се омъжи девицата ама ако не се омъжи е по-добре, какво има в предвид? Той го казва много ясно:

32. А аз желая вие да бъдете безгрижни. Нежененият се грижи за това, което е Господно, как да угажда на Господа;
33. а жененият се грижи за това, което е световно, как да угажда на жена си.
34. Тъй също има разлика и между жена и девица. Неомъжената се грижи за това, което е Господно, за да бъде света и в тяло и в дух; а омъжената се грижи за това, което е световно, как да угажда на мъжа си.
35. И това казвам за вашата собствена полза, не да ви държа с оглавник, но заради благоприличието, и за да служите на Господа без отвличане на ума.
36. Пак, ако някой мисли, че постъпва неприлично към дъщеря си девица, ако й е минала цветущата възраст, и ако трябва така да стане, нека прави каквото ще; не съгрешава, нека се женят.
37. Но който стои твърд в сърцето си, и не бива принуден, но има власт да изпълни волята си, и е решил в сърцето си да държи дъщеря си девицата неомъжена, ще направи добре.
38. Така щото, който омъжи дъщеря си девицата добре прави; а който я не омъжи, ще направи по-добре.
39. Жената е вързана до когато е жив мъжът й; но ако мъжът умре, свободна е да се омъжи за когото ще, само в Господа.
40. Но, по моето мнение, по-щастлива е, ако си остане така; а мисля, че и аз имам Божия Дух.

Е как тогава хем повече помощници, пък хем повече "скърби" дори е използвано на друго място? И да, много е вярно, че този който има много жени ще има и много отговорности. Е ако с една жена имаш отговорности и скърби то с повече от една и отговорността и скърбите ще станат повече. А апостола казва: "И това казвам за вашата собствена полза, не да ви държа с оглавник, но заради благоприличието, и за да служите на Господа без отвличане на ума." И също "А аз желая вие да бъдете безгрижни. Нежененият се грижи за това, което е Господно, как да угажда на Господа;а жененият се грижи за това, което е световно, как да угажда на жена си." Но все пак знаем, че всеки има своя особен дар. Не всеки може да бъде като Павел и да не се жени. Ама да се ожениш и да кажеш " Абе тоз помощник дето го взех не ми отговаря на нуждите, ще си взема още помощници...." Бог даде един помощник когато създаде човека. Явно напълно достатъчен. Даде му една жена. След това мъжете си вземаха по няколко жени и това го виждаме ясно в Стария Завет и никой не е бил осъден за това. И пак казвам, че според мене това е свързано повече с населяването на земята и неравното съотношение в началото на мъже-жени а и със самия им начин на живот тогава ако щеш.  Но пак напомням, че в Новия Завет не се среща тази практика. Поне един път някъде щеше да стане на въпрос за някой който има повече от една жена. И въпреки, че няма много информация, почти навсякъде в Новия Завет, се казва "еди си кой и жена му". Няколко места видях.
И всъщност точно в цитирания текст по горе от Коринтяни, се вижда принципа "не е забранено, но е по-добре ако......"
"Така щото, който омъжи дъщеря си девицата добре прави; а който я не омъжи, ще направи по-добре."
Така че той въпроса не трябва да стои дори "може ли човек да има повече от една жена, като няма изрична забрана?" а по скоро "добре ли е за човек да има повече от една жена?" като се вземе в предвид написаното наставление на Павел.

И последно, нещо което ми се стори интересно в Еклисиаст:
"Събрах си и сребро, и злато, И особените скъпоценности на царете и на областите; Набавих си певци и певици, И насладите на човешките чада - наложници твърде много."

Сложих го, защото в повечето случаи наложницата е била третирана като вид съпруга. Дори в Битие 35гл се вижда, че Яков е имал наложници и някои от синовете му - родоначалниците на 4 от Израелските родове, Дан и Нефталим, Гад и Асир – са от наложниците на Яков-Израел. Виждаме също че те са наречени синове на Яков-Израел. И Бог явно ги признава за такива, защото стават родоначалници на 4 от 12-те рода в Израел. Та интересно е определението за "насладите на човешките чада"- наложниците или един вид жените които един мъж притежава. Ако имам някакво объркване относно разбирането си за жени-наложници, моля да бъда поправен. Но с такова впечатление оставал след като и децата от наложниците са пълноправни синове на мъжа от който са.

 

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Многоженството в Библията
« Reply #58 on: March 22, 2016, 17:25:02 PM »
Quote
Добре, говори се че да имаш повече от една жена можело да бъде голям плюс, защото един вид мъжа можел да се нуждае от повече помощници. Това като цяло е несъстоятелно за мене, но да приемем че е така. Как тази теза се напасва с написаното от Павел относно семейните взаимоотношения? Значи когато той казва, че не е неправилно да се омъжи девицата ама ако не се омъжи е по-добре, какво има в предвид? Той го казва много ясно:

32. А аз желая вие да бъдете безгрижни. Нежененият се грижи за това, което е Господно, как да угажда на Господа;
33. а жененият се грижи за това, което е световно, как да угажда на жена си.
34. Тъй също има разлика и между жена и девица. Неомъжената се грижи за това, което е Господно, за да бъде света и в тяло и в дух; а омъжената се грижи за това, което е световно, как да угажда на мъжа си.
35. И това казвам за вашата собствена полза, не да ви държа с оглавник, но заради благоприличието, и за да служите на Господа без отвличане на ума.
36. Пак, ако някой мисли, че постъпва неприлично към дъщеря си девица, ако й е минала цветущата възраст, и ако трябва така да стане, нека прави каквото ще; не съгрешава, нека се женят.
37. Но който стои твърд в сърцето си, и не бива принуден, но има власт да изпълни волята си, и е решил в сърцето си да държи дъщеря си девицата неомъжена, ще направи добре.
38. Така щото, който омъжи дъщеря си девицата добре прави; а който я не омъжи, ще направи по-добре.
39. Жената е вързана до когато е жив мъжът й; но ако мъжът умре, свободна е да се омъжи за когото ще, само в Господа.
40. Но, по моето мнение, по-щастлива е, ако си остане така; а мисля, че и аз имам Божия Дух.

Е как тогава хем повече помощници, пък хем повече "скърби" дори е използвано на друго място?

Всъщност цитирания пасаж не говори за семейни отношения, а за третиране на девиците. Също така никъде в цитата не се говори за "скърби". За скърби се говори пак там но в друг стих с ясното пояснение защо:

1Кор. 7:26  И тъй, поради настоящата неволя, ето какво мисля за доброто, че е добре за човека така да остане както си е .
1Кор. 7:27  Вързан ли си в жена? не търси развързване. Отвързан ли си от жена? не търси жена.
1Кор. 7:28  Но, ако се и ожениш, не съгрешаваш; и девица, ако се омъжи, не съгрешава; но такива ще имат житейски скърби, а пък аз ви жаля.

Първо, апостол Павел е много внимателен говорейки за тия неща да поясни, е в случая дава мнение, а не заповед от Господа:

1Кор. 7:25  Относно девиците нямам заповед от Господа; но давам мнение като един, който е получил милост от Господа да бъде верен.


Безспорно мнението на апостол Павел има тежест, но пак то си остава негово мнение, а не е Слово Господне. И апостола много добре внимава какви изразни средства подбира когато споделя свое мнение.

Второ, апостола пояснява на какво е основано неговото мнение, а именно "поради настоящата неволя". Т.е той говори в контекста на определена историческа ситуация, а не казва нещо, което трябва да се счита за универсално за всички времена. Именно поради "настоящата неволя" семейния живот ще бъде свързан с определени скърби, а не по принцип, защото едва ли не семейството е някакво по-низшо състояние на човека, което само предизвиква скърби и пречи да се служи на Бога.

Понастоящем ние също навлизаме в период на "настояща неволя" в който отново влизаме в рамките на мнението на апостола, а именно, че семейните хора ще имат повече скърби, защото ще е много по-трудно в такива времена да носят семейните си отговорности. Ето защо предвид надвисналото зло може би е време младите хора да се замислят и да предпочетат да останат сами, вместо да се женят.

Обаче всички тези неща не са аргумент против многоженството. Не знам защо трябва да си измисляме подобни аргументи, защото ако съществуваха валидни аргументи против него, те щяха да са записани в Писанията и този дебат нямаше защо да го водим въобще. Ако Бог се гнусеше от многоженството така както се гнусят някои от участниците във форума, Той е можел да го премахне по същия начин по който премахна обрязването и принасянето на жертви. Но след като Бог не е решил да го премахне, Той би трябвало да има достатъчно добра причина за това, не мислите ли?

По отношение на "насладите". Ето какво казва KJV:

Ecc 2:8  I gathered me also silver and gold, and the peculiar treasure of kings and of the provinces: I gat me men singers and women singers, and the delights of the sons of men, as musical instruments, and that of all sorts.

Според този текст излиза, че насладите на човешките чада, са всъщност музикалните инструменти.

А в Септуагинтата пише следното:

Ecc 2:8  I brought togetherG4863 to myselfG1473 alsoG2532 indeedG1065 silver,G694 andG2532 indeedG1065 gold,G5553 andG2532 prized possessionsG4040.2 of kingsG935 andG2532 of theG3588 places.G5561 I preparedG4160 to myselfG1473 male singersG103 andG2532 female singers,G103 andG2532 amusementsG1792.1 of the sonsG5207 G3588 of man;G444 and male wine serversG3632.2 andG2532 female wine servers.G3632.1

Тук пък се говори за виночерпци и виночерпки и пак не става въпрос за наложници. Интересно, че този пасаж е даден по различен начин в различните преводи. Един от буквалните преводи казва следното:

Ecc 2:8  I gathered for me also silver and gold, and the peculiar treasure of kings and of the provinces. I prepared for me men-singers and women-singers, and the luxuries of the sons of man--a wife and wives.

И отново текста не казва наложници, а съпруги. Еврейската дума преведена като "наслади" наистина буквално означава "лукс" както е преведено и тука.   А лукс означава, нещо с изключително висока стойност, което не може всеки да си го позволи.

И наистина не всеки може да си позволи повече от една съпруга. Да не говорим че така както е написано излиза, че дори една съпруга си е също лукс (мъжете знаят защо).  Както казах и по-рано Бог е поставил естествени бариери пред многоженството, за да може само когато наистина е необходимо да се пристъпи към него.

Quote
Но пак напомням, че в Новия Завет не се среща тази практика. Поне един път някъде щеше да стане на въпрос за някой който има повече от една жена. И въпреки, че няма много информация, почти навсякъде в Новия Завет, се казва "еди си кой и жена му".

Именно затова няма информация, защото това не касае общи правила, а се решава индивидуално. Освен това има неща, които са утвърдени вече и няма какво повече да се каже за тях. Например и за живота в общност няма много информация, но отделения живот на израилтяните е бил вече утвърдена практика и не е имало нужда това допълнително да се обсъжда.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Многоженството в Библията
« Reply #59 on: March 22, 2016, 19:02:57 PM »
@Палко

Quote
В първия говорех за това, че брат и сестра са се взимали като семейство а ти даваш стих за сестрата на жената на мъжа.
Ха, прав си ! Нещо съм объркал извинявам се :)

Quote
Във втория говориш за някаква блудница а аз визирах, че се говори за един мъж и една жена.
Да тук питам точно това, ако си женен си една плът с жена си, и ако отидеш при блудница какво става ако многоженството е забранено както казвате ?

Quote
В третия нямах в предвид точно само това което ти си написал, но както и да е.
А какво питаш ?

Quote
Добре, говори се че да имаш повече от една жена можело да бъде голям плюс, защото един вид мъжа можел да се нуждае от повече помощници.
Голям плюс ? Не, просто е опция която понякога може да е необходима.


Quote
" Абе тоз помощник дето го взех не ми отговаря на нуждите, ще си взема още помощници...."
Значи според теб Давид(...) си взеха повече жени понеже предните не им отговарят на нужните ? :) Както виждаш тоя ти довод е неиздържан.

Quote
Бог даде един помощник когато създаде човека. Явно напълно достатъчен.
По тая логика защо въобще има други хора след като Адам и Ева са били достатъчни ?

Quote
Така че той въпроса не трябва да стои дори "може ли човек да има повече от една жена, като няма изрична забрана?" а по скоро "добре ли е за човек да има повече от една жена?" като се вземе в предвид написаното наставление на Павел.

Аз пък не виждам думите на Павел да влизат в противоречие с това, даже допълват. А и той няма как да не знае точно за това.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]