Author Topic: Многоженството в Библията  (Read 51450 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Многожеството в Библията
« Reply #15 on: March 21, 2016, 10:11:25 AM »
Не само не е лош пример, но и сам Бог го поощрява. Има го написано черно на бяло в Писанията.

На въпроса ми къде го пише това за многоженството си посочил форума като източник, което ми говори, че или се притесняваш да го цитираш от Писанията или не знаеш къде Бог дори казва, че би прибавил още жени на слугата си.

Най-добрият модел е 1 мъж и 1 жена, но никъде няма да се срещне, че Бог казва — този с повече жени е втора ръка. Ако е така, значи Авраам и Давид са втора ръка човеци и е лицемерие да се дават за пример.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Стоян Г.

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Многожеството в Библията
« Reply #16 on: March 21, 2016, 11:41:22 AM »
 Малко ми е трудно да разбера, какво точно стои зад факта, че веднъж се претендира: това Бог не го е забранил; а друг път: това Бог не го е разрешил.
 Никой не каза нещо конкретно относно тези моменти от Словото, които засегнах.
 А за това дали един пример е добър или лош, не ни ли учи и самото естество. Къде виждаме добри последици в семеиствата на тези, които са имили повече от една жена? Очаквам примери.
 Буквата убива, това Слово Дух е и Живот е.
 Виждам много хубав стих под коментарите на Тихомир, там се казва, че заблудата не е когато не знаеш какво пише, но когато не разбираш написаното.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Многожеството в Библията
« Reply #17 on: March 21, 2016, 12:00:42 PM »
Да, но надали ще се намерят жени с това разбиране днес, (че даже и мъже) защото противника се е погрижил раждаемостта да намалее, че ако може и да спре.
Имаш закони срещу това нещо, имаш промивка на съзнанието срещу това нещо, имаш контрацептиви/хапчета и каквото се сетиш. Даже паричната система/работа е изградена така, че да не можеш да си "позволиш" повече от 1-2 деца.
В общи линии го коментираме за да се знае, че не е погрешно, но идеята е изпълнението на това:
28 И Бог ги благослови. И рече им Бог: Плодете се и се размножавайте, напълнете земята и обладайте я, и владейте над морските риби, над въздушните птици и над всяко живо същество, което се движи по земята.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Многожеството в Библията
« Reply #18 on: March 21, 2016, 12:10:36 PM »
А за това дали един пример е добър или лош, не ни ли учи и самото естество. Къде виждаме добри последици в семеиствата на тези, които са имили повече от една жена? Очаквам примери.

Ами мога да ти дам веднага пример, имах колега който си имаше 2 приятелки, те си се знаеха и като не беше при едната беше при другата - за проблеми на това естество никога не ми е казвал, даже обратното.
Беше невярващ. Ако един невярващ успява да няма проблеми, а вярващи имат проблеми ... мисля, че коментара е излишен.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Re: Многожеството в Библията
« Reply #19 on: March 21, 2016, 12:22:36 PM »
Quote
Малко ми е трудно да разбера, какво точно стои зад факта, че веднъж се претендира: това Бог не го е забранил; а друг път: това Бог не го е разрешил.

Кой е казал, че Бог не го е разрешил? През цялото време говорим, че многоженството винаги е било напълно прието в Писанието и няма никакво осъждение спрямо него, нито в книгите от Стария нито в книгите от Новия завет.

Quote
А за това дали един пример е добър или лош, не ни ли учи и самото естество. Къде виждаме добри последици в семеиствата на тези, които са имили повече от една жена? Очаквам примери.

Навсякъде в Писанието имаме добри примери за семейства с повече от една жена. Нима семейството на Яков беше лош пример? Или семейството на Моисей? Многоженството има своя смисъл по отношение на раждането на повече деца и развитие на рода. Според теб това, че Яков имаше 12 сина, а не 2-ма е лош пример така ли?

Quote
Никой не каза нещо конкретно относно тези моменти от Словото, които засегнах.

Не казахме нищо конкретно защото това, което засегна не касае пряко темата, но вместо това ти си правиш някакви изводи по асоциация, без да има директна връзка. С изключение на един единствен пасаж:

Quote
В Новият завет споменава се за епископите и дяконите, иначе казано стареите да са мъже на една жена. Добре, щом тези които дават пример на останалите имат пред себе си това правило как тези  които следват примера им могат в същност да живеят по друг начин?

Това е добър аргумент и аз съм правил абсолютно същия аргумент преди, когато сме коментирали същия въпрос във форума. Разликата обаче е че ти не разбираш, че насърчаването към модела един мъж-една жена не е забрана за многоженство. Бог много добре е балансирал нещата по начина по който е третирал този въпрос в Писанието. А именно Бог очевидно много добре разбира, че има ситуации в които многоженството решава определени проблеми. Божията воля праведните да се множат по земята и да имат праведно потомство. Ако обаче един мъж се окаже че има неплодна жена, Бог е оставил възможност той да си вземе втора жена и така да продължи рода си. В Израел не виждаме да е имало твърде много хора с повече от една жена. Повечето семейства са били един мъж-една жена, малцина са били тези с повече от една жена. Именно и това е баланса за който става въпрос. Бог окуражава мъжа да има една жена, но не забранява да има повече от една, защото има специални случаи в които това е по-добрия вариант.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Стоян Г.

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Многожеството в Библията
« Reply #20 on: March 21, 2016, 13:30:27 PM »
 Watcman,
не възприемам факта, че Бог говори в единствено число относно жената, както при сътворението така и в Новия Завет за несъществен. Не ни ли създаде по свой образ и подобие? - ще добавя.
 Твърденията за числеността на потомството - не издържа проверката.  Къде се казва, че Яков е трябвало да има 12 сина и понеже е гонил норматив затова е имал повечко жени?
Ако говорим за число ще дам за пример Джони Ноер.
 Казваш, че примера на тези семейства с повече от една жена е добър. Кое е доброто? Кавгите, омразата, надпреварата, ударите под кръста, лъжите, враждата ... КОЕ?
 В Библията има принципи. Ако спрямо Бог не е добре да имам раздвоено сърце, спрямо какво в живота ми е добре то да бъде раздвоено.

 Накрая искам да попитам каква е целта на тази дискусия - просто някаква си там информация или отговор на въпроса, как да живея и на какво да науча хората, които Бог ми поверява.
 Ако е първото аз бях до тук, но ако е второто с вас съм.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Многожеството в Библията
« Reply #21 on: March 21, 2016, 14:10:33 PM »
Кавгите, омразата, надпреварата, ударите под кръста, лъжите, враждата ... КОЕ?

От кога брака е надпревара ?
Казваш, че всичките тия неща които си избрил са "християнски" - така ли ? А смирението на жената пред мъжа ? А обичта към ближния/брата/сестрата къде отидоха ? Или хващаш там някакви примери за някой който се прави привидно на християнин, а от вътре е егоист и го даваш за пример ?


В Библията има принципи. Ако спрямо Бог не е добре да имам раздвоено сърце, спрямо какво в живота ми е добре то да бъде раздвоено.
И защо трябва да има/ш раздвоено сърце ? Какво пише в Словото за тая работа знаеш ли ?

10 Ако си вземе още една жена, да не лиши оная от храната й, от дрехите й и от съпружеско съжитие с нея.


Ти това напътствие /разрешение/ за многоженство чел ли си го? Но пък забрана не можеш да покажеш освен като всички останали да приписваш думи към Словото за да го нагодиш. Внимавай - знаеш какво е писано за тия които дописват думи към Библията !
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

garich

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 46
Re: Многожеството в Библията
« Reply #22 on: March 21, 2016, 14:18:20 PM »
От едно известно време насам гледам темата се разводни в "Разрешено ли е многоженството според Господ". Може би ще е добре админите да разделят едната тема от другата.

По повод многоженството, което наистина никъде не е забранено, но и никъде не е поощрявано бих казал, че в нашето общество многоженството трудно се възприема, но в някои арабски страни доколкото знам е позволено.

Дефиницията на Конституцията на България за брак е съюз между мъж и жена (за щастие все още не са се намесили разни нетрадиционни общности, които да променят и този факт). Но законите на държавата не са над тези на Бог. На много места съм чел, че Бог определя какво е това брак или брачен съюз и навсякъде пише, че това е съюз между един мъж и една жена. Доводите в подкрепа на това твърдение идват още от Битие, където Бог определя, че мъжът и жената ще бъдат едно (еврейските думи за мъж и жена са в единствено число).
Иисус в Матей 19 глава потвърждава думите от Битие като казва, че двамата ще бъдат една плът.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Многожеството в Библията
« Reply #23 on: March 21, 2016, 14:50:02 PM »
То такава тема си има може просто да се премести диалога там.

Иисус в Матей 19 глава потвърждава думите от Битие като казва, че двамата ще бъдат една плът.

Тука мога да ти отговоря така:

19 Учителю, Моисей ни написа, че ако някому умре брат и остави жена, а чадо не остави, то брат му да вземе жена му и да въздигне потомък на брата си.   
20 Прочее, имаше седем братя; и първият взе жена; и когато умря не остави потомък.   
21 Взе я и вторият, умря, и не остави потомък; също и третият.   
22 И седмината не оставиха потомство. А подир всички умря и жената.   
23 Във възкресението, на кого от тях ще бъде жена? защото и седмината я имаха за жена.   
24 Исус им рече: Не за това ли се заблуждавате, понеже не знаете писанията нито Божията сила?   
25 Защото когато възкръснат от мъртвите, нито се женят нито се омъжват, но са като ангели на небесата.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Многожеството в Библията
« Reply #24 on: March 21, 2016, 15:12:21 PM »
Сега проверих, всъщност това е обсъждано поне в 7-8 теми, а точно за това май си няма :D
Извинявам се, ако съм подвел някой.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Многожеството в Библията
« Reply #25 on: March 21, 2016, 15:58:47 PM »
Quote
Иисус в Матей 19 глава потвърждава думите от Битие като казва, че двамата ще бъдат една плът.

Той мъжът е една плът дори и без да се ожени стига да се извърши съвокупление. Затова е писано, че някой ако е с блудница, е една плът с нея независмо дали имат брачен договор или не. А има хора, които блудстват с много жени и с всяка от тях са една плът. Затова блудството е грях против тялото, защото стават една плът дори без да имат договор. А блудницата често води и други мъже, та това за едната плът е казано и в случая на блудница, която е с много мъже.

Ето защо това да са една плът, цитирано по-горе, не се отнася до брака, а до физическия сексуален акт между мъж и жена независимо дали са праведни или нечестиви.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Стоян Г.

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: Многожеството в Библията
« Reply #26 on: March 21, 2016, 16:00:07 PM »
 Към Николай
 Прочети историите на семействата, където жените са повече от една и се фокусирай конкретно върху отношенията между членовете в семействата. Трудни отношения има във всяко семейство, но там има допълнителни точно поради това, което предизвиква многоженството. Обърни внимание на това какви, чувства и настроения възникват между жените, било от завист, ревност или това, че сърцето на мъжа е било с различна нагласа към всяка от тях.

 Също да те по питам ние под несъвършенния Мойсеев Закон ли сме или под Закона на Христа и на Животворящия Дух, Съвършеният Закон на Свободата, в Който живеем по Духа а не по буквата?
Понеже него цитира.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Многожеството в Библията
« Reply #27 on: March 21, 2016, 16:10:22 PM »
Стоян,

Авраам под чий закон имаше повече жени? За него да си чел за проблеми? Аз съм чел в Притчи проблеми с една жена, която е бъбрица или безумна. Такава съсипва цяло семейство независимо дали е в позиция на многоженец или не. Има достатъчно такива примери.

Твоите доводи са хилави и небиблейски, защото не са утвърдени върху Писанията, нито причините там са били заради това дали някой е имал 1 или повече жени. Причините са били почти винаги в жените и много рядко в мъжете.

Адам като имаше 1 жена, защо тя се подведе? Давид като имаше Михала в началото, защо тя после беше дадена на друг? Давид защо си взе Авигея и други жени? Авигея като беше една жена на Навал, защо имаха проблеми? Лот като имаше 1 жена, защо имаше проблеми?

Стоян, по твоите разсъждения, щом има проблем, че дай да изпълним пророчеството, където се казва, че ще има такива, които ще забраняват жененето... щото нали според теб като имало проблеми, значи да го забраним. Както виждаш проблеми има винаги и не зависи дали човек има 1 или повече жени едновременно.

Аз пак да те питам — Авраам по чий закон се водеше? Също да питам Бог същият ли беше тогава, както и сега? Авраам защо имаше 2 жени в началото, а после си взе още. Давид, който пазеше закона на Моисей нали яде от присъствените хлябове. Защо не беше осъден? Защо пише, че не съгреши в нищо, освен в делото с хетееца Урия?
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Многожеството в Библията
« Reply #28 on: March 21, 2016, 16:45:48 PM »
Тъй като наистина няма тема за многоженството а смятам, че настоящата тема е свързана с този въпрос донякъде, ще пиша пак за него тук. Наистина няма забрана за многоженство и никой не е бил осъден за такова нещо. Поне не го пише. Но тука някой може ли да извади информация, която да покаже, че някой от апостолите или изобщо някой от вярващите след Христос е бил женен за повече от една жена? Дадоха се примери с Давид, Авраам, Мойсей, Яков........ Виждаме че има наставление за епископите и дяконите (между другото това са две отделни категории, като и за двете има такова изискване 1Тимотей 3гл. в 2 и 12 стих съответно)да бъдат "мъж на една жена", обаче защото няма изрична заповед за това го считаме като някакво пожелание ли? Или това че първо-модела на семейство беше от един Адам и една Ева пак трябва да го отдадем на "незнанието" на Бог, че всъщност многоженството в някои случаи щяло да бъде по-удачно и това се е коригирало по-късно от самите човеци? А Павел като говори за брачни взаимоотношения и казва: "Но, за да се избягват блудодеянията, нека всеки мъж има своя си жена, и всяка жена да има свой мъж." ? Пак се вижда модела 1:1. Така че "правилото", че щом някога някой е правил нещо и Бог е нямал проблем тогава с него, то и сега със сигурност не трябва да има проблем на мене ми куца. Може да няма забрана, но достатъчно неща говорят за това кое е по-доброто за човека.
"А той в отговор рече: Не сте ли чели, че Онзи, Който ги е направил, направил ги е от начало мъжко и женско, и е казал:
 "Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се привърже към жена си; и двамата ще бъдат една плът?" "
Защо не пише към жените си? И още нещо свързано с тези стихове.

"Казват му: Тогава Моисей защо заповяда, мъжът й да й даде разводно писмо и да я напусне?
Каза им: Поради вашето коравосърдечие Моисей ви е оставил да си напущате жените; но отначало не е било така."

Има неща които са ставали, но това не ги прави еталон за поведение. И ако в началото мъжете са имали повече от една жена то сега не е така. Това е било по-скоро за да се изпълни заповедта "Плодете се и напълнете земята". Първите човеци са се вземали брат със сестра. Нямало е как друго яче.  После нещата се променят.

И последно да ви попитам, какъв може да е повода да искаш да имаш повече от една жена?
1. Да се плодиш и да напълниш земята?
2. Да задоволиш някаква плътска страст, защото една жена не ти е достатъчна?
3. Да "ощастливиш" някоя жена, защото мъжете били по-малко от жените и тя може да остане сама?

Е кое от всичките да бъде причина за многоженство? И пак моля за пример за някой от християните от времето на Исус, който е имал повече от една жена. Аз лично не се сещам за такъв. Ако някой знае да каже.....


Quote
От кога брака е надпревара ?

Не трябва да е. Но точно в случая на Яков беше. И то точно между двете му жени, които се съревнуваваха коя ще му роди повече деца. И ако при него едната му беше натресена така да се каже, то при случая с Авраам и Агар, точно жена му Сара предложи той да влезне при прислужницата и после пак тя сама го накара да я прогони заедно с Исмаил.  Така че много вероятно е в такъв модел на съжителство да се получат тези моменти на съревнование и ревност. 

garich

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 46
Re: Многожеството в Библията
« Reply #29 on: March 21, 2016, 16:49:53 PM »
Какво Бог позволява и каква е волята на Бог са две отделни неща.
Очевидно Бог позволява полигамията (в животинското царство примери бол, в човешкия свят също).

Това че Бог позволява нещо не означава, че това е неговата воля. Мислите ли че Бог иска някой да погине? Не. Позволява ли някои хора да отидат в Ада? Да.
Иска ли Бог да съгрешаваме? Не. А правим ли го? Определено да.

Та в случая с многоженството е важно да уточним Бог иска или не мъж да има много жени. Не е ли волята му един мъж да бъде с една жена докато смъртта ги раздели?