Author Topic: Трапезна вода (осмотична вода)  (Read 12209 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

garich

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 46
Трапезна вода (осмотична вода)
« on: March 07, 2016, 22:37:40 PM »
Ще започна с това: " Ползването на обратно осмотична вода за питейни нужди се отрича от Световна здравна организация (WHO)" (източник: Уикипедия)
Въпросът е дали СЗО говорят за морска вода, която е преработена до питейна, чрез обратна осмоза или за всяка една вода, включително изворна (чешмяна) при която процеса на обратна осмоза е за подобряване вкусовите качества и премахване на разни твърди частици.

Какво мислите за широко навлязлата в употреба трапезна вода (за която на опаковката пише че е постигната с процес обратна осмоза и разрешена обработка с озон - каквото и да значи това)?
Също така се предлагат на пазара и уреди, за домашна употреба, които използват същия процес?

Вредна ли е такава вода, по-малко полезна ли е? Трябва ли да я избягваме?

Чудя се защото вкъщи (Варна) питейната вода няма особено добри вкусови качества (за пиене), макар че я ползваме за готвене или например за айрян. Т.е. - не е добра за директна консумация, но с кис.мляко или в готвенето така или иначе я приемаме.
Иначе за директна консумация ползваме бутилирана вода (10л. бутилки), като редуваме минерална, изворна и трапезна (т.е. чешмяна :) )

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Трапезна вода (осмотична вода)
« Reply #1 on: March 07, 2016, 23:00:44 PM »
В Lidl където се продава една вода с марката "Вода" всъщност е преработена с обратна осмоза ако се вярва на етикета. Ние сме пили доста време от тази вода и изглежда пивка и приятна за пиене. Сега вече пием вода от собствен кладенец и водата е превъзходна.

Купихме си също една система за пречистване на вода с много добри филтри, които пречистват 99.9% от замърсяванията във водата. Системата наистина променя вкуса на водата и получената вода е доста добра, но ние все пак предпочитаме кладенчовата вода. Тази система е добра във време на недостиг на питейна вода, защото тя превръща всяка вода от река, поток и дори блато в чиста
питейна вода.

Ползваме също уредите на Grander за ревитализиране на водата и те дават превъзходни резултати.

За обратната осмоза не мога да кажа добро или лошо, но като цяло съм скептично настроен към обработката на вода и храна с високотехнологични устройства.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Трапезна вода (осмотична вода)
« Reply #2 on: March 09, 2016, 07:48:48 AM »
Quote
Купихме си също една система за пречистване на вода с много добри филтри, които пречистват 99.9% от замърсяванията във водата. Системата наистина променя вкуса на водата и получената вода е доста добра, но ние все пак предпочитаме кладенчовата вода. Тази система е добра във време на недостиг на питейна вода, защото тя превръща всяка вода от река, поток и дори блато в чиста
питейна вода.

Коя е тази система и колко струва? Аз вадя вода от над 30 м., но след дъждове  понякога излиза мътна.
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Трапезна вода (осмотична вода)
« Reply #3 on: March 09, 2016, 10:58:46 AM »
Две от най-добрите системи са Big Berkey и Pro Pure. Тука има сравнение между двете:

http://tiny.cc/egfx9x

Аз си взех Big Berkey. Цените зависят от размера на системата. Има по-големи и по-малки.

За Европа най-добрите цени намерих тука:

http://berkey-waterfilters.co.uk/collections/all

Нашия кладенец е с 10 м дълбочина, но помпата стои на дъното. Размътена излиза само лятото когато е имало суша и кладенеца е спаднал близко до дъното и след това е валял дъжд. Ако е по-пълен дъжда не размътва водата.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Трапезна вода (осмотична вода)
« Reply #4 on: March 11, 2016, 11:16:10 AM »
Ето тук има добро описание на обратната осмоза:

http://www.biowater.bg/sravnitelen-analiz-metodi-prechistvane-na-voda

Съставът и киселинността на водата в общи линии са критично важни за човека. Със вода човек може да се излекува от болести или да се разболее ако състава и не е добър.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]