Author Topic: Oтносно плоската земя  (Read 233229 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #315 on: March 19, 2017, 12:46:32 PM »
Предлагам да се съберем на удобно за всички място и да дебатираме.Иначе, както отбелязва Gerard темата може и 100 страници да заформи със същия резултат.
И да разискваме защо твърдта била мека, защо ветровете не идват от 4 специфични места и защо формата на земята не е кръг, ако и Писанията да са ясни по въпросите.

Пълна загуба на време.

Затова е казано, че ако ще някой да възкръсне от мъртвите и да каже "ето това е истината, което го пише, видях го", пак няма да повярват, защото не вярват в Писанията. Колко по-излишно е да се събират хора, за да убеждават такива, които не зачитат написаното.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #316 on: March 19, 2017, 13:55:24 PM »
Принципно си прав.Обаче чуваемостта е друга при разговор лице в лице.Игнорират се предпоставките за неразбиране, които идват от липсата на вербалната комуникация. Целта на предложението ми не е да убеждавам някого.Темата е значима и заслужава дебат.А се съгласявам с теб, защото четейки Писанието също липсва вербалния момент,но въпреки това на който е дадено да го разбира го разбира.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #317 on: March 19, 2017, 15:09:38 PM »
и така да разбирам, че не виждате смисъл да отговаряте на предното ми съобщение ли? Интересен подход. Това е някакъв вид отричане на действителността, кято Тихомир демонстрира, като гледам продължава с обвиненията, че като не вярваш като него в тия .. измислени от него неща, като израстъци духащи вятър извън земята, то ти си невярващ в писанието?! и се цитира гледам стих извън контекста за да "събори" всяка опозиция..

Quote
Затова е казано, че ако ще някой да възкръсне от мъртвите и да каже "ето това е истината, което го пише, видях го", пак няма да повярват, защото не вярват в Писанията

Тишо, това което правиш манипулирайки така четящите е лошо.. Ако не вярват във вентилаторните ти кули и физически колони държащи земята да не падне, или че била кръг/ двумерен вероятно/ защото тримерен кръг няма никъде, не значи че не вярват в Писанията.


Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #318 on: March 19, 2017, 15:39:12 PM »
Това, че Уочман смята , че слънцето и луната са живи същества, или е напълно възможно да са такива е за мен някакъв абсурд. Те са създадени с определена цел и пише каква е тя, земята също е създадена като обект и тя ли е жива?

Ето малко стихове:
"слънцето и луната и единадесет звезди ми се поклониха" Това е сънят на Йосиф и знаем че тук се визират не слънце и луна  и звезди , а са иползвани иносказателно, а се визират именно хора- баща му, майка му и братята му.. Ето че в Писанията има и иносказание, метафорични неща, които значат не това буквално каквото четеш, а трябва и трезва мисъл да разбереш кое е буквалното и кое иносказателното..

Това показва, че не четеш какво се пише в темата и че наистина звездите (например) са живи същества, които могат да изпълняват най-различни функции, като например да вземат ключ и да отключат вратата на голямата бездна.

Човек, който не вярва в Писанията, ще си измисли хиляди извинения и за да не изглежда като еретик и да каже "не вярвам", ще каже "то е писано друго, а не е буквално".

Звездите са живи същества и за това Писанията казват на не едно място:

Съдии 5:20. От небето воюваха; Звездите от пътищата си воюваха против Сисара.

Звездите могат и да пеят:
Йов 38:7. Когато звездите на зората пееха заедно, И всичките Божии синове възклицаваха от радост?

Могат и да хвалят Бога:
Псалми 148:3. Хвалете Го, слънце и луно; Хвалете Го, всички светли звезди.

Има скитащи се звезди:
Юда 1:13. свирепи морски вълни; които изпущат като пяна своите безсрамни дела; скитащи звезди, за които се пази мрачна тъмнина до века.

Ахаа, в този случай седемте звезди излиза, че са баш живи същества: ангели:
Откровение 1:20. тайната на седемте звезди, които видя в десницата Ми, и седемте златни светилника. Седемте звезди са ангелите на седемте църкви; и седемте светилника са седемте църкви.

Или това, което цитирах по-горе:
Откровение на Йоан 9
  1. И като затръби петият ангел, видях една звезда паднала на земята от небето, на която се даде ключа от бездънната пропаст.
  2. И тя отвори бездънната пропаст; и дим се издигна от пропастта като дим от голяма пещ; и слънцето и въздуха потъмняха от дима на пропастта.


Но за теб звездите са просто лампички. Вземи си телескоп и гледай тогава. Ще видиш, че не са лампички, а са същества, които са с различна форма, излъчващи светлина и самата им форма се променя докато ги гледаш.


Quote
Ето друг пример:
Мъдростта съгради дома си,
Издяла седемте си стълба

 Мъдроста има 7 стълба! Че и ги е и издялала при това.. Ясно е какво се визира под това. Стълбовете на мъдростта не са колони от камък, а са закони, основни постулати и тн.. Те я крепят. Същото е и със стълбовете на земята. Законите Божии, които Той е определил и изброил, физични постулати и основи, крепят не само земята, но и вселената/ света/, земята и света/ вселената/ не са едно и също нещо!!! Използвани са в един стих като две различни понятия, но те ИМАТ ЕДНИ И СЪЩИ СТЪЛБОВЕ! както пише..

Писанието казва, че мъдростта е личност и е създадена. Създадени са и ангелите, звездите, земята, твърдта, обаче не се вярва. Пише, че Бог дава от Духа си на тези, които са негови, обаче когато пише, че дава мъдрост, то било друго.

Някои хора ще бъдат много изненадани ако някой ден видят, че всичко си е точно така, както го пише.

Облаците също имат мъдрост в себе си. Това знаеш ли го, или и то е образно казано?

Мъдростта е личност, която е помагала на Бога при сътворението.

Притчи 3:19. С мъдрост Господ основа земята, С разум утвърди небето.

Ето и по-детайлно описание:

Притчи 8
  24. Родих се, когато нямаше бездните, Когато нямаше извори изобилващи с вода.
  25. Преди да се поставят планините, Преди хълмовете, аз бях родена,
  26. Докато Господ още не беше направил земята, нито полетата, Нито първите буци пръст на света.
  27. Когато приготовляваше небето, аз бях там; Когато разпростираше свод над лицето на бездната.
  28. Когато закрепваше облаците горе, Когато усилваше изворите на бездната,
  29. Когато налагаше закона Си на морето, Щото водите да не престъпват повелението Му, Когато нареждаше основите на земята.
  30. Тогава аз бях при Него, като майсторски работник, И всеки ден се наслаждавах, Веселях се винаги пред Него.


Затова е проблем на хората да направят истински AI (artificial intelligence, изкуствен интелект), защото не признават това, че мъдростта е нещо живо, а не група от знания. Разбирането за мъдростта е много много осакатено днес, особено когато се пренебрегне и писаното. Ако беше толкова ясно защо така и никой не успя да обясни какво е мъдростта и разума "математически"? И като не разбираш какво е, защо презираш когато Писанието ви казва какво е? И като не разбираш какви са звездите защо презираш Писанието? Дори не си правиш труда да изследваш сам, презирайки Писанията, защото не е нужен велик телескоп, но все пак нещо читаво над 1100мм, обаче ще ти струва 1500-2000лв. Има си цена, нали?

Quote
Та когато говорим вече не за сушата и нейните физически основи, както съм обяснил какво са те, а за земята като пространствен обект, който е окачен и виси в нищото, то стълбовете ако се визира простарнственият обект, не са нещо което физически го носи, понеже е окачен н нищо, а са имено физическите закони и основания, на които земята и света се крепят, на които и стълбове и основи са основани. По ясно от това не мога да го обясня , поне аз..
Личи си, че не четеш, както и по-горе за звездите, но да опитаме отново: В началото беше създадено небето ("шамайим") и земята ("ерец"). След това пише, че е създадена твърдта ("ракия") и отделя вода от вода. Появява се суша ("ябаша"). Твъдта ("ракия") е нареченя небе ("шамайим"). Сушата ("ябаша") е наречена земя ("ерец"). Преди това тази твърд я е нямало и тази суша я е нямало. Създадени са след това, но са наречени с имена на неща, които са същестували преди тях. Не случайно пише, че земята ("ерец") беше без форма и без вид в началото.
А земята беше безвидна и пуста; тъмнина се разстилаше над бездната, и Дух Божий се носеше над водата

След като се създава твърдта, земята придобива вид. Писано е, че Бог я очерта като кръг (което ти не вярваш и без това, но го кажи на Бога, че нещо не се изразява добре, а ти знаеш по-добре).

Тази суша ("ябаша"), наречена земя ("ерец") малко по-късно е вкопана в това, което в началото е наречено земя ("ерец"). Не само това, но и си има крайъгълен камък. Има си и стълбове. Под "ерец" (земята), и по-точно под основите има празнина. Това е голямата празнина или голямата бездна без дъно, за която се говори на много места. Тази бездна има врата, която ще бъде отключена от една звезда.


Quote
Ето още примери от писанието които намерих като го чета:
"и когато познаха дадената на мене благодат, то Яков, Кифа и Иоан, които се считаха за стълбове, дадоха десници на общение на мене и на Варнава"

Ето как тук се казва, че Петър Яков и Йоан, бивайки физически същества, се считат за стълбове.. Ето един такъв начин иносказателен който иде да покаже, че те крепят нещо, но не са буквални физически стълбове.. Толкова ли е трудно това да се осмисли, или само се упорства, защото някой си е навил нещо на пръста? Мислете, хора, мислете.. Палко е ясно, че според него няма смисъл да се изпитва тия неща, но аз ги изпитвам, защото всичко трябва да се изпитва, както е писано..и да се държи това което е добро.
Говориш като човек, който не разбира етимологията на думите или по-скоро не искаш да вникнеш. Когато говорим за нещо, че е основа, значи това са първите неща. Основа не означава камък, но означава първо нещо. Когато се каже, че някой е основал къщата си на пясък, означава, че първото е пясъкът. Когато каже, че е основал вярата си на Писанията, значи първото е писанията. Основа означава първо нещо, а не камък, дърво, пясък. Когато кажеш "каменна основа", това означава, че първото е камък, но самата дума "основа" не означава непременно камък или пясък, но означава "първо".

Какво означава "подпора"? Какво означава "опора"? Идва от корена "пере́ть", което означава "нося". Под-пора означава, че носиш отдолу. Когато кажеш "подпора" без контекст какво означава? Нещо физическо? Ако е нещо физическо то дървено ли е или каменно или е желязно? Ето защо в езика имаме пояснения. Дървена подпора. Каменна подпора. Дървена основа. Каменна основа. Научна основа.

Думата "стълб" в оригинала има за корен "нещо, което стои изправено". Има каменни неща, които стоят изпавени. Има и дървени неща, които стоят изпавени. Има хора, които стоят изправени. Тези 3-ма от учениците не казаха, че са стоящи камъни. Нито казаха, че са дървени подпори. Те бяха подпори, такива която стоят изправени. Това във всеки език, който знаем си означава нещо съвсем истинско и нормално. Не случайно се използва каменен стълб, дървен стълб, метален стълб, за да се каже какъв вид подпора е това. Те никога не бяха сравнени с камъни.

Ето защо намерението ти да обезмислиш ясно написания текст, за да оправдаеш неверието ти в ясните думи на Писанията, не успя отново.


Quote
За ветровете, Тишо, ти разправяш, че идат от четири кули, колена и тн израстъци?!, които казваш че са с триъглно сечение по ширината си, вероятно за да ти угодят на идеята че са 4 ъгли на земята, но извън нея, защото тя гледана отгоре е оприличена на кръг/ както пише/ така ти решаваш, че е нужно да измислиш 4 кули, триъгълно изглеждащи отгоре, които духат вятър и така да имаш буквалистична картина в главата си. Смешно нещо е това. Тези вентилаторни кули са твоя измислица и ги няма в реалноста никъде.
Пише точно това, което пише. Твърдта си е точно твърд, а не въздух под налягане, с който науката ти пълни главата. Буквално. Буквално бяха отворени небесните прозорци, а не някаква преносна поезия. Отвори в твърдта бяха отворени и потече вода. Съвсем буквално.

Пише, че 4-те вятъра идват от точно определени 4 места, където в последните дни ангели ще спрат да не функционират. Така пише в Писанията.

Ти го наричаш измислица и че "ги няма в реалността никъде", но това е плод на твоя горделив ум, защото нито си отишъл до краищата на земята да провериш, нито смяташ да го направиш, но за сметка на това презираш написаното.

Quote
Говори се за посоки, не за геометрични ъгли, проумей го някак си. Това ти го писах много отдавна, визират се посоките- изток , запад, север и юг, а какво е естеството на ветровете не съм коментирал, сигурен съм, че не идват от физически кули с триъгълно сечение, като вентилатори извън земята. Това мисля, гледам никой не смее да се съгласи с тебе за вентилаторните кули, и правилно постъпват като си мълчат.
Аз съм сигурен, че и посоките не ги разбираш, защото това, което по география ти казват като посоки е нещо различно в Писанията. Ако потърсиш думите, които са преведени като "север", "юг", "запад", "изток", често ще видиш, че са използвани различни думи, които означават изцяло различни неща. Север за момента съм видял, че е най-постоянната дума и означава "скритото". Един от ветровете идва от "скритото" и после се върти и се връща пак в скритото (Еклисиаст 1:6). За "изток" се използва думата "греене", откъдето е и на български думата "изгрев". За "запад" съм виждал да се използват няколко думи. Едни от тях са "бученето", на друго място пък "входът" и т.н. Затова недей да бъдеш толкова прибързан преди да видиш какво Писанието нарича т.нар. "посоки", защото единствената ясна посока, която имаме е към "скритото", накъдето и сочи стрелката на компаса. Всичко останало е спрямо тази посока. В обратна посока ние казваме "юг", наляво (обърнати към скритото) му казваме "запад", а надясно му казваме "на изток". Ако човек вземе да се поинтересува в думите, които се използват за тези посоки ще види, че те дават доста по-картинно значение на описанията. Не е просто "посоки", които географията те е научила.

Quote
Относно земята и нуждата от емпирични наблюдения, мога да кажа само- намерете бинокъла.. !
Ние решихме да потърсим Писанията като първоизточник, основа. Ти от търсене на бинокли ли досега не си наясно с много неща?

Quote
Нека видим какво се вижда реално , за да има и потвърждение от реалността и да е сигурен човек, това което чете в писанието за формата, дали ясно го разбира. Посочих. Земята може да е цилиндър/диск/, сфера, конус, полусфера, тоест всичко което отгоре погледнато изглежда като кръг. Не че е кръг, но така изглежда. Като пространствена фигура, земята не е кръг, а е обемна фигура. Това е елементарно. А Ето как в Писанието е описано изгрева, или появата на слънцето:

2 Царе 23:4 И ще бъде като утринна виделина,
Когато изгрява слънцето
В безоблачна зора,
Като зеле що никне из земята
От сиянието, което блясва след дъжд.


Тя никне като зеле, но не е зеле, нали, или е??, нито пониква, а изниква, появява се из земята, но не от пръста , а от хоризонта, това е ясно. Сега е нужно да се разбере това изникване на какво се дължи точно и може ли с оптически уред , слънцето да се види преди то да се вижда с просто око, както переспективата изисква, или ако не е видимо, да се мисли в посока, че переспективата не действа, поради реалната липса на видмия хоризонт на слънцето като обект.. И тн. да се разсъждава за възможните причини на всичко това в реалността. Това еправилен подход, ако и Палко да го счита за ненужен..
В текста не пише "зората е зеле", но описва движение, което прилича на зеле, което излиза от земята. Имам чувството, че говоря на машина понякога. Ти, а и други тук в дискусията, като четеш изобщо виждаш ли думичките "като" или "прилича на"? И когато се изразиш с: водата тече като из ведро това означава ли, че има кофи, от които се излива или означава, че струята е плътна точно както когато изливаш кофа?

Когато кажа, че някой скача като заек това какво означава (тест за малки деца):
а) описва, че човекът е заек;
б) описва, че има уши като заек;
в) човекът е заек в поетичния свят;
г) човекът описва траектория на движение, подобна на траекторията на движение на подскачане на заека;

И какво се сравнява тук: траектория на движение или човешки образ с образ на заек?

Същите неща ги писах и по-горе по отношение на израза за кръга, който не някой друг, а сам Бог е използвал. Но ти в гордостта си ми обясняваш, че аз съм си измислял, а Бог, който е създал всичко не си е подбирал внимателно думите. Когато ти показах примери по-горе без да използваш думата "кръг", ти ги подмина, защото това е нормалният начин на описание във всеки човешки език.

Хората, като теб, които презират написаното, няма да престанат да ме учудват как накрая ще кажат, че дори не разбират езика, на който им е написано, само и само да отхвърлят Писанията.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #319 on: March 19, 2017, 15:52:54 PM »
Принципно си прав.Обаче чуваемостта е друга при разговор лице в лице.Игнорират се предпоставките за неразбиране, които идват от липсата на вербалната комуникация. Целта на предложението ми не е да убеждавам някого.Темата е значима и заслужава дебат.А се съгласявам с теб, защото четейки Писанието също липсва вербалния момент,но въпреки това на който е дадено да го разбира го разбира.
В Писанията е казано да внимаваме да не участваме в събранията на присмивателите. Аз тук виждам присмиватели. С такива хора изобщо нямам намерение да бъда в събранията им. Ако се направи събрание от хора, които са праведни и вътре се появи нечестив, който отказва да се поправи, какво се прави? Отлъчва се нечестивия.

Ето защо Библията е много практична откъм това да не си губим времето с глупости. Продуктивно обсъждане може да има само между хора, които не презират Писанията. Затова и събранията трябва да са много внимателно филтрирани. Христос не говореше всичко на всички. На едни казваше обясненията на нещата, а на други — не.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #320 on: March 19, 2017, 17:13:12 PM »
Напротив, много внимателно чета какво пишеш и както виждаш отговарям и с писания и с аргументи. Ти ме наричаш затъпял и тн, а сетне другите били еди си какви.. Както и да е по същество:

Първо, не ми отговори слънцето и луната според теб и те ли са живи същества? А земята?

 За звездите пишеш някакви фермани, които аз не споделям кано изводи от текстовете, но ако виждаш аз за звезите какви са не  съм казал нищо конкретно, неясно е какво ми приписваш относно тях и за какви лампички разправяш..Аз такива работи не съм казал никъде.

За мен е напълно ясно, че ти не проумяваш буквалният и иносказателен език в писанието относно нещата които съм коментирал в по предният си постинг. Явно за теб по твоята логика излиза че мъдростта е Жива личност и сама си е издялкала буквални стълбове!?. Всеки може да прочете аз какво мисля по този въпрос обаче..

Цитирах ти и за Петър , Яков и Йоан и че те са също наречени стълбове и се считали за стълбове, но ти нищо не каза, относно това конкретно. Те стълбове ли са, или хора. Писа , че стояли изправени.. Много ясно.. Забелязвам, че избирателно си зползваш каквото ти е удобно за думата стълбове. Но от писаното всеки сам да си преценява.

Описал съм какво може да са тези стълбове и реално какво означават в предните си съобщения, така както аз го разбирам, ти също си написал какво разбираш, нека всеки сам прецени, чие обяснение е адекватно и чие не е . Истината е само една по тези въпроси.. Аз твърдя, че твоето виждане е погрешно, и да, за мен е напълно абсурдно това което твърдиш и то Уверено за някои неща!

Продължаваш да си твърдиш , че земята е кръг, и упорито отказваш да разбереш какво е триизмерен обект и какво двуизмерен. Ще почна да смятам накрая, че за теб земята като триизмерен обект и всъщност двуизмерна.

Написах ти каква може да е тя като триизмерна форма. Цилиндър, Сфера, Полусфера, Конус .. Оттам насетне това трябва да се изясни опитно и с наблюдение, каква реално е нейната форма, която ОТГОРЕ гледано прилича на двуизмерната форма кръг. .

За слънцето, че не е зелка е ясно, само ти цитрах стиха, където се казва в 1 Царе, как тя пониква, изниква , като зелка и ти коментирах каво може да значи това и как всичко това трябва да се свързва с переспективата и ако тя не присъства на реалният хоризонт, какво може да означава това реално. Тези неща са ясни и няма как да се отхвърлят.

Виждаш ли я с телескоп и тн след залез или преди изгрев, значи тя си е там и не е под хоризонта, не я ли виждаш я няма там и не се вижда физически, защото не присъства над хоризонта.

Всичко това трябва да се изследва и да се вадят изводи непредубедено от тези които считат това за нужно, като мен, защо е така, ако е така и какво може да значи и защо е така. Това е вече процес емпиричен. Така можеш да си наясно дали правилно тълкуваш прочетеното относно формата на земята като обект в Писанието. Прост мисловен процес.

Както виждаш аз съм напълно последователен и говоря все за едни и същи неща като побръщам внимание и н атвоите твърдения и казвам със доводи и стихове защо не съм съгласен с нещо, ко не съм. Това какво те притеснява, не знам, вероятно се чувстваш заплашен и затова гледам почваш на свой ред да плашиш със разни лозунги, кой не вярвал на писанията, кой бил дори нечестив!? Абе.. нямам думи чак относно това.

За посоките ти казах. Ветровете идат от 4 ри посоки, най общо казано. Когато се говори за ъглите на земята се визират именно посокте, не твоите твърдения за изрстъци, колена, кули, които са извън формата на земята и предизвикват вятър. Досега не виждам никой да е съгласен с твоите твърдения, ама ми се струва, че смее ли някой да не се съгласи. Може и за маловерник, неверник в Писанието да го определиш и накрая и за нечестив..ако упорито ти опонира, дри и с аргументи.

За мен твоят подход е неправилен и абе кофти е това което правиш като начин на комуникация с нападки и обвинения прибързани..Явно изобщо не го осъзнаваш, като проблем това.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #321 on: March 19, 2017, 19:45:23 PM »
Малко и по това което писа за звездите:

Псалм 148:3 описва как слънцето и луната и всички светли звезди хвалят Бога.. Творението свидетелства за Твореца си, това е и хваление. Това е иносказателен език в Псалмите.

Пишеш че има скитащи звезди , понеже скитали.. Само че в стиха от Юда контекста е за хора. По твоята логика тия скитащи звезди били личности, по необходимост трябва и свирепите морски вълни описани в същия пасаж със звездите също са личности.. Ама всичко това е просто иносказателен израз описващ тия въпросни хора, като свирепи вълни и скитащи звезди..Разбираш ли, че използваш стих който не говори за това което ти се опитваш да твърдиш..?
Казваш - ахаа ето има скитащи звезди, личности.. По логиката ти в стиха пише и за вълни дето изпущат безсрамни дела.. И те ли са личности? Това не е подигравка, сериозно питам, напълно честно..

В Откровение 1:20 е разкрита тайната на седемте звезди, които са , седяли в десницата във видението.. Това е видение, с образи и сега се разкрива какво реално, буквално се крие зад тези образи. Под звезди се има предвид седемте ангела на седемте църкви. Това са буквални ангели, а не личности-звезди..Както и под седемте златни светилника не се визират личности - светлници, а седемте светилника са буквално седемте църкви. Едното е образ, другото е буквалното нещо. Разбираш ли ? Нали не мислиш , че седемте златни светилника, които са някакви лампи са буквално църкви? Църквата не е буквална лампа, както и звездите в десницата не са буквални личности..

относно звездата паднала от небето на земята в книгата Откровение. това също е образен език. Отваря се пропаст от този сблъсък и от там искача дим и същества описани като какво изглеждащи..

Същественото е че тази звезда в този образен стил на книгата, както ти обясних преди малко със светилниците и църквите, не е личност дето държи реален ключ и отключва реална порта на панти или каквато и да е там.. Когато Господ Исус ни казва- "Аз съм вратата" Той не е буквална врата на панти с дръжка.. Като казва че е лозата, а ние пръчките, това са иносказателни символични образни неща, зад които трябва да се прозре какво точно означават, понеже е ясно за всеки човек че това са образни сравнения. Така е и с това в Откровението, което ти цитираш, настоявайки за буквализъм..

За мъдроста е същата работа. Трябва човек да проумява кое е буквално и кое не е. Ти явно не успяваш. Ако мъдроста е личност в стиха и разумът трябва да е личност. появяват се две личности мъдрост и разум?! и те помагат на Бога.. Интересно Соломон като се моли за мъдрост, той личност ли получава, или за разум, ами търпението итн..Недоумявам изобщо как твърдиш подобни неща , като се вижда от текстовете и от здравият разум кога са буквални , кога имат преносно значение, поетично, символично и тн.



Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #322 on: March 20, 2017, 17:15:55 PM »
Вчера ми припомниха, нещо което бях забравил, вероятно и част от вас.

Кент Ховинд говори в един от семинарите си, за леден слой опасващ земята, който се е бил счупил и от него изтича водата за потопа (това в общи линии).
Тази вода е наводнила голяма част от земята поради което (ако не се лъжа) сушата е по-малко от преди т.е. е останала тук.
Високо горе в атмосферата е студено, сега дали тази твърд е все още там не се знае, но спокойно може да е лед и да го има все още, но може и да го няма вече.
В Битие пише, че е била там при създаването. Не пише нищо за настоящия момент.
Имаме и стиха от Откровение който казва:

5 И Седящият на престола рече: Ето, подновявам всичко. И каза: Напиши, защото тия думи са верни и истинни.
А също и този:

1 И видях ново небе и нова земя; защото първото небе и първата земя преминаха; и море нямаше вече.

Което си ме навежда на мисълта, че водата от потопа, ще се върне отново горе т.е. тя сега е тук долу.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #323 on: March 20, 2017, 19:27:32 PM »
Nikolay,

Ти не си чел май нито тази тема, нито за сътворението, нито си чел текста от Библията. Трябва да проверяваш всичко, което чуеш независимо дали го слушаш от проповедник-прелюбодеец (Кент Ховинд) или някой е казал нещо тук във форума.

Твърдта си е там и хвали Бога (Псалм 19). Отворени са прозорци за потопа и после са затворени. Твърдта си е там. Нищо няма да се връща горе. Каквото е паднало паднало. Горе над твърдта има още много вода, но вече са затворени прозорците и никога няма да бъдат отворени за същото нещо. В последните дни ще пада градушка като едно зърно ще бъде около 40кг. Имайки предвид ледена буца от 40кг, това е като 4 туби от 10л една до друга + още малко, защото ледът е малко по-голям като обем. Този лед може да е от водата, която се е стичала по самата твърд докато са били отворени прозорците.

И тъй като най-вероятно няма да прочетеш какво е писано по темата преди това, какво е писано в темата за сътворението, ще ти цитирам:

Битие 7
...
 11. В шестстотната година на Ноевия живот, във втория месец, на седемнадесетия ден от месеца, в същия ден всичките извори на голямата бездна се разпукнаха и небесните отвори се разкриха.


Ето и спирането:

Битие 8
  1. Тогава си спомни Бог за Ноя и за всичко живо и за всичкия добитък, що бяха с него в ковчега; и Бог накара вятър да мине по земята, та водите престанаха.
  2. Тоже се затвориха изворите на бездната и небесните отвори, и дъждът от небето спря.
  3. Малко по малко водите се оттеглиха от земята и подир сто и петдесет дни водите взеха да намаляват.


Няма и сянка от такова нещо, че водата била свършила. Ако е свършила няма нужда да се затваря нито отгоре в твърдта отворите, нито долу изворите от бездната.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #324 on: March 22, 2017, 15:02:21 PM »
Относно Ховинд мога да ти кажа това:

10 И когато се изправи, Исус й рече: Жено, къде са тези, [които те обвиняваха]? Никой ли не те осъди? 
11 И тя отговори: Никой Господи. Исус рече: Нито Аз те осъждам; иди си, отсега не съгрешавай вече.

И да уточня, че става въпрос за това, че го обвиняваш в прелюбодейство. Дали имаш в предвид, че поради предното е лъжлив - мога само да гадая.

______

А, пък как така ги изчисляваш тия работи за водата, не ми е ясно. Явно знаеш колко вода има горе, над твърдта и колко е имало преди потопа тук при нас, че и колко може да се събере долу под земята... И как аджеба не се била свършила горе ами имало още...

Да видим какво казва KJV:
Gen 8:1  And God remembered Noah, and every living thing, and all the cattle that was with him in the ark: and God made a wind to pass over the earth, and the waters asswaged; 
Gen 8:2  The fountains also of the deep and the windows of heaven were stopped, and the rain from heaven was restrained; 
Gen 8:3  And the waters returned from off the earth continually: and after the end of the hundred and fifty days the waters were abated. 
Gen 8:5  And the waters decreased continually until the tenth month: in the tenth month, on the first day of the month, were the tops of the mountains seen. 


Имаме дъжд, водни отвори от небето и от земята които пълнят нашето ниво. Имаме вятър който раздухва облаците, а водата се е оттегляла близо година, т.е. вероятно е попивала бавно в пръстта надолу или пък защо не, се е образувал лед по Северен/Южен полюс ?

Да никъде не пише дали водата горе е свършила за което си прав, но пък и не пише дали е останала. Пише, че е спряла водата от небето и водата от фонтаните (изворите),но пък никъде не пише, че отворите са затворени.
Дали ледения купол е все още здрав също не пише. Възможно е да е все още здрав поради това, че колкото по-нагоре се отива, толкова по студено става т.е. логично е, че като е имало леден купол и горе е студено, то вероятно все още има, дори и отворен / счупен.

А погледна ли аз кои стихове ти дадох и замисли ли се над тях в предния ми пост ?
Ако след като Бог поднови всичко и го направи както е било в началото (понеже това означава подновявам) море няма да има вече, пък сега има - дали пък всичката вода се е оттеглила ? Явно все още има вода която не се е оттеглила.

Или пък замислял ли си се, защо Бог след потопа разреши на човека да яде месо ? Дали пък няма връзка с това, че голяма част от сушата вече я няма т.е. храната е намаляла било то количествено или видово ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #325 on: March 22, 2017, 15:50:00 PM »
Quote
Относно Ховинд мога да ти кажа това:

10 И когато се изправи, Исус й рече: Жено, къде са тези, [които те обвиняваха]? Никой ли не те осъди?
11 И тя отговори: Никой Господи. Исус рече: Нито Аз те осъждам; иди си, отсега не съгрешавай вече.

И да уточня, че става въпрос за това, че го обвиняваш в прелюбодейство. Дали имаш в предвид, че поради предното е лъжлив - мога само да гадая.

А какво би казал Исус на жената, ако тя не беше съкрушена от греха си, а беше казала на Исус: "А Исусе, какъв грях? Аз се молих и постих по въпроса, и Бог ми каза, че няма никакъв проблем да прелюбодействам, освен това се съветвах и с 15 пастора от които 14 ми казаха няма проблем - действай." Какво щеше да каже Исус на онази жена?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #326 on: March 23, 2017, 01:55:10 AM »
Отклоняваме се от темата, но добре, бих казал следното. Ако си без грях хвърли първи камък по-него.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #327 on: March 23, 2017, 03:34:27 AM »
Въпроса беше какво би казал Исус на жената, не ти какво би ми казал на мене. Аз нямам дял с Кент Ховинд, нито с ученията му за развода. Освен това ако условието е който е без грях да хвърли първия камък, то първия камък вече е хвърлен отдавна, за следващите камъни няма такова условие.

Само дето въпроса въобще не е за хвърлянето на камъни, а за това че човека се е объркал много сериозно и учи неверни неща. А по този въпрос Писанието изисква такива неща да бъдат изобличавани и няма условие някой да е без грях че да изобличава лъжливите учения. Или ти не го знаеш това?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #328 on: March 23, 2017, 10:33:11 AM »
Да се върнем на темата.

Нещо интересно което сме разисквали с друг човек в друг форум..

14 И рече Богъ: Да бъдатъ светила на твърдъта небесна(בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם) за да разлъчатъ деньтъ отъ нощта, и да сѫ за знамения и за врѣмена и за дни и години,
15 и да сѫ за светила на твърдъта небесна(בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם) за да светятъ на земята; и станѫ така.
16 И направи Богъ двете големи светила; голѣмото светило за да владее на деньтъ, а малкото светило за да владее на нощта; направи и звездите.
17 И постави ги Богъ на твърдъта небесна(בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם) за да светятъ на земята,
18 и да владеятъ на деньтъ и на нощта, и да разлъчатъ виделината отъ тъмнината; и видя Богъ че беше добро. 19 И станѫ вечеръ, и станѫ утро, денъ четвърти.

Но בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם[би'р'кия hа шамаим] всъщност означава: "в небесната твърд(ина)",
а не: "на небесната твърд(ина)"


LXX: ἐν τῷ στερεώματι τοῦ οὐρανοῦ
Vulgata: in firmamento caeli
KJV: in the firmament of the heaven
YLT: in the expanse of the heavens

--------------------------------------

Това горе е интересно което се казва. Излиза, че светилата са "В" небесната твърдина/простор( каквото и да значи тази дума).. Та се чудя, как са поставени в нея? Например слънцето. луната, звездите?

Тук още малко информация:

Когато Бог казва:
20 И рече Богъ: Да произведе водата изобилно гадини одушевлени, и птици да летятъ надъ земята по твърдъта небесна (עַל־פְּנֵי רְקִיעַ הַשָּׁמָֽיִם) ,

той употребява: עַל־פְּנֵי רְקִיעַ הַשָּׁמָֽיִם[ал-пеней рекия hа-шамаим] т.е. "по/на лицето на твърдината небесна"
 
Т.е. когато става дума нещо да се движи горе из/във въздуха,
Бог използва "по лицето на твърдината небесна".

А когато говори за небесните светила - слънце, луна и звезди - казва, че ги е
поставил  בִּרְקִיעַ הַשָּׁמַיִם[би'р'кия hа шамаим] "в небесната твърд(ина)".

Поне засега мисля че между горните две има разлика и, както изглежда, слънцето, луната и звездите не са в ситуация, подобна на летящи птици из въздуха.
----
На мен, лично, засега ми изглежда, че светилата слънце и луна, както и множеството звезди, са разположени "В" небесната твърдина, или простор, а птиците летят по лицето на тази небесна твърдина, или простор, като разликата е , че едните не могат да правят каквото си искат, а птиците летят накъдето искат по лицето на тази твърдина/простор.
Тоест светилата следват план, траектория, ако изобщо се движат в тази твърдина, каквото и да значи това, а птиците са свободни да летят само по нейното лице, тоест те не са "В" твърдината, като закотвени, а "ПО" нея..

А че звездите не са огромни обекти , и не са на огромни разстояния от земята, поне за мен, на този етап от разбирането ми, е несъмнено..а и е невъзможно , както в Откровение пише, те да паднат на земята, ако са по големи от нея, тоест е ясно, че не са..

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #329 on: March 27, 2017, 00:49:53 AM »
Напротив, много внимателно чета какво пишеш и както виждаш отговарям и с писания и с аргументи. Ти ме наричаш затъпял и тн, а сетне другите били еди си какви.. Както и да е по същество:

Първо, не ми отговори слънцето и луната според теб и те ли са живи същества? А земята?
Какво Писанията наричат "живо същество"? Нещо с крака и ръце? Нещо, което мърда? Нещо, което не мърда? Нещо, което изпълнява заповеди? Защо трябва според мен да е всичко това, а не според Писанията?

За звездите е ясно писано, че са заедно със слънцето и луната светила, като звездите са от групата на тези, които да владеят нощта. Имаме свидетелства, че слънцето, луната и звездите могат да се поклонят. Имаме свидетелство, че на звезда й се дава ключ към безндата. Имаме свидетелство, че 7-те звезди, за които се говори в Откровение, са седем ангела (ангел = служебен дух). Но тези неща за теб са измислици, така де, иносказания...

Quote
За звездите пишеш някакви фермани, които аз не споделям кано изводи от текстовете, но ако виждаш аз за звезите какви са не  съм казал нищо конкретно, неясно е какво ми приписваш относно тях и за какви лампички разправяш..Аз такива работи не съм казал никъде.

За мен е напълно ясно, че ти не проумяваш буквалният и иносказателен език в писанието относно нещата които съм коментирал в по предният си постинг. Явно за теб по твоята логика излиза че мъдростта е Жива личност и сама си е издялкала буквални стълбове!?. Всеки може да прочете аз какво мисля по този въпрос обаче..
Точно за това говорим: мантрите ти (и на други тук в темата) за т.нар. "иносказателен език". Иносказание, от руски, означава алегория. Алегорията е да кажеш нещо, което няма абсолютно нищо общо с това, което реално се има предвид. В Библията има аналогии, а не алегории. Не знам дали правиш разлика. Аналогията е когато Бог казва: "така, както <еди какво си>, така ще бъде и <еди какво си>". Аналогии правиха много пъти пророците.

Това да обявяваш всяко нещо, което не ти изнася за "алегория" е твърде богохулно, защото казваш, че Бог изобщо не е имал предвид това, което е казал, но е нещо друго без Бог да е имал нещо друго предвид, нито да е казал, че има друго предвид.

Мъдростта е живо същество, да. Нека да видим някои неща, които ще ти ги оставя за домашно:

Притчи 8
...
  22. Господ ме имаше в началото на пътя си, Преди делата си отдавна.
  23. От века бидох помазана, от начало, Преди създанието на земята.
  24. Родих се когато нямаше бездните, Когато нямаше източниците които изобилват с вода.
  25. Преди горите да се поставят, Преди хълмовете, аз бях родена,
  26. Като още не беше направил земята, нито полета, Нито върхове от пръстта на вселената.
  27. Когато готвеше небесата, аз бях там, Когато начертаваше кръг над лицето на бездната,
  28. Когато утвърждаваше облаците горе, Когато укрепяваше източниците на бездната,
  29. Когато полагаше закона си на морето Да не престъпят водите повелението му, Когато нареждаше основанията на земята,
  30. Тогаз бях при него и устроявах всичко; И аз му бях наслаждение всеки ден, И веселях се всякога пред него.


Сега виж и този пасаж:
Йоан 1
  1. В началото бе Словото; и Словото беше у Бога; и Словото бе Бог.
  2. То в начало беше у Бога.
  3. Всичко това чрез Него стана; и без Него не е ставало нищо от това, което е станало.


И по-нататък:
Йоан 3:16. Защото Бог толкова възлюби света, че даде Своя Единороден Син, за да не погине ни един, който вярва в Него, но да има вечен живот

Както и:
1 Йоан 4:9. В това се яви Божията любов към нас, че Бог изпрати на света Своя единороден Син, за да живеем чрез Него.

Единороден син, който е след това изпратен на света.

Сега се върни и прочети пак за мъдростта в Притчи 8, но внимателно, без да бързаш. След това пак прочети за Месията и внимавай какво говориш, защото богохулстваш.


Quote
Цитирах ти и за Петър , Яков и Йоан и че те са също наречени стълбове и се считали за стълбове, но ти нищо не каза, относно това конкретно. Те стълбове ли са, или хора. Писа , че стояли изправени.. Много ясно.. Забелязвам, че избирателно си зползваш каквото ти е удобно за думата стълбове. Но от писаното всеки сам да си преценява.
Толкова неща казах и ти пак ли не си доволен? Или кажа нещо и ако не си доволен го пишеш "иносказание"?

Приличаш много на тези, за които Христос каза: Свирихме ви, и не играхте; ридахме и не плакахте. Питаш нещо, казва ти се, но ти отговаряш "не е вярно" или "иносказание е".

Петър, Яков и Йоан се считаха за утвърдени:
04769:
4769 stulos stoo'-los from stuo (to stiffen; properly akin to the base of 2476); a post ("style"), i.e. (figuratively) support:--pillar. see GREEK for 2476


stiffen = твърд

Сега разбираш ли, че няма иносказателен език тук?

Quote
Описал съм какво може да са тези стълбове и реално какво означават в предните си съобщения, така както аз го разбирам, ти също си написал какво разбираш, нека всеки сам прецени, чие обяснение е адекватно и чие не е . Истината е само една по тези въпроси.. Аз твърдя, че твоето виждане е погрешно, и да, за мен е напълно абсурдно това което твърдиш и то Уверено за някои неща!
Опитай сега да опишеш пак, защото виждам, че гледаш да нагласиш Писанията според твоите иносказателни фантазии, отколкото към това да се смириш пред Писаното и да видиш къде ти бъркаш и да спреш да богохулстваш.

Quote
Продължаваш да си твърдиш , че земята е кръг, и упорито отказваш да разбереш какво е триизмерен обект и какво двуизмерен. Ще почна да смятам накрая, че за теб земята като триизмерен обект и всъщност двуизмерна.

Написах ти каква може да е тя като триизмерна форма. Цилиндър, Сфера, Полусфера, Конус .. Оттам насетне това трябва да се изясни опитно и с наблюдение, каква реално е нейната форма, която ОТГОРЕ гледано прилича на двуизмерната форма кръг. .
Отиди в магазин за мебели и кажи: искам един сцепен цилидър с малка височина и свързани пресечени конуси. Ще ти кажат да си гледаш работата. Аз отивам в магазина и казвам: искам кръгла маса. Веднага ще ми покажат каквото търся. За кръглия прозорец по-горе пак не отговори, защото се правиш на умник, но аз писах ясно, че всички хора на този свят разбират като им се каже, че нещо е кръгло или правоъгълно. Не се правят на умници като теб, които презират написаното, но знаят, че когато се спомене геометрична фигура, това е доминиращата фигура ако трябва да се покаже стилизирано този обект. Затова Бог много добре е знаел какво да каже когато спомене, че земята е кръг и стои над кръга й, колкото и да го отричаш.


Quote
За слънцето, че не е зелка е ясно, само ти цитрах стиха, където се казва в 1 Царе, как тя пониква, изниква , като зелка и ти коментирах каво може да значи това и как всичко това трябва да се свързва с переспективата и ако тя не присъства на реалният хоризонт, какво може да означава това реално. Тези неща са ясни и няма как да се отхвърлят.

Виждаш ли я с телескоп и тн след залез или преди изгрев, значи тя си е там и не е под хоризонта, не я ли виждаш я няма там и не се вижда физически, защото не присъства над хоризонта.
Ти не си ли гледал изгрев как първо се показва светлината без да се вижда слънцето и после от тази светлина през средата "пониква" слънцето точно както зелката пониква. Може би не си виждал как пониква зеле, затова.

Аха, и виждам, че глобусът още е на пиедестал у тебе. Нито разбираш от принципите на перспективата, нито разбираш от принципите на атмосферата, но се пънеш да говориш как земята не била на равнина и как в краищата хората стоят наклонени, защото презираш ясните думи на Писанията, които говорят за горе, за долу, за навън и за навътре.

Quote
Всичко това трябва да се изследва и да се вадят изводи непредубедено от тези които считат това за нужно, като мен, защо е така, ако е така и какво може да значи и защо е така. Това е вече процес емпиричен. Така можеш да си наясно дали правилно тълкуваш прочетеното относно формата на земята като обект в Писанието. Прост мисловен процес.
Твоят мисловен процес е отхвърляне на думите на писанията и заместването им с "не е вярно, дай да видим какво всъщност може да е". Това е богохулно поведение. Емпиричните ти думи са напразни напъни, защото ти тръгваш с предубеждението, че написаното няма как да е вярно. Ако беше искрен и вярваше на написаното както е, щеше да си способен емпирично да потвърдиш, че е така. Аз това го направих от радост, а не от съмнение, но не виждам смисъл да се споделя тук по причини, които изложих по-горе.

Quote
Както виждаш аз съм напълно последователен и говоря все за едни и същи неща като побръщам внимание и н атвоите твърдения и казвам със доводи и стихове защо не съм съгласен с нещо, ко не съм. Това какво те притеснява, не знам, вероятно се чувстваш заплашен и затова гледам почваш на свой ред да плашиш със разни лозунги, кой не вярвал на писанията, кой бил дори нечестив!? Абе.. нямам думи чак относно това.
С произволните ти твърдения за "иносказание" без дори да си направиш труда да провериш защо е писано така, се показваш на човек, който презира Писанията и смее да ги нарича неверни... или ти както му казваш "алегории" (иносказания). Бог е казал ясно нещата, но ти му плюеш в лицето и му казваш: ти ми говориш глупости, кажи ми наистина какво казваш, защото виждам, че това не е вярно. Ето това правиш най-нагло и безсрамно. Питаш, отговарям ти с каквото е писано и ти: "не е вярно". Как може да се говори изобщо с теб, когато ти не вярваш на Писанията.

Quote
За посоките ти казах. Ветровете идат от 4 ри посоки, най общо казано
Значи Бог си служи с общи приказки. Ветровете били просто "посоки". Ми като са посоки, значи ще има 4 ангела, които ще спрат 4-те посоки:

Откровение 7:1. След това видях четири ангела, стоящи на четирите ъгъла на земята и държащи четирите земни ветрове, за да не духа никакъв вятър по земята, нито по морето, нито върху някое дърво.
Четирите земни ветрове. Ако приложим твоите иносказателни безсмислици, спирането на 4-те посоки направо спира тока на всякаква разумна мисъл. Ето до такива неща води отхвърлянето на ясните думи на Бога заради гордостта на човека да не приеме това, което пише, но да приеме това, което светът му е казал, че е вярно.

Quote
Когато се говори за ъглите на земята се визират именно посокте, не твоите твърдения за изрстъци, колена, кули, които са извън формата на земята и предизвикват вятър. Досега не виждам никой да е съгласен с твоите твърдения, ама ми се струва, че смее ли някой да не се съгласи. Може и за маловерник, неверник в Писанието да го определиш и накрая и за нечестив..ако упорито ти опонира, дри и с аргументи.

За мен твоят подход е неправилен и абе кофти е това което правиш като начин на комуникация с нападки и обвинения прибързани..Явно изобщо не го осъзнаваш, като проблем това.
Прочети пак по-горе за спирането на посоките.

На иврит думата за вятър и дух е една и съща ("руах"). За вятър, който изпълнява Словото на Бога може би си чел. Това иносказателно ли е?
Захария 6:5. И отговор ангелът ми рече: Тия са четирите небесни духове, които излизат отпред Господаря на целия свят, пред Когото са стояли.

Думата "духове" и "ветрища" е една и съща. Това са 4 същества.

Ето тук думата е същата, но не е преведена "духове", а "ветрища".
Даниил 7:2. Даниил проговаряйки рече: Видях в нощното си видение, и ето, четирите небесни ветрища избухнаха върху голямото море.

Сега можеш да минеш по Писанията и да видиш всички места, където се говори за 4-те ветрища и да си свериш иносказателния часовник, защото много много много се заблуждаваш, защото презираш писаното.

В Библията се говори за невидими и за видими същества. Вятърът или духът е от невидимите. При пришествието на Христос ще стане така, че ще го види всяко око и ще дойде на бял кон, както небесните войски след Него ще бъдат на бели коне:
Откровение 19:14. И небесните войски, облечени в бял и чист висон, следваха подир Него на бели коне.

...но може би и това е алегория и Христос ще дойде с бяла летяща чиния в костюм с вратовръзка.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?