Author Topic: Oтносно плоската земя  (Read 234256 times)

0 Members and 7 Guests are viewing this topic.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #240 on: March 16, 2017, 13:49:30 PM »
И понеже аз самият съм пуснал тази тема тук преди 2 години и понеже на няколко пъти ми се спомена псевдонима, смятам, че в нея мога да пиша, поне малко време още, въпреки, че казах довиждане на форума. Нека се приеме като скоби, появяването ми в темата. Следя я  и то с интерес от известно време, като наблюдавам нейното развитие и различните доводи, които се изказват.
 
Та доста се чудих дали да се включа отново и има ли смисъл, поне в тази тема, понеже казах довиждане на форума преди време поради други теми. В които теми "суровите" братя, не приемаха изобличение, нито каквато и да е брадва по размер.. Ето защо аз смятам, че не те са сурови, а има някаква гордост и неприемане на чуждо мнение, тогава брадвата няма значение, ако ще да е моторна резачка..
Визирам не непременно настоящата тема, а други теми.. Затова в началото на темата , съм се отказал от по нататъшна дискусия, след като видях , типичната, категоричност, нетърпяща възражение, която Тихомир демонстрира в началото, по която според него бе глупаво да се спори, и се прехвърлих с темата си в друг форум.. Ето изказването на Тихомир от страница 2, лекомислено, но категорично и обезмислящо темата едва ли не..
"Между другото, погледни на изток и виж дали можеш да видиш Еверест. Над 8 километра над морското равнище е все пак. Самолетите летят на около 10км. Ако кажеш, че има мъгла във въздуха и в далечината вече не се вижда, аз ще попитам тогава ако приемем, че земята е плоска, как виждаме изгрева на слънцето без то да бъде блокирано от Хималаите?" Глупаво е да се спори по  тази тема, тъй като всеки днес има възможност да пусне няколко балона с хелий, на които има закачена камера, която е снабдена с GPS и като падне да вземе записа"

Горното го цитирам, за да се научите да имате малко повече търпение към хората, защото и вие сте били лекомислени по темата също..

Вие обикновено се сепвате за нещо , САМО когато на вас ви хрумне  да се сепнете, обаче другите трябва веднага да се сепват по ваша команда... Мнението на други форумци, го подминавате често като бързия влак. Затова и по други теми сте се сепвали като албански реотани, след време , но тихомълком. Така ще стане и за онази тема , заради която си тръгнах от тук.. Само почакайте. Всяко нещо на времето му.

Та това ми прави отново впечатление, че хората които игнорираха в началото темата ( не ги обвинявам за това, разбираемо е), сетне, когато им е дошло на ум, или са прочели нещо някъде, свързанои с писанието, което е редно, изведнъж станаха много хард към другите, които все още не са съумяли да намерят време и мотивация да изследват нещата, дори и да са им дадени стихове от писанията... Давай хард през гърба със сопата.. цитирам- " вие , които се пишете вярващи, вярвате ли , че .. и така и така..".. Чакайте малко! Подобава малко търпение и смирение да имате към станалите, след като 2 години от пускането на темата не ви е пукало за нея, и ако кажете, че е нямало дадени доводи в началото , не е така имаше.. Да, човешки предположения и разни твърдения, но и имаше доводът, че кръг не е сфера , а е възможно и да е диск.. Това е довод от писанията.. Също така е възможно и да не е диск, непременно, а нещо друго..

Искам не да ви обвиня, че не сте мислили 2 години, това не е моя работа, кой за какво , кога ще мисли и какво ще приеме или не по тази тема, а да ви кажа, да имате търпение повече, към съмняващите се, а и Писанието това казва- към едни които са в съмнение, да проявяваме търпени, благост, мислост и тн..

Има време за всичко, но да се насилват нещата и едва ли не да се манипулират четящите темата, че ако не станели изведнъж вярващи в плоска земя, са едва ли не невярващи в Бога. Така звучи на места някои ваши изказвания. Типично за вас, - хард и с обосновката, че не жалите тоягата, щото обичате синовете си. Само дето забравяте, че четящите не са ви синове, или деца, и че преди някои да приеме да вярва нещо, трябва да мисли и преценява добре, защото той сам отговаря за това което вярва и одобрява.

Похвално е , че сте положили усилия и сте систематизирали доста неща от писанията свързани с тази тема. На много места в интернет, мнозина вярващи са сторили същото, и то далеч преди вас, години, и пак има въпросителни, което подобава да приемем, че ще има и хора далеч след вас, които ще стигнат да вашите днешни убеждения по въпроса.
Затова нека има милост, смирение и търпение, както и адекватно излагане на доводи, били човешки емпирични наблюдения, или Библейската аргументация. Двете неща са неразривно свързани и не бива да се разделят. Защото безпристрастното наблюдение на творението, няма как да противоречи на писанията, освен ако не става дума за изолирани събития разбира се, неподлежащи на ежедневно наблюдение...

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #241 on: March 16, 2017, 14:09:24 PM »
Виждам, че се опитваш "да си го върнеш" :) по много детински начин, обаче си закъснял, защото ако следеше внимателно темата, щеше да знаеш, че това аз съм го описал по-горе и че никой не каза нищо по въпроса тогава. Минаха години и някой пак каза нещо по въпроса, обаче този път с Писанията. Тогава реших да проверя и тогава написах следващото си съобщение (може да се види хронологията, че между тях двете няма никакви аргументи и доводи).

Проблемът е, че никой тук не тръгна да говори по Писанията. Това, което мнозина правят е да дърпат към разни науки и не зачитат това, което е първоизточникът.

Аз се замислих върху нещата след като чух един човек да казва, че в Библията го пишело това, че била плоска и слънцето се движи над нея. Ако и да съм чел толкова много пъти тези пасажи, аз винаги съм мислил, че се отнасят добре за кълбото, ако и тук-там да е имало неща, които не пасват съвсем. Такива просто ги пренебрегвах, а точно те преобръщат глобусния крушовиден куб и го смазват до хоризонтална повърхност. Когато го чух за първи път ми беше нелогично да е плоска и слънцето, което уж било много далече и тя пак да се върти насам-натам, но човекът спомена конкретни неща и тогава реших да прочета отново, но внимателно. И наистина Писанието много сбито и кратко разказва за модела, но кой да сложи Писанията на първо място?  На първо място са снимки и клипчета.

Както виждаш, ние променихме мнението си не като извъртим Писанията да кажем "то пише това, ама сега означава друго", но ние променихме мнението си като спрем да гледаме кой какво казвал "научно" и го видим в Писанията, както и като допълнение се уверим и с очите си. Има голяма разлика човек да твърди някакви неща чрез Писанията и да си промени мнението от това да твърди нещо без Писанията и след това да погледне какво пише и да си промени мнението.

Ако някой беше решил да каже нещо по въпроса за Писанията, щяхме да се зарадваме доста по-отдавна.

Затова мнението ти, че сме били горделиви не се брои, защото ако някой каже аргумент, който е солиден и не противоречи на Писанията и ние имаме друго мнение, защо трябва да държим на такова мнение, а не на Божиите думи? Нямаше подобно нещо. Имаше куп други неща, но нищо свързано с Писанията, което ясно да закове истината.

На Николай и на други им звучало налудничаво, че живеем в херметически затворен свят под водата и сигурно би било така ако не беше писано и не бях го цитирал от Словото. Пише си го там и това е. Гордост е ако пише ясно, покажат ти го няколко пъти и ти се противиш.

Разглеждайки отново какво small axe е писал виждам, че 90% от изказването му е за това как тонът бил такъв или онакъв, нещо, което в Библията никога не е било проблем, но ние сме свикнали с това, че в наши дни хората са много лесно обидчиви.

Както и да е, важното е, че тази работа се изясни.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #242 on: March 16, 2017, 14:15:50 PM »
small axe,

Ако беше чел внимателно какво сме писали по темата, а не това, кой какво казал че сме писали щеше да видиш, че проблема не е че някой не приема библейския модел за плоската земя, а че не вярва на написаното в Библията. Това отношение не е изрично свързано с тази тема, а въобще с всяка тема, която се дискутира на Библейска основа. Ти имаш същия проблем. Като си навиеш нещо и въобще не те интересува какво пише в Библията на други места, хващаш се за едно място и не искаш да чуеш нищо друго.

Това, което ние демонстрирахме в началото на темата беше типичния когнитивен дисонанс. На нас толкова ни е внушавано през годините, че плоската земя е средновековно мракобесие, че първоначално въобще не искаме да се замислим по въпроса. Когато обаче започнах да чета конкретните библейски пасажи по темата, аз не тръгнах като някой участници във форума да ги игнорирам или въобще да ги отричам, а ги приех, защото са Божие Слово.

Ето това е простата разлика в отношението. И е нормално да се направи проблем на човек, който се счита за християнин а отхвърля съвсем ясно написани пасажи в Библията.

Най-малкото ако човек е честен ще каже - трудно ми е да го приема това нещо все още или да го осмисля, но наистина виждам, че Библията учи съвсем различно устройство на земята от това, което официалната наука твърди. Ето такава честност е нормално да се очаква. И никой не би обвинил такъв човек в нищо. Но когато някой тръгне да отрича написаното черно на бяло, тогава се изявява дълбок проблем, който е редно да бъде изобличен.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #243 on: March 16, 2017, 14:23:03 PM »
Quote
Така ще стане и за онази тема , заради която си тръгнах от тук.. Само почакайте. Всяко нещо на времето му.

Малката брадва се върнала да държи лекция по държание. Но не е това важното, най-много го боли за "онази" тема, "онази" тема не му дава мир, още я споменава. Точно тази тема му е болката. И за добро, защото там се разнищава на пух у прах неговата замистителна теология, която ти си е взел за "мисия на живота" да я разспространява. И то е нормално да не ти дава мир, когато си си внушил, че си приел велико "откровение". А то като видиш си е мейнстрийм мнение, нищо особено.
Но разбирането на "онази" тема, наистина е ключова, опорна точка, решава на къде ще тръгнеш.

И сега се хванал, че ето виж как бил прав, вие криви, така ще сте криви и за онази тема. Ама онази тема е болката, там е опорната точка.

Ти самия знаеш, че темата за плоската земя, не е никакво тръгване в друга посока от това което вече сме говорили тука, а само допълнение. И когато хората видяха библейските факти, се обърнаха за буквално един до два дни.
Ти като гледам не си дал никаква библейска аргументация по темата, за да обвиниш, че хората застанали срещу Словото. Всичко върви в една посока, за системата, за лъжите които ни сервират, и това идва като допълнение на всичко, а не че нещо драстично се е случило и има някаква драстична промяна в друга посока. След като бяха разгледани библейските аргументи, хората не се съпротивиха, а приеха веднага.

Даже ако видиш още първия отговор на Watchman към Тодор, още когато не е бил плоскоземец, ще видиш че мнението от принципна гледна точка, му е точно в тази посока, в която и се продължава.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 351
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #244 on: March 16, 2017, 14:34:30 PM »
Радвам се, че брадвата се включи и искам да добавя, че не е добре да се огорчаваме. Толкова много неща не са ни ясни, отчасти знаем, казва писанието и един ден чак при Бог ще видим всичко ясно. Ето защо никой няма правото да се държи като че ли той знае всичко, има яснота по всички въпроси. А това, че Бог ти е показал на теб първо, говори, че сърцето ти е било отворено да приемеш тази истина, просто си бил готов преди нашите братя :)
Колкото за темите, за които сте спорили, четох нещо, май за Ерусалим. Обаче Бог е приготвил Небесен Ерусалим, не разбирам защо изобщо спорите по такива въпроси.
Бог ще създаде ново небе и нова земя.
Как мислите, дали ще имат общо с днешните?!...

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #245 on: March 16, 2017, 15:41:02 PM »
Радвам се, че брадвата се включи и искам да добавя, че не е добре да се огорчаваме. Толкова много неща не са ни ясни, отчасти знаем, казва писанието и един ден чак при Бог ще видим всичко ясно. Ето защо никой няма правото да се държи като че ли той знае всичко, има яснота по всички въпроси. А това, че Бог ти е показал на теб първо, говори, че сърцето ти е било отворено да приемеш тази истина, просто си бил готов преди нашите братя :)
Колкото за темите, за които сте спорили, четох нещо, май за Ерусалим. Обаче Бог е приготвил Небесен Ерусалим, не разбирам защо изобщо спорите по такива въпроси.
Бог ще създаде ново небе и нова земя.
Как мислите, дали ще имат общо с днешните?!...
То по същата логика за какво се занимаваме и с формата на земята. Нали ще има ново небе и нова земя. Що да ядем като пак ще огладнеем.

Щом е дадено, важно е. Ето как информация, която Бог е дал като първи думи в Писанията е в изключителна важност за това в последните дни никой, който вярва на тези думи, да не се заблуди ако му говорят, че идват нашественици от други планети (ако и да му покажат летящи обекти, последна дума на техниката, генетични експерименти, гиганти и т.н.). Писано е, че ще бъде като в Ноевите дни. Ето още една информация, която е казана много отдавна. За Ной е писано пак преди много години, че е имало исполини (гиганти) и хората са били въвлечени в грях, в който семето им се изменя. Само Ной е бил чист и праведен човек, който е спечелил Божието благоволение. Ето още нещо казано в древни времена, което да ни даде някаква идея какви неща да очакваме пак да се случат.

Затова отхвърлянето на думи от Писанията защото щели да дойдат нови неща е противно на Бога. Сам Христос каза, че небето и земята ще преминат, но нищо от думите му няма да премине, нито вече е преминало, но е актуално.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #246 on: March 16, 2017, 16:39:10 PM »
Не пиша предният постинг от огорчение. Не пиша това за да нападам. Не пиша това за да отмъщавам. И да.. имам право да правя забележки за дадено отношение. Всеки има право на това.. И не е детинско, както Тихомир каза, вместо да замълчи поне този път.. Колкото до думите на Мак, Мак, в онези теми за Израел, за Църквата, за Ерусалим и тн, дето са свързани, аз, за разлика от теб, се обосновавам и нищо никой от вас не е разбил на "пух и прах" това си е в товята глава. Докато твърдите, че евреи в Месията са глава на езичници в Месията?!, ще си останете в неведение и слепота по въпросите дето сме разисквали там.. Това е, там е писано ясно всичко и всеки може само да види доводите на двете страни, и ако има търпение да ги прочете и осмисли без да бърза.. За ваше успокоение се връщам (временно ) само в тази тема..
--------------------------------------------------------------
 По темата тук сега.. след горните неща, които смятам трябваше да кажа..
И понеже искам да съм максимално честен, и да не се правя, че аз съм 100 процента плоскоземец далеч преди еди си кой във форума, трябва да призная, може би шокиращо за някои, че ако преди 2 години съм бил 99 процента убеден че земта е кръгла и 1 процент плоска, сега съм.. 99 процента въз основа на библейските доказателства, и остава един процент за вече емпиричните потвърждения за това в действителността.

Тоест с други думи имам още въпроси на които трябва да си отговоря за да мога да съм сигурен, че това което чета ПО ТЕМАТА за формата го разбирам добре и правилно.. ( за формата говоря) ! Ооо ужас ! Сега да не излезе, че и аз не съм вярващ :)))) защото не съм 100 процента. Също така бързо мога и да стана плоскоземец, ако се убедя, както и бързо мога да стана кръглоземец, ако видя неопровержими доводи в някоя от двете посоки. Засега има повече доводи, че земята не е топка, и въпреки това, има време , докато аз лично , по този въпрос имам сигурно мнение, както имам по ДРУГИ въпроси.. Предполагам и да умра с този един процент неотговорени въпроси, няма да бъда обявен за неверник в Месията.

Ние просто сме проучващи хора в тази странна за днешният свят тема и не можем бързо, нито някой ни е дал старт със секундарник, да вземаме решения кое как е. Не сме длъжни да сме светкавични, ако нещо не ни е напълно изяснено. Бог ни е дал ум и разум, да мислим , да преценяваме, сравняваме, изследваме и тн, та дано със сърце да приемаме истините, а не под страх, манипулации или други неща.
Та вие които вече сте 100 процента убедени в плоската земя, имайте търпение към останалите ( където съм все още аз), които след като са видяли Библейските твърдения, по тои въпрос, искат да наблюдават и изследват нещата около себе си , за да видят, дали това нещо отговаря на тълкуванията на писанията по този въпрос, които човек чува, разбира и сам стига. Ето аз след 2 години, който съм пуснал темата с риск да изляза глупак :)) , все още за формата на земята не съм на 100 процента убеден каква е. Може и да е мнооого по голяма отколкото знаем, и може.. много неща може..

Относно другите неща- купол, слънце, луна, светлината им, разстоянията им до земята и размер на слънцето, не казвам нищо. Те могат и да са точно така, както и тук сте посочили, дори и земята да не е плоска..А могат и да са си така и при плоска земя. Възможни са и двете. Като само едното ще е вярно, разбира се. Вие сте се убедили кое е вярното, аз още размишлявам. Земята може и да е в мехур, с твърда обвивка, всред вода извън мехура, и пак да е кръгла, и пак слънцето да обикаля и да се движи около нея, да е по малко и по- близо и тн..
Не казвам че е така, казвам, че е възможно също и трябва да се провери. Затова още мисля и ще задам въпрос , над който мисля в момента и е важен за приближаването ми до убеждение относно формата на земята..

Та все още, аз лично размишлявам за формата на земята- И ИМАМ ПЪЛНОТО Право да не съм на едно мнение с никой тук, и да съм на 100 процента убеден като някои, понеже Бог не ни дава зор. Така, че и вие не давайте зор на никой, с разни обвинения, които се виждат с просто око от темата, ако и да го отричате, и да говорите за конингтивни дисонанси. Някои хора могат все още да са в такива и да имат нужда от време, въпреки че са видяли доводи от писанието..
Еволюционистите и учените, както писах и преди 2 години , им нямам никакво доверие, защото мнозината лъжат, и самият дявол е техен ментор. Затова е вярно, че любовта се радва с истината винаги! И ако истината е , че земята е плоска, това трябва да зарадва хората приели напълно това с ум, сърце и разбиране. Обратното също е вярно. Ако е кръгла, тогава те пак трябва да се радват. Въпросът е именно каква е тя. А това всеки може да реши само, наблюдавайки различните дадени доводи, без да смята, че ако не мисли сега еди си как, е неверник спрямо Бога и словото му.

Имайте търпение, към хората в съмнение..особено по тези въпроси.. И още по тази тема, в друг форум пишем сериозно и с библейски и човешки доводи , още от 2015 г.. И все още имаме въпроси към самите себе си. Вие ако нямате , чудесно! Браво на вас.. Радвайте се, дерзайте.. Оставете тези които са по бавни и те да докретат до истината ( ако е тази) .. Може да са и по големи маловерци от вас, отговарят си пред Бога. Който има въпроси , има правото да мисли върху тях и да търси за да мже да се убеди сам..

Твърденията на Писанията са ми напълно ясни и тежат. Сега искам да видя също и какво става около нас и какво наблюдаваме. Това е нужно да се направи за да сме сигурни че тълкуваме правилно казаното в писанието, а и за да можем, и да защитим евентуално, пред не християни, нашето виждане по темата. Тях библейските текстове ще ги заинтересуват впоследствие..
Та за  мен остава все още въпросът с переспективата. Защото ако слънцето намалява до съвсем малка точица и изчезва, то с подходящ уред би трябвало отново да се появи за определен период от време пред наблюдаващия, докато човекът без уред би го загубил от поглед, ако то се движи успоредно на земята и се отдалечава. (в равнина)
Също е важен въпроса за височината на слънцето, което пряко би влияло и на ъгъла на наблюдение в переспектива..
Това че то постепенно потъва в хоризонта е видно от снимки на залези , и по логиката на равнинна земя, би трябвало с далекоглед или друг уред, да се появи отново пред очите ти, макар и вече изчезало за простото око. Ето това не знам има ли го някъде като емпирично наблюдение.
за просто око се скрива, да речем, но не би трябвало за око снабдено с уред за увеличение. С такъв уред по логика, поне така смятам, би трябвало изчезналият обект отново да стане видним за определено време да речем. Нали просто е бил станал малък, а уреда увеличава и ти отново го виждаш. Говоря при ясно време и на морско ниво, равнище където няма планини и тн..
Обектът би бил напълно невидим независимо от уред, само ако фактически и физически не присъства над хоризонта, или е скрит от нещо , иначе би трябвало смятам да е видим., за времето в което даденият уред е способен да увеличава..

При кръгла земя, или земя с някаква кривина, би било възможно физически да изчезне, но при равна, той винаги трябва да си е там, над равнината и то над 3000 мили..както е по теориятас на плоската земя.
Отделно от това, признавам, че не съм виждал залез, където слънцето да е някаква малка точка.. съвсем смалено и така сливащо се с хоризонта поради переспективата. Не съм напълно наясно с тези рефракции и въздушни слоеве, също те константа ли са и тн, някак не съм ( в момента убеден) че рефракции и слоеве въздух могат да направят в переспектива едно сравнително все още голямо слънце, а не станало на точка, да спре да е видимо.. Един експеримент се занимава с това и го посочвам долу.. и слънцето седи голямо..
Явно още трябват наблюдения и още мнения с обосновка, в момента всичко това по този ми въпрос досега не ми е 100 процента като аргументи. Би било по- убедително , ако някой каже че при вече "залязло" слънце, отново е успял да го види с помоща на уред(бинокъл, телескоп и тн..)
Открих друг експеримент, след 11 минута е най- любопитно, линк долу.. Експериментът е интересен. Той твърди, че атмосферата е една гигантска лупа, и по тази причина при отдалечаване на слънцето, то не се смалява и също така клони надолу, все едно потъва. Демонстрира това с експеримент на дървена маса с картонено слънце и лупа.. Въпросът е , че тук има презумпцията, че атмосферата е именно такава лупа. Също така се появява и необходимост , според мен това да важи за всеки отдалечаващ се предмет(обект) в переспектива, понеже лупата си е лупа и работи така, този обект трябва да не става точка и да се държи както слънцето в експеримента. Дали е така не знам, защото и размерите на обекта са от значение, поради разстоянието.

Не знам реално презумпцията с лупата дали важи с такава точност и констатност за самата атмосфера.. Също това не решава, смятам и въпроса с използването на бинокъл или далекоглед, както горе писах, или просто така ми се струва. Може и да бъркам, но все още смятам, че с уред за увеличение, отдалечаващото се слънце трябва отново да стане видимо за наблюдателя, защото той би преодолял в известна степен натрупалото се переспективно изкривяване на видимоста на отдалечаващия се обект.
Въпреки това този приятен експеримент е някакво възможно обяснение на моя въпрос, ако и да не съм убеден напълно, че е адекватен на ситуацията, заради предположението с лупата и дали изобщо има подобна константна атмосферна рефракция и дали е в такава степен еднаква и категорична.. Това не е изяснено, както и ъгъла на наблюдение, който е важен за наблюдателя и какво реално ще види... Все пак слънцето е на предполагаема височина над 3000 мили и това е от значение.

Ето линка след 10 минута е самият експеримент, за който няма време да гледа всичко, експеримент , който би могъл да даде обяснение за потъването на слънцето. Като не забравяме, че поне според мен, допускането че атмосферата има точно такива свойства на константна лупа, е предположение, ако и възможно предположение..:

https://www.youtube.com/watch?v=tflhWwoqWAw
P.s.
Въпреки тези въпросителни,  това би било едно възможно обяснение. Нека видим има ли други мнения, особено във връзка с използването на телескоп или бинокъл.. Ако някой има мощен телескоп или далекоглед и има желание, разбира се, нека пробва, ще ли види отново слънцето, което с просто око вече не вижда при залез, на морско ниво или някъде много много нависоко, ако е застанал.., дори от самолет е интересно какво би видял с подходящ уред.
Би трябвало ( според мен по логика) да види изгрев или залез, преди някой без уред за оптично увеличване. Ако някой рече , че е смешно да имам подобни въпроси и да ме интересуват емпирични наблюдения, защото в Писанието всичко е казано ясно ( според него) по този въпрос с формата, бих му казал , да си гледа работата. Имам право да търся, мисля и проверявам всичко каквото ми хрумне и колкото време искам и ми е нужно, за да имам ясно и крайно твърдо мнение, което винаги би търпяло промяна, ако имам убедителни обратни доводи!

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #247 on: March 16, 2017, 17:04:28 PM »
Както слънцето обикаля над земята така и едно и също нещо се пише вече не знам кой път. :) Ако въпроса стоеше така: Да вдигнат ръка всички които вярват в плоската земя и смятат че тя е неподвижна. А сега да вдигнат ръка всички които вярват в глобуса и смятат че той се върти с 1000км/ч около оста си.
И след като всички са се преброили, изведнъж едните "поради липса на любов" в себе си, нападат другите защото те не са на тяхното мнение, то тогава всички други писаници около тази тема биха имали смисъл. НО....... при положение, че участващите(предполага се) се определят като християни които вярват в Бог и неговото слово, не взимат изобщо под внимание това което е записано в Библията......
За такива "Оставете ги да го осмислят", "Покажете им любов", "Дайте им време" и т.н не се отнасят. Това може да го направиш с невярващия човек, за който Библията има стойност точно колкото и всяка друга приключенска литература. На него му дай време, събирай му факти и доказателства, убеждавай го и т.н   Но когато покажеш на "вярващия" какво казва Книгата на която той основава своята вяра а пък същия започне да ти обяснява какво пишело в някоя друга книга....... Ето примерно Nikolay, отказва да приеме, че живеел под "купол" и над този "купол" имало вода, въпреки че това е едно от нещата които са най-ясно записани и обяснени. Еми избор на човека си е това. Твърде голямо идва за някои. Твърде крайно. Но така го пише. И на мен не ми е ясно точно каква материя била твърдта или колко вода имало над нея ама го приемам, защото така го пише.

Та от началото на тази тема или по-скоро от момента в който започнаха да се дават пасажи от Словото в подкрепа на плоската земя, само един се опита да обясни обратното със стихове и се обърка доста. Но на него не му е за първи път да се бърка докато уж обяснява нещо от Библията. Както и да е. Ами хайде бе хора. Дайте да говорим по това което четем в Библията. Общо взето едните само я цитират а другите абсолютно я игнорират и обясняват, какво са учили в 6-7 клас. Може и по-рано да е, не знам.  Нали уж християни пишат, нали уж вярващи в Бог и думите му. Дайте да гледаме тях. Не разбрахте ли, че промиването на мозъка ни в някой области е много здраво и без да се доверим на Истината и да очакваме Тя да ни направи свободни няма да стане.

А на small axe да кажа само, че не разбрах защо е решил да пропише отново точно в тази тема(всъщност разбрах ама.....). Нямаше становище по въпроса а само други обяснения които не касаят темата. И без да искам да защитавам някой в случая, но специално за Watchman и Tihomir и двамата си признаха, че са мислили друго в началото и после са разбрали че са били в грешка. И двамата си признават, че са отхвърлили такава възможност в началото, но след запознаване с Словото са променили мнението си доста бързо. Това го казвам в полза на истината а не в полза на някой от тях. Същото беше и при мен. И тъй като преди това по темата беше даден само един линк на някой който говори за това а сега вече имаме систематизирано и тук и в темата за сътворението нещата както са описани в Библията, то вече извинението " Ама аз не му бях обърнал внимание" не върви, защото освен че е цитирано е и обяснено. Не изтълкувано а обяснено. Някои казват, че всеки можело да си го тълкува както иска и обвиняват, че това си било индивидуално разбиране и не било правилно да се налага. Да ама не. Пише го ясно, с точните думи и всеки може да го провери и да избере на какво да вярва. На Библията или на човека.

Така че ако някой има да каже нещо по темата със Словото, чудесно. Всичко друго е "факти" изградени на човешки предположения за това как Бог е устроил земята. А в Битие 2 глава се казва:

4. Това е произходът на небето и на земята при сътворението им във времето, когато Господ Бог създаде земя и небе.

Който не му харесва информацията от Библията да си чете трудове и книги и мнения на човеци. Но точно поради тази причина "става по-напечено" и все едно един се държи лошо с друг. Поради отказа да се зачете Словото за сметка на науката. За това е повече борбата а не за формата на земята или личната правота!

Току що видях, че small axe е дал становище. Щеше да е по-добре да беше пуснал само този пост. От предния нямаше никакъв смисъл.

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #248 on: March 16, 2017, 18:55:31 PM »
Quote
Засега има повече доводи, че земята не е топка, и въпреки това, има време , докато аз лично , по този въпрос имам сигурно мнение, както имам по ДРУГИ въпроси.. Предполагам и да умра с този един процент неотговорени въпроси, няма да бъда обявен за неверник в Месията.

Най-вероятно си прав тука. Но аз си мисля, че за да бъдеш такъв какъвто Бог те иска, то вярата ти трябва да бъде съвършена. А ако ти се съмняваш в Словото му за сметка на доводи които не можеш да си обясниш, то това те превръща в неверник на неговите думи. И според мене грешката която всички допускат като "вярващи" е че не вярват и не разсъждават върху написаното в Библията а искат да си докажат и обяснят нещата с човешката си мъдрост. То за това си искат и време повече и не им стига и написаното в Библията. Явно тази книга за някои няма абсолютна тежест. За мене има! За това не ми трябват опити, доводи, външни факти и т.н  Но това си е за мен. Този който иска нека изпитва. Нека прави и опити и нека да мъдрува. Но нека знае, че има и голяма вероятност да се "изгуби" в мъдруването си. И нека  такъв не кара този който вярва на Словото повече да се чувства виновен от това. :) Защото какви толкова доводи и опити ви трябват ако вярвате на това?

6И Бог каза: Да бъде твърд посред водите, която да раздели води от води! 7И Бог направи твърдта; и раздели водите, които бяха под твърдта, от водите, които бяха над твърдта. И стана така. 8И Бог нарече твърдта небе.

Това е напълно достатъчно за да се осъзнае, че другия вариант е невъзможен!!! Всичко около него се срутва само с този библейски факт. Обмислете го. Ако вярвате на Библията няма как да не проумеете, че ако има твърд и над нея вода, то няма как да има безкраен космос, висяща кръгла топка която се върти и т.н  Пък вече как точно твърдта покрива земята и на какво се подпират стълбовете и ......... дали картинките които се рисуват за плоската земя са реални или далече от истината не е толкова важно според мен. Важното е да се научим да вярваме на Божиите думи повече от колкото на човешките. А в този случай специално аз не знам защо е толкова трудно да се направи това. Защото много пъти се написа и цитира какво пише в Битие и не само за сътворението на земята. В книгата Йов сам Бог говори за това.

Ето защо всичко опира до вярата в Словото. А ако някой вярва на едно нещо там а на друго не, то такъв лесно би бил излъган в някакъв момент от сатана, защото той знае много добре как да вкарва съмнение в живота на човека. За това укрепете вярата си в Божиите думи и не се вплитайте в мъдростта на този свят.

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #249 on: March 16, 2017, 21:32:00 PM »
Поздравления за Палко.Не бих го казал по добре.Сега,на мен друго ми е интересно: темата и изводите до които достигаме са нещо уникално.Уважаеми участници в дискусията,разбирате ли,че сме съвременници на разтърсващи промени и откровения, които самият Бог благоволява да ни разкрие.Да снеме люспите от очите ни.През цялото време Писанието е било пред нас.Чели сме пасажите десетки пъти.И не сме виждали.Та Писанието троши на прах всяка картинка на глобуса, която виждаме 100 пъти на ден.Смайва с категоричността си относно сътворението.И на фона на това размазващо света превъзходство,някои от вас уважаеми съфорумци ОТНОВО насочват разсъжденията към своята душевност и пледират за толерантност и любов.Засегнати,обидени,разсърдени.Ще ме извините,ама не сте в час.В сравнение с великото  разтрошаване на тези окови в ума,вашите душевни усещания нямат никакво значение.Защото поставяте своята душа над милостта,която Бог ни показва.Вместо да благоговеете пред величественото творение на Всемогъщия,ревете,че не ви е показана любов.Е то бива егоцентризъм и хуманитет,ама не и сега.Не и тука.Всъщност хората, които разбират кво всъщност се случва изобщо не са много.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #250 on: March 16, 2017, 23:10:32 PM »
Това е, там е писано ясно всичко и всеки може само да види доводите на двете страни, и ако има търпение да ги прочете и осмисли без да бърза..

Точно така, написано е ясно там, и хората ще преценят, и няма нужда да пишеш дебели червени букви.

И на фона на това размазващо света превъзходство,някои от вас уважаеми съфорумци ОТНОВО насочват разсъжденията към своята душевност и пледират за толерантност и любов.Засегнати,обидени,разсърдени.Ще ме извините,ама не сте в час.В сравнение с великото  разтрошаване на тези окови в ума,вашите душевни усещания нямат никакво значение.Защото поставяте своята душа над милостта,която Бог ни показва.Вместо да благоговеете пред величественото творение на Всемогъщия,ревете,че не ви е показана любов.Е то бива егоцентризъм и хуманитет,ама не и сега.Не и тука.Всъщност хората, които разбират кво всъщност се случва изобщо не са много.

Много адекватно, на място и на време написано.

Примерно Николай, през целата тема, се опитва да измести темата от същина, към самия него - защо сме мислели така за него, какво сме мислели за него, и подобни работи които подобават не на зрели мъже, а на тинейджери. Време е да се върнем към същината на темата.

Ето ще му отговоря само на едно:

Quote
По бих се зарадвал, ако покрай цялата история някой се спаси...

Няколко пъти беше написано, че точно тази тема причинява много хора да се замислят и да признаят, че не сме случайни, а има Творец. Божия модел на сътворението е така направен, да човек наистина няма избор да вярва в случайни взривове и милиярди години на случайни неща. Ако следиш коментари и какво хората пишат, ще видиш това.

Ще ти дам два линка,
https://www.youtube.com/watch?v=wYQsf5dAVVQ (виж коментарите в самото видео и под самото видео)
http://www.testingtheglobe.com/testimonies.html
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #251 on: March 16, 2017, 23:30:22 PM »
Много адекватно включване от Палко и simeon. Този дебат на практика разкрива разликата в манталитета, приоритетите и очакванията на участниците в зависимост от това, кой как е бил научен и как е бил формиран от средата в която е бил или с която е имал досег.

Затова не трябва да ни учудват различията. Ясно си личи църковната школовка, личи си и кога човек е имал израстване от Писанията и връзката с Бога, които обикновено дистанцират и отличават човека от онези, които са поели изобилно църковен квас.

Това, което критикуващите останалите в суровост и грубост не разбират е че в реалния живот хората, които са строги във форума са в действителност много меки и кротки хора. А тези, които по-форумите често пишат за любов в реалния живот са раздразнителни, разглезени и егоистично настроени.

И това ми напомня думите на апостол Павел, който казва, че казвали за него, че посланията му били силни и строги, а присъствието му слабо и говоренето нищожно. Т.е въпреки цялата строгост и безкомпромисност на писането му, той реално е бил много скромен и кротък човек. Затова мога да ви уверя от личен опит, че точно такъв е например Тихомир, когото някои хора според писането му, едва ли не го считат за чудовище и страшилище някакво.

Затова вие, които увещавате другите да не прибързвали да обвиняват тези, които не приемат - самите вие гледайте да не прибързвате, защото съдите по човешки и нямате истинско разпознаване.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 351
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #252 on: March 17, 2017, 00:39:54 AM »
Всъщност за един християнин Божието слово би трябвало да е единственият и достатъчен аргумент във връзка с въпроса, който разискваме. Всички други доказателства, които аз например търся е по-скоро да ми послужат пред невярващи.

Ето още стихове, които показват, че земята е неподвижна:

Исая 13:13. Затова ще потреса небето, и земята ще се мръдне от мястото си поради яростта на Господа Саваота, в деня на пламналия Му гняв.

Наум 1: 5. Планините треперят от Него,
И хълмовете се разтопяват;
А земята се раздвижва от присъствието Му,
Да! светът и всичките му жители.

Както писах и по-напред, кълбото няма четири ъгъла, за което се споменава многократно в библията.

После как си представяте, че е станал потопа? Най-високият връх на земята е 8848м, пише, че планините са били покрити с 15 лакти вода над тях. Значи цялото "земно кълбо" барабар с равнището на океаните е трябвало да се вдигне с близо 9000 м и вече имаме едно цяло кълбо от вода. Пълен абсурд.
Вярваме ли наистина на Божието слово на 100%?
Да видим тези стихове:

Битие 28:12 И сънува, и ето стълба изправена на земята, чийто връх стигаше до небето; и Божиите ангели се качваха и слизаха по нея.    
13 И Господ стоеше над нея

Как е възможно такава стълба да стои ако земята се въртеше и изобщо да бъде поставена върху кълбо :)

Палко

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 138
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #253 on: March 17, 2017, 01:05:42 AM »
Quote
През цялото време Писанието е било пред нас.Чели сме пасажите десетки пъти.И не сме виждали
.

Точно това си мислех днеска. Как съм го чел много пъти описанието в Битие и как съвсем съзнателно съм пропускал тези факти, защото не съм можел да ги напасна на това което са ме учили за земята и за нейното устройство. И е малко срамно, че хора които не са чели Библията са го осъзнали по някакъв начин а аз който вярвам уж в нея не съм си го и помислил дори. Ето това е силата и действието на кваса. А всички знаем, че малко квас цялото тесто заквасва. Така че малко съмнение днес, може да свърши работата за "големия удар" утре. Дано стигне времето за да могат да се приготвят повече светии.

Между другото стиховете които даде Ученик са много хубави. Но само за тези, които им вярват де. :-)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #254 on: March 17, 2017, 03:13:37 AM »
Ето още един пасаж по темата, който вече беше цитиран, но не беше зададен един от очевидните въпроси:

Пс. 19:1 Небесата разказват славата Божия,И твърдта възвещава делото на ръцете му.
Пс. 19:2  Ден на ден казва слово.И нощ на нощ изявява знание.


Та ето какъв е въпроса: Какво е това слово и това знание, които небесната твърд изявява, че противника такива огромни усилия да положи за да скрие истината за твърдта?

И как казват някои от изказалите се, че нямало значение каква точно била земята, небето и твърдта, важното било благочестието, благовестването, спасението и други подобни неща? Как ще е маловажно, че Бог не само е създал това нещо, но и го е поставил да възвестява слово и да изявява знание. Кой е този, които иска да каже че това слово и това знание не са важни? Те по-мъдри ли са от Бога и знаят по-добре от Него ли, кое е важно и кое не?

Ето и един отрезвяващ пасаж за онези, които твърдят, че не било толкова важно, какво и как Бог бил създал:

Пс. 28:5  Понеже те не внимават на деянията на Господа Нито на делата на ръцете Му, Той ще ги събори, и няма да ги съгради.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.