Author Topic: Oтносно плоската земя  (Read 232970 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #165 on: March 09, 2017, 21:16:40 PM »
Въпроси около формата на Земята няма, тя е геоид или "кръгла", това ще каже всеки моряк от собствени наблюдения, а не от сайтове. Компасът сочи север защото Земята е кръгла, а секстантът, най-използвания в миналото уред на корабите след компаса, не само показва, че земята е кръгла, а и точно на кой паралел сте. Двама моряци с два секстанта могат във всяко едно време, при видимост към слънцето или звезда, да посочат на кой паралел са, ако земята беше плоска сектантите щяха да показват еднаква ширина.

Въпросът не е само какво учи Писанието за устройството на Земята и Вселената, а и кого учи на това? Отговорът на втория въпрос вероятно ще насочи и към изразните средства на Битие.

Иначе вашата лесна, може да си пишете всичко, но винаги съм хокал православните, които се увличат в тази насока и не само се увличат, а искат да забъркат и Църквата в тях, като необмислено поставят вярата в зависимост от научни открития.
Твърди се, че така казало Писанието, а то не лъже. Ами ако е Земята е кръгла ще е излъгало ли Писанието и Истината лъжа ли е ще е станала(Бог да ме прости)? Какво правим тогава?

През вековете се е спорило за тези неща и макар още да нямало велики географски открития, измервателни уреди и спътници, преподобни Йоан Дамаскин в VIII в. се обърнал към спорещите:

"Никой от хората не е в състояние да обясни къде се намира и върху какво е поставена земята. Така едни казват, че тя е поставена и укрепена върху води, по думите на божествения Давид: Който утвърди земята върху водите (Пс. 135:6); други считат, че тя виси във въздуха; а трети казва: Окачил е земята на нищо (Иов. 26:7). И на друго място богоречивият Давид сякаш от името на Твореца казва: Аз ще заякча стълбовете й (Пс. 74:4), като нарекъл поддържащата я сила стълбове. А думите: Той я основа върху морета (Пс. 23:2) показват, че земята навсякъде е заобиколена от вода. И така, независимо от това, дали ще допуснем, че земята е поставена върху самата себе си, върху въздух, върху вода или върху нищо, не бива да отстъпваме от благочестивия начин на мислене, а трябва да изповядваме, че абсолютно всичко се управлява и се крепи на силата на Твореца.
...
По-нататък, някои твърдят, че земята е кълбовидна, а други я считат за конусовидна. Но тя е по-малка, даже несравнимо по-малка от небето, явявайки се сякаш някаква точка, висяща в центъра на небесната сфера. Но и тя ще премине (Мат. 5:18) и ще се измени.  А блажен е онзи, който наследи земята на кротките (Мат. 5:5), защото земята, която ще приеме светиите, е безсмъртна. И така, кой ще възхвали достойно безпределната и непостижима мъдрост на Твореца или кой ще благодари по достоен начин на Подателя на толкова големи блага?"

Както виждаме не формата на земята е важна и не тя трябва да определя вярата ни, а да живеем благочестиво и славим Твореца.



Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #166 on: March 09, 2017, 22:34:52 PM »
Тъй като съобщението ти е доста дълго и пълно с думи, които са излишни прилагателни и описателни, искам в това съобщение да обобщя какво казваш:

1) Всичко, написано в Библията по въпроса, са просто алегории, които говорят все за хоризонтално поставена земя, но всички до една са измислици, защото земята е всъщност кълбо (за което така и не се е сетил никой да тури поне 1 алегория по въпроса);

2) Тъй като всички казани аргументи според Писанията ги игнорираш (включително и какво пише в Битие 1), се опитваш да вкараш извънбиблйски аргументи, а именно, че за формата на земята разбираме от моряшки открития, измервателни уреди и други такива, които сляпо приемаме за верни;

3) Опитваш да отклониш темата и да я заровиш под килима с имащи вид на привидно благочестие думи "важното да живеем благочестиво и да славим Твореца";

Аз не съм очаквал нещо друго, защото ти и основата, на която си стъпил, няма как да се съгласите с това, тъй като нещата са много навързани при вас.

Само искам да напомня, че според писаното в Битие 1, Адам беше сътворен от пръст, както и земята беше направена така, че да има над нея твърд, наречена небе, под небето имаше простор (въздушната част) и най-отдолу морета, от които се показва суша. Между другото това го чета в синодалния превод, който и ти четеш.

Също така да напомня, че въпросните моряшки "доказателства" сме ги описали подробно, че не са точно така, както ги описваш, защото който човек се постарае да погледне детайлите ще види, че центърът е това, което наричаме север и магнитчето на компаса сочи винаги там, където и да се въртим. Останалите посоки са релативни спрямо посоката към центъра. Много хора се заблуждават като им кажат сложни неща, но ако решат да изпитат това, което се казва и попитат за подробности и не оставят нито едно нещо прието наготово, ще видят неща, които не са съвсем верни. Всеки, който е разровил малко тези "доказателства" се е убедил от опит, а не от сляпо доверие.
Колосяни 2:8. Внимавайте да ви не заплени някой с философията си и с празна измама, по човешко предание, по първоначалните учения на света, а не по Христа.

Знаем също за движението на звездите, по които моряците се ориентират, как те се въртят около полярната звезда и как колкото повече се отдалечаваме от полярния център въртенето започва да се променя заради перспективата и пътя, който звездите изминават (доста по-голям и се отдалечават повече от очите и се губят в перспективата). Също ако човек гледа с бинокъл, далекоглед или телескоп в далечината на морето ще види, че вижда на десетки километри напред, а според науката трябва да е невъзможно, защото било "след кривината". Не само това, но и тук по-нагоре има писано и за слънцето, че то се намира точно така, както Библията го нарича: над земята и обикаля над нея. Това всеки разумен човек може да го види с просто око и дори да сметне приблизителното разстояние до него без скъпи измервателни уреди.

И не на последно място е писано, че твърдта слави Твореца (Псалм 19) и ако човек, който отрича описаното в Битие 1, казва "нека славим Твореца", значи си противоречи не малко.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 351
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #167 on: March 09, 2017, 23:11:35 PM »
Защо така нападате Николай?
Самите вие преди почти две години защитавате противополжната теза. Отнело ви е 2 г. близо да приемете, че земята е плоска, на мен 2-3 дена :)
Оставете го да си търси истината, на всеки е нужно различно време, а който има Бог на своя страна и е искрено служещ Нему, рано или късно стига до истината.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #168 on: March 09, 2017, 23:14:29 PM »
Quote
Въпроси около формата на Земята няма, тя е геоид или "кръгла", това ще каже всеки моряк от собствени наблюдения, а не от сайтове. Компасът сочи север защото Земята е кръгла, а секстантът, най-използвания в миналото уред на корабите след компаса, не само показва, че земята е кръгла, а и точно на кой паралел сте. Двама моряци с два секстанта могат във всяко едно време, при видимост към слънцето или звезда, да посочат на кой паралел са, ако земята беше плоска сектантите щяха да показват еднаква ширина.

Нали се сещаш, че моряците са се ръководили от звездите много преди да измислят твоите побратими йезуитите, че земята е сфера и се рее във космоса. В продължение на хиляди години моряците са се ориентирали по звездите и са ползвали модела на плоската земя и не са имали никакъв проблем с това. Защото магнитния център на земята се намира в географския център на земята. и компаса винаги сочи натам, затова човек ако се движи взе на запад или все на изток, ще опише кръг.

Quote
Иначе вашата лесна, може да си пишете всичко, но винаги съм хокал православните, които се увличат в тази насока и не само се увличат, а искат да забъркат и Църквата в тях, като необмислено поставят вярата в зависимост от научни открития.
Твърди се, че така казало Писанието, а то не лъже. Ами ако е Земята е кръгла ще е излъгало ли Писанието и Истината лъжа ли е ще е станала(Бог да ме прости)? Какво правим тогава?

Продал си се на католиците Cabral, не знам как те търпят православните, ако и от тях да обичаш да се пишеш. Не знам какво са те правили докато си бил в католическа Южна Америка, но явно си си продал душата за паница леща. Не знаеш ли че в православна царска Русия се е учило плоска земя в училищата?

Quote
Както виждаме не формата на земята е важна и не тя трябва да определя вярата ни, а да живеем благочестиво и славим Твореца.

И как точно ще славиш Твореца, като пласираш лъжеучения за Творенията Му? Та ако човек не признава, това, което Писанието учи за Божието творение, то тогава излиза, че човек се кланя на съвсем друг творец, който е създал несъществуащи в Писанията "геоиди", отрича се съществуването на твърдта и водите над нея и човека от венец на Божието творение за когото е пролял кръвта си Божият Син, се превръща в една незначителна песъчинка в безкрайния космос.

За какво благочестие можем да говорим ако се отрича авторитета на Божието Слово по отношение на Сътвореното и се делегира авторитет на празни човешки философии и хитрини на лукави човеци, наречени "учени"?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #169 on: March 09, 2017, 23:35:52 PM »
Защо така нападате Николай?
Самите вие преди почти две години защитавате противополжната теза. Отнело ви е 2 г. близо да приемете, че земята е плоска, на мен 2-3 дена :)
Оставете го да си търси истината, на всеки е нужно различно време, а който има Бог на своя страна и е искрено служещ Нему, рано или късно стига до истината.
На мен лично ми отне няколко часа, за да осъзная това. Дори не бях чел подробно темата, нито бях чел материалите, описани в нея. Смятах, че е излишно. След като реших да се запозная с аргументите започнах да изпитвам нещата, които съм бил научен и каквото пише в Библията. Отне ми няколко часа, за да осъзная всичко това, а не години. В момента болшинството от четящите тук имат сдъвкани агументи, които са ясно представени, а не просто твърдение, хвърлено във въздуха без никаква подкрепа. Когато четящите тези аргументи кажат "ето, аз прочетох и си направих извода, че не е вярно", тогава питаме: Защо не е вярно? И какъв е отговорът? Нима е "изследвах сам и проверих фактите"? Не, ни най-малко. Отговорът е: "Не ми се занимава и предпочитам да вярвам на човеци без да се съмнявам в това, което казват".

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 351
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #170 on: March 10, 2017, 00:22:45 AM »
Нима? Защо тогава веднага не си писал, да разкриеш истината на другите, а чак сега? Аз лично веднага казах на всички близки и някои се оказа, че също са чули, други не го приемат. Защо мълчахте 2 години?!...

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 351
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #171 on: March 10, 2017, 00:34:31 AM »
Реших да проверя думите ти и се оказва, че това, което твърдиш, че си осъзнал за 2-3 часа не е вярно.
Смол екс пуска темата за плоската земя на 28 декември 2015 г. Ти пишеш на 9 януари 2016 г.:

"Между другото, погледни на изток и виж дали можеш да видиш Еверест. Над 8 километра над морското равнище е все пак. Самолетите летят на около 10км. Ако кажеш, че има мъгла във въздуха и в далечината вече не се вижда, аз ще попитам тогава ако приемем, че земята е плоска, как виждаме изгрева на слънцето без то да бъде блокирано от Хималаите?"

И повдигаш темата отново чак на 6 февруари 2017 г., като казваш, че тези дни си разсъждавал върху темата и май си се убедил :)
Две години, не два часа. Това се вижда от писането ти тук по темата.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #172 on: March 10, 2017, 00:54:58 AM »
Точно така е както съм писал. Нито съм чел аргументите, нищо. Имаше видео пуснато в началото. Никога не бях го гледал. Аз само прочетох заглавието и писах, че това не е възможно "защото..." и т.н.

Прочети внимателно какво пиша и тук и там и разсъди, че пиша точно това, което казвам. Дори не си спомнях за тази тема до скоро. Като започнах да пиша в нея трябваше да проверя изобщо какво съм писал тогава и можеш да видиш, че съм писал доста ясно, че преди съм имал друго впечатление и как точно е започнала работата. Не съм повдигнал темата защото съм решил, че никога не съм писал. Напротив, още с повдигането на темата съм казал, че съм бил на друго мнение, но скоро съм се поинтересувал. Години наред изобщо не ми е идвало и на ум подобен въпрос.

Не случайно когато писах в тази тема сложих и линк към темата "Сътворението", защото счетох, че е по-важно да видим какво пише в Битие 1, а не толкова какви са балоните с хелий. Там също съм казал, че съм бил на друга позиция доскоро и то без да съм правил опити да се задълбоча в това дали е вярно или не.

Темата тогава изобщо не ме е жегвала, защото не съм счел за нужно да се занимавам с аргументи, както и писах в предишното съобщение. Ако бях казал, че съм се запознал подробно с всичко, изчел съм писаното, гледал съм видеата и да започна един по един да нищя аргументите, и най-вече, да кажа, че библията е измислица, тогава, да. Но аз не съм писал подобно нещо.

Затова и Христос каза на фарисеите:
Йоан 9:41. Исус им рече: Ако бяхте слепи, не бихте имали грях, но понеже сега казвате: Виждаме, грехът ви остава.

В моя случай, не се запознах с фактите и не проверих нищо и пак отрекох, но има такива, които се запознават с фактите и пак отричат, казвайки "виждаме аргументите, прочетохме ги и смятаме, че не е вярно, защото се доверяваме на човеците".
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #173 on: March 10, 2017, 00:58:54 AM »
Аз тогава дори не исках да го гледам това видео - викам що за глупости и губене на време. И въобще игнорирах темата за повече от година и не исках да се занимавам. Докато не попаднах неволно на видео в което въпроса се разглеждаше изцяло от Библейска гледна точка. И тогава точно за 2-3 дни се преобърнах и може да се каже че в рамките на седмица всичките ни приятели християни с които поддържаме връзка онлайн се обърнаха към ясното Библейско учение за устройството Земята.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #174 on: March 10, 2017, 03:25:25 AM »
Реших да проверя думите ти и се оказва, че това, което твърдиш, че си осъзнал за 2-3 часа не е вярно.
....
И повдигаш темата отново чак на 6 февруари 2017 г., като казваш, че тези дни си разсъждавал върху темата и май си се убедил :)
Две години, не два часа. Това се вижда от писането ти тук по темата.

Аз съм личен свидетел на тези "2-3 часа" (както и още поне 5 човека), във които Тихомир промени мнението си. Прочети внимателно какво е написал, всичко което написа е така. И това стана точно след като Watchman пусна даденото видео, където се разискваха Библейски аргументи за плоската земя.
В началото Tihomir се противеше нещо за човека от видеото, но вече към края на деня беше вече "плоскоземец".
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #175 on: March 10, 2017, 09:39:12 AM »
Земята е кръгла не защото това са ми казали учени, а защото като моряк лично съм се убедил в това, а и исторически точно от навигацията идва и идеята и доказателствата за кръглата земя и тя е такава. Аз нямаше да пиша в темата, ако това беше същността й, има факт, а оттук всеки да вярва в каквото иска, кръгла, плоска, ромбоидна, конусовидна. Както виждаме 800 г. преди Галилей и Бруно Църквата въобще не се е вълнувала от формата на Земята - който иска да я приема кръгла, който иска на стълбове, който иска плоска, стига да пазиш благочестието.

В Писанията и особено в Стария завет има и много написано "за хората" и така, че да го разберат. Бог, като Всезнаеш,е могъл да предаде на старците цялото домостроителство на Вселената, но не Го е направил от една страна защото то не ни интересува и няма отношение към спасението, а и защото нямаше да стигне до нас поради обема и сложността си.

Предадено ни е необходимото за спасението, а не нужното за писане на дисертации. Какво е вяра и какво наука е специално обяснено в Новия завет и то не ни подтиква към безсмислени научни спорове.

И още нещо:

Кое точно от Сътворението наведе идеята за плоскост на земята?

Watchman, нямаш представа колко трудно ме търпят болшинството православни, но причината е не каквато предполагаш, а защото съм от малкото, като изключим висшия клир който пази  учението, които твърдят, че нищо не може да противоречи дори на един стих от Писанието. За руснаците и гърците имам особено, но за сметка на това ярко изразено мнение: всичко написано на гръцки и руски на православна тематика трябва да се изгори и спомен да не остане от него. Между другото в момента най-строго се пази учението в Българската православна църква.

За католиците не си прав, те леща не ядат. Имах едни приятели в католически университет в Бататайс, Бразилия и за едно Рождество (те и евангелистите го празнуват на 24.12., нашата Бъдни вечер) ме поканиха на печено прасе и аржентинско вино. Аз бях зает и нямаше как да отида, но лицемерно ги нахоках, че на свети пости блажат, което аз не правя. В същото време обаче имах и много приятели евангелски пастори. Не сме обсъждали религиозни теми, защото единственото което интересуваше едните и другите беше събирането на десятъка, но всички вкупом бяха купонджии.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #176 on: March 10, 2017, 10:31:22 AM »
Земята е кръгла не защото това са ми казали учени, а защото като моряк лично съм се убедил в това, а и исторически точно от навигацията идва и идеята и доказателствата за кръглата земя и тя е такава. Аз нямаше да пиша в темата, ако това беше същността й, има факт, а оттук всеки да вярва в каквото иска, кръгла, плоска, ромбоидна, конусовидна. Както виждаме 800 г. преди Галилей и Бруно Църквата въобще не се е вълнувала от формата на Земята - който иска да я приема кръгла, който иска на стълбове, който иска плоска, стига да пазиш благочестието.
Отново се криеш зад много думи, напълно пренебрегвайки каквото е писано в темата и в Писанията и опитвайки да отвлечеш внимание с престорено благочестие и "доказателства", които са хвърлени във въздуха и няма нищо конкретно. Ние ги знаем тези "доказателства" и за всяко едно от тях сме писали и отговорили по-горе и е много много лесно да бъдат отхвърлени съвсем емпирично, логично и математически, не само чрез Писанията.

Тук хората не са толкова глупави, че да хвърлиш нещо във въздуха и да кажеш "вярно е", защото всичко това, което пишеш сме го видели, че не е вярно. Трябва напълно сляпа вяра, за да приеме някой тези неща, защото те дори си противоречат математически едно на друго (за крушата ли беше, или май последно геоид излезе, а фотошопнатите снимки на кълбо мязаха). Причините са по-горе в темата, не само в обобщението, което писах (на което ти умишлено не обърна внимание), но и нарочно презря всички неща, описани в тази тема и в темата за Сътворението.

Аз няма какво друго да ти отговоря, защото виждам, че умишлено отказваш да се запознаеш с аргументите, описани по-горе, както и в темата за Сътворението, но използваш добре познат подход, при който се правиш на неразбрал.

Ти нямаш място в този форум, Cabral.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 351
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #177 on: March 10, 2017, 12:31:29 PM »
Уочман, ето ти самия казваш, че си игнорирал темата за една година. Тогава не разбирам защо така се нахвърляте върху всеки, който сега му е трудно да приеме тази истина.
Това исках да кажа, различни сме и е нужно време. Всеки от нас има различно детство, различна семейна обремененост, крепости в ума и т.н. и просто трябва да кажем един-два пъти и после да се молим за човека Бог да му открие.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #178 on: March 10, 2017, 13:12:44 PM »
Уочман, ето ти самия казваш, че си игнорирал темата за една година. Тогава не разбирам защо така се нахвърляте върху всеки, който сега му е трудно да приеме тази истина.
Това исках да кажа, различни сме и е нужно време. Всеки от нас има различно детство, различна семейна обремененост, крепости в ума и т.н. и просто трябва да кажем един-два пъти и после да се молим за човека Бог да му открие.
Едно е да се пренебрегне изцяло темата на първо четене, защото заглавието звучи "глупаво". Друго е да се запознаеш фактите и доказателствата и да ги отхвърлиш, казвайки че "библията говори с алегории" или просто кажеш "независимо от доказателствата, избирам да вярвам на човешки авторитети". Ето виж мен, аз видях заглавието на темата, сториха ми се глупости, писах защо мисля, че са глупости, но забележи и какво съм писал, че не трябва в Библията да се приемат нещата като алегории, но да внимава човек в значението на текста. Писах после защо извън Библията смятам, че темата е излишна и толкова. Никой не тръгна да говори с аргументи. Нищо. Всеки чака някой нещо да направи и да го прочете. След години видяхме, че много хора се интересуват по темата и тогава седнах да видя дали наистина е така като се запозная с аргументите и да ги изпитам. Тук сега аргументите са налице, хора ги четат и казват "не е вярно" и то без да го докажат, но говорейки наизуст заучени работи.

И трето: къде видя, че трябва да се молим за човека Бог да му открие слд като един-два пъти кажем? Това от Библията ли го научи или от собственото си сърце?



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #179 on: March 10, 2017, 14:20:27 PM »
Quote
нарочно презря всички неща, описани в тази тема и в темата за Сътворението.

Защото става дума за плоска земя, в контекста на планетата Земя, би трябвало да се посочи кое точно от Битие или Сътворението указва, че Земята е плоска?
Няма дори намек за това. Всичко се отнася еднакво и за плоска планета (по-точно паралелеипед или куб, които така или иначе ще се стремят към кълбо) и за кръгла планета. Ако трябва да съм по-точен всички библейски пасажи подкрепят очевидното - планетата е кръгла с плоска(релефна) повърхност, на която живее творението.  Хората са решили, че Земята е плоска, защото такава я виждат като терен по който ходят.
Оскъдните стихове в Писанието могат да се тълкуват далеч по-убедително като указания, че Земята е кълбо над което са небесните води, а под нея, т.е. вътре кълбото са подземните (под земните) води, за които вече се знае, че са в количества надхвърлящи в пъти тези на повърхността. Тези подземни води, които поради огромният си размер напълно отговарят на библейското описание на море и са наречени точно така "подземни морета".
За кръглата земя се отнася и събирането на земните води, океани и морета, те са си на повърхността без значение дали планетата е кръгла или плоска и ограждат отвсякъде земната повърхност.
 Стълбът или стълбовете, които крепят земята е нейното ядро и съгласно всички физични закони това е точно така. Ако приемем, че тези стълбове крепят плоска земя ще остане въпросът: а какво крепи стълбовете? Няма да ги крепи нищо, противоречие, което липсва при геоида.

Както виждаме кръглата земя напълно отговаря както на Битие, така и на представите на псалмопевецът за устройството на Земята, затова и не коментирам написаното в темата, не виждам каква точно утвърдена от Писанието теза се защитава и кое трябва да защитават вярващите в Писанията, че земята е плоска, че е кръгла или  кръгла по същност и плоска по възприятие?