Author Topic: Oтносно плоската земя  (Read 232851 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #855 on: August 17, 2019, 15:40:49 PM »
Баланса е между мъдрост и вяра, не между знание и мъдрост, защото знанието и мъдростта са термини, които Писанието използва като синоними. Дори самата дума wisdom на английски произлиза от славянската дума "веда" - означаваща знам.

Нашата нужда от знание обаче е само в рамите на работата и призванието, които Бог ни е дал. Всяко напъване да знаем неща извън това е плод на бунта против Бога и се горени в човешката гордост и своеволие.

Освен това не е необходимо да знаеш устройството на автомобила за да управляваш автомобил и да се ползваш от него.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #856 on: August 19, 2019, 23:13:59 PM »
Тука се съгласявам, има знания които са ни непотребни и са част от бунта, ама в темта виждам да се реже 99%, което е далеч от обективно. И се прави не заради друго, а за да се докаже теорията на която стъпвате.

За да кара човек кола му е нужна книжка и познания за какво е автомобил, педал, кормило, че трябва да се кара на ремонт като се счупи след като няма знания да я поправи... все едни такива светски неща.
Не е добър примера, както споменах вече, да разбирам насоката и в някаква степен съм съгласен.

Да в космологията има неща които са лъжа, да те се ползват точно за това което казваш.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Emma

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 98
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #857 on: August 20, 2019, 00:12:25 AM »
Т.е Nikolay, така както те чета, ти вярваш наполвина в космологията и наполовина във плоската земя?

Нямаш твърдо убеждение за едното от двете.
Правилно ли съм те, разбрала?

Нещо като:
"Така, понеже си хладък, нито топъл, нито студен, ще те повърна из устата Си."
Откровение 3:16 (BG1940)


Според мен, е възможно да има ситуации в които да имаме колебание, но за нещо толкова съществено, което сам Бог е сметнал, че трябва да се напише в самото начало на Библията...?
..."Всички ще бъдат научени от Бога". Всеки, който е чул от Отца, и се е научил, дохожда при Мене.

Йоан 6:45

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #858 on: August 21, 2019, 16:57:31 PM »
@Emma
Тези неща са несъвместими които казваш.

Приемам, че свода който ни дели от водата е много високо и между него и земята е така наречения космос т.е. пространството в което се намират и луната и слънцето и звездите, че и земята.
Т.е. горе долу както ги описва космологията за нашата така наречена слънчева система, просто там са стените които ни делят от водата. И понеже никой не може да провери какво има зад тези стени, противника си съчинява каквото поиска. Сега предполагам, че подобно на еволюцията са нахвърляли едни цифри за огромни разстояния в тая система за да звучи епично. Пишат за извънземни за да подготвят хората за последните дни, обясняват как ще колонизират не знам си какво, а все им се провалят проектите поради глупави причини въпреки излятите милиони и т.н.
Но има твърде много информация от най-различен тип източници повечето от които независими с които се вижда, че ще е много трудно земята да е плоска.

Отделно, това което споменаваш за началото на Библията, за мен описанията в тези първи няколко стиха описват нещо което е различно от плоскост. Стиховете които се дават като потвърждение за плоска земя в темата са извадени от контекста и/или говорят за съвсем различни неща. Не случайно съм ги коментирал, като всеки може да се върне и да види, писаното или да пита за да се коментират пак.

Но понеже съм човек, и всеки човек е грешен - аз поставям себе си, че може да бъркам поради което не налагам на никой да вярва в това в което аз си мисля. Както се вижда не съм единствения, Small Axe също дава стихове в тази посока.

Нека всеки преценява за себе си, аз приемам думите на Петрово 2 и виждам, че те се изпълняват, за мен това е достатъчно.

Иначе Watchman е прав както се и съгласих по-горе, че чрез така наречената космология се вкарват много заблуди.
Ама то по тая логика и в църквите където се проповядва Христос има много заблуди, дай да кажем, че всички са грешни и са с прегоряла съвест и да ги анатемосаме...
Писано е, че всеки спасен е ценен за Божието царство и за всеки спасен на небето се радват. Предпочитам да се радвам, че някой се е спасил пред това да анатемосвам всички щото може да са грешни.

Тая тема почна да се ползва за разделение на вярващите, разделение базирано на какво ? На страх ?

Тук даже ще си позволя да напомня думите на Исус:

Марк 9 глава

38 Иоан Му каза: Учителю, видяхме един човек да изгонва бесове в Твое име; и му запретихме, защото не следваше нас.    
39 А Исус рече: Недейте му запрещава, защото няма никой, който да извърши велико дело в Мое име, и да може скоро след това да Ме злослови.    
40 Понеже оня, който не е против нас, е откъм нас.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #859 on: August 21, 2019, 21:01:16 PM »

Ама то по тая логика и в църквите където се проповядва Христос има много заблуди, дай да кажем, че всички са грешни и са с прегоряла съвест и да ги анатемосаме...


Ако в църквите в които се проповядва Христос има много заблуди, то тези, които наистина са повярвали и са се покаяли няма да стоят там. Духът на истината, който са приели ще ги изведе от там не след много време. Затова и който остава сам показва, че приема тези заблуди и няма нужда да бъдат анатемосвани, защото те с избора си са отхвърлили да следват истината.

Анко

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 383
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #860 on: August 22, 2019, 09:49:30 AM »

Ама то по тая логика и в църквите където се проповядва Христос има много заблуди, дай да кажем, че всички са грешни и са с прегоряла съвест и да ги анатемосаме...


Ако в църквите в които се проповядва Христос има много заблуди, то тези, които наистина са повярвали и са се покаяли няма да стоят там. Духът на истината, който са приели ще ги изведе от там не след много време. Затова и който остава сам показва, че приема тези заблуди и няма нужда да бъдат анатемосвани, защото те с избора си са отхвърлили да следват истината.
Само Бог знае кой как стои пред Него. Често говорим ей така хората и хвърляме думи във въздуха. Говорим за някой, който дори не познаваме. Не трябва да е така.
Нека да внимаваме с осъждения, защото Спасителят, Който винаги и всеки ден ще бъде наш пример за подражание, не упрекна никого освен официалната духовна върхушка. Всеки който идваше при Него беше посрещан с внимание и насърчение и заръка: Иди си и не съгрешавай вече.
Спасителят не иска от всички еднаква вяра. Някои може да не се съгласите, но Той най-добре ни познава отвътре и знае,че сме различни както на външност така и отвътре. От някои иска повече, от друг не. На който много е дадено, от него много и ще се изисква.

Да не съдим.
Винаги да говорим внимателно предлагам.

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #861 on: August 22, 2019, 10:33:30 AM »
Анко, това е встрани от темата, но ти как си представяш, че стоейки в църкви в които се разпространяват заблудителни учения няма да станеш част от това? Ами обединението на всички деноминации с католицизма и православието което върви в момента?
Бог ни е призовал да излезем от Вавилон, за да не споделим язвите и наказанието му.
Сам Исус каза:
Рече им една притча: Може ли слепец слепеца да води? Не ще ли паднат и двамата в яма?

Спасителят не иска от всички еднаква вяра, но това което със сигурност иска е да сме вън от Вавилон.

Анко

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 383
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #862 on: August 22, 2019, 10:47:56 AM »
Затова казвам,че с такива убедени християни,че са в най-правилната и истинска църква, разговорът трябва да бъде много внимателен. Сериозен, но внимателен. Така или иначе всички познаваме такива хора и живота ни среща с тях периодично. Ако човек наистина гледа сериозно и търси Бог, няма начин да не излезе от което и да е заблудително място. Бог ще го изведе. Но ако човек сметне,че достатъчно е напреднал след повярването си и си въобрази каквото и да е, такъв човек може и да се сгромоляса в пътя си. Да не говоря пък за хора, за които вярата е само проспериране в светския живот...там нещата са почти отчайващи. Имам такъв "пример" близо и знам за какво става дума.

Извинете ,че не беше по темата.


Emma

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 98
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #863 on: August 22, 2019, 15:21:20 PM »

Ама то по тая логика и в църквите където се проповядва Христос има много заблуди, дай да кажем, че всички са грешни и са с прегоряла съвест и да ги анатемосаме...


Ако в църквите в които се проповядва Христос има много заблуди, то тези, които наистина са повярвали и са се покаяли няма да стоят там. Духът на истината, който са приели ще ги изведе от там не след много време. Затова и който остава сам показва, че приема тези заблуди и няма нужда да бъдат анатемосвани, защото те с избора си са отхвърлили да следват истината.

Мога да свидетелствам от опит, че думите на Liya, са се изпълнили в живота ми и са абсолютно вярни.
Ако обичаш Истината повече от всичко, Господ ще те изведе от там, по един или друг начин.
Тези ЕООД-та и схеми за пари, колкото и благочестит вид да си предават, са смесица, която не е здравословна за човек, който е решил да живее с Бога на Авраам, Исак и Яков!



..."Всички ще бъдат научени от Бога". Всеки, който е чул от Отца, и се е научил, дохожда при Мене.

Йоан 6:45

Emma

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 98
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #864 on: August 22, 2019, 15:38:21 PM »
@ Nikolay, това което разбрах от отговора ти е, че не си много наясно и по-скоро си объркан.
Щото въпроса ми е прост.
Вярваш ли или не.
Не те питам за аргументите, подбудите, мотивите, а дали вярваш или не.
ДА или НЕ.

Просто е.

От друга страна, считам, че има теми и въпроси в Писанията, които са мъчни за разбиране. И сам Павел, го казва.
2 Петрово 3:16 (BG1940)
както <пише> и във всичките <си> послания, когато говори в тях за тия работи; в които <послания> има някои неща мъчни за разбиране, които неучените и неутвърдените изопачават, както <правят> и с другите писания, за своята погибел.


Но, тази тема се писа в 80 и кусур страници....и ако пак не може човек да си даде ясен отговор....не са на добре нещата.

То за теб това е важно да си го изясниш, не може хем да е бяло, хем да е черно.

С уважение: Емма

..."Всички ще бъдат научени от Бога". Всеки, който е чул от Отца, и се е научил, дохожда при Мене.

Йоан 6:45

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #865 on: August 22, 2019, 20:20:41 PM »
Само Бог знае кой как стои пред Него. Често говорим ей така хората и хвърляме думи във въздуха. Говорим за някой, който дори не познаваме. Не трябва да е така.

Амин.

@ Nikolay, това което разбрах от отговора ти е, че не си много наясно и по-скоро си объркан.
Щото въпроса ми е прост.
Вярваш ли или не.
Не те питам за аргументите, подбудите, мотивите, а дали вярваш или не.
ДА или НЕ.

Просто е.

Тази тема я създаде Small Axe и аз съм участвал в защита на теорията за плоската земя с не малко стихове, до момент в който видях, че нещо не е както трябва с това учение. Същото направи и той. Та това с мъчните за разбиране работи, ще дойде до главата на всеки, време трябва. Като цяло не виждам работещ вариант на това земята да е поска, но има стихове като примерно тези за четирите краища на света и вързаните ветрове които са интересни в тази посока, но не желая да се облягам на сламки.
Който се има за достатъчно учен и силен в Словото, нека се обляга на тях, само да не забравя, че е по-добре да сме глупави за ученията от света.
Защото в Библията никъде няма в прав текст казано, че земята е плоска или кръгла, и двете учения идват от света, останалото всеки си го нагажда както иска.

Писано е, че всеки който призове името на Исус за спасител ще се спаси, и мнозина ще влязат в царството на Исус само поради тези думи. И накрая на тези хиляда години едно голямо множество ще се обърне срещу Исус. Това е достатъчно показателно, че тази тема няма отношение към влизането в Божието царство.
Но пък ако искате да съдите някой - ваша воля.

Отговора в прав текст, подозирам, че земята си е кръгла, но поради някои стихове се колебая, че може да не е. Дали е плоска, не, не вярвам да е. Дали формата може да е нещо друго (полусфера примерно), възможно е.
Но до тук никой с нищо не е успял да докаже за кое и да е от 3-те, чрез стихове, вадят се някакви древни карти незнаино от кои учения произлезли, коментира се, че някой си може да докаже, че слънцето е на 5000 км. и като се каза добре докажи, въпроса си остана до там, върти се суче се, нагаждат се стихове извадени от контекста...
А и коментари от рода: Аз не знам кое как се случва ама ще си държа на това което си мисля и ще го налагам на другите - никак не ми се виждат добри.

Аз разбирам, че имате голямо доверие в Watchman, и аз му имам за много неща, но пък в тази тема сме на различно мнение.

Ако много държите можем да я започнем от начало така да се каже и да се обсъдят стиховете отново. Не, че имам голямо желание да се минава през всичко отново, но пък ще се съобразя с вас, като се надявам и Small Axe да се включва.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #866 on: August 22, 2019, 21:49:30 PM »
Ап. Петър казва,че в Павловите послания има неща мъчни за разбиране. А не,че в цялото Писание нещата са такива. И по- важно е какво правим след като сме влезли в царството на Христос. Целта не е просто да изповядаме за да влезем. Притчи казва,че е по- добро свършването на работа отколкото започването. Минаването през вратата Христос е едва началото.

Анко

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 383
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #867 on: August 23, 2019, 10:15:37 AM »
Николай и аз не вярвам,че земята е плоска.
Дори и при плосък кръг, щеше да има опасност хора да се изсипват от нея, когато отидат до ръба накрая. Изключвам ръба на полюсите по разбираеми причнини. И някой поне щеше да го заснеме и да удиви света. Вероятно и Тихия океан щеше да се излива нанякъде.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #868 on: August 23, 2019, 10:49:34 AM »
Твърде средновековна представа за плоската земя. Нищо никъде не се излива, защото Библията казва, че земята е покрита с твърд купол от край до край. Нищо ли не прочетохте от тази тема? Дори Библията не прочетохте какво казва по въпроса? Но светските учебници ги четете и им вярвате?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Oтносно плоската земя
« Reply #869 on: August 23, 2019, 21:51:01 PM »
@simeon
То това е най-мъчното за разбиране и най-важното според мен, как ще излезем от Милениума, а не как ще влезем.

@Anko
Мен не ме притеснява как ще работи структурно половин сфера, щом Бог го е измилил и направил, няма значение.
Просто при този модел е много лесно чрез дребни манипулации да подвеждат хората, докато при изцяло плоска земя ще е ужасно сложно.

@Watchman
А къде е записано, че земята е покрита с твърд купол от край до край ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]