Author Topic: Oтносно плоската земя  (Read 233105 times)

0 Members and 5 Guests are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: относно плоската земя
« Reply #45 on: February 13, 2017, 13:12:00 PM »
Интересно, темата се е развила доста бързо.
Добре, да питам тогава. Хората пътуват и с кораби не само със самолети. Дайте да разгледаме как стоят пътуванията и там като време и изминато разстояние. Защото там разликите вече ще са доста по-интересни.

Нямаш никакъв начин да докажеш или да провериш, че данните които искаш да сравняваш ще са истински, освен ако самия ти не се качиш на някой свой кораб и тръгнеш да обикаляш земята с него. Затова както написах и по-горе няма нищо по-сигурно от това да изследваме какво Писанието учи.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: относно плоската земя
« Reply #46 on: February 13, 2017, 16:07:25 PM »
Добре, опитай се тогава да намериш стихове с идеята, че земята е кръгла и да го докажеш.
И ако успееш - тогава отиваме на теорията, че с каквато нагласа търсиш, това намираш.

Защото тези хора са търсели с нагласата, че земята е плоска.

Уточнение: не твърдя към момента нищо.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: относно плоската земя
« Reply #47 on: February 13, 2017, 16:14:22 PM »
Единствената валидна нагласа при изследване на Писанието е да разбереш какво пише, а не да се опитваш да докажеш нещо предварително намислено.

А според написаното в Библията хелиоцентричната система и безкрайна галаткика със звезди на трилиони километри въобще не са възможни.

Не може да не ни направи впечатление, че поддръжниците на глобуса, които до момента са се изказали по въпроса не искат въобще да дискутират по темата на основание на Библията и всичките им мисли и коментари са за неща извън Писанието.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: относно плоската земя
« Reply #48 on: February 13, 2017, 16:26:11 PM »
Нагласата е много важна, съгласен съм.
Защото в дадената ситуация, се цитират стихове за да се докаже, че земята е плоска, не случайно ти дадох като аргумент обратния вариант !

Както казах, аз също следят темата от известно време, като имам едно наум, че противника може да се опитва да подмами вярващите към нещо което не е вярно цитирайки Библията - това което твърдя е, че трябва да бъдем безкрайно внимателни в тези води защото са крайно дълбоки и могат да хвърлят човек във невероятни психически изкривявания !!!

Да науката се развива в посока която е угодна на тези които я развиват, това не го забравям, но не се наемам да твърдя, че нещо си го пишело в Библията и имало "доказателства" за това ! Да не се окажем после на скамейката и да ни пита Някой защо сме го правили и кой го е искал от нас ?!

___
Километрите днес са едни, а утре са други според зависи кой с какво ги съпоставя.

Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: относно плоската земя
« Reply #49 on: February 13, 2017, 16:43:49 PM »
Когато на човек от дете му е внушавана идеята за въртящия се глобус и безкрайната вселена е нормално да изпита парализа на ума при сблъсъка с идеята за плоската земя.

Точно тази парализа се вижда много добре в моите изказвания в началото на темата в подкрепа на глобуса. Предпазливия подход не е погрешен, напротив. Но същевременно човек трябва да дръзне да вярва на това, което Библията казва. Истината прави човека свободен, лъжата го оковава.

Аз като цяло не съм се интересувал от тази тема никога и дори когато беше стартирана във форума - първата ми мисъл беше - що за глупост. Кой има интерес да разпространява такива глупости. Но ако някой цитира Писанието по дадена тема аз съм се научил да слушам и да изпитвам, а не да си запушвам ушите. Именно пасажите в Писанието ме накараха да почна да се замислям по въпроса и да проверя някои неща.

И удивително, Библията е пределно ясна по въпроса. Не случайно и евреи и християни, а също и други древни култури са вярвали без никакво съмнение в продължение на хиляди години, че земята е плоска и стационарна, и слънцето, луната и звездите се въртят над нея.

Оказва се че в момента се е зародило много мощно движение за възстановяване на истината за плоската земя, което буквално експлоадира и е невъзможно да бъде спряно. Буквално хиляди души всеки ден проглеждат за това, което човечеството е вярвало и разбирало през цялата история. Този факт сам по себе си е много интересен особено предвид факта, че властите се готвят да извадят така наречените "извънземни" посетители на сцената. Хората които вярват в глобуса и безкрайния космос пълен с планети са в позиция да бъдат измамени много сериозно, в това число християните. И аз мисля, че Бог като мощен вятър е повдигнал възстановяването на истината за Творението, за да предпази Своите Си от идващите измами, които ще включват всякакви космически номера и трикове.

Другото интересно е че първото нещо, което човек осъзнава когато отхвърли глобуса и приема геоцентичността на вселената е че в такъв случай е неизбежно да няма Творец и хиляди хора започват да търсят Бога и да се обръщат в правдата именно заради истината за плоската земя и геоцентричната вселена. Учението, че земята е нищожна песъчинка в безбрежия космос от трилиони планети спомага за разпространението на атеизма и винаги е било опорна точна на атеистите и еволюционистите. Така, че човек трябва да си даде сметка в кой лагер се намира.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: относно плоската земя
« Reply #50 on: February 13, 2017, 17:23:59 PM »
Като летях с KLM, имаше навигационна система пред всяка седалка и можеше да се следи откъде минава и да види човек през прозореца да сравни. Погледнах маршрутите им. Не летят над тези дестинации, които са "трудните" (Кейптаун - Сантяго или Сидни), където човек може да види дали нещо не минава близо до суша, а би трябвало да е само над вода според глобусна карта.

Скоро чувах за военни, които казват, че корабни маршрути през "южното полукълбо" им отнемали в пъти повече часове отколкото е обичайното за толкова "близки" точки (според глобуса).

Но отново, човек трябва сам да провери подобни неща.

Писанието е категорично за формата на земята. Всичко, което се отклонява от това описание трябва да се подложи на тест.

Който иска да подложи на тест и Божието Слово, да вземе да се огледа, може да си вземе и любителски телескоп (300-500лв).
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: относно плоската земя
« Reply #51 on: February 13, 2017, 17:38:16 PM »
Или просто е време Антихрист да се появи на сцената и да се представи за Бог и хората (ако може и вярващите) да го приемат ?

Няма логика извънземни да се появяват на сцената, защото това означава тотално отхвърляне от хората обожествяването което трябва да се случи с Антихрист. Всъщност точно връщането на религията на сцената може да го възкачи на пиедестала хората да го боготворят и което и той иска.

Пак ще спомена, достатъчно разумен си и знаеш поговорката, два пъти мери, един път режи ! Провери и това което ти казвам.

Тоя пример, примерно, даден по-горе със северната звезда е нерелевантен. Твърди се, че Polaris се вижда и от южното полукълбо при това се вижда еднакво добре светеща, което директно противоречи на физиката т.е. светлината и преминава през много повече слоеве атмосфера и дори да се вижда няма да се вижда толкова ярко, отделно, че там се вижда Sigma Octantis която спокойно могат да представят за нея. Това е само единичен пример за това, че доста от "твърденията" им куцат поради неразбиране на материята за която говорят.

--
Да Тихомир, това е и което коментирах по-горе, но пак ние няма как да знаем и проверим. Съгласен съм, че трябва да се доверим на Словото и това е което и трябва да направим - трябва да бъдем трезви и да преценяваме !
За това е и общуването в обществото, за да се поддържаме един друг и поправяме взаимно.
В дадената ситуация никак не ми харесва това което се случва при вас и как се завъртате на 180 градуса - не мога да твърдя дали сте прави или не защото не знам със сигурност, но нещо не е както трябва в тази плоска теория, има нещо гнило в цялата работа !
Гледал съм доста клипове по-темата и съм говорил и с хора които имат познания в областите малко или много и нещата са много гнили.
Моята препоръка е, изследвайте писанията за това нещо, не разчитайте на информация "подхвърлена" от някой !

Змията "подхвърли" на Ева и съмнението се зароди в сърцето и...
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: относно плоската земя
« Reply #52 on: February 13, 2017, 17:46:39 PM »
Ами то цялото учение за глобуса е подхвърлено от някого, ама защо християните не искат да го проверяват?

Ето пак забихте в самолети, звезди и други неща и никой не иска да обърне внимание на Писанието. Ти Николай изследва ли Библията по въпроса или просто разговаря с хора "дето разбирали от тези работи"?

Можеш ли да ми кажеш кое е "гнилото" в това, което Библията казва по въпроса?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: относно плоската земя
« Reply #53 on: February 13, 2017, 17:55:02 PM »
Виждам, че има друга тема в която се пише в посоката която попитах.
Благодаря, ще почета малко и там.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: относно плоската земя
« Reply #54 on: February 13, 2017, 18:06:45 PM »
Нямам особено желание, но ще понапиша малко по въпроса.

- Слънцето е малко и е много по-близо над земята.
- Слънцето трябва да е магическо или да е вкарано в цилиндър с рефлектор зад него, за да може да свети, като фенер. Иначе ще се вижда от всякъде по всяко време. Ако слънцето се върти над плоска земя, то ние постоянно ще виждаме диаметъра му да се мени. От малка точка при изгрев и залез до нормалния му размер по пладне. Разбира се не се наблюдава подобно нещо. 

- Няма залез, просто слънцето изчезва в далечината.
- Ама разбира се, че е така. https://www.youtube.com/watch?v=lwus2nqU0SY
Имаше едно клипче, което уж показваше, как се смалява слънцето при залез и изчезва. А всъщност се виждаше как сиянието изчезва при залез и се появяваше реалния размер на слънцето.

- Корабите не се скриват зад хоризонта първо с долната си част, просто изчезват от видимост.
- Сигурно. https://www.youtube.com/watch?v=sNGorPyX9OQ
Нищо, че хората от векове са я забелязали тази работа с корабите точно.

- Луната (плоска или кълбовидна, според зависи кой плоскоземец питаш) е прозрачна и има собствена светлина.
- Не, не е. Освен разбира се ако не стигнем пак до магически свойства, за да показва лунните фази (понеже няма по-голяма кълбовидна планета да я засенчва), да прави приливите и отливите, да прави слънчеви затъмнения и т.н. Ако земята бе плоска и луната беше толкова малка и близо над нея, то в зависимост от това къде се намира наблюдателя по радиуса на кръга, всеки ще вижда различен отрязък от луната (даже и части от тъмната страна), нещо което разбира се не се наблюдава. Просто в южното полукълбо се вижда обърната, както и би трябвало.
През деня изглежда синкава, сякаш небето прозира през нея и това е заради разни светлинни ефекти, като отразена светлина, разпръсната светлина и т.н.. За разните кадри със звезди през луната може да има много обяснения. Най-често в снимачното оборудване можем да търсим проблема. Ако беше прозрачна щеше всеки път да се вижда през нея.

- Полярната звезда се вижда от южното полукълбо.
- Не, не се вижда. Също така и южния еквивалент на полярната звезда не се вижда от северното полукълбо. Виждат се части от най-крайните съзвездия от противоположното полукълбо, но само близо до екватора. Изобщо цялата навигация по звездите работеща от векове, е построена на база кълбовидна земя и звездните карти на двете полукълба. При плоска земя тя не може да работи.
От човешка гледна точка небето се върти в различни посоки в двете полукълба. Точно както би било върху кълбо. На кръг с купол, това не може да стане.

- Няма 24 часа полярен ден на южния полюс.
- Мда. https://vimeo.com/126124468

- Няма полети над полюсите.
- Има.

- Забранено е пътуването след 60 паралел на юг.
- Има полети, експедиции и т.н. до антарктика.

- Слънчевите лъчи през дупките на облак не са паралелни, следователно слънцето е близо.
- Не, не е. Това, което се наблюдава е дифракция на светлината в перспектива. Ето снимка от високо над облаците на която се вижда как сенките на облаците и лъчите между тях са почти паралелни, както се и очаква. http://eoimages.gsfc.nasa.gov/images/imagerecords/76000/76261/ISS029-E-031270_lrg.jpg
Но разбира се снимката е от МКС, за която знаем, че не съществува и е заблуда на масоните. Всичко е студио в самолет за симулация на нулева гравитация. Нищо, че станцията не може да се побере в самолет. Нищо, че обикновено нулевата гравитация при тия полети продължава 30-тина секунди. Видеото от МКС е абсолютна измама, няма как да е иначе, щом така пише в интернет. https://www.youtube.com/watch?v=SGP6Y0Pnhe4
През 70-те години явно са имали извънземни компютри и софтуер, че да направят същото.


Изобщо много може да се пише, но няма особен смисъл.
Ето малко линкове с повече информация за колебаещите се:
https://www.metabunk.org/debunked-the-flat-earth-theory-14-ways-the-flat-earth-theory-is-false.t7148/
http://christianitybeliefs.org/end-times-deceptions/the-flat-earth-deception-debunked/
http://debunkingflatearth.blogspot.bg/2016/02/debunking-flat-earth-how-polaris-proves.html



Няма да коментирам пасажи в тази тема, само ще напомня (любимото на Тишо), че Библията не е научна книга или учебник. Има метафори, алегории, хиперболи, художествени изрази и т.н. Не търсете нещо в Словото, което не е предвидено да е там. Реално погледнато няма никакво значение каква форма има земята, кое къде стои и дали се върти и т.н. Аз лично нямам проблем с кълба, планети, огромни и отдалечени галактики и т.н. Това за мен изразява Божията мъдрост. Бог не може ли да направи земята на точното разстояние от слънцето и луната с точното разстояние от земята. Всичките навързани планети и галактики. Това показва мисъл, планиране, съвършенство. И плоска да беше земята отношението и разбирането ми за Бога няма да се промени от това.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: относно плоската земя
« Reply #55 on: February 13, 2017, 18:13:21 PM »
А въпросната Сигма Октантис се вижда много трудно с просто око. Поинтересувай се в астро форумите ако искаш. Трудно може да ти представят полярната за нея.

Аз не бях съгласен с това, че земята е плоска и като скептично настроен човек започнах да изследвам сам. Огледах се, снимах лъчи, видях как стоят, направих някои много груби сметки за това къде би трябвало да е слънцето и попаднах под границата от 5000км. Други неща си ги проверих опитно, за да съм сигурен, че разсъждавам каквото трябва. Прочетох внимателно какво пише в Писанията. От това, че основните твърдения за разстояние до слънцето, че било в пъти по-голямо от земята, че имало звезди по-големи от слънцето и други такива, противоречат ясно на Писанията, както съм казал в подробната тема за сътворението, прецених, че щом основата, на която стъпват е разрушена, значи трябва да подложа под съмнение всичко, каквото са ни учили. Започнах да се запитвам как "работят" нещата около нас, поставяйки под съмнение всяко нещо и проверявайки го. Тогава се убедих и затова едва вчера реших да пиша по-подробно, но най-вече на база на писанията, защото те са най-стабилният източник.

Останалите неща също мога да ги докажа, където по-горе беше питано (за махалото на Фуко, което човек трябва просто да седне, да го направи и да види, че изобщо не е никакво доказателство... твърде лесно е да се види).

Има смисъл да се доказват неща само на хора, които са наясно и вярват в Писанията и се чудят как може човек да бъде измамен чрез такива и такива способи. Ако човек не вярва в Писанията, тогава както и да му докажат, че нещо е невярно, той остава без никаква основа и ще драпа, за да се домогне до информация, че неговата основа (базирана на т.нар. наука) да стои. Иначе ще падне.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: относно плоската земя
« Reply #56 on: February 13, 2017, 18:27:30 PM »
Quote from: johnny
Няма да коментирам пасажи в тази тема, само ще напомня (любимото на Тишо), че Библията не е научна книга или учебник. Има метафори, алегории, хиперболи, художествени изрази и т.н. Не търсете нещо в Словото, което не е предвидено да е там.

Това напълно потвърждава казаното от мен по-горе:

Quote from: Watchman
Не може да не ни направи впечатление, че поддръжниците на глобуса, които до момента са се изказали по въпроса не искат въобще да дискутират по темата на основание на Библията и всичките им мисли и коментари са за неща извън Писанието.

Божието Слово е ИСТИНАТА, а това е много повече от учебници, научни книги и прочие дела на човеци. Ако произволно и своеволно избираме кое е алегория, метафора, хипербола и прочие то няма нищо, което да ни спре да подходим по същия начин с всички останали пасажи на Библията, в това число че Исус е умрял на кръста в човешка плът. Точно както твърдят гностиците и ню-ейджърите, Христос бил разпънат духовно, алегорично, метафорично и прочие, но не и буквално. Точно до това води произволното обезсмисляне на написаното в Писанията чрез премахване на ясния и буквален смисъл на Божиите думи и замяната им с произволни човешки тълкувания на метафорична основа.

И тук стигаме до неизбежния извод, че човек не може да бъде привърженик на глобуса и да поддържа ясното, буквално значение на Божието Слово, той ще трябва да го разводни със своите собствени тълкувания на метафори, алегории и прочие своеволни тълкувания, което го поставя по още един пункт по-близо до това да приеме заблужденията на Антихриста, който ще атакува Божието Слово именно по този начин.

От друга страна нищо не би поставило човек в по-радикално скъсване с вървежа на този свят и неговата основана на лъжа система от отхвърлянето на глобуса, хелиоцентризма и космическия модел на вселената.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: относно плоската земя
« Reply #57 on: February 13, 2017, 18:31:00 PM »
На всяко от нещата на jonnhy_fx мога да отговоря подробно и аргументирано, но ако не вярва в Писанието, няма смисъл, защото там пише колко е голямо слънцето (пише, че тича над земята). Пише и луната колко е голяма, пише за звездите и т.н.

Ще отговоря само за слънцето и залеза, защото това е нещото, което за мен беше "най-силното доказателство", че земята била кръгла.

Слънцето наистина се смалява. Това може да го провери всеки днес. Да снима с телефона си слънцето през черна торбичка по обяд, после след 30мин, след това след още 30мин и така докато се скрие. След това да отвори снимките в някакъв софтуер (има безплатен такъв за изображения, казва се GIMP) и да сравни размерите на кълбото. Само ви трябва ясен ден. Гледам, че всички следващи дни са ясни. Проверете сами.

Сложете си телефона с включена камера перпендикулярно върху маса. Вземете една капачка или монета и я дръжте като юмрукът ви е опрян върху масата. Монетата нека да е близо до телефона и гледайте през камерата на телефона. Отдалечете юмрука си в далечина и гледайте капачката или монетата как "залязва". Ако равнината и ръката ви са достатъчно дълги, капачката и монетата ще залезе зад "хоризонта ви". Теста с телефон ви го препоръчвам, за да може да направите опита на по-малка площ.

Но пак, ако човек не признае верността на Писанията, ще продължи да търси начини да ги "оборва".
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: относно плоската земя
« Reply #58 on: February 13, 2017, 18:52:02 PM »
Объркал съм видеото с полярния ден: https://www.youtube.com/watch?v=Zc-WlTaG7WY

Друго няма да коментирам за сега. С убедени админи не се спори. ;)
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: относно плоската земя
« Reply #59 on: February 14, 2017, 17:25:53 PM »
Значи "доказателството" за полярен ден е клипче, което е направено от отделни снимки, като кадрите, които са "през нощта" са снимки от облачно време.

Всеки фотограф знае как да прави снимки с дълга експонация и смяна на цветовете така, че нощна снимка, където присъства луната, да изглежда като осветена от слънцето. Особено при облачно време, не може да се види дали светлината е слънчева или лунна. Прикачвам кадър от клипчето, обаче с много бърза редакция на експонацията, за да се види, че нощен кадър при залез с други настройки на фотоапарата би изглеждал по този начин.

Да не говорим, че залезът в дъното на хоризонта е червен, което може да стане само когато слънцето е залязало.

Да приемем, че това е вярно, че има полярен ден и да игнорираме факта, че клипчето изобщо не е убедително. Да видим на север. Град Тикси, например, в Якутия, си има полярен ден, има си и полярна нощ. Градът се намира на повече от 1000км от северния полюс, където, дори да не сме ходили, казват, че имало полярен ден и полярна нощ. На плоска земя слънцето обикаляйки около северния полюс, е нормално да причинява полярен ден, но в този модел, описан в Библията, няма как да причини полярен ден на южния. В Якутия и други места, живеят много хора и имаме и тяхното свидетелство, че си има полярен ден и полярна нощ. На базите, които са в Антарктика, имаме само специални хора, които могат да ходят там. Нямаме "обикновени хора". Достъпът е ограничен. Всеки може да види истории на хора, които са се опитали сами да отидат от южни точки на Южна Америка или Австралия и Нова Зеландия, и са били хващани като престъпници.

Но да се върнем отново на полярния ден. Тикси, който е на много километри от северния полюс, със сигурност повече от 1500км, си има полярен ден и полярна нощ. Обаче населени места, които са на около 1000-2000км от базата, където е снимано това по-горе, като Пуерто Уилямс, в Чили, или Инвъркаргил в Нова Зеландия, може да видите, че слънцето си залязва сега съвсем нормално Денят е дълъг, поради местоположението на слънцето, но си има залез и няма полярен ден.

Най-доброто "доказателство" е да има колче в земята и да се види ясно как слънцето в небето (в кадър) прави така, че сянката на колчето да се върти на 360*. Единственото видео от такава база, което видях, прескачаше от 180* отбратно в 0*, показвайки, че едната половина не могат да я снимат.

Затова пише, всичко изпитвайте, дръжте доброто. Ако не може да изпитате нещо, мислете логично на база на Писанията. Но ако Писанията не ги вярвате, нямате избор, освен да ПРИЕМЕТЕ НАГОТОВО нещо без да го изпитате. И това не е доказателство.

Интересно как се избягва възможно най-много търсенето на Писанията относно отговора на тези въпроси. Било алегория и метафора, обаче избирателно. Човек бил създаден и било истина, обаче небето, е алегория. Слънцето е алегория и метафора, обаче тревата не е. Имате и доказателства за това, че човекът е дошъл от маймуната. Всъщност, няма. Това все още се води научна теория. Но нищо де, нека да го приемем за доказателство. Така имате възможност да кажете, че сътворението на човека е също алегория. Също така се казва как земята е на колко там беше милиона милиарда години. Писанията казват друго, ама те нали са алегория и метафора, кой ти гледа. Нека приемем нещо наготово, защото сме твърде глупави, за да си го проверим сами и нямаме "нужните знания" за това.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?