Author Topic: Oтносно плоската земя  (Read 232673 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173
Re: относно плоската земя
« Reply #30 on: February 12, 2017, 14:10:49 PM »
Watchman, виждам че вече си решил да тръгнеш по този път (който за мен е най-меко казано безумен) и каквото и да кажа едва ли ще има полза...  Все пак съм длъжен - за пореден път - да те помоля да размислиш. Ти си един от "любимите" ми (така да се каже) християни - спомням си колко много си пожертвал (и продължаваш да жертваш) в старанието си да си угоден на Бог. Затова ми е извънредно мъчно, че нещата при теб поемат в такава посока. И ако нещата за които сме говорили преди - медицина, ваксини и т.н. - са малко по-неясни за широката публика (и е възможно за лаика да се заблуди), то това вече е, извини ме за израза, откровено безумие. Няма как трезв човек да вярва, че всичко е една огромна конспирация, земята е плоска, всички небесни тела се намират в атмосферата и се въртят около нея, няма космос и т.н.

Сега по същество:
Изчисленията на астрономите не са имали никакъв проблем с плоската земя в продължение на хиляди години.

Не с плоската земя са имали проблеми, а с въртенето на всички небесни тела около нея. Знаеш ли, че планетите - погледнато от Земята - се движат по съвсем различен начин от звездите? Те "обръщат посоката" така да се каже - част от времето се движат в едната посока, после в обратна - https://en.wikipedia.org/wiki/Apparent_retrograde_motion

За плоска земя е абсурдно да говорим  при положение, че днес вече дори обикновени хора правят околосветски обиколки - кой с кораб, кои с балон, кой с велосипед (всякакви странници има) - и очевидно всичко си е точно там където е посочено на картите.


При достатъчно приближаване с телескоп на така наречените планети, те не се различават по нищо от звезди.

Напротив, различават се. В древността е имало хора с остро зрение, които са наблюдавали фази на Венера (подобно на луната) с невъоръжено око. С телескоп са открити каналите на Марс, четирите големи спътници на Юпитер (от Галилей) и т.н.

Липсата на паралакс при звездите доказва, че те се намират в земната атмосфера, също както и слънцето и луната.

Каква липса на паралакс при звездите? Нали точно по този метод е определено разстоянието до близките звезди. Паралакс се наблюдава и той е в основата на "измерването" на разстоянията във вселената...

За махалото Тихомир ще ти обясни най-добре.

Боя се, че с Тихомир вече сме преминали точката, отвъд която няма как някой от нас да каже нещо, което да прозвучи смислено на другия... Не знам да ли си струва да си прави труда.

 
А космонавтиката е точно толкова наука, колкото и еволюцията.

Ами космонавтиката е нещо съвсем реално, което може да бъде наблюдавано и изпитано от всеки (за разлика от еволюцията - никой не е наблюдавал "превръщане" на един вид в друг). Вече и частни компании изстрелват ракети, непрекъснато се изстрелват спътници, вече има обикновени туристи в космоса - засега единици, но в следващите 20г вероятно ще стане доста по-евтин и масов космическия туризъм (вероятно за начало само до горните слоеве на атмосферата, но това е напълно достатъчно). Обикновени хора събират пари за да си направят сателит, който после изстрелват и наблюдават - http://hicomm.bg/news/rusnaci-iskat-da-prevyrnat-svoj-satelit-v-naj-jarkija-obekt-v-noshtnoto-nebe.html Добави и десетките хиляди астрономи, както и стотиците хиляди (вероятно милиони) любители-астрономи, за които наблюденията са хоби и не просто зяпат небето, но се занимават с някои по-незначителни задачи - като откриване на нови астероиди например...

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: относно плоската земя
« Reply #31 on: February 12, 2017, 14:36:13 PM »
Тотално ми объркахте (обърнахте) представите на всичко, на което са ме учили досега!

Много си лесна. Щом няколко въпроса и неверни твърдения, са способни да ти обърнат представите.

Земята не е плоска, доказателства много. Неверни твърдения при плоскоземците още повече. Но като гледам с какъв пламък и увереност пишат админите, не мисля, че за момента има смисъл да се пишат контра аргументи.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: относно плоската земя
« Reply #32 on: February 12, 2017, 15:16:44 PM »
Quote
Watchman, виждам че вече си решил да тръгнеш по този път (който за мен е най-меко казано безумен) и каквото и да кажа едва ли ще има полза...  Все пак съм длъжен - за пореден път - да те помоля да размислиш. Ти си един от "любимите" ми (така да се каже) християни - спомням си колко много си пожертвал (и продължаваш да жертваш) в старанието си да си угоден на Бог. Затова ми е извънредно мъчно, че нещата при теб поемат в такава посока. И ако нещата за които сме говорили преди - медицина, ваксини и т.н. - са малко по-неясни за широката публика (и е възможно за лаика да се заблуди), то това вече е, извини ме за израза, откровено безумие. Няма как трезв човек да вярва, че всичко е една огромна конспирация, земята е плоска, всички небесни тела се намират в атмосферата и се въртят около нея, няма космос и т.н.

Ти сам можеш да видиш каква е била моята позиция по въпроса по-горе в началото на темата и колкото повече размислям толкова повече се отдалечавам от официалната версия.

На теб явно основния ти проблем е с това, как е възможно да има конспирация. Първо думата "конспирация" означава на чист български език "заговор". А заговор е когато две или повече лица се наговарят заедно против трета страна.

Няма как човек да вярва в Писанията  и да не вярва в наличието на колосален заговор след като е написано пределно ясно:

Пс. 2:1  Защо се разяряват народите, И племената намислюват суета?
Пс. 2:2  Опълчват се земните царе, И управниците се наговарят заедно, Против Господа и против Неговия помазаник


Тука се вижда, че този заговор против Бога е на ниво народи, царе и управници, и не е ограничен в някаква малка, локална и незначителна групичка от хора.

Що се отнася до обвиненията в безумие, излиза, че според теб пророците и апостолите са били безумци, защото не са вярвали в глобуси и космос? Много по-разумно според тебе е да се вярва на масонско-йезуитските учения, които са пробили едва през последните столетия, а човечеството преди това е било супер глупаво и просто в продължение на хиляди години защото са вярвали в плоска земя и геоцентрична вселена?

И нека ти напомня още какво казва апостола:

1Кор. 3:18  Никой да не се лъже. Ако някой между вас мисли, че е мъдър според тоя век, нека стане глупав за да бъде мъдър.

Ти очевидно предпочиташ да си мъдър според този свят, а не според написаното в Божието Слово. Що се отнася до мен, аз ще приема с благодарност етикета безумен и глупав. Най-малкото с него ще съм в много по-добра компания от тази към която ти държиш да се причислиш.

Quote
Не с плоската земя са имали проблеми, а с въртенето на всички небесни тела около нея. Знаеш ли, че планетите - погледнато от Земята - се движат по съвсем различен начин от звездите? Те "обръщат посоката" така да се каже - част от времето се движат в едната посока, после в обратна - https://en.wikipedia.org/wiki/Apparent_retrograde_motion

Аз говоря за плоската земя като модел, който включва всички останали елементи. Именно когато йезуита Коперник е бил конфронтиран с липсата на паралакс на звездите той се е наложило да измисли, че те се намират на трилиони километри разстояние за да обясни тази липса. А след като са му казали, че ако е така те няма да се виждат, той въвежда идеята че са милиони пъти по-големи за да могат да се виждат.

Quote
За плоска земя е абсурдно да говорим  при положение, че днес вече дори обикновени хора правят околосветски обиколки - кой с кораб, кои с балон, кой с велосипед (всякакви странници има) - и очевидно всичко си е точно там където е посочено на картите.

Много смешен аргумент. Ами те хората правят и обиколки на България, това означава ли че България е с формата на глобус? Според Писанието земята е с формата на кръг. Когато се движиш в кръг се връщаш в точката от която си тръгнал.

Относно картите ще ми обясниш ли защо самолетите от Европа за САЩ минават през Канада? По модела на глобуса това е огромно заобикаляне и хабене на колосални количества гориво, но според модела на плоската земя за да минеш по права линия от Европа за САЩ задължително минаваш през Канада.

Quote
Напротив, различават се. В древността е имало хора с остро зрение, които са наблюдавали фази на Венера (подобно на луната) с невъоръжено око. С телескоп са открити каналите на Марс, четирите големи спътници на Юпитер (от Галилей) и т.н.

Като са имали остро зрение забелязали ли са че луната всъщност е прозрачна и при определени условия през нея прозират звездите намиращи се зад нея?

Quote
Ами космонавтиката е нещо съвсем реално, което може да бъде наблюдавано и изпитано от всеки (за разлика от еволюцията - никой не е наблюдавал "превръщане" на един вид в друг). Вече и частни компании изстрелват ракети, непрекъснато се изстрелват спътници, вече има обикновени туристи в космоса - засега единици, но в следващите 20г вероятно ще стане доста по-евтин и масов космическия туризъм (вероятно за начало само до горните слоеве на атмосферата, но това е напълно достатъчно).

Това не е никакъв космически туризъм, а атмосферен туризъм. Това са просто самолети летящи на голяма надземна височина. Никоя ракета или каквото и да е тяло изстреляно от човека никога не е ходило по далече от атмосферата, която се намира под простора. Писанието ясно казва, че простора разделя водите долу от водите горе. Т.е простора трябва да е твърдо тяло способно да задържи водите намиращи се над него.

Според официалната статистика за броя на изстреляните сателити - те трябва да са толкова много че въобще да не можеш да снимаш земята от космоса без те да ти блокират 70% от гледката. При все това на никоя от така наречените снимки от космоса не се вижда никаква подобна гъста мрежа от сателити.

И още нещо наскоро имаше новина, че руснаците се оплакали, че американците не допускали те да си сложат наземните станции на руската GPS система, докато руснаците дали на американците да си сложат станции на тяхната GSP система. И защо ще им са наземни станции като си имат сателити, които покриват цялото земно кълбо? Това само по себе си доказва, че GPS-a е базиран просто на наземни станции подобно на клетките за GSM, а не на някакви измислени сателити в космоса.

Quote
Добави и десетките хиляди астрономи, както и стотиците хиляди (вероятно милиони) любители-астрономи, за които наблюденията са хоби и не просто зяпат небето, но се занимават с някои по-незначителни задачи - като откриване на нови астероиди например...

И какво доказва това, че имало астрономи които наблюдават звездите? Някой казал ли е че няма звезди, които да могат да се наблюдават? В Писанието се казва, че има звезди. То и доктори има повече отколкото астрономи, но пак официалната медицина е една огромна измама, както и учители има милиони на брой и пак образователната система е сатанинска отрова.

Quote
Земята не е плоска, доказателства много. Неверни твърдения при плоскоземците още повече. Но като гледам с какъв пламък и увереност пишат админите, не мисля, че за момента има смисъл да се пишат контра аргументи.

Толкова са много че не можеш да извадиш нито едно. Да започнем от Писанията, става ли? Или не вярваш, че те са Божие Слово, вдъхновено и безпогрешно?

Аз дадох аргументи от Писанията, на които никой не обръща внимание. От кога Писанието няма думата?

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: относно плоската земя
« Reply #33 on: February 12, 2017, 15:56:19 PM »
Земята не е плоска, доказателства много. Неверни твърдения при плоскоземците още повече. Но като гледам с какъв пламък и увереност пишат админите, не мисля, че за момента има смисъл да се пишат контра аргументи.

Ванка, вземи един аргумент, и изложи го прилежно. И така един по един, полезно ще е за дискусията.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Re: относно плоската земя
« Reply #34 on: February 12, 2017, 16:23:24 PM »
 Ако теорията за плоската земя е вярна, аз имам един практичен въпрос, ако може да ми го обясните с тази теория.

 Това е картата на плоската земя:

 http://snimki.be/store/1/551486905664.jpg

 В периферията на диска континентите стават много раздалечени, обратно на сферичната земя, където южните части се доближават или поне няма толкова огромни разстояния между тях.

 С червени точки отбелязах 4 града, които съм споменала долу ( точките не са особено видими, но ако знаете приблизителното местонахождение на градовете ще ги забележите ).

 Реших да избера 2 града в северното полукълбо и 2 града в южното с приблизително еднакво разстояние между тях и да проверя колко време продължават директните полети.
 Избора не е много голям защото няма много директни полети, затова се спрях на Лос Анджелис-Париж и Сао Пауло-Йоханесбург.
 Според официалните източници разстоянието между първите 2 града е приблизително 5700 мили, а между другите два е 4600 мили.

 Ако обаче земята е плоска разстоянието  Сао Пауло-Йоханесбург става видимо 2 пъти по-голямо от ЛА-Париж (вижте картата).
 Това значи, че полетът от Сао Пауло-Йоханесбург трябва да е близо 2 пъти по-дълъг като времетраене от ЛА-Париж.

 
 Ето и времетраенето на директните полети според сайт за резервация на билети:

Полетът ЛА-Париж е между 10:50 и 11:00ч. с 4 различни авиокомпании. Ето и линка: http://www.edreams.com/travel/?mktportal=google&TD=1&type=R&gclid=CNzP0LvbitICFYIK0wodfx0G0g#/results/type=O;dep=2017-03-30;from=LAX;to=CDG;direct=true;collectionmethod=false;airlinescodes=false;internalSearch=false

Полетът Сао Пауло-Йоханесбург е между 8:25 и 9:05ч с 3 различни авиокомпании.
http://www.edreams.com/travel/?mktportal=google&gclid=CPvug7niitICFasp0woduicN2g#/results/type=O;dep=2017-03-30;from=GRU;to=JNB;direct=true;collectionmethod=false;airlinescodes=false;internalSearch=false


Опитах да си купя билет, стигнах до момента да въвеждам номер на кредитна карта, мисля че не са фалшиви полети :) Като дата букнах 30.03.

Доколкото знам презокеанските лайнери са едни и същи, едва ли имат съществена разлика в скоростта.


  Аз този пример мога да си го обясня единствено със сферична форма на земята. Дори и самолетите да не летят по абсолютно права линия, а да има някаква крива заради атмосферни условия пак няма логика почти 2 пъти по-дългото разстояние да се прелита за по-кратко време от това което е почти 2 пъти по-късо. Освен ако няма някакъв физичен закон според който самолетите в периферията на кръга летят по-бързо отколкото в централната част, или полетът ЛА-Париж не е по права линия а е зигзагообразен, това в кръга на шегата :)



Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: относно плоската земя
« Reply #35 on: February 12, 2017, 16:48:58 PM »
Има много траектории на самолети, които имат смисъл само при плоска земя. Като например тази:



По горе споменах за Европа-САЩ защото лично съм го летял това и на монитора показваха че се лети през Канада, което няма никакъв смисъл при глобуса и е напълно логично при плоската земя.

Що се отнася до времето на полетите, би трябвало да знаеш, че времето не зависи само от разстоянието, но и от скоростта. А скоростта е нещо, което е напълно в контрола на хората, които управляват тия системи.

Моя подход към тази тема е структуриран по следния начин:

1. Какво казва и учи Писанието относно Творението, което Бог е създал?
2. Какви са нещата свързани с темата, които аз лично мога да наблюдавам и проверя?
3. Всичко останало.

Може да се спори до безкрай кой каква теория имал, каква карта направил, какъв модел направил, самолетите откъде летели, колко време и прочие. Тия неща няма как лично да ги проверим. Но можем лично да проверим и да изследваме Писанията.

Затова аз искам да върна темата върху територията на Божието Слово, а не върху нечии теории, карти, самолети, сателити, ракети и космически кораби. Това последното е нещо, което ще ни вкара в много сериозен водовъртеж на губене на време.

Сам Исус каза, че ако някой не вярва на Писанията, и мъртвец да възкръсне пак няма да му повярват. Който не вярва на Писанието на никакви карти, научни доказателства, експерименти, модели и прочие неща няма да повярва.

Моята промяна по този въпрос започна в момента в който попаднах на видео в което бяха изложени само и единствено Библейски аргументи за плоската, стационарна земя и геоцентрична вселена. Това ме накара да погледна и други аргументи в тази посока, но тия "другите" не могат да бъдат основа на която да се стъпи. Божието Слово е основата и ако там не можем да видим истината, никъде няма да я видим.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Re: относно плоската земя
« Reply #36 on: February 12, 2017, 17:26:12 PM »
Quote
Що се отнася до времето на полетите, би трябвало да знаеш, че времето не зависи само от разстоянието, но и от скоростта. А скоростта е нещо, което е напълно в контрола на хората, които управляват тия системи.

  Искаш да кажеш, че в единия случай самолетите летят 2 пъти по-бавно отколкото в другия, защото тук става въпрос за 2 пъти по-голямо разстояние. Тук не говорим просто за малко по-ниска скорост. Защо според теб авиокомпаниите или "хората, които управляват тези системи" ще правят това? Няма никаква логика и смисъл. За авиокомпаниите както всички останали фирми, корпорации и прочие най-важна е печалбата, а подобни бавни полети не се вписват в концепцията за по-голяма печалба.

Quote
Затова аз искам да върна темата върху територията на Божието Слово, а не върху нечии теории, карти, самолети, сателити, ракети и космически кораби.

  Щом е така, можеш ли да изложиш в един пост всички аргументи от Писанието за плоската земя ( само за плоската, а не за въртенето) и да се разисква върху тях? Защото аз подобни убедителни аргументи не намирам  (естествено сега ще се каже, че не разбирам Словото, за което малко ме е грижа да го чуя от вас, след като и вие сами в много неща бъркате, но не приемате поправление) . Но аз все пак искам да напишеш аргументите от Словото които ти смяташ че подкрепят тази теория, за да се разисква върху тях.......а не да казваш че няма смисъл да се разисква върху

Quote
нечии теории, карти, самолети, сателити, ракети и космически кораби.


и да не приемаш такива аргументи а в същото време сам да даваш подобни примери със

Quote
И още нещо наскоро имаше новина, че руснаците се оплакали, че американците не допускали те да си сложат наземните станции на руската GPS система, докато руснаците дали на американците да си сложат станции на тяхната GSP система. И защо ще им са наземни станции като си имат сателити, които покриват цялото земно кълбо? Това само по себе си доказва, че GPS-a е базиран просто на наземни станции подобно на клетките за GSM, а не на някакви измислени сателити в космоса.

Ако ще спираме с подобни примери, трябва всички да спрем нали? Затова отсега нататък само писаното Слово.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: относно плоската земя
« Reply #37 on: February 12, 2017, 17:41:20 PM »
Аз дадох пример със самолетите, защото този въпрос се повдигна. По логиката че не е изгодно на компаниите да летят по-бавно,  тежи много повече аргумента за плоската земя, защото е много по неизгодно да летят на дъга а не по права линия. Кога ще се изхаби повече гориво, когато се пътува два пъти по-бавно или на два пъти по-голямо разстояние?

Проблема на този тип аргументи е че това са неща, които ние не знаем със сигурност, няма как сами да проверим и следователно са повече или по-малко нещо хвърчащо.

Т.е ние не знаем откъде точно минават самолетите, с каква скорост се движат и защо. В Интернет може да има всякакви графики, траектории и обяснения, но ние няма как да проверим лично достоверността им и да сме сигурни в тях. Нито имаме нужда от това. Има хора, които искат да се посветят на тези неща, да правят експерименти, да разработват модели. Аз не съм от тях. Имам мои приоритети и тези не са сред тях.

Но като християнин аз съм длъжен да изследвам Писанията и да им вярвам.

Вместо да се дават на куп библейски пасажи за плоска/стационарна земя и геоцентрична вселена можем да започнем със стиховете които са дадени вече по темата по-горе. Не виждам, кое не е убедително в тях.

Ето тук има видео в което са събрали пасажи от Библията относно модела на плоска и стационарна земя.

Тия неща може да се разгледат едно по едно. Но в момента е цитирано достатъчно от Писанието по темата, което да се разгледа.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

sambapti

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 27
Re: относно плоската земя
« Reply #38 on: February 12, 2017, 22:59:54 PM »
  Йов 38:1-7
  1. Тогава ГОСПОД отговори на Йов от бурята и каза:
  2. Кой е този, който помрачава съвета Ми с думи без знание?
  3. Препаши сега кръста си като мъж. Аз ще те питам, а ти Ме поучавай!
  4. Къде беше ти, когато полагах основите на земята? Изяви, ако имаш разум!
  5. Кой определи мерките й? Кажи, ако знаеш! Или кой опъна мерителна връв върху нея?
  6. На какво се закрепиха основите й? Или кой положи крайъгълния й камък,
  7. когато звездите на зората пееха заедно и всичките Божи синове възклицаваха от радост?


Лично на мен това ми изглежда като строеж на нещо, което има квадратна/правоъгълна структура. Градеж, като на една къща например.
Битие:18:3 Господарю мой, ако съм придобил Твоето благоволение, моля Ти се, не отминавай слугата Си.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: относно плоската земя
« Reply #39 on: February 13, 2017, 03:39:29 AM »
Реших, че е най-добре първо да се обърне внимание на сътворението и тогава който не вярва в това сътворение да си проличи, че не вярва на писаното. Който вярва в това сътворение, описано в Библията, но все още не може да си представи защо това или онова се случва, ще зададе разумни въпроси или ще се опита да изследва сам.

Ето това чета за сътворението според Божиите думи
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: относно плоската земя
« Reply #40 on: February 13, 2017, 11:20:21 AM »
Аз вярвам на написаното в Словото сътворение така, както и Тихомир се е опитал да го обясни. Но не ми е ясно на какво основание точно от Писанието се достига до извода, че земята е плосък кръг?
Ако е плоска земята, тогава как би трябвало да се върти слънцето, за да осветява една част от плоския диск, а друга да е в тъмнина? Например, ако в България е сутрин 7 часа, то в Америка е полунощ 24часа. Как в България е светло, а в Америка е нощта, при условие, че слънцето свети над една плоскост?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: относно плоската земя
« Reply #41 on: February 13, 2017, 11:52:26 AM »
Ами слънцето трябва да е магическо и да свети като прожектор, а не като слънце.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: относно плоската земя
« Reply #42 on: February 13, 2017, 12:38:51 PM »
Аз вярвам на написаното в Словото сътворение така, както и Тихомир се е опитал да го обясни. Но не ми е ясно на какво основание точно от Писанието се достига до извода, че земята е плосък кръг?
Ако е плоска земята, тогава как би трябвало да се върти слънцето, за да осветява една част от плоския диск, а друга да е в тъмнина? Например, ако в България е сутрин 7 часа, то в Америка е полунощ 24часа. Как в България е светло, а в Америка е нощта, при условие, че слънцето свети над една плоскост?

В края на темата беше написано точно как става. Ако не си разбрал как не е кръг, прочети внимателно пак темата. Не само един го казва. Там съм го описал.

Описал съм как слънцето се върти и малко по малко се приближава към центъра (но не стига до него) и после се отдалечава в кръговете си към периферията. Всяко въртене е 1 ден (слънцето е малко, не е огромно, по-голямо от земята. Като се върти лятото, то минава високо над нас и е по-близо и затова е лято. Затова и по пладне е високо над небето. Като се отдалечи във въртенията си, то е над австралия, където пък е лято, а при нас е зима. Затова и по пладне слънцето ти е ниско над хоризонта, т.е. далеч. Като е близо, светлината, която хвърля (като светло петно) е като кръг (както свети една лампа например). Траекторията му лятото е такава, че центърът му е близо до нас (в България). Когато траекторията му (представи си я като кръг) се движи близо до нас, тогава светлината му продължава по-дълго. Когато е далеч само краищата на този кръг ни "закачат" и затова денят е по-кратък, а лятото е по-дълъг.

Опитай да си го представиш и ако е трудно, ще го скицирам. Може да го пусна в темата за сътворението.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: относно плоската земя
« Reply #43 on: February 13, 2017, 13:09:13 PM »
Интересно, темата се е развила доста бързо.
Добре, да питам тогава. Хората пътуват и с кораби не само със самолети. Дайте да разгледаме как стоят пътуванията и там като време и изминато разстояние. Защото там разликите вече ще са доста по-интересни.

Тихомир, да ако може да скицираш това със слънцето, и ако може да го свържеш със полярното сияние.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: относно плоската земя
« Reply #44 on: February 13, 2017, 13:09:24 PM »
Аз вярвам на написаното в Словото сътворение така, както и Тихомир се е опитал да го обясни. Но не ми е ясно на какво основание точно от Писанието се достига до извода, че земята е плосък кръг?
Ако е плоска земята, тогава как би трябвало да се върти слънцето, за да осветява една част от плоския диск, а друга да е в тъмнина? Например, ако в България е сутрин 7 часа, то в Америка е полунощ 24часа. Как в България е светло, а в Америка е нощта, при условие, че слънцето свети над една плоскост?

Писанието поддържа концепцията за "горе" и "долу" като абсолютни понятия, а не релативни каквито ги прави глобуса.

Ис. Нав. 2:11  Като чухме сърцата ни се стопиха, и в никого не остана вече душа поради вас; защото Господ вашият Бог, Той е Бог на небето горе и на земята долу.

Бог винаги е "горе" а земята винаги е "долу". Според глобуса обаче каквото за едни е горе, за други е долу и обратно. Подобен релативизъм е напълно чужд на Писанието.

Също така Писанието говори, че Земята е подножие на Божиите нозе:

Ис. 66:1  Така казва Господ: Небето Ми е престол, И земята е Мое подножие.

Ето снимка на древен престол с подножие под него, какъвто евреите са виждали в Египет:

https://c1.staticflickr.com/4/3824/9548426919_7dbf06bf9d_b.jpg

Няма как да имаш за подножие пътуваща сфера, която на всичкото отгоре се и върти около остта си.

Столовете, които царете са ползвали за подножие са били винаги плоски и Бог не би използвал подобен пример ако земята би била въртящо се (или дори стационарно кълбо).

А как точно осветява слънцето има множество модели, които хората са се опитали да създадат, както и хелиоцентричния модел си остава само модел измислен от човеци и нищо друго.

Но този въпрос ми припомня на една история при която някой от така наречените "учени" отишъл при един християнин и му казал, че бил изследвал подробно челюстите и устната кухина на ослиците и според него било невъзможно осел да проговори с човешки глас, защото физиологията на позволявала. А християнина му отговорил - ти ми създай ослица от нулата, пък аз ще я науча да говори. Същото е и със слънцето.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.