Author Topic: Може ли обладан да изгони сам дух от себе си  (Read 8927 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Администратор: Темата е разклонение от оригиналната тема.

Quote
Писах по-горе, че човек не може да изгони демон сам от себе си, но ти дори не си си направил труда да четеш, но пък си се потрудил да четеш много повече объркващи неща и глупости.

Защо мислиш така, на база на кои стихове ?

А какво ще кажеш за това:

7 А за да се не превъзнасям поради премногото откровения, даде ми се трън в плътта, пратеник от сатана да ме мъчи, та да се не превъзнасям.   
8 Затова три пъти се молих на Господа да се отмахне от мене;   
9 и Той ми рече: Доволно ти е Моята благодат; защото силата Ми в немощ се показва съвършена. И тъй, с преголяма радост по-добре ще се похваля с немощите си, за да почива на мене Христовата сила.


Как така Павел успява пък ние другите да не можем ???

–––

Как така апостолите изцеляваха ? Ами всъщност това което аз разбирам от писанията е, че всъщност те са "проводник" и всъщност Бог изцелява. Ето на база на какво го казвам:

Матей 17:20
Той им каза: Поради вашето маловерие. Защото истина ви казвам: Ако имате вяра колкото синапово зърно, ще речете на тая планина: Премести се оттука там, и тя ще се премести; и нищо няма да ви бъде невъзможно.


Кое мести планината Божията сила (вярата) или човека ? Човека казва да се помести планината, но Божията сила я мести т.е. тук човека се явява само "проводник" на Божията сила.

Източните се опитват да бъдат един вид чисти, да отделят "доброто от лошото", а това знание е вътре в нас като следствие яденето от дървото за познаване на "добро и зло" в градината. Жертвата на Исус премахва ли от телата ни това познание за добро и зло което е от дървото - не !

Едно от нещата на които ни учи Закона е точно това да се научим да отделяме добро от зло.

И ако някой върши добро и желае да се изцели, мислиш ли, че Бог няма да му разреши да се изцели ? А Писанията казват:

45 за да бъдете чада на вашия Отец, Който е на небесата; защото Той прави слънцето Си да изгрява на злите и на добрите, и дава дъжд на праведните и на неправедните.

Ако Бог не се грижеше за неправедните те биха погинали.

Да се отхвърлят неща които видимо работят,  само защото не сме седнали да ги помислим защо се случват не е правилно и е повърхностно.
Сега, аз шамари няма да седна да си удрям, но виж масаж на болните места за раздвижване на кръвта е добра идея, която е вследствие на прочетеното по-горе.


---
Аз мисля, че всяка болест е поради някакво прегрешение/изпитание. Ако спазваш стриктно договора си, няма да се разболееш от нищо освен ако е изпитание.  Ако бъркам поправете ме. :)

Примерно ти колко често се разболяваш ? Забелязал ли си, че от както си стъпил здраво във вярата или не се разболяваш или е много рядко ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Това което мога да кажа към JCPower е, точно в тая връзка с вярата - старай се да бъдеш праведен, вярвай и се грижи за Божия храм, като му принасяш добри дарове (добра храна) - тогава няма да ти се налага да търсиш лекове за болести :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Quote
Писах по-горе, че човек не може да изгони демон сам от себе си, но ти дори не си си направил труда да четеш, но пък си се потрудил да четеш много повече объркващи неща и глупости.

Защо мислиш така, на база на кои стихове ?
Учението за духовете, демоните, взаимодействията им и влиянието им върху хората можем да прочетем от Писанията. Особено като става въпрос за неща, които не се виждат, нямаме право да си измисляме нещо различно от това, което пише.

А има достатъчно случаи, в които хора, обладани от демон са били изцелявани, обаче посредством други хора. Саул имаше зъл дух, който беше временно изгонван от Давид. Христос изгонваше демони. Неговите ученици изгонваха демони. Дори имаше хора, които не бяха сред 12-те, които също изгонваха демони от болни. Дори сред слушателите на Христос имаше хора, които бяха изгонвали демони от други. Това са примерите, които виждаме. Нямаме нито един пример за обратното, че човек сам си изгонил демон. Първо трябва да се знае, че не всяка болест е демон или зъл дух.

Ето защо "кой стих" е неправилно зададен въпрос, защото става въпрос за цели истории, които са записани за наше наставление и поучение. Библията не е списък със заповеди и стихчета, които да прочитаме и изпълняваме. Много работи трябва да се осмислят като извод от дадени истории.

Quote
А какво ще кажеш за това:

7 А за да се не превъзнасям поради премногото откровения, даде ми се трън в плътта, пратеник от сатана да ме мъчи, та да се не превъзнасям.   
8 Затова три пъти се молих на Господа да се отмахне от мене;   
9 и Той ми рече: Доволно ти е Моята благодат; защото силата Ми в немощ се показва съвършена. И тъй, с преголяма радост по-добре ще се похваля с немощите си, за да почива на мене Христовата сила.


Как така Павел успява пък ние другите да не можем ???
Първо пише, че това е трън в плътта, което не е същото като демоните, които бяха обладавали болните. Когато имаше демон, почти винаги имаше психични отклонения.

Второ, никъде не се споменава, че Павел го е гонил, нито се споменава, че е изгонил някакъв демон. Точно обратното. Самият Павел казва, че 3 пъти (някой ще каже "само?") се молил на Бога да се отмахне. Това е много по-различно от изгонването на демони. Никой в Библията не е гонил демони като се е молил на Бога, а ги е изгонвал с власт (ако има такава). Имаше такива, които се опитваха да гонят, обаче нямаха никаква власт и демонът ги попита: А вие кои сте? Изгонването на демони не е молитва към Бога. Също така Павел казва, че Бог му е казал — доволно ти е моята благодат. С други думи — не е бил отмахнат от Бога.

Затова внимавай в написаното.


Quote
Как така апостолите изцеляваха ? Ами всъщност това което аз разбирам от писанията е, че всъщност те са "проводник" и всъщност Бог изцелява.
Тук отново се чудя в каква връзка го казваш. По-горе пак така каза нещо, което за мен нямаше връзка и така и не отговори защо го каза.

Каква е връзката изобщо с проводници и изцеляването, което четем при апостолите с текущата тема, където някакъв езичник, който е привърженик на дуализма (с 2 думи, че Бог и сатана са равнопоставени) разправя как да си биеш шамари, че на енергиите да им стане неудобно и да си ходят.

Апостолите изцеляваха, защото имаха власт. Днес защо почти никой не изцелява? Защото липсва властта у претендиращите да го правят.

Quote
Ето на база на какво го казвам:

Матей 17:20
Той им каза: Поради вашето маловерие. Защото истина ви казвам: Ако имате вяра колкото синапово зърно, ще речете на тая планина: Премести се оттука там, и тя ще се премести; и нищо няма да ви бъде невъзможно.


Кое мести планината Божията сила (вярата) или човека ? Човека казва да се помести планината, но Божията сила я мести т.е. тук човека се явява само "проводник" на Божията сила.
Тези работи съм ги слушал едно време и всеки път, когато в Библията пише, че някой изцелил или някой направил това или онова, проповедниците почват да увъртат, че видиш ли, не бил човекът, той бил само инструмент, че Бог правил това и онова. То хубаво, обаче пише ясно, че човек с власт и вяра в Бога може да каже на планината и ... Бог ще я премести? Не, пише, че планината ще се премести. Все едно да бутне някой вратата и тя като се затвори да каже "Бог я затвори".

Когато не се разбира как работят тези неща, по-добре не подменяйте текста с неща, които смятате, че са верни.


Quote
Източните се опитват да бъдат един вид чисти, да отделят "доброто от лошото", а това знание е вътре в нас като следствие яденето от дървото за познаване на "добро и зло" в градината. Жертвата на Исус премахва ли от телата ни това познание за добро и зло което е от дървото - не !

Едно от нещата на които ни учи Закона е точно това да се научим да отделяме добро от зло.
И защо евреите не отидоха тогава при народите, които трябваше да бъдат изгонени, да ги поразпитат малко за религията им, за божествата им, че да вземат само доброто (да кажем рецептите за идоложертвените ястия) и останалото да го отхвърлят?

Не каза ли Бог, че евреите трябваше да могат да различават чисто от нечисто и кога ако нещо чисто се допре до нечисто, то става цялото нечисто и кога не става?

В този случай имаме нещо, което цялото е нечисто, защото е допряно до изцяло нечестива основа (дуализъм, проповядващ други богове). Затова Бог заповяда на Израел изобщо да не се занимават с боговете им. Ето защо и тук никой няма работа да се занимава с боговете на езичниците, нито да отделял "доброто от злото".

Quote
И ако някой върши добро и желае да се изцели, мислиш ли, че Бог няма да му разреши да се изцели ? А Писанията казват:

45 за да бъдете чада на вашия Отец, Който е на небесата; защото Той прави слънцето Си да изгрява на злите и на добрите, и дава дъжд на праведните и на неправедните.
Nikolay, Nikolay, наизуст говориш. Вадиш пасажчета тук и там и опитваш да ги навържеш според своите измишления, а трябва точно обратното — да видиш какво точно говорят тези пасажи и да промениш мисленето си според тях.

Нека вземем притчата за Лазар и богаташа. Лазар беше праведен човек и беше болен. Само с този пример пропада теорията ти.

Чел ли си Плач на Еремия 3? Там пише, че Бог е отхвърлял молитвите на този пророк.

Ами Псалм 88 чел ли си за Еман Езраев, който от младостта си е имал проблеми и Бог не му е отговарял?

Има толкова още примери, които изобщо не отговарят на мисленето ти.

Quote
Ако Бог не се грижеше за неправедните те биха погинали.
А защо пише, че всеки ден Бог избивал неправедните по земята? Това ми се види повече като грижа за земята, а не като грижа за неправедните.

Такива генерализиращи изводи изобщо не са базирани на Писанията.

Quote
Да се отхвърлят неща които видимо работят,  само защото не сме седнали да ги помислим защо се случват не е правилно и е повърхностно.
Сега, аз шамари няма да седна да си удрям, но виж масаж на болните места за раздвижване на кръвта е добра идея, която е вследствие на прочетеното по-горе.
То нали затова се обосновавам в писаното, обаче ти говориш наизуст.


Quote
Аз мисля, че всяка болест е поради някакво прегрешение/изпитание. Ако спазваш стриктно договора си, няма да се разболееш от нищо освен ако е изпитание.  Ако бъркам поправете ме. :)

Примерно ти колко често се разболяваш ? Забелязал ли си, че от както си стъпил здраво във вярата или не се разболяваш или е много рядко ?
Ами кажи го това на Еман Езраев, както и на Еремия. Те не са знаели това...
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Тихомир,
Разминаваме се нещо много сериозно :)
Опитвам се да пиша нещата като цяло, а ти ги разделяш, после що това и онова ами .. :)

Quote
Никой в Библията не е гонил демони като се е молил на Бога, а ги е изгонвал с власт (ако има такава).

Да се чудя ли, на Исус ли да вярвам или на теб ? :)

26 И духът, като изпищя и го сгърчи силно, излезе; и детето стана като мъртво, така щото болшинството, думаха, че е умряло.   
27 Но Исус го хвана за ръката и го дигна; и то стана,   
28 И когато влезе вкъщи, учениците Му Го попитаха насаме: Защо ние не можахме да го изгоним?   
29 И каза им: Тоя род с нищо не може да излезе, освен с молитва [и пост].


––
Quote
Апостолите изцеляваха, защото имаха власт. Днес защо почти никой не изцелява? Защото липсва властта у претендиращите да го правят.

Власт казваш? Хъмм, искаш да кажеш, че нещата се случват защото са им дадени заповеди ? Казваш на планината "скачай" във водата и тя казва "слушам" и мирно си скача във водата ? :D
Нещо ме съмнява тая работа.
Лошото е, че там пише друго, не пише щото нямате власт, а пише защото нямате вяра. И ето тук е интересния въпрос - вяра в какво ? Като си отговориш на тоя въпрос ще разбереш.

Иначе виж един интересен пример в тая връзка:

23 А Исус му рече: Ако можеш повярва! Всичко е възможно за този, който вярва.   
24 Веднага бащата на детето извика, казвайки: Вярвам [Господи]! помогни на моето неверие.

Примерни все от Исус, за планината - вярвайте, за изгонването на дух - вярвайте ? Власт казваш ? :) Не, че и властта няма връзка, ама тя мисля не е тук за на земята, а е за небето, и не за когато отидем, а за това което един нечист дух каза:

Деяния 19:15
Но еднаж злият дух в отговор им рече: Исуса признавам, и Павла зная; но вие кои сте?


От де знае за тях ? Ми тия неща са станали известно в небето, на небесните началства и власти. И тя тая власт е за това.

––
А за да се не превъзнасям поради премногото откровения
Ето поради това му се дава тоя "трън", и забележи по-долу от кого !

Quote
G4647
а именно точка или бодил (образно телесен дискомфорт или инвалидност): - трън.

Quote
Самият Павел казва, че 3 пъти (някой ще каже "само?") се молил на Бога да се отмахне.

Да се отмахне кое ? Трънчето ? Па то ако беше трънче, щеше да го извади с игла не с молитва. Самия ти го казваш ама не му вярваш.

И като за капак "трънчето" му говори :D

there was given to me a thorn in the flesh, the messenger of Satan to buffet me,

Прочети внимателно, как е в KJV. Мисля, че знаеш messenger какво е - нали ?
Иначе, да има условности, и затова обикновено някой гони духовете от друг човек, ама мисля не е наложително да задълбаваме толкова. Просто ти показвам, че бъркаш в това което твърдиш.

––
А това за проповедниците дето били само инструмент(проводник) - ами да аз всъщност и аз горе долу така ги приемам нещата, и когато инструмента се опитва да прави нещо без знание защо и как се случват нещата, без истинска вяра, то тоя инструмент няма да работи както трябва. Защото наистина изцелява Бог, даже е писано защо - защото прощава греха, и власт да прощава има само - кой ? Даже евреите знаеха това:

7 Тоя защо говори така? Той богохулствува. Кой може да прощава грехове, освен един Бог?

Инструмента трябва да знае какво да направи за да изцели, а таргета трябва да разбере, че е сбъркал и да разбере, че трябва да се поправи и как да се поправи. Също така инструмента трябва да е правилния инструмент, писано е че само някой ще бъдат лечители, а не всички.

А някои болести са проклятия, а други са от духове, тук съм съгласен с теб. Просто ние хората ги слагаме в една категория то от там идва и неразбирането.

––
А на въпросите дето не съм ти бил отговарял, мисля, че вече трябва да си разбрал отговора, ако не ще опитам да уточня. Защото е сложно, самия аз имам не пълно разбиране, но имам поглед, че нещата са свързани.

Изброих няколко различни неща и ти ги виждаш като отделни, но те имат общо по-между си, а именно не добро състояние на човека.

Като казваш, че неправедните не се изцелявали - ми не е вярно. Те не се изцеляват или по скоро освобождават най-вече от духове, иначе от други болести се изцеляват.

24 Когато нечистият дух излезе от човека, той минава през безводни места и търси спокойствие; и като не намери, казва, ще се върна в къщата си отдето съм излязъл.   
25 И като дойде, намира я пометена и наредена.   
26 Тогава отива и, взема със себе си седем други духове по-зли от него, и като влязат, живеят там; и последното състояние на оня човек става по-лошо от първото.


Сега това го казвам, в следната връзка.
Не знам доколко си запознат, но "медицината/изтока" ги "лекува" по-гореописания начин тия духове. При това, източните се справят май по-добре. Виж кое съм подчертал "търси спокойствие".
Докато човека си взима лекарствата духа не е на него и той е нормален, но като спре обикновено се връща към предишното си състояние. И гореописания стих го казва, по-точно същия начин. И тука си прав, те не го лекуват, защото духа се връща защото те нямат власт да го изгонят, но временно го принуждават.

Да в стиха се говори за друго, за това, че ако човек продължи да съгрешава, духа ще се върне. Но те нещата са едни и същи. Ако твърдиш, че не е така, ми обясни защо тия лекарства за психични разстройства работят ? Ще ми е интересно да разбера твоята версия :)

А за другите болести, треската която изгони Исус, и лекарите я лекуват и тя не се връща - нали ? Аз за това я дадох за пример.

Изобщо твърдението, че невярващите не се лекували е смехотворно при положение, че има цяла индустрия базирана на това. Сега няма да коментирам как работи.

––
И духовете и проклятията идват върху нас, поради нещо направено/ненаправено от самите нас.
Това което коментираш, че един или друг описан в Библията имал някакви болежки, ами те са следствие на разни неща, примерно старост, начин на живот (собствено осакатяване), защото трябва да се изпълни нещо предвидено от Бог и т.н.
Е примерно Исаак ако не беше полусляп, нямаше да се изпълни това което беше предвидил Бог за Яков. Сляпородения беше такъв пак за да се изпълни нещо.
Не ги намесвай тия неща - те са друга категория.

––
Относно това с шамарите, всъщност както знаеш има много загубена информация за това кое как работи и как стоят нещата, от първите хора до сега. На теб ти изглеждат други Богове - ок то тия неща Павел ги описва, ако вярата ти е слаба... далеч от тях.

Всъщност това което Изтока е търсил/откривал/имал векове наред е точно познанието за това как работи човешкия организъм. Или мислиш, че Адам не е имал познание за това как работи организма му? Искрено се съмнявам - именно Адам е живял най-дълго (ако си спомням правилно). Кой от другите около него живя толкова ? И за да го направят те е трябвало да го научат от него :D
Не си прави труда да ми даваш примера, че Бог е намалил дните на човека от тогава. Дори ако си го помислиш, значи не си разбрал това което съм написал.

P.S. Ох много дълго стана.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Чакай да добавя и това, че после пак, ще кажеш, че не отговарям :)

Quote
Нека вземем притчата за Лазар и богаташа. Лазар беше праведен човек и беше болен. Само с този пример пропада теорията ти.
Ми Лазар е бил беден, т.е. е нямал достатъчно пари да си купува добра храна и топли дрехи - май не е можел да се грижи за тялото си ? Логика малко ?
Quote
Ами кажи го това на Еман Езраев, както и на Еремия. Те не са знаели това...

6 А Зарови синове: Зимрий, Етан, Еман, Халкол и Дара(; всичко петима.

Quote
3 Царе 16:9
А слугата му Зимрий, началник на половината от военните му колесници, направи заговор против него, когато беше в Терса, та пиеше и се опиваше в къщата на домоуправителя си Арса в Терса.
3 Царе 16:10
Зимрий влезе, та като го порази уби го, в двадесет и седмата година на Юдовия цар Аса, и възцари се вместо него.
3 Царе 16:12
Така Зимрий изтреби целия Ваасов род, според словото, което Господ говори против Вааса чрез пророка Ииуй,
3 Царе 16:15
В двадесет и седмата година на Юдовия цар Аса, Зимрий царува седем дена в Терса. А людете бяха разположени в стан против Гиветон, който принадлежеше на филистимците.
3 Царе 16:16
И людете, които бяха в стана, като чуха да казват: Зимрий направил заговор, при това убил и царя, то същия ден, в стана, целият Израил направи военачалника на войската Амрий цар над Израиля.
3 Царе 16:18
А Зимрий, като видя, че градът беше превзет, влезе във вътрешната царска къща та изгори царската къща с огън, и себе си в нея, и умря,
1 Летописи 2:6
А Зарови синове: Зимрий, Етан, Еман, Халкол и Дара(; всичко петима.

Май нещо по наследство ? Мен това ми стига като инфо, ако на теб не ти е достатъчно ходи изследвай защо по наследство Еман е бил болен... там до девето коляно...
(Еремия, кой Еремия, да беше един... )

Та както виждаш не пропада май теорията ми ?
Да има неща които не съм описал в детайли и ти ги даваш за пример. Нищо повече, но те обикновено са частни случаи на това което съм писал. Има наследствени болести, е и Павел пише, че трънчето е за да не се превъзнася, а бе варианти много, но основата им е една - това което прави човек. Писах го в предния пост.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Todor

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 173

Относно това с шамарите, всъщност както знаеш има много загубена информация за това кое как работи и как стоят нещата, от първите хора до сега. На теб ти изглеждат други Богове - ок то тия неща Павел ги описва, ако вярата ти е слаба... далеч от тях.

Всъщност това което Изтока е търсил/откривал/имал векове наред е точно познанието за това как работи човешкия организъм. Или мислиш, че Адам не е имал познание за това как работи организма му? Искрено се съмнявам - именно Адам е живял най-дълго (ако си спомням правилно). Кой от другите около него живя толкова ? И за да го направят те е трябвало да го научат от него :D
Николай, пътят на окултното "знание" води към смърт - тръгналите по него стават лесна плячка за бесовете. "Силната вяра" няма да ти помогне с нищо - тя е за неща неутрални, като яденето например. Да, и шамарите могат да бъдат неутрални, но окултизма никога не е. Защото тук става дума за това да оставиш Христос, "в Когото са скрити всичките съкровища на премъдростта и на знанието" и да тръгнеш да търсиш някаква друга "мъдрост", която си е чисто и просто бесовска. Прочети си  Колосяни  1-ва и 2-ра глава по въпроса...

Така че по-добре не тръгвай по този път. Ще съгрешиш против собствения си живот. 


Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Тодоре, това което казваш е вярно, въпроса е, че аз не следвам окултното знание. Грижата за собственото тяло, божия храм, не е окултно знание, но всеки е добре да може да се грижи за другите и за себе си. А това става с познаване функциите на тялото. Но може да зачетеш внимателно ето тук:

Сега, аз шамари няма да седна да си удрям, но виж масаж на болните места за раздвижване на кръвта е добра идея, която е вследствие на прочетеното по-горе.

И ето аз, от цялата история научих или по-скоро си припомних, че масажа докарва повече кръв в даденото място което лекува разни болежки. Първо го казах накратко, после се наложи да го обяснявам нашироко (тълкувам).

И след като го обясних надълго и широко, се хванахте за примера (който е просто пример) че съм тръгнал след окултното :D

А повечето обяснения по-горе са за Тихомир който твърди, че невярващите не се лекували...
А изследването на нещата си е принцип който се дава като добър.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]