Author Topic: Всичко за водата - кладенци, сондажи  (Read 27689 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Здравей jemo!

Бих искал да те запитам, ако може, колко излиза като цена в пари построяването на ветрогенератора и соларните панели? И каква мощност като електричество осигуряват те? Какво мога да обслужа като електроуреди с този ток?
Аз имам дълбока сонда за вода - около 25м. и за да си вадя водата ми е нужно да работи помпа на ток. Също и за поливане на градината.
Благодаря!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #1 on: June 21, 2015, 13:24:32 PM »
Твоята помпа вероятно ще е към 1 kW (моята е толкова) и за 1 kW ще са нужни поне 4 големи панела от по 250W. Ако трябва да си купиш соларна система за 1kW ще е няколко хиляди лева. Ако си я правиш сам, пак ще трябва да се купят някои компоненти, като акумулатори, инвертори и прочие.

Ние се стремим да организираме нещата така, че в крайна сметка за фундаменталните нужни на живота ток да ползваме само за осветление. А с LED крушки един соларен панел с 250W е напълно достатъчен.

Трябва да се има предвид, че в предстоящите събития е напълно реалистично да се очаква употребата на EMP оръжия, които ще извадят от строя всякаква електроника и вероятно електрическите устройства също.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #2 on: June 21, 2015, 14:08:11 PM »
При подобна дълбочина - 25-30м. може ли да се вади вода с ръчно изпомпване и има ли такива помпи, за да се избегне ползването на ток? Нямам много понятие от помпи, затова задавам такива елементарни въпроси.
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #3 on: June 21, 2015, 14:11:51 PM »
Помня, че пра-дядо ми имаше такава на двора http://www.tashev-galving.com/080+SNK+194/%D0%9F%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D0%B0+%D0%B7%D0%B0+%D0%B2%D0%BE%D0%B4%D0%B0

На тази и дават 7 м воден стълб. Не знам дали има такива, които да поддържат повече. Принципно при по-дълбоки води е добре да се попадне на така наречената "жива вода" - която след като се пробие до нея водата ще излиза сама и тогава нуждата от помпа се елиминира.

Тия изглеждат солидни: http://olx.bg/ad/rachna-pompa-za-voda-ID3xZbk.html - обади се на човека да го питаш до каква дълбочина могат да засмукват.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #4 on: June 21, 2015, 14:35:25 PM »
Благодаря за информацията!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #5 on: June 21, 2015, 16:12:35 PM »
При подобна дълбочина - 25-30м. може ли да се вади вода с ръчно изпомпване и има ли такива помпи, за да се избегне ползването на ток? Нямам много понятие от помпи, затова задавам такива елементарни въпроси.

Ръчните са до 7-8м. Знаеш ли колко ти е водния стълб? Ако не, измери, това е първото нещо което трябва да знаеш за да можеш да взимаш решения понататък.

Също, сондата колко ти е широка, има ли тръба  набита?
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #6 on: June 21, 2015, 16:46:05 PM »
Значи, сондата е с диаметър 110мм. и има набита тръба. Водата идва от около 25м дълбочина. Помпата ми е дълбочинна и вади вода през интервали. Например направил съм я да тегли вода 2мин. и да почива 10мин, защото притока на водата долу не е много голям. Така си пълня около 4 кубика за едно денонощие и ползвам тази вода за поливане на двора и за нуждите на къщата. Предполагам водния стълб при мен е колкото дълбочината на сондата - 25м. Или не разбирам добре от стълбове - вие ми кажете!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #7 on: June 21, 2015, 17:01:57 PM »
Водния стълб ти е от дъното на сондажа до там докъдето стига водата. Това разбира се е променливо в зависимост от сезона. При мен кладенеца е 10 м дълбок и понякога водата се качва почти до горе, т.е достига някъде на 30 см от нивото на почвата, това прави почти 10 м воден стълб. При голяма суша водата е спадала на метър най долу.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #8 on: June 21, 2015, 17:19:52 PM »
Това което е важно е на какво разстояние се качва водата до нивото на почвата. На колко метра пускаш помпата за да се залее с вода? Това може да се измери и като се пусне конец на който е вързано нещо тежко.

Ако това разстояние е по-малко от 8 метра, тогава можеш да ползваш и ръчна помпа както тези от линковете по-горе. Колкото по-нагоре е водата, толкова по-лесно ще я изпомпваш с ръчната. Но ако водата е по-дълбоко от 8 метра от нивото на почвата, тогава няма да стане с ръчна.

Също и самозасмукващите помпи и хидрофори работят до 8 метра.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #9 on: June 21, 2015, 17:51:49 PM »
Според това, което ми обяснихте, моят стълб от дъното на сондата до около 10м до почвата е средно 15м. воден стълб. Аз пускам дълбочинна помпа почти до дъното на сондата - около 23м. и от там дърпам водата. Нивото в сондата бързо спада и за около 4-5 м. може водата да стигне до помпата и тя да работи без вода след това. Притока отдолу на водата не е голям и затова съм настроил помпата да дърпа 2 мин. и 10 мин да почива, за да се напълни отново сондата и да дърпам след тези 10 мин. отново 2 мин. И така докато се напълни горе обем от около 4 кубика и поплавък изключва помпата да не работи, защото ще прелее водата където я събирам. Това е! Явно няма да стане при тази дълбочина ръчна помпа.
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #10 on: June 21, 2015, 19:07:15 PM »
Тука човека си прави помпа от велосипед:

http://harvesth2o.com/Pedaling_Bicycle_pump_disclosure.pdf

Ето тази ръчна помпа й дават да може да дърпа от около 25 м:

http://waterbuckpump.com/the-ultimate-hand-water-pump/

Има видео и инструкции на сайта.

Друг вариант е изпомпване на вода с перка задвижване от вятъра. Windmill pump. http://www.homepower.com/sites/default/files/articles/ajax/docs/3_HP122_pg88_Moore-2.jpg

Има много решения които човек да приложи, но трябва да се инвестира време в проучване и в някакви материали човек да си направи каквото му трябва. Тази вятърна помпа може да се използва и за качване на вода на високо на някаква водна кула. Това от своя страна освен че дава вода под налягане може да се ползва и като вид кинетична батерия, защото като се усвоява кинетичната енергия на водата слизаща надолу от водната кула може да се използва и за генериране на ток. По този начин като има вятър това се улавя, после се качва вода на високо, и освен вода се акумулира и енергия за генериране на ток при нужда.

Трябва да се хванем и да си помагаме заедно за тия неща, а не всеки да се бори сам с проблемите. Аз съм изучил занаята за правене на дървени къщи, постройки, конструкции, един съсед се занимава в момента точно с такива устройства за усвояване на енергия, като експериментира с различни видове устройства. Аз му викам местния Тесла, като почне да ми мига крушката здраво и си казвам - а ето съседа си е дошъл. Навремето Тесла като си е правил експерименти съседите му се оплаквали че излизали светкавици от земята и ги удрял ток от почвата. Чудя се дали няма да ни се случи и на нас нещо такова скоро.

Аз лично нямам време за подобни неща и се надявам някой друг да ги свърши, а аз мога да помагам с това, което аз съм усвоил.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #11 on: June 22, 2015, 09:18:40 AM »
Благодаря за материалите, които виждам!
Засега съм на ниво електрически помпи при моите условия за вадене на вода. Това е което мога да направя и да помагам на това ниво. За работа без ел. ток още не съм достигнал на тая дълбочина и не съм полезен.  Трябва да се намери най ефективния, работещ вариант за градинските и домашни нужди, избягващ зависимостта от държавната ел. мрежа.
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #12 on: June 22, 2015, 11:59:17 AM »
И аз съм така. Направил съм система за капково напояване на градината с бидон от 1 тон, обаче кладенеца от който го захранвам, няма дебит да го захрани наведнъж. В съседен необитаем двор има друг кладенец, който е на около 10 м. от мястото, което аз ползвам. Водата е на дълбочина около 10 м по мои сметки. Имам една ел. помпа, която има воден стълб 41 м. обаче засмукващите й способности са до 8 мисля иначе е 1kW. И мислех да направя така. Да инсталирам помпата в моето място и да пусна от помпата хоризонтален маркуч до кладенеца и после вертикален до водата. Това прави воден път към 20 м. и мисля помпата  няма да се справи да изкара вода. Просто се опасявам, че ще ми откраднат помпата, ако пусна такава в кладенеца, което е най-доброто решение. Дворът има ограда, но е безстопанствен както казах. И не знам какво да правя.

Ото

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 75
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #13 on: February 28, 2017, 08:19:43 AM »
   По отношение на помпите, трябва да се доуточни какво означава параметъра „Максимална смукателна височина”. Това е максималната височина от водното огледало на кладенеца (сондажа) до помпата, при което все още е възможно изпомпването на вода. Имайте в пред вид, че максималната смукателна височина се нормира при атмосферно налягане съответстващо на 0м. надморска височина. Ако сондажа е на 1000м. надморска височина, действителната максимална смукателна височина ще бъде с 1 метър по-малка от паспортната.
    Ако нивото на водата ви е на 6÷7м. под кота 0, това е вече доста гранична стойност. В такъв случай може да се изкопае около сондажа нещо като шахта с дълбочина 1.5÷2м. и електрическата помпа да се монтира долу.
   Внимавайте, ако при закупуване на помпа (независимо дали е ръчна бутална или центробежна електрическа), продавачът ви убеждава, че с нея ще може да вадите вода от 8 и повече метра, бъдете сигурни-мамят ви. Осем метра максимална смукателна височина е принципно ограничение, което не може да се преодолее  чрез  мощност, или чрез конструкцията на помпата.
 При сондажи с ниво на водното огледало от 7 и повече метра, няма друго решение освен  потопяема (дълбочинна)  сонда.
   Alesyz, така както си описал ситуацията (ниво на водата 10м. под  кота нула), наличната електрическа помпа няма да ти свърши работа. Единственото решение е потопяема  помпа спусната в кладенеца на съседа. Разстоянието  от неговия кладенец  до твоето място е без особено значение.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Всичко за водата - кладенци, сондажи
« Reply #14 on: February 28, 2017, 12:40:51 PM »
Благодарим за информацията.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?