Author Topic: Молитва за благословение и очистване на храната  (Read 18458 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
От известно време мисля по този въпрос - за молитвата, която повечето считащи себе си за християни казват преди да се хранят и с която благодарят за храната и се молят да бъде очистена. Откакто се обърнах и повярвах в Христос и аз се научих да се моля за храната. Доколко обаче това има основание според Писанията? Прегледах почти всички стихове, в които се говори за храна ( предимно в Новия завет) и единствения стих върху който може да е изградена тази практика е:

Тогава, като заповяда на народа да насяда на тревата, взе петте хляба и двете риби, погледна към небето и благослови; и като разчупи хлябовете, даде ги на учениците, а учениците на народа. Матей 14:19

Същия стих го има и в Марк и Лука, Господ благославя хлябовете и те се умножават. 

Много християни ( считащи се за такива), които познавам ядат всевъзможни неща, молейки се преди това Бог да очисти храната. Доколко обаче това има потвърждение в Писанията?

Ще се радвам да дискутираме.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Аз също не съм виждал молитви за очистване на храната. Това е добавка, която да замаже съвестта на тия, които не искат да внимават какво слагат в устата си.

Примерно казват "той Бог всичко очисти". Като ги питаш на основание на какво? Казват:
Марк 7:19. Защото не влиза в сърцето му, а в корема, и излиза в захода. (Като каза това той направи всички ястия чисти).

Но ако това се отнася наистина за "всички ястия", тогава защо след възнесението му неговите ученици говориха за това, че не трябвало да се яде кръв? Уж "всички ястия" са чисти, пък те нещо "противоречат"? Това означава ли, че може да се яде какво да е, включително и кръв?

Практиката показва, че тези, които ядат кръв живеят много малко. Прочетете за ескимосите (екстремен случай). Уж "всички ястия" са чисти, а хората, ядящи кръв живеят по-малко. Ще каже някой "да, но то става въпрос за вярващите". В пасажа, където Христос очистил "всички ястия" ни най-малко не се споменава, че е очистил всички ястия, които се ядат от вярващите.

Но какво казва този пасаж в Марко 7?

Там има диалог между Христос и фарисеите, които казват, че ако ядеш с нечисти ръце, тогава ястието става нечисто. Трябва да е ясно, че става въпрос за ястия, които са позволени от закона. Примерно заклано агне ако го ядеш с немити ръце, според фарисеите, ставало нечисто. Христос опроверга това, че нечистотата, за която те говорят (немиенето на ръцете) не прави чистата от закона храна нечиста. Но ако яде някой чиста от закона храна, той може да стане нечист ако помислите на сърцето му са нечисти. Христос като каза това, не наруши закона. Той обясни, че немиенето на ръцете не влияе на чистотата (според закона) на храната. А "всички ястия", за които говори са тези, които са били на трапезата им.

Но ако някой реши в сърцето си да яде кръв (например), което е забранено, тогава той има нечестиви и дръзки помисли в сърцето си и става двойно нечист — не само в сърцето си, но и в плътта си.






И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Аз също не съм виждал молитви за очистване на храната. Това е добавка, която да замаже съвестта на тия, които не искат да внимават какво слагат в устата си.

Примерно казват "той Бог всичко очисти". Като ги питаш на основание на какво? Казват:
Марк 7:19. Защото не влиза в сърцето му, а в корема, и излиза в захода. (Като каза това той направи всички ястия чисти).

Да и този стих уж потвърждава, че храната е очистена и може да ядем какво ли не, но всъщност става въпрос за друго.
Това, което аз разбирам, четейки тези и други стихове е че езичниците, които са повярвали могат да ядат чисти и нечисти животни. Бог е очистил това, но не и отровите, които са в днешната храна, защото по тази логика можем да се храним само с Макдоналдс примерно и една молитва преди ядене ще я направи от вредна полезна.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Когато се говори за чиста и нечиста храна, се говори за това, което Бог е създал.

В закона не случайно е записано да не сееш смесено семе, а колко по-малко да го ядеш (става въпрос за ГМО).

Затова приемането с благодарение на храна се отнася само за това, което Бог е създал. А това някой да приема с благодарение боклук, който човек е създал, е просто самозаблуда.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Молитвата за "очистване" на онова, което Бог никога не е имал предвид да се ползва за "храна" има същата стойност като молитва за "очистване" на някоя блудница с цел човек хем да преспи с нея, хем да не се оскверни. Или пък молитва за "очистване" на откраднати пари, за да можеш да си ги ползваш с "чиста съвест" или молитва за "очистване" на някой идол, че да му се кланяш на воля без проблем.

Разделянето в Писанието на храните на чисти и нечисти е изключително с ритуален характер, както и такива неща като допиране до мъртъвци или до жена, която е в нечистотата си. Това разделяне е дадено като сянка за много по-дълбоки реалности, като общуването с нечисти хора и възприемането на нечисти идеи и учения. Точно за това Исус обясняваше, че онова, което влиза в стомаха на човека не може да го оскверни на практика, като отново това е казано в контекста на храната, която е била налична тогава, както и на яденето с мити или не мити ръце. При това еврейските предания са изисквали миене на ръцете до лактите и измиването само на дланите не се е брояло за ядене с измити ръце.

Също така не трябва да се забравя, че "чисто" не е еквивалент на безвредно за тялото. Например - няма нищо нечисто в тютюна, или пък в коката. Но кокаина и никотина са доказано вредни за човека.

Молитвата за храната е молитва на благодарение за Божието снабдяване, което автоматично ограничава онова, което е храна и онова за което може да се благодари само до онова, което Бог наистина е създал, без добавките на онова, което днес хората наричат "храна" или "хранителни добавки" и които са дело на човеци и демони, а не на Божият творчески промисъл.

Що се отнася до ГМО-то, то не само че не е храна, но е вид биологическо оръжие предназначено да предизвика Божият гняв и изтребление на извратеното чрез него човечество, точно както това стана преди потопа.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Молитвата за "очистване" на онова, което Бог никога не е имал предвид да се ползва за "храна" има същата стойност като молитва за "очистване" на някоя блудница с цел човек хем да преспи с нея, хем да не се оскверни. Или пък молитва за "очистване" на откраднати пари, за да можеш да си ги ползваш с "чиста съвест" или молитва за "очистване" на някой идол, че да му се кланяш на воля без проблем.

Разделянето в Писанието на храните на чисти и нечисти е изключително с ритуален характер, както и такива неща като допиране до мъртъвци или до жена, която е в нечистотата си. Това разделяне е дадено като сянка за много по-дълбоки реалности, като общуването с нечисти хора и възприемането на нечисти идеи и учения. Точно за това Исус обясняваше, че онова, което влиза в стомаха на човека не може да го оскверни на практика, като отново това е казано в контекста на храната, която е била налична тогава, както и на яденето с мити или не мити ръце. При това еврейските предания са изисквали миене на ръцете до лактите и измиването само на дланите не се е брояло за ядене с измити ръце.

Също така не трябва да се забравя, че "чисто" не е еквивалент на безвредно за тялото. Например - няма нищо нечисто в тютюна, или пък в коката. Но кокаина и никотина са доказано вредни за човека.

Молитвата за храната е молитва на благодарение за Божието снабдяване, което автоматично ограничава онова, което е храна и онова за което може да се благодари само до онова, което Бог наистина е създал, без добавките на онова, което днес хората наричат "храна" или "хранителни добавки" и които са дело на човеци и демони, а не на Божият творчески промисъл.

Що се отнася до ГМО-то, то не само че не е храна, но е вид биологическо оръжие предназначено да предизвика Божият гняв и изтребление на извратеното чрез него човечество, точно както това стана преди потопа.

Тогава как да постъпва човек, ако не иска да се храни с подобна извратена храна, а все още няма възможност сам да си я произвежда? Купуваш си примерно брашно, за да си направиш хляб, но каква е гаранцията, че брашното не е направено от ГМО пшеница? Купуваш си яйца, които сами по себе си не са ГМО, но кокошките са хранени с ГМО. Същото е и с месото  - телешко, свинско, пилешко, агнешко и млечните продукти......Никъде няма информация с какво са хранени животните. Бог ще обвинява ли за това? 

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Бог ще обвинява ли за това?

Изречението да се чете - Бог ще съди ли за това.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Quote
Тогава как да постъпва човек, ако не иска да се храни с подобна извратена храна, а все още няма възможност сам да си я произвежда? Купуваш си примерно брашно, за да си направиш хляб, но каква е гаранцията, че брашното не е направено от ГМО пшеница? Купуваш си яйца, които сами по себе си не са ГМО, но кокошките са хранени с ГМО. Същото е и с месото  - телешко, свинско, пилешко, агнешко и млечните продукти......Никъде няма информация с какво са хранени животните. Бог ще обвинява ли за това? 

Да, положението е точно такова, каквото го описваш. Безхаберието е навсякъде и хората въобще не разбират какво правят. Много хора си мислят, че ако нещо е от село значи е истинско, но аз постоянно комуникирам с хора от село и виждам, че те нямат никаква идея какво правят с храната, която сами произвеждат. Комуникирам и с хора, които продават жито, смески, фуражи и прочие и при тях има не само огромно безхаберие, но и пълна неизаинтересованост. Т.е те не само не знаят какво продават, но и не искат да знаят. Всичко, което ги интересува е да купят евтино, да продадат по-скъпо и да печелят.

По отношение на това, какво да прави човек преди време бях писал, какво правим ние при избора на храна и написаното може да се прочете ето тук: http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=629.msg109348#msg109348

От тогава насам е минало време и сме направили още стъпки, както и се подготвяме да направим още по-решителни стъпки, които в един момент да затворят цикъла на производство на собствена храна.

В града единственото нещо, което може да прави човек е да купува био храни, които обаче стават все по-скъпи, както и да намери да участва в някакви кооперативи за закупуване на био храни директно от фермерите. По този начин се постигат по-ниски цени. Има един сайт където човек може да се свърже директно с фермери, не всички от които са био фермери, но поне може да си поговори с хората които произвеждат храната и да се увери лично дали е добре да взема храна от тях. Сайта е https://farmhopping.com

Относно това дали Бог ще съди, то според както е писано Бог ще съди всяко нещо, и доброто и злото. А това, че човек чрез глупостта си, недалновидността си и безхаберието си сам е избрал начин на живот, който да не му позволява да има достъп до реална храна е само по себе си добра причина за Божието неблаговоление и съд.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Watchman, благодаря за линковете, съветите, които даваш относно пазаруването са много добри, някои и аз ги спазвам, за други засега нямам възможност.

Quote
- Месо ядем само ако успеем да вземем прясно заклано от местен източник, така щото да можем да го обезкървим своевременно.

Ето това ми стана интересно, как точно се обезкървява? Прерязването през врата не е ли достатъчно за да се изтече всичката кръв?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Проблема с кръвта е много голям и причините за това са много. Ето някои от фактите свързани с кръвта:

- много често животните в кланниците биват зашеметявани, а понякога и убивани с ток преди да бъдат заклани. Това е равносилно на удавено и задушено животно, при което кръвта не може да излезе от месото и то е негодно за храна. Понеже обаче няма как да знаеш как точно е умряло животното от което е месото в магазина - е напълно невъзможно да се купува месо за храна от магазините.

- често пъти телетата биват хранени с кръв от заклани крави, за да се оползотвори кръвта, това води до много сериозни генетични изменения в самите телета

- кръвта освен за храна на телетата се изсушава и се използва като добавка в смески за кокошки, в колбаси и салами, а често и като лепило в котлети, шунки и прочие видове месна продукция. Т.е няма никаква гаранция например, че когато човек купи котлет или пържола това всъщност не са парчета месо от други части на животното залепени с лепило от кръв за да изглежда като по-скъпо струващи видове месо.

По отношение на конкретния въпрос. След като се заколи животното по правилния начин и се остави кръвта да се изцеди за да се извади останалата в тъкани кръв месото трябва да бъде накиснато поне за 2 часа в солена вода. Ако обаче месото се замрази преди това, вече е невъзможно да се извади кръвта със сол и е възможно само ако месото се пече на жив огън.

Поради горните причини ние взимаме месо само от местни хора, които знаем как хранят животните и знаем, че след като е заклано животното ние дообезкървяваме месото със сол.

Като цяло горните процедури правят набавянето на месо доста сложна задача, поради което месо ядем доста рядко. Понягога може да мине година без да ядем никакво месо. Това ще е докато не започнем да гледаме наши животни.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Watchman, доколкото познавам Библията, никъде не съм срещала месото да се дообезкървява чрез киснене в сол. Коленето е било достатъчно. Мисълта ми е щом знаеш , че животното със сигурност е заклано, защо го обработваш със сол по този начин? То е ясно, че в малките кръвоносни съдове има останало количество кръв, но няма описание в Библията да са я премахвали по някакви начини, значи няма проблем от Божия гледна точка да се консумира така. Има ли някакъв текст в Писанията, които да съм пропуснала? 

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Преди всичко това е начина по който евреите от хилядолетия изчистват месото от кръвта. Аз просто ползвам техния метод. Това, че едно животно е заклано не означава, че кръвта е излязла. Спомням си последния път когато ми предлагаха еленско месо, то си беше заклано, но месото плуваше в кръв.

От друга страна Писанието свидетелства за очистващата сила на солта и огъня (единствените начини за изваждане на кръвта):

Mar 9:49  Защото всеки с огън ще се осоли, и всяка жертва със сол ще се осоли.

Въпреки, че този пасаж говори конкретно за изчистване на плътския живот в човека (неговата плътска душевност, защото според писаното душата се намира в кръвта) - той също свидетелства за очистващата сила на солта и огъня.

В Езекиил също се свидетелства за добавяне на сол към закланото животно - Ез. 43:24.

Аз намирам, че е много по безопасно да се подходи по този начин спрямо кръвта, защото според Писанието яденето на месо с кръвта е наредено заедно с неща като идолопоклонство и блудство (Деян 15:20,29).

От друга страна за месото от магазина човек бяма абсолютно никаква гаранция как е умряло животното. Дали е удушено, заклано, убито с ток, умряло от болест и прочие. Там, всичко се преработва и нищо не се изхвърля.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
В такъв случай имам още един въпрос - всичко това за изчистването от кръвта важи ли и за рибата? Аз от месото предимно това ям, като си купувам единствено скумрия, защото знам че е хваната от морето, а не е отглеждана в развъдници с отровена и мръсна вода. Само където пристига замразена и абсолютно цяла с глава и опашка.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Евреите не считат рибата за животно и не прилагат спрямо рибата принципите за очистване на кръвта. Реално рибата не се коли, тя като се извади от водата си умира и после се яде. Ние просто измиваме от рибата внимателно наличната кръв и това е.

Що се отнася до избора на риба - проблема на развъдниците не е мръсната вода. Обикновено развъдници се правят непосредствено до реки и се пуска да тече непрестанно вода от реката през развъдника. Проблема е храната която им дават. Това са някакви гранули, които един Бог знае какво съдържат. Последния път като взимах пъстърва от един развъдник в Балкана - нямаше никакъв проблем с водата - чиста вода от планинска река си вървеше през развъдника, но човека ми се похвали, че им давал храна за риби от Холандия. С което мислеше, че ще ме впечатли, а аз се ужасих - защото в Холандия се правят всякакви гадости.

За съжаление водите на моретата и океаните са изключително замърсени с тежки метали. Има една шеговита история, която съдържа много истина в себе си. "Попитали един рибар - Наистина ли има тежки метали във водата и рибата? Той отговорил: Абе какво да ти кажа - ние вече ловим рибата с магнити."

В моретата и океаните се изхвърлят огромни количества химически замърсени води. Например всичко от канализацията отива там. После имаме множество пертолни разливи, както и изпускане на радиоактивна вода. Аз вече не ям никаква морска и океанска риба (освен много рядко по изключение). Речна риба ям само от местни реки, хванати от местни хора. Ако ще Бог  се надявам в скоро време да си направим наш развъдник в който да отглеждеаме здрава и чиста риба.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Liya

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 65
Ужасно :((((( Значи край и с яденето на тази риба. Чувствам се в позиция мат отвсякъде.