Author Topic: Системата и възпитанието на децата  (Read 17535 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #15 on: March 08, 2015, 00:55:55 AM »
Tihomir би ли прегледал темата и да ми посочиш аз къде критикувам това:

Притчи 22:6. Възпитавай детето отрано в подходящия за него път, И не ще се отклони от него, дори когато остарее.

Че не е така ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #16 on: March 08, 2015, 00:59:47 AM »

Съвсем ясно се вижда, че и помен няма за случаите, където нечестив човек се отвръща от нечестивия си живот и тръгва в праведни пътища (което няма нищо общо с "приемане на Христос", каквото нещо в Словото никъде не е равносилно на покаяние).

Също така, ако обичаш да ми разтълкуваш това ти изречение че нищо не мога да разбера от него.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #17 on: March 08, 2015, 15:13:26 PM »
Quote from: Ferko
мене ако питаш църквата трябва да бъде много по затворено общество отколкото е(ако въобще може да се каже, че църквата  е затворено общество в наши дни).

Ранната християнска общност/църква е било изключително затворено общество. Там не са приемали външен човек освен ако не дойде с препоръка от хора на които имат голямо доверие. И точно вчера четох следния пасаж от Колосяни и ми направи много голямо впечатление:

Кол. 4:10  Поздравява ви Аристарх, който е затворен с мене, и Варнавовият сестрин син Марко, (за когото получихте поръчката: ако дойде при вас приемете го),

Английския превод дори казва "за когото получихте заповед..." - т.е общността е била толкова затворена, че дори е трябвало да получат апостолска заповед за да приемат някого. Това драстично контрастира с днешната ситуация, която е буквално трагична.


Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #18 on: March 08, 2015, 18:26:06 PM »
Tihomir би ли прегледал темата и да ми посочиш аз къде критикувам това:

Притчи 22:6. Възпитавай детето отрано в подходящия за него път, И не ще се отклони от него, дори когато остарее.

Че не е така ?

Nikolay, ти уж го подкрепяш, обаче в следващия момент говориш работи, които казват, че съвсем не мислиш така. Ето някои цитати:

Quote
А примера който ще ти дам от реалния живот е от живота на Амишите. Чиито деца растат в праведно общество и въпреки всичко има такива от тях който не познават Бога и се махат, ето Ферко го е написал.

Примери колко искаш и от Словото и от живота, но пък ти предпочиташ да си затваряш очите и да търсиш един перфектен свят... Бъдещия трябва да е точно такъв, ама почакай малко, все още не е дошъл :)

Това, което Амишите правят с децата си не е според Словото и изобщо не трябва да е пример или критерий. По-скоро за пример може да ти служи държавата, като принципа на това да ти взема децата и ти ги прави според своя образ (и как това работи), отколкото Амишите, които имат тази небиблейска традиция.

Quote
В историята на Израел малко ли неща има записани, колко пъти съгрешаваха на Бог и се откланяха ? И не растяха ли всичките им деца в праведно общество може би по добро от сегашното ?

Извода ти, че били в праведно общество и пак се отклонявали е също притеснителен по повод контекста, в който дискутираме това да се възпитат децата от малки както трябва.

И това да не сме се криели от греха, но да го гледаме, което казваш...

Ето Давид какво казваше относно това какво стои пред очите ни:
Псалми 101:3. Няма да положа пред очите си нещо подло; Мразя работата на изневерниците; Тя няма да се прилепи до мене.

Изобщо начина ти на мислене е много различен от това, което виждам като пример от Божиите мъже.

А между другото в Писанията пише да сме съвършени, което също доста се различава от твоето виждане за сегашния и бъдещия свят.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #19 on: March 11, 2015, 13:12:46 PM »
Да и аз си го мислех да се отдели темата, благодаря.

Tihomir

Малко преиначаваш думите ми, опитвайки се да докажеш, че говоря противоречиви неща, което не е така. Също така явно излиза, че аз не знам къде има праведни общества и кои са те, та тогава дай ми жив примера за който говориш. Къде има общество което живее праведно според това което казваш и всички бащи там учат децата си както трябва ?
Излиза, че нито описания Израел, нито Амишите са праведни общества, но някои от тях учат децата си добре, а други не много добре или лошо.
Излиза, че след като едни в Израел са правели добре, други не много добре, а трети лошо - то тяхното общество не е перфектно, а след като не е перфектно то явно не става за отглеждане на деца (според както го описваш, нещо много ми приличат на днешната система в която всеки си прави кой каквото иска).
Та кажи сега къде има такова общество, чийто мъже възпитава децата си толкова перфектно колкото го описваш ?

Другото което ми е любопитно, според теб ако бащата учи сина си както трябва и както пише в Словото, но живее в неправедно общество - ще успее ли да научи сина си според както казва Словото ? Ако да, защо, ако не защо.

Също така, да те попитам Соломон от кои е, от тия дето бяха научени както трябва или от тия които не бяха ?

Също така, много лесно говориш срещу Соломон, аз не се сещам, някъде той да бъде обвиняван за това, че е лош баща в Словото. Ти къде намери, ако може стиха ? Ако няма такъв стих, тогава на базата на кой стих го казваш.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #20 on: March 12, 2015, 01:44:28 AM »
За амишите мога да кажа, че са пример в едни неща, но не са пример в други. Може да се види, да се прочете. От първа ръка е информацията.

За Израел мога да кажа само нещата, за които имаме свидетелство в Писанията. Свидетелството там е, че е имало периоди, когато Израел е ходил по Божиите пътища и децата са били учени на правия път. Имаме свидетелства, където бащите са учили домовете си (което включва жените, слугите, децата). Такъв пример е Авраам, където се вижда как слугата му отива да търси съпруга на Исаак и се уповава на Бога на Авраам. Имаме и примери, където децата не са били учени в правия път. Такъв пример е Илий и синовете му, които и 3-мата бяха наказани за нечестието си.

Писано е, че всичкото, което четем като пророчески писания е дадено за наша поука и пример. Това е поуката, а не да търсим днес общества за пример и да им подражаваме, защото не се знае какви ще са. Авраам учеше своя си дом. Те бяха общност и то не малка. Достатъчно е човек да научи своя си дом, за да бъде като Авраам и Бог ще прибави ако е нужно  и други. Днес имаме достатъчно примери в лицето на Писанията и нямаме никакво извинение. Авраам е нямал пример. Той е имал заповед от Бога. Сега ние имаме много повече от това и е редно да гледаме неговия пример, а не да търсим извинение, че нямало около нас някой, на когото да подражаваме. В тези нечестиви времена надали ще видиш много такива хора и надали ще ги пише по новините или ще ги дават по телевизора.

Това, което описвам е това, за което чета. Ако ти се струва перфектно и по-скоро недостижимо (съдейки по начина, по който се изразяваш), значи все още не смяташ, че може да има такова нещо.

Ако бащата учи сина си сред неправедно общество, то много зависи доколко е сред това общество и в каква връзка с това общество. Евреите са живели сред езичниците (и сега живеят) и са успявали да запазят семействата си и децата си. Как? Като са изпълнявали писаното. Те не са имали общо с нечестивите, но само са имали бизнес взаимоотношения. Не са си давали децата на тях, нито са вземали чужди деца, нито са имали съдружнически взаимоотношения с нечестивите,още по-малко са имали общо с боговете на нечестивите и техните празници. На евреите, които са били пленени има заповед "да насадят градини" в местата, където са пленени и да живеят мирно. Това означава, че те са живеели независимо откъм храна и останало е било просто занаяти, търговия. Не са се женили с другите народи, нито са давали своите деца на други народи. Тези, които са се смесвали са били отлъчени или във времето на Неемия се вижда, че са напуснали чужденките. Това е примерът за живот в неправедно общество - да живеят като затворена общност независимо дали са 1 семейство или цяла махала.

Тези принципи са много важни и са описани в закона.

Соломон не знам колко е бил учен от Давид, не мога да кажа, но в Еклисиаст накрая пише, че се е покаял и най-вероятно се е върнал в правия път. За Давид също пише, че се е отклонил в делото срещу хетееца Урия, но той се върна в правия път. Докато детето, което не е обучено в правия път има голям шанс да не се върне никога в правия път, т.е. може да се върне, може и да не се върне.

За Соломон четем какво е правил и след това поколението, което е застанало на неговия престол. За Давид също не пише директно "той извърши смъртен грях", обаче се подразбира като четем какво пише в закона и думите на Натан "няма да умреш". Затова търсенето на директни готови изводи ще се увенчае с неуспех повечето пъти. За това, че Бог е Бог на живите, а не на мъртвите четем в пасажа "Аз съм Бог Авраамов, Исааков и Яковов". Нещата не винаги са така "готови за директна консумация", както днес сме свикнали да ни се представят.





И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #21 on: March 13, 2015, 19:44:07 PM »
Quote
Това, което описвам е това, за което чета. Ако ти се струва перфектно и по-скоро недостижимо (съдейки по начина, по който се изразяваш), значи все още не смяташ, че може да има такова нещо.

Тука се разминаваме, с другото съм съгласен в общи линии.

Дали може да сме перфектни, като хора, като общество ... не знам, аз бъркам, всички които познавам бъркат. А ти бъркаш ли или вече си станал перфектен (безгрешен) ?
Дали като се съберем заедно, като общество нещата ще станат по-добри ? Аз не знам, само Бог знае.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #22 on: March 13, 2015, 19:47:08 PM »
В Писанията пише да сме съвършени (което ти наричаш и със синонима перфектни). Това го има като заповед. Христос я потвърди (в случай, че някой реши, че било "в стария завет"). Щом е заповядано, значи може да се изпълни и ако не може да се изпълни има 2 проблема:
1) не се знае как;
2) не се разбира какво е значението на заповедта;

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #23 on: March 14, 2015, 13:07:10 PM »
Тук съм съгласен.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]