Author Topic: Системата и възпитанието на децата  (Read 17623 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Редакция Watchman: Тази тема беше отделена като самостоятелна от разклонение на дискусията по следната тема: http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=116.msg109501#msg109501

Тихомире, ти кола караш ли, техника някаква ползваш ли, пластмаси у вас имаш ли, произвеждаш ли си 100% от всичко което ползваш ?
 Мога да продължа да изброявам и всички тия неща се надяваш и ги купуваш от същите тия хора дето доставят и нещата които си изброил по-горе... Изхвърли всички тия неща и обикаляй на кон...

Павел го каза не можете да се отделите на 100% защото трябва да излезете от тоя свят.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #1 on: March 06, 2015, 22:29:42 PM »
Nikolay, доколкото разбирам си се засегнал много лично от следните думи на Тihomir:

Quote
Днешният "исус христос", в който вярва религиозното християнство е този, който се радва те да ядат какво да е, да си дават децата на чуждите хора, да се надяват за хляба си на чуждите хора, да се надяват за здравето си на чужди хора, да подкрепят всичко, което се води "законно", обаче не е и т.н. Уж му четат думите, уж му казват името, че някои и чудеса вършат, обаче той никога не ги е познавал, защото са беззаконници.

Вероятно с право си се засегнал, но опита ти за отговор е крайно неадекватен.

А преди да се опитваш да се криеш зад думите на апостол Павел (който говори за нещо съвсем друго, а именно дали християните въобще да имат някакви контакти с хората от света) относно излизането от света, помисли първо за излизането на света от тебе самия. Защото самия факт, че се засягаш така лично означава, че връзките на света те държат здраво.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #2 on: March 06, 2015, 22:42:17 PM »
Не се засягам лично, просто не разбирам, защо се прави такова деление, че еди си кое било лошо, а другото което е същото не било лошо.
Пластмасата например се прави от химическата промишленост, която тук е заклеймена като нещо много лошо, защо се ползва тогава нали е алхимия (магия) ? Горивото за колите е нещо без което трудно би се вършела каквато и да е работа с темпове които да са конкурентни. Защо да не мога да ги добавя към нещата които той е изброил ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #3 on: March 06, 2015, 22:49:21 PM »
Защото всичката пластмаса от вкъщи можеш да я изхвърлиш за един ден, но образа на звяра, който се изобразява в децата ти от хората на които си ги делегирал ще остави следи и дефекти, които или ще ги погубят или ще ги маргинализират в Божието дело. Поради тази причина знак за равенство не може да има.

Аз лично работя по елиминиране на пластмаси и всякакви изкуствени неща от дома си. И рано или късно ще го постигна на 100%. Но компромисите в които ти живееш са изключително трудно поправими. Пластмасата трови тялото да. Но какво става с нещата, които тровят душата и ума?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #4 on: March 06, 2015, 23:02:05 PM »
Не е ли писано, научи детето от рано в Господния път и то ще го следва до края на живота си ?

Иначе да, колкото по-малко от сатанинските неща научи един човек, толкова по-добре за него, думи на Исус.
Излизането и живеенето в праведна общност има своите огромни предимства, но изтрезняването от вавилонското вино, и излизането от Вавилон са нещо различно.
Живота далече от града си има своите предимства и това го знаят дори езичниците.

Нещата които тровят душата и ума ги има навсякъде защото те са вътре в нас от деца, писано е. Въпроса е да ги изхвърлим и за това ни трябва някой който да ни учи на мъдрост и разум, а Божието слово е достатъчно за това.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #5 on: March 06, 2015, 23:34:57 PM »
Quote
Не е ли писано, научи детето от рано в Господния път и то ще го следва до края на живота си ?

Писано е, ама май-държавата чете Библията повече от християните. Защото взима децата от рано и ги обучава в техните пътища. Да не говорим, че самата среда също е част от обучението. Когато живеех в града - сина ми мислеше, че същността на живота е да отида до банкомата и после до мола. Аз не съм го учил на това, той сам вижда от начина по който съм живял. Трудно щях да го науча на нещо друго ако бях останал там.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #6 on: March 07, 2015, 02:55:56 AM »
А тука съм много съгласен, средата е много важна !

Но пък тя няма чак толкова голямо отношение към факта дали детето ще последва Бог и ще иска да изследва пътищата му или не. Средата има отношение към това детето дали ще развие любов и състрадание към хората наоколо или не.
Любовта към Бог и любовта към човека са 2 различни неща, не случайно има заповед за всяка от тях поотделно !
Да обичаме или мразим някой той трябва да бъде пред нас и ние да виждаме плодовете му, иначе може да си мислим какво аджеба ще направим ако той е наоколо, и да реагираме различно когато той бъде пред нас въпреки, че сме си мислили друго.
За да обикнем или намразим света ние трябва да виждаме плодовете му. Останалото е знание за него което е нещо, но не достатъчно.

Не знам дали знаеш, но човек се учи най-вече и основно от собствените си грешки. Знам го и от личен опит и от това което съм видял и чел. Лесно е човек да прочете, че печката е гореща, но чак когато се опари ще почне да се пази наистина много внимателно (примерно).

Бог създаде този свят и остави греха да проникне в него, за да може човека да познае греха и да не поиска вече да греши в бъдещия свят. Това самия ти го твърдиш. И ако ние се скрием от греха и не го видим, тогава как ще се откажем от него в бъдещия свят ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #7 on: March 07, 2015, 10:10:28 AM »
Quote
Но пък тя няма чак толкова голямо отношение към факта дали детето ще последва Бог и ще иска да изследва пътищата му или не.

Аз чета детето да го научиш, а не да се чака да се види дали ще се научи.

Те затова децата са толкова мили, защото вярват на всичко, но като порастнат, напускат детинското. И затова е толкова голяма отговорността как ще бъде научено едно дете, защото то е като празен лист, на който се пише и каквото се напише — остава.

Но наистина както писа Watchman има хора, които четат Библията по-добре от християните. И много зависи кой пише.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #8 on: March 07, 2015, 18:56:29 PM »
Nikolay, мене ако питаш църквата трябва да бъде много по затворено общество отколкото е(ако въобще може да се каже, че църквата  е затворено общество в наши дни).
Децата трябва да се чувстват у дома и комфортно само когато са сред своите си. Един добър пример за това са Амитите или Амиш обществата. При тях когато децата навършат 16 години родителите им позволяват да излязат в света и да правят каквото искат в продължение на една година. След тази една година тези деца се връщат и казват на родителите си ще живеят ли като Амиш или ще останат в света. Ако изберат второто родителите им ги зачеркват и прекъсват всякакво взаимоотношение с тях.
Знаеш ли какъв процент от младежите се връщат обратно след като са опитали от всевъзможни грехове? 95 или 96%. Така че 96% се връщат защото са научени, че това е тяхното място.

     Защо евангелските пък и останалите черкви нямат дори близки до тези резултати?
Защото дали децата им със църковните си приятелчета или с тия от училище е все едно. И в църквата и в училището се чувстват в свои води.
Не знам защо църквата се страхува да се позатвори!? Ще е добре както за нея така и за света. За нея, защото ще може да установи Библейски стандарти а за света, защото най сетне ще може да види какво е истинска църква, любов и т.н.

Та с две думи, Обществените училища не са добро нещо и човек трябва да ги избягва. Те претъпяват чувствата на децата и събарят всичко, което родителите им се опитват да изградят.
 

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #9 on: March 07, 2015, 21:38:10 PM »
Tihomir...

Еклесиаст 2 глава
18 Намразих още и всичкия си труд, В който съм се трудил под слънцето, Защото трябва да го оставя на човека, който ще бъде подир мене;   
19 И кой знае мъдър ли ще бъде той или безумен? Но пак той ще властвува над всичкия ми труд, в който съм се трудил, И в който показах мъдрост под слънцето. И това е суета.


А примера който ще ти дам от реалния живот е от живота на Амишите. Чиито деца растат в праведно общество и въпреки всичко има такива от тях който не познават Бога и се махат, ето Ферко го е написал.

Примери колко искаш и от Словото и от живота, но пък ти предпочиташ да си затваряш очите и да търсиш един перфектен свят... Бъдещия трябва да е точно такъв, ама почакай малко, все още не е дошъл :)

Ферко, църквата няма и грам от основата положена от Амишите, затова се проваля, а и е твърде толерантна и не изобличава. В събранията на които съм бил пеят малко, лектора си разказва каквото му е дошло някой стане каже 1-2 думи за цвят и кой от къде е. Както се вика кой вдянал, вдянал кой не другия път.
А това дето се чудиш защо църквата не се позатвори малко, ами защото ако се затвори днешния свят ще я отхвърли и паричните потоци ще спрат, а като няма пара как ще пращат тълпите да благовестват ? Но, пък както знаем нищо не става без позволението на Бог.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #10 on: March 07, 2015, 22:48:46 PM »
Същият Соломон говори за това, че ако се научи детето отрано в подходящия път, то няма да се отклони. Същият Соломон (който имаше 1000 жени и може да преброиш колко деца), викаш, си противоречи в другите си думи.

И викаш, че има още "колкото щеш" примери от Словото. Аз и от живота примерни не съм виждал, който да е опровержение, но дай да е от Словото, щом си казал.

За да си малко по-ясен, разкажи тук на всички защо Соломон "си противоречи" и дай още 5 примера (толкова искам) от Словото, където детето се научава в подходящия път, обаче то се отклонява и докато остарее си остава в пътя на нечестието.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #11 on: March 07, 2015, 23:02:06 PM »
1 Йоаново 2:19
От нас излязоха, но не бяха от нас; защото ако бяха били от нас, щяха да си останат с нас; но излязоха, за да стане явно, че те всички не са от нас.


В историята на Израел малко ли неща има записани, колко пъти съгрешаваха на Бог и се откланяха ? И не растяха ли всичките им деца в праведно общество може би по добро от сегашното ?

А Соломон никъде не съм казал, че си противоречи. Това са твои думи.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #12 on: March 07, 2015, 23:38:08 PM »
Nikolay,

Ще повторя отново за какво става въпрос, защото не внимаваш и пишеш отговори, нямат нищо общо.

Говорим за деца, които са били отгледани от праведни родители по праведен начин. Има много малко случаи, където се споменава как са били отгледани децата, но виждаме ли, че тези деца се отклоняват непоправимо, то значи не са отгледани по праведен начин. Това, че родителят е праведен не означава непременно, че е отгледал децата си подходящо. Пример за това е Лот, за когото се казва, че е праведен, но дъщерите му направиха зло според примера в средата, в която живееха.

Писано е, че сред праведните може да има нечестиви, които трябва да се отлъчат. Горчив корен. Ето тези са хората, за които Йоан говори, но ни най-малко не се предполага, че са били деца на праведници, които са били научени праведно и после са отпаднали от Божия път.

В историята на Израел няма нито един случай, където дете е отгледано в праведен път и да се е отклонило. Нито един. Не прави слепи изводи, че щом "обществото било" или "родителите били", тогава е научено.

Соломон имаше 1000 жени и много деца. Как може той да отгледа всички тези деца в праведен път? Как може той да очаква, че след смъртта му няма да дойде някой калпазанин, който дори може да не му е син.

Виждам, че не можеш да покажеш поне 5 пасажа, защото продължи с общите приказки, но запомни, че каквото е писано то стои, независимо дали ти харесва или не и дали вярваш, че е така или не.

Този пасаж от Притчи, където се учат децата oт рано на подходящия път, е един от най-проблемните пасажи за много хора, които съм срещал. Почти всички казват (или показват) едно и също нещо: "То може да пише, обаче…".


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #13 on: March 08, 2015, 00:02:33 AM »
Tihomir ти в каква среда си израсъл ? И ако е била неправедна, защо последва Бог ?

Защото от това което казваш, аз разбирам, че само тия дето са расли в праведна среда стават праведни.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Системата и възпитанието на децата
« Reply #14 on: March 08, 2015, 00:38:21 AM »
Nikolay,

Oтбягваш нишката на (отклонението на) темата и започваш да задаваш контра въпроси, които само се опитват да отвличат вниманието.

Това, което казвам е това, което пише. А писаното е:
Притчи 22:6. Възпитавай детето отрано в подходящия за него път, И не ще се отклони от него, дори когато остарее.

Писанието е категорично. Тук случаят е с родители, които знаят как да възпитават детето в подходящия за него път (който знаем е един).

Съвсем ясно се вижда, че и помен няма за случаите, където нечестив човек се отвръща от нечестивия си живот и тръгва в праведни пътища (което няма нищо общо с "приемане на Христос", каквото нещо в Словото никъде не е равносилно на покаяние). А ти изведнъж почна да говориш за хора, които са израстнали в нечестив път.

Има достатъчно случаи в историята на Израел, които казват, че бащите не научиха децата си на Божиите пътища и децата се отклониха. Но никъде няма случай, където бащите са научили децата си и те са се отклонили непоправимо.

Писано е.

Друг е въпросът дали ти смяташ, че е вярно.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?