Author Topic: 1 Коринтяни 7 глава  (Read 7062 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Kike

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
1 Коринтяни 7 глава
« on: March 06, 2015, 23:55:23 PM »
Тези дни попаднах на тези стихове от 1 Коринтяни 7 глава

12 А на другите казвам аз, не Господ: Ако някой брат има невярваща жена, и тя е съгласна да живее с него, да не я напуща.
13 И жена, която има невярващ мъж, и той е съгласен да живее с нея, да не напуща мъжа си.
14 Защото невярващият мъж се освещава чрез жената, и невярващата жена се освещава чрез брата, своя мъж; инак чадата ви щяха да бъдат нечисти, а сега са свети.
15 Но, ако невярващият напусне, нека напусне; в такива случаи братът или сестрата не са поробени на брачния закон. Бог, обаче, ни е призвал към мир.
16 Защото отгде знаеш жено, дали не ще спасиш мъжа си? или отгде знаеш мъжо, дали не ще спасиш жена си?

Какво точно означава, че невярващия мъж/жена се освещава от вярващия, и че децата им са свети?
Осветен или свят доколкото знам е отделен. Отделен за какво?
Опитвам се да го свържа със стих 16, но ми се струва че там се говори, като за вероятност да  спасиш мъжа си/жена си. Докато в стих 14 изглежда повече като процес или е факт.
И как невяващия се осветява ако си живее по светски и иска и семейството му да живее по същия начин?
 Нещо зациклих. Какво мислите, че казват тези стихове?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: 1 Коринтяни 7 глава
« Reply #1 on: March 07, 2015, 22:32:37 PM »
Неведоми са пътищата Божии, тъкмо от тия стихове имах нужда и ги търсех, благодаря на Бога че ми ги даде :)

Сега по темата, питаш нещо доста сложно, тук лежи разбирането на доста неща. Да видим дали ще се справя.

От една страна имаме това:
Матей 19:5
"Затова ще остави човек баща си и майка си и ще се привърже към жена си; и двамата ще бъдат една плът?"


От друга имаме това:
14 Вие сте виделината на света. Град поставен на хълм не може да се укрие.   
15 И когато запалят светило, не го турят под шиника, а на светилника, и то свети на всички, които са в къщи.   
16 Също така нека свети вашата виделина пред човеците, за да виждат добрите ви дела, и да прославят вашия Отец, Който е на небесата.


В случая думата "освещава" в KJV е

sanctified
G37
ἁγιάζω
hagiazō
Хаг-ее-ad'-зо
От G40; да свети, че е, (тържествено) пречисти или освещаване; (психически) да почитат: - освети, да бъде свет, освети.

При съвместния живот заедно и решението да се съберат, те стават една плът, затова и стих 14 казва че се пречистват/освещават един друг. Но в деня на съда всеки ще бъде съден за това което е извършил. Т.е. това че единия е бил светлина за другия, това не го спасява докато той не приеме Исус ето ти го и стих 16.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: 1 Коринтяни 7 глава
« Reply #2 on: March 08, 2015, 14:58:04 PM »
Quote
Какво точно означава, че невярващия мъж/жена се освещава от вярващия, и че децата им са свети?
Осветен или свят доколкото знам е отделен. Отделен за какво?
Опитвам се да го свържа със стих 16, но ми се струва че там се говори, като за вероятност да  спасиш мъжа си/жена си. Докато в стих 14 изглежда повече като процес или е факт.
И как невяващия се осветява ако си живее по светски и иска и семейството му да живее по същия начин?
 Нещо зациклих. Какво мислите, че казват тези стихове?

Точно върху това трябва да се разсъди, че "осветен" означава "отделен, заделен". В този смисъл ето как аз виждам значението на този пасаж.

Ако да речем някой мъж или жена повярват, а техния брачен партньор е все още невярващ, то това, което се случва е че невярващия партньор попада в специална категория пред Бога. В този смисъл той е заделен, т.е че е в специална категория. Той не е вече просто някакъв нечист и неправеден човек, а е партньор на Божий човек и това му дава по-голям шанс за спасение. Същото важи и за децата. Те вече са деца на Божий човек и като такива са заделени (осветени) в специална категория, в която вероятно ще имат достъп до повече благодат за тяхното обръщане в пътя на правдата.

Този пример дава също да се разбере, че библейската дума "свят, осветен" няма религиозен смисъл, а има съвсем практически смисъл на нещо заделено за определена цел или заделено в определена група/категория. По същия начин може да се каже - този найлон е осветен(заделен) за правенето на оранжерия, за друго да не се пипа. Няма нищо религиозно или мистично в думата свят/отделен/осветен/заделен.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Kike

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 13
Re: 1 Коринтяни 7 глава
« Reply #3 on: March 09, 2015, 12:45:21 PM »
Ами както и да го сучеме то май пак стигаме до това ,  че ако искаме да приложим този стих на практика и нямаме едно събрание според библейския модел на живот заедно и отделено от света, то този пасаж е неприложим. Иначе трябва да приемем, че думата осветен наистина има мистичен смисъл от сорта на “дано Бог да го докосне и да стане чудо“. А примери по така наречените “църкви“ има достатъчно и всички които съм срещала се случва точно обратното, вярващия отива в света или бързо се развеждат.

И въпреки, че ученията на “свидетелите на Йехова“ са абсолютно неприемливи, не мога да не им се възхитя на обществото, което имат. И макар, че не са напълно извън света, живота им е заедно ежедневно. Може и да ходят на работа, но цялото им останало време е в общение един с друг. Извинявам се, че дори ги споменавам, но имам наблюдения от мои близки и просто ми направи впечатление.

mak

  • Administrator
  • Служещ
  • *****
  • Posts: 655
    • http://www.fellowshipbg.org
Re: 1 Коринтяни 7 глава
« Reply #4 on: March 09, 2015, 14:04:24 PM »
И въпреки, че ученията на “свидетелите на Йехова“ са абсолютно неприемливи, не мога да не им се възхитя на обществото, което имат. И макар, че не са напълно извън света, живота им е заедно ежедневно. Може и да ходят на работа, но цялото им останало време е в общение един с друг. Извинявам се, че дори ги споменавам, но имам наблюдения от мои близки и просто ми направи впечатление.

Точно пак на тях няма абсолютно нищо на какво да им се възхищаваш. Те са си светски хора както и всички други, мисленето им е светско за основните неща за живота, както и самия реален живот. Остави религиозния отенък който имат. Това са едни од най-жалките живи поробени хора които някога са живяли. Религиозното робство в което се намират е много голямо, да не си само в техната кожа, този товар трудно се носи.

А не знам какъв живот заедно и общество имат за пример, напротив, никакъв пример, живота заедно далеч не е двама по двама да се разхождат по улиците всеки ден.
"Той ти е показал, човече, що е доброто; И какво иска Господ от тебе, Освен да вършиш праведното, да обичаш милост, И да ходиш смирено със своя Бог? " Михей 6:8

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: 1 Коринтяни 7 глава
« Reply #5 on: March 09, 2015, 15:59:13 PM »
Йеховистите нямат общество. Те имат структура от военизиран тип. Общността е органично нещо, а структурата механично. Те представляват религиозен експеримент контролиран от тайните общества. Страх и контролиране на съзнанието е сглобката, която държи тази структура стегната и цяла.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: 1 Коринтяни 7 глава
« Reply #6 on: March 12, 2015, 23:34:02 PM »
Доста парички имат и това само издава какъв е коренът им. Концепцията за Божието царство, която развиват, се заключава само до това, че детето ще си играе с лъва и последния ще пасе трева. Шарени картинки, да си припаднеш от умиление.