Author Topic: Така наречения ,,нов завет"  (Read 14710 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Така наречения ,,нов завет"
« on: February 14, 2015, 16:08:38 PM »
От темата за християнското облекло...

Четейки постинга на Тихомир, съм съгласен с разбирането му относно женската външност, но ми направи впечатление израза ,,тъй наречения ,,нов завет,,,,. Спонтанно ми изникнаха следните стихове:

. А сега Той получи толкова по-добро служение, колкото е и Ходатай на по-добър завет, основан на по-добри обещания.
7. Защото, ако първият завет беше без недостатък, нямаше да се търси място за втори.
8. Но пророкът, като ги укорява, казва: "ето, настъпват дни, казва Господ, и ще сключа с дома Израилев и с дома Иудин нов завет, -
9. не такъв завет, какъвто сключих с бащите им в деня, когато ги хванах за ръка, за да ги изведа из земята Египетска, - защото те не останаха в Моя завет, и Аз ги пренебрегнах, казва Господ.
10. Но този е заветът, който ще завещая на дома Израилев след ония дни, казва Господ: ще вложа законите Си в мислите им, и в сърцата им ще ги напиша, и ще бъда техен Бог, а те ще бъдат Мой народ.
11. И няма да учи всеки ближния си, и всеки брата си, думайки: познай Господа; защото всички, от малък до голям, ще Ме знаят,
12. понеже ще бъда милостив към техните неправди, и за греховете и беззаконията им няма вече да си спомня".
13. Като казва "нов" завет, признава първия за вехт; а онова, що овехтява и остарява, е близо до изчезване.


Според тях какво да разбираме за ,,т.н. нов завет,,?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #1 on: February 14, 2015, 17:29:21 PM »
Най-добре е да се цитира точния израз, който е използвал Тихомир контекста му:

Quote from: Tihomir
защото са им казали да четат само т.нар. "нов завет", а те хабер си нямат от Писанията.

Тука се вижда, че той говори за това, че евангелията и посланията на апостолите са били наречени от някого "нов завет" докато както се вижда и от пасажа, който си цитирал става въпрос не за написване на книги, които да се нарекат "нов завет" а за сключване на нов договор.

С други думи с този израз Тихомир критикува факта, че хората биват обърквани между библейското значение на термина "нов завет" което касае договорни отношения и сборника с книги и послания написани от апостолите, които също са наречени "нов завет". По този начин става объркване в умовете на мнозина, че едва ли не само книгите на апостолите, или така наречения "нов завет" са Божието слово, което е валидно за наставление и поучение за хората участващи в "новия завет" по смисъла му на новия договор. Когато апостол Павел написва следните думи:

2Tим. 3:16  Всичкото писание е боговдъхновено и полезно за поука, за изобличение, за поправление, за наставление в правдата;
2Tим. 3:17  за да бъде Божият човек усъвършенствуван, съвършенно приготвен за всяко добро дело.


Книгите наречени по-късно "нов завет" дори не са били написани всичките, още по-малко събрани в книга. И Павел под "писание" визира книгите които са били наречени "стар завет". Въобще идеята да се нарекат с един и същ термин самите договори (завети) и сборниците от книги, които не са ограничени само до тези завети е доста коварен ход.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #2 on: February 14, 2015, 21:48:45 PM »
На младини бях писал по-детайлно в тази тема:
http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=336.0
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #3 on: February 14, 2015, 23:41:29 PM »
Да, разбирам. Когато преди 25 години започнах да чета Библията за първи път нямах представа какви завети има в Нея. Просто бях жаден да разбера какво Бог ми казва в Книгата си. И започнах от начало да чета, естествено. Прочетох я за един месец. Чак след това получих указанията да чета в началото предимно Новият завет, но аз вече имах цялостен поглед на Писанието,макар и повърхностен. Никога не съм гледал на  Старозаветните писания като нещо сложно и неразбираемо спрямо частта, която е наименувана Нов завет. За мен винаги Библията е била една цяла, разбираема Книга. Мисля , че само повърхностното мислене би се задоволило само с частта наречена Новият завет. Така човек би си останал духовен младенец, който много лесно би отлетял от всеки вятър на някое лъжеучение.
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #4 on: February 15, 2015, 00:42:08 AM »
Проблемът идва от повърхностното приемане, че щом старият договор (завет) вече бил заместен с нов, значи и всичко, което е наречено "стар завет" вече го няма и остава само един "нов завет".

Днес ако нарека хляба "стар завет", мога спокойно да прокарам учение, че вече няма нужда да се яде хляб. Ето това е коварството на промяната на името. Хората не само не искат да разберат Писанията, но и имат удобното извинение да не ги четат, защото някой ги е нарекъкл "стар завет". Както казах, от утре може такива да спрат да ядат хляб, защото вече съм го нарекъл така.

Аз не се смущавам изобщо от решението на тези, които са решили да презрат Писанията. Казано е за такива, че ако ще мъртъв да възкръсне и да им говори да се покаят, пак няма да повярват. Нека си носят отговорността сами.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #5 on: February 15, 2015, 11:49:02 AM »
Днес ако нарека хляба "стар завет", мога спокойно да прокарам учение, че вече няма нужда да се яде хляб. Ето това е коварството на промяната на името. Хората не само не искат да разберат Писанията, но и имат удобното извинение да не ги четат, защото някой ги е нарекъкл "стар завет". Както казах, от утре може такива да спрат да ядат хляб, защото вече съм го нарекъл така.

Проблема не е само в "хората", при положение, че има КОЙ да ги учи че хляба е стар и не става за ядене, е нормално да има заблудени овце. Не случайно посланието към Петър беше "паси овцете ми". Под това се разбира грижа за тези овце и като има заблудила се, да бъде върната. Иначе овчаря се оказва, че е наемник който не му пука за загубилите се, а на такива им знаем сетнината.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #6 on: February 15, 2015, 11:59:28 AM »
Първо човек трябва да има респект към Писанията (Моисей и пророците, както на друго място пише). Чак тогава е възможно да обърне внимание на овчар. А непознаването на Писанията води до заблуди. Затова Авраам каза на богаташа, че ако няма респект към Писанията и най-загрижения овчар да се прати, няма да му обърнат внимание.

Не всеки заблуден е овца от стадото на Месията, ако разбираш какво искам да кажа. Не всеки наясно с Писанията е овца от стадото на Месията, отново ако разбираш какво искам да кажа. На садукеите Христос каза, че се заблуждават, защото не познават Писанията, обаче на фарисеите никога не каза това, а напротив, каза, че добре познават Писанията. Да ги нарече колективно като група свои загубени овце, които да търсеше да прибере? Не. Повярвалите в него юдеи в Йоан 8 бяха ли негови овце? Не. На друго място пише, че не се доверяваше на хората.

Затова отговорността в деня на съда ще бъде лична. Ще бъдат съдени както престъпници тези, които са се заблуждавали, така тези, които са заблуждавали.

Ако човек търси Бога, независимо от заблудите си, ще го намери и ще бъде упътен. Овцата познава гласа на овчаря си ако е от стадото му. Има и овце от стадото на сатана. Те не познават гласа на Месията и дори да изглеждат заблудени, няма да го чуят.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #7 on: February 15, 2015, 12:59:22 PM »
Quote
при положение, че има КОЙ да ги учи че хляба е стар и не става за ядене

То винаги има КОЙ да учи и на едното и на другото. Но човек сам избира учителите си. Мен също са ме учили на врели некипели по църковните скамейки, но аз не останах твърде дълго там. Това, че са ме учили на такива неща ме забави, но не ме спря.

Затова Писанието казва:

Йоан 6:45  Писано е в пророците: "Всички ще бъдат научени от Бога". Всеки, който е чул от Отца, и се е научил, дохожда при Мене.

От това става пределно ясно, че човек носи отговорността да чуе от Бога и Бог ще го приведе при правилния Учител на първо място, който е Христос. А за останалите се казва:

Йоан 8:43  Защо не разбирате Моето говорене? Защото не можете да слушате Моето учение.
Йаон 8:44  Вие сте от баща дявола, и желаете да вършите похотите на баща си. Той беше открай човекоубиец, и не устоя в истината; защото в него няма истина. Когато изговаря лъжа, от своите си говори, защото е лъжец, и на лъжата баща.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #8 on: February 15, 2015, 13:05:58 PM »
Има съдове за чиста употреба и съдове за нечиста употреба, и двете Бог направи за себе си.
И да предполагам, че те разбирам добре.
Но, същия този Исус каза и притчата за ближния. И там когато обясняваше за нападнатия, той не каза, един брат беше нападнат или един нечестив, но каза някой си човек, че беше нападнат. И че един добър самарянин му помогна. Нито левита, за който се предполага, че знае доста добре закона, нито свещеника, за който също се предполага, че знае добре закона му помогнаха.
Защо ?

Quote
Затова отговорността в деня на съда ще бъде лична. Ще бъдат съдени както престъпници тези, които са се заблуждавали, така тези, които са заблуждавали.

Не, чета тук да пише заблудилите се:
Quote
8 А колкото за страхливите, невярващите, мръсните, убийците, блудниците, чародейците, идолопоклонниците и всичките лъжци, тяхната участ ще бъде в езерото, което гори с огън и жупел. Това е втората смърт.
Но заблудителите, те са един вид лъжци т.е. те ще отидат там.

А заблудилите се това, че ще бъдат съдени, не означава че ще бъдат осъдени. Той съда е за това, за да оправдае едни и за да осъди други.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #9 on: February 15, 2015, 14:03:45 PM »
Заблуждаваш се, защото не познаваш Писанията:

Левит 5:17. И ако някой съгреши като стори какво да било нещо, което Господ е заповядал да се не струва, макар че не го е познал, пак ще бъде виновен и ще носи беззаконието си.

Пасажа в Откровение казва много ясно, че и заблудилите се са там. Заблудилите се (в този контекст) са тези, които не ходят в пътя на правдата, а в други пътища. Очевидно в пътя на правдата няма заблудили се, защото и Исая е казал:
Исая 35:8. И там ще има друм и път, Който ще се нарече път на светостта; Нечистият няма да мине през него, но ще бъде само за тях; Пътниците - даже и глупавите - няма да се заблуждават по него.

Дори тези, които се опитват да ходят в пътя на правдата, но стоят във Вавилон, ще бъдат съдени като нечестивци ако не излязат, защото има заповед за излизане от бъркотията, но който не се подчини, ще бъде виновен.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #10 on: February 15, 2015, 15:06:12 PM »
Quote
Не, чета тук да пише заблудилите се:


    8 А колкото за страхливите, невярващите, мръсните, убийците, блудниците, чародейците, идолопоклонниците и всичките лъжци, тяхната участ ще бъде в езерото, което гори с огън и жупел. Това е втората смърт.


Но заблудителите, те са един вид лъжци т.е. те ще отидат там.

То хубаво четеш, ама е добре да четеш това, което е наистина написано. В оригинала не се казва "лъжци" а се използва гръцката дума "pseudos" което означава онези, които живеят в неистина/лъжа. Това включва и заблудителите и заблудените.

Ето го аналогичния пасаж в Откровението, където е пояснено по-добре:

Откр. 22:15  А отвън са псетата, чародейците, блудниците, убийците, идолопоклонниците и всеки, който обича лъжата и лъже.

Тук буквално се казва "който благоволи в и практикува лъжа/заблуждение" и напълно съответства на заблудените хора.

Да не говорим, че за заблудените е писано много по ясно на друго място:

2Сол.  2:11  И затова Бог праща заблуда да действува между тях, за да повярват лъжа,
2Сол.  2:12  та да бъдат осъдени всички, които не са повярвали истината.


Аз не знам каква Библия си чел, че да си правиш изводи от рода на това, че заблудените нямало да бъдат осъдени. Човек сам прави избора да вярва или не вярва в лъжата или истината.

Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #11 on: February 15, 2015, 15:42:42 PM »
Заблуждаваш се, защото не познаваш Писанията:
Аз не знам каква Библия си чел, че да си правиш изводи от рода на това, че заблудените нямало да бъдат осъдени. Човек сам прави избора да вярва или не вярва в лъжата или истината.

В кое точно се заблудих ?

А заблудилите се това, че ще бъдат съдени, не означава че ще бъдат осъдени. Той съда е за това, за да оправдае едни и за да осъди други.
И в кое сбърках ? В това, че Той ще съди ли ?
Quote
Откровение 14:7
И каза със силен глас: Бойте се от Бога, и въздайте Нему слава, защото настана часът, когато Той ще съди; и поклонете се на Този, Който е направил небето и земята, морето и водните извори.

Ако беше толкова просто колкото го коментирате и всички са предварително осъдени, тогава защо ще е тоя съд накрая ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #12 on: February 15, 2015, 16:45:22 PM »
Аз честно въобще не разбрах за какво говориш в горния си постинг.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #13 on: February 15, 2015, 19:49:25 PM »
Ами обвинявате ме, че съм заблуден и че всички заблудени ще бъдат хвърлени в огненото езеро.
1. И това питам защо съм заблуден.
2. Защо заблудените няма да бъдат съдени, а направо хвърлени в огненото езеро.

Аз поне така разбирам това което казвате...
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Така наречения ,,нов завет"
« Reply #14 on: February 15, 2015, 20:41:40 PM »
Няма да е лошо да проследиш пак логиката на дискусията, като размишляваш за нещата от принципна, а не от лична гледна точка.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.