Author Topic: Християнското облекло  (Read 18290 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Християнското облекло
« Reply #15 on: February 23, 2015, 16:37:01 PM »
Всъщност не се заяждам за нищо, просто двата израза, които съм цитирал ми се сториха еднакво развеселяващи.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Християнското облекло
« Reply #16 on: February 23, 2015, 20:11:37 PM »
Ferko
Идеята децата ми да учат в къщи е много добра. Съвсем друга тема е защо не учат в къщи. Видял съм доста от минусите и плюсовете и на двата вида обучение, да може би не всичко.
Ако не съм възприемал възгледите на тези които сме се събрали тук, щях да съм напуснал форума доста отдавна както го направиха други хора. Да имаме неразбирателство по някои въпроси, в крайна сметка всеки си има гледна точка, разбирания и възгледи.

Идеята за живот в общество, където жената да си работи от вкъщи също я приемам като доста добра. Но аз разглеждам жената като помощник на мъжа, и като някой който има свободна воля да реши дали да живее или да умре. Също така жената не е нито куче, нито дете, нито машина за чистене/готвене. Това, че Бог е отредил жената да се подчинява на мъжа си, не я прави негова робиня/собственост/вещ, виж подчинен, помощник  или половинка да, все пак са едно цяло.

Иначе това, че пускаш теми и обсъждаш неща е похвално и аз го подкрепям. Но, все пак би трябвало да очакваш, че темите ти ще бъдат обсъждани, което и правим.
Сега, ако очакваш да си изградиш мнение за мен и да ме обрисуваш тук във форума, по въпросите които задавам, мога да ти пожелая единствено успех.
Най-доброто което можем да направим е да коментираме не кой какъв е, а темата която се обсъжда, тогава темата ще бъде по-изчистена и по-градивна.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Християнското облекло
« Reply #17 on: February 23, 2015, 20:50:44 PM »
Кой какъв е, е неизбежно да се коментира, важното е да става по справедлив и праведен начин. Ето ти реши, че аз се заяждам. Това няма общо с темата, но ти реши да ме коментираш какъв съм (т.е че се заяждам). Аз обаче не се заяждах. Онова съобщение го написах с голяма доза чувство за хумор. Разбира се аз не се засягам от такива неща, живота който Бог ни е отредил е твърде прекрасен за да се занимаваме с дреболии.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Re: Християнското облекло
« Reply #18 on: February 23, 2015, 20:57:58 PM »
Nikolay, повярвай ми не съм човек който обича да се заяжда или препира но включванията понякога са толкова в страни от написаното че се чудя, как е възможно някой да извади такива заключения от написаното.

Относно жената-

"Също така жената не е нито куче, нито дете, нито машина за чистене/готвене. Това, че Бог е отредил жената да се подчинява на мъжа си, не я прави негова робиня/собственост/вещ, виж подчинен, помощник  или половинка да, все пак са едно цяло."

 -като такава ли я разкривам аз? Ако си откровен ще трябва да признаеш, че правилния отговор е не. Това обаче което със сигурност отхвърлям е мястото което жената заема днес в обществото и семейството. Нима можем да кажем че еманципацията е угодна на Бога? Не е ли тя човешко творение? Също в Бит.3:16 На жената рече: Ще ти преумножа скръбта в бременността; със скръб ще раждаш чада; и на мъжа ти ще бъде подчинено всяко твое желание и той ще те владее.
Бременността на жените е все още трудно нещо, раждането е все още със скръб и не виждам защо ако тези две неща не са се променили последното ще трябва да се промени.
Женските желания са подчинени на мъжа и то не от мъжа а от Бога. Не виждам защо трябва да е обидно за една жена да казва с дързост и радост: Аз пера, готвя и създавам семеен уют в къщи както за съпруга си така и за децата. Обидно ли е жена да бъде домакиня? Не само че не е обидно а и прави чест ако го прави с радост. Забележи жената от 31-ва гл. на притчи, мъжете при портата на града в ублажават мъжа и той има добра репутация заради жена си, която върти дом, както се поучава и в новия завет. В днешно време обаче жената не иска това. Тя иска да преследва всичко, което Бог не е казал. Иска да бъде светска жена с религиозно самосъзнание. Да не говорим за това как Сара се е обръщала към Авраам. Дори по времето на Петър такова обръщение изглежда е било рядкост или въобще не е съществувало. Аз съм намеквал няколко пъти пред   жена ми за това прекрасно обръщение но тя казва, не. :)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Християнското облекло
« Reply #19 on: February 23, 2015, 21:06:57 PM »
Именно, много мъже заквасени от светския хуманизъм и феминизъм искат да изглеждат "прогресивни" в очите на света и считат за гнусно нещо жената да бъде подчинена, дори слугиня. Та нима отношенията между жената и мъжа не са както между църквата и Христос? И ако е гнусно нещо жената да бъде слугиня на мъжа, то значи е гнусно нещо и християните да бъдат Господни слуги/роби.

Апостол Павел хвалеше себе си с това,че е Господен роб. Никой не може да бъде истински Божий човек без доброволно със смирен и радостен дух да постави себе си в позиция на слуга и роб. И откъде на къде да е лошо нещо жената да поставя себе си в същото положение спрямо мъжа, наставлявайки чрез личния си пример децата си как всеки трябва да се учи да бъде Господен слуга и роб?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Християнското облекло
« Reply #20 on: February 24, 2015, 22:27:16 PM »
Да аз малко се престаравам с описанията обикновено, това което казах и по-горе е, че и мъжа може да готви и чисти, никъде не е писано, кой какво да прави. Иначе жената заслужава уважение както всеки човек, не мисля, че пред Бог сме много различни,  не казва ли писанието: Обичай ближния си като себе си? А колко повече е жената до теб, която е част от теб ? Да жената може да се поддава и лъже по лесно и поради това и е наложено наказание. Но определянето и просто като домакиня е толкова някак си просто религиозност която не виждам да е подкрепена някъде в словото.

В крайна сметка трябва да се замисли човек, като кара някой да свърши нещо той самия би ли го свършил ? Би ли причинил на някой нещо което не би причинил на себе си.

Ако всички вземем и затворим жените си в къщи къде отиват слугите и слугините ? Ако не се женят същите тези слуги и слугини как ще изпълним основното нещо за което беше създаден човека ?

Quote
28 И Бог ги благослови. И рече им Бог: Плодете се и се размножавайте, напълнете земята и обладайте я, и владейте над морските риби, над въздушните птици и над всяко живо същество, което се движи по земята.

Човекът беше създаден със свободна воля ако Бог искаше човека да не прави нещо, спокойно можеше да го вгради в него, но както виждаме не това е идеята Му. Скриването на жената в къщи е безсмислено само по себе си. Достатъчно е да я пратите до селската чешма за вода и покриваме всичко което има навсякъде и от което я пазите. Т.е. ако тя не се самоопази на база нейната съвест никой не може да я опази.


Сега искам да уточня и нещо друго, съгласен съм с доста от това което казвате, просто добавям, че не трябва да се прекалява.


Quote
Да не говорим за това как Сара се е обръщала към Авраам. Дори по времето на Петър такова обръщение изглежда е било рядкост или въобще не е съществувало. Аз съм намеквал няколко пъти пред   жена ми за това прекрасно обръщение но тя казва, не. :)
Колко съм се смял на това ако знаеш :D
Иначе надали ще намериш жена в днешно време която да го каже. Но ако уважението е на същото ниво, мисля че не би трябвало да е голям проблем.
Относно еманципацията тя е против жените и то много, не случайно противника я прокара.
Феминизма и хуманизма смятам, че е безсмислено да ги коментираме в тоя форум, мисля че всички знаем какво са.
Слугуването само по себе си е нещо което Христос каза, че трябва всички да вършим, не само жената. Даже тук мога да попитам, ако жената трябва да слугува на мъжа, то мъжа трябва ли да слугува на жената ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Християнското облекло
« Reply #21 on: February 24, 2015, 22:59:54 PM »
Слугуването на мъжа е да води семейството си в правите Господни пътища, а не да изпълнява човешки прищевки. Строгостта и наказанието също са част от слугуването. Наставлението в Божието Слово и Истина също.

Quote
Скриването на жената в къщи е безсмислено само по себе си. Достатъчно е да я пратите до селската чешма за вода и покриваме всичко което има навсякъде и от което я пазите. Т.е. ако тя не се самоопази на база нейната съвест никой не може да я опази.

Писанието не говори за "скриване" на жената в къщи, а за нейното процъфтяване в къщи, защото това е естествената за нея среда отредена от Бога. Изваждането на жената извън дома е първата стъпка към разрушаване на семейството и Божия ред.

Аз често питам жена ми - искаш ли да се върнеш към града и кариерата? Тя се ужасява при самата мисъл за такова нещо. Голямата разлика е че жена ми никога не е била по черквите и не е била заквасена от отровния им квас.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Християнското облекло
« Reply #22 on: February 24, 2015, 23:02:50 PM »
Примерно Watchman се води домакин на форума. Той да не би да готви и чисти тука на всички? Ни най-малко.

Ако някой е домакин, той не е този, който готви и чисти, а е този, който се занимава с ръководни неща. Това не е равносилно на господар. Домакин е нещо като управител на фирма, докато господарят е собственикът на фирмата. Управителят на фирмата може да се занимава с много функции във фирмата, обаче не може да каже, че от утре фирмата вместо да продава чорапи ще произвежда игли за шевни машини. Господарят на фирмата, собственикът казва тези неща. Ако собственикът реши утре да смени бизнес модела, управителят започва да работи според този бизнес модел и ръководи това, което е подчинено под неговата ръка.

Разбирането, че "домакин" или "домакиня" е "някой, който чисти и готви" е изключително плитко.

Домакинът може ли да готви и чисти? Да, разбира се. Управлява това какво ще яде домът. Ако има слуги, ще помагат на домакина или домакинята. Ако няма, ще се справи сам/сама.

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Християнското облекло
« Reply #23 on: February 24, 2015, 23:47:24 PM »
Tihomir браво, съвсем бях го забравил, че домакиня е от домакин и че означава и управител на дома :)

Watchman ще помисля върху това:
Quote
Писанието не говори за "скриване" на жената в къщи, а за нейното процъфтяване в къщи, защото това е естествената за нея среда отредена от Бога. Изваждането на жената извън дома е първата стъпка към разрушаване на семейството и Божия ред.

Но за момента поне не го виждам. Да добре е жената да си стои в къщи както се казва и аз даже го предпочитам, но не го виждам като заповед в Словото, като препоръка - може. С другото съм съгласен.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Християнското облекло
« Reply #24 on: February 25, 2015, 00:07:24 AM »
Домакиня вкъщи не означава "стои вкъщи", защото домакинята вкъщи прави изделия с ръцете си и ги продава на пазара, както и оглежда и купува земя.

Домакинята в дома прави неща, които да са изцяло в полза на дома. Когато една жена слугува на друг човек, тя прави неща, които са са от полза за друг дом и е помощник на друг човек. Може накрая да й дадат заплата за това, обаче това е все едно някой да си "гледа" детето като е в чужбина и праща пари. Това не е гледане на детето, тъй като така може да го "гледа" и чужд човек.

Домакинстването над един дом не е спонсориране на дома, а присъствието в дома и наглеждането му.

В Писанията четем за това, че е имало семейства слуги, които са слугували на господарите си. Но пак не виждаме жените слуги да слугуват на мъжете, но жените са слугували на жените господарки, а мъжете — на мъжете господари.

Примерно Давид като остаря взе да му става студено и му взеха девица, която да спи при него. Тя не беше при него като слугиня, която да му работи, а като съпруга, въпреки, че тя си остана девствена.



И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Re: Християнското облекло
« Reply #25 on: February 25, 2015, 08:52:18 AM »
Nikolay, не се сърди но разбирането ти за жената и нейното място в семейството е покварено. Не знам "църквата" ли е свършила това нещо при теб или света но със сигурност не е Библията. Моля, разгледай още веднъж както в стария завет така и в новия къде Бог е заръчал да бъде жената и се опитай да се разграничиш от собственото си разбиране(ако това е възможно).

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Християнското облекло
« Reply #26 on: February 27, 2015, 09:30:21 AM »
Покварено ? Не просто предпочитам да бъда реалист и да казвам, че има проблеми около нас, а не да казвам, че всичко е перфектно. Павел правеше същото, той учеше, че е добре да се прави това и това и това, но да не забравяме, че живеем в "тоя" свят сиреч падналия. 
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Християнското облекло
« Reply #27 on: February 27, 2015, 10:08:50 AM »
…и да не се съобразяваме с него, но да преобразяваме ума си, за да познаем от опит кое е Божията воля и кое е добро, благоугодно на Бога и (забележи) съвършено (перфектно)…

Аз поне чета това нещо като заръка от същия Павел, който просто цитира Писанията. Не казва нищо ново.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Християнското облекло
« Reply #28 on: February 27, 2015, 11:36:10 AM »
Обновяването на ума каква връзка има тук ? За делата на Бог знаем, че са съвършени.
Или казано иначе, това че виждам, че дадено дело не е от Бог, не ме прави да спирам да го виждам.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Християнското облекло
« Reply #29 on: February 27, 2015, 11:45:36 AM »
Връзката е голяма. Без обновен ум, всяка промяна към това, което е съвършено, се счита за излишна.

И в текста не пише, че Бог е съвършен (което е ясно), а пише ние да вършим нещата, които са съвършени (или "завършени", другата дума с подобно значение).

Ти сякаш за първи път чуваш за съвършенството, което Бог изисква от човеците.

3 Царе 8:61. Прочее, вашите сърца нека бъдат съвършени спрямо Господа нашия Бог, за да ходите в повеленията Му и да пазите заповедите Му, както правите днес.

Матей 5:48. И тъй бъдете съвършени и вие, както е съвършен вашият небесен Отец.

Колосяни 4:12. ...да стоите съвършени и напълно уверени във всичко що е Божията воля.

А тука някой не бил съвършен и веднага бива укорен:
Откровение 3:2. Бодърствувай и закрепи останалото, което е било близо до умиране; защото не намерих някои от твоите съвършени пред Моя Бог.

Затова накрая съдът ще бъде с аршин, който се казва "съвършенство", а не "посредственост".
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?