Author Topic: Християнското облекло  (Read 18287 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Християнското облекло
« on: February 05, 2015, 16:50:18 PM »
Здравейте, искам да споделя с вас видеоклип, който смятам, че носи много добро послание.

https://www.youtube.com/watch?v=jMAzErvmTg0

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Християнското облекло
« Reply #1 on: February 05, 2015, 20:01:18 PM »
Това поучение като цяло съдържа верни неща, но е поставено на изключително погрешна основа. Т.е според него няма никакъв проблем християните да продължат да живеят в мръсните води на светската система, просто трябва да внимават да не разголват много телата си. Това е все едно да поучаваш някой как трябва да се старае да бъде сух без да излиза от водата.

Аз нямам съмнение, че Лот е възпитавал дъщерите си на благоприличие и те са се обличали така както ги е учил баща им всред развратния Содом. Но това далеч не ги е спасило от това да възприемат развратните идеи на Содом, което се вижда във факта, че двете му дъщери извършиха мерзостно кръвосмешение с баща си. Абсолютно същия ще бъде ефекта от подобни поучения, които поучават как хората трябва да стоят сухи без да излизат от водата.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Re: Християнското облекло
« Reply #2 on: February 11, 2015, 08:59:52 AM »
Моля, да изтриете тази безполезна тема заедно с клипа!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Християнското облекло
« Reply #3 on: February 11, 2015, 12:29:43 PM »
Ferko, ако нещо е безполезно в случая и достойно за изтриване, то това е горния ти коментар. Въпреки това ние неща не трием във форума. Казаната дума е хвърлен камък. А и не очаквахме подобна незряла реакция от тебе. Какво не ти хареса на доуточнението към темата, което направих?

Не казва ли Писанието:

Ерем. 8:11  И повърхностно лекуваха раната на дъщерята на людете Ми

По същия начин в това поучение от видеото се адресира реален проблем, но лечението, което се предлага е напълно повърхностно.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Re: Християнското облекло
« Reply #4 on: February 11, 2015, 19:04:36 PM »
Прегледах клипа още веднъж заради забележката в първият ти пост.
Не виждам нищо притесняващо, повърхностно или подвеждащо!
Считам, че е едно добро и много актуално послание към всички млади във вярата, или невежи както и към  небрежните носещи името на Господа.
Предмета в това поучение са дрехите на християните и нищо повече.
Считам, че казаното от човека е смело и не виждам светски елементи в него.
Това е моето мнение по въпроса.
Такова послание от български проповедник няма да се чуе затова преведохме това.
На английски език е, значи трябва да се вярва по лесно (:
Според мен си е много добър клипа!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Християнското облекло
« Reply #5 on: February 11, 2015, 19:40:20 PM »
Проблема не е в това, което казват, а в това, което не казват. Фиксира се определен проблем, доказва се че е проблем, но не се изследва неговия корен и не се предлага решение от корен.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Християнското облекло
« Reply #6 on: February 13, 2015, 15:48:16 PM »
Искам да направя забележка за един от пасажите, които се цитират в това видео:

1 Петър 3:3. Вашето украшение да не е външно, сиреч, плетене косата, кичене със злато, или обличане със скъпи дрехи…

Ако приемем, че това е вярно, значи следните пасажи от Езекиил са в пряко противоречие:
10. Облякох те още във везани дрехи, И те обух с чехли от язовски кожи, Опасах те с висон, И те покрих с копринена покривалка.
11. Украсих те още с накити, Турих гривни на ръцете ти И огърлица около шията ти,
12. Турих и колелце на ноздрите ти, Обеци на ушите ти, И славен венец на главата ти.
13. Така ти се украси със злато и сребро; И дрехите ти бяха от висон, коприна и везано; Ти ядеше чисто брашно, мед и масло; И стана превъзходно красива, И напреднала си дори до царско положение.
14. Ти още се прочу между народите по твоята хубост, Защото тя стана съвършена чрез Моето величие, С което те облякох, казва Господ Иеова.


Някой ще каже: Да, ама то тука се има предвид Израел, а не истинска жена. Ако наистина беше така, тогава защо Павел ще сравнява отношенията между Христос и църквата като отношения между мъжа и жената?

Тогава тези пасажи какво казват:
Исая 61:10. Ще се развеселя премного в Господа, Душата ми ще се зарадва в моя Бог; Защото Той ме облече с одежди на спасение, Загърна ме с мантия на правда Като младоженец украсен, подобно на първосвещеник, с венец, И като невеста накитена с украшенията си.

Еремия 2:32. Може ли момата да забрави накита си, Или невестата украшенията си? Но людете Ми забравяха Мене през безбройни дни.

Друг пък ще каже, че става въпрос само за булката в деня на сватбата. Но Писанието говори за друго:
Притчи 25:12. Както е обица и украшение от чисто злато за човек, Така е мъдрият изобличител за внимателното ухо.

Значи обица (дублетна форма на "обеца") и украшение от… чисто злато за човек? Това ако приемем също, че е лошо, тогава сравнението, че мъдрият изобличител е нещо лошо за внимателното ухо.

Тогава какъв е проблемът в първия пасаж? Защо много днес казват, че заради този пасаж жената не трябва да се облича със скъпа дреха или да носи накити? Ако жената се облече с евтина дреха, тя ще се скъса утре и само ще вкара мъжа в разходи. Виждаме, че и накитите не са нещо необичайно за жената. Ами Йосиф с шарената дрешка?

Проблемът в пасажа от 1 Петрово е, че "скъпи" е добавена дума от преводачите, но оригинално не е присъствала. И ако се разбира така праволинейно, както днес много го разбират излиза, че жената не трябва да носи хептен дрехи, щото оригинално пише:
1 Петър 3:3. Вашето украшение да не е външно, сиреч, плетене косата, кичене със злато, или обличане с дрехи…

Затова трябва да се подхожда с разбиране към писаното, а не праволинейно. Затова много хора, претендиращи да се наричат с Божието име, имат проблем с писаното, защото са им казали да четат само т.нар. "нов завет", а те хабер си нямат от Писанията. И затова се заблуждават и карат хората да вършат глупости, които Бог никога не е изисквал, нито е заповядвал.

Та, проблемът не е в плетенето на косата (което е много практично и много красиво за жените), нито е проблем в носенето на украшения и злато, нито обличането в скъпи/евтини дрехи. Проблемът е в тези, които искат да направят илюзията, че вътрешно са красиви както и външно, а не с тези, които са красиви вътрешно и изглеждат адекватно добре и външно, било то със скъпи/евтини дрехи, с пусната или плетена коса, със или без украшения.

Всичките тези разсъждения са с разбирането, че не говорим за разголено облекло дори, а за съвсем порядъчно.


И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Християнското облекло
« Reply #7 on: February 13, 2015, 22:04:49 PM »
Ferko благодаря за темата/филмчето - интересни са.
На другите благодаря за уточненията.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Християнското облекло
« Reply #8 on: February 14, 2015, 11:17:17 AM »
Адекватното обличане и външност на жените е в пряка връзка с тяхното духовно израстване. Кроткия, тих дух в тях и покорството на мъжете си е водещото, според Писанията. Тук може да се вметне и въпросът за покривалото на жената, но разбирането за него е меко казано омаловажавано от ,,съвремените жени на вярата,,. Естествено е външността на вярващата жена да е оформена без мотивите за предизвикателност, съблазън,суета,болно внимание и конкуренция в ,,модата,,. Голям бисер е красиво облечена жена с подходящите , макар и не евтини дрехи, излъчваща истинска женственост, с целомъдрие и свенливост, кротост и мъдрост.

Четейки постинга на Тихомир, съм съгласен с разбирането му относно женската външност, но ми направи впечатление израза ,,тъй наречения ,,нов завет,,,,. Спонтанно ми изникнаха следните стихове:

. А сега Той получи толкова по-добро служение, колкото е и Ходатай на по-добър завет, основан на по-добри обещания.
7. Защото, ако първият завет беше без недостатък, нямаше да се търси място за втори.
8. Но пророкът, като ги укорява, казва: "ето, настъпват дни, казва Господ, и ще сключа с дома Израилев и с дома Иудин нов завет, -
9. не такъв завет, какъвто сключих с бащите им в деня, когато ги хванах за ръка, за да ги изведа из земята Египетска, - защото те не останаха в Моя завет, и Аз ги пренебрегнах, казва Господ.
10. Но този е заветът, който ще завещая на дома Израилев след ония дни, казва Господ: ще вложа законите Си в мислите им, и в сърцата им ще ги напиша, и ще бъда техен Бог, а те ще бъдат Мой народ.
11. И няма да учи всеки ближния си, и всеки брата си, думайки: познай Господа; защото всички, от малък до голям, ще Ме знаят,
12. понеже ще бъда милостив към техните неправди, и за греховете и беззаконията им няма вече да си спомня".
13. Като казва "нов" завет, признава първия за вехт; а онова, що овехтява и остарява, е близо до изчезване.


Според тях какво да разбираме за ,,т.н. нов завет,,?
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Християнското облекло
« Reply #9 on: February 14, 2015, 12:34:12 PM »
Quote
Четейки постинга на Тихомир, съм съгласен с разбирането му относно женската външност, но ми направи впечатление израза ,,тъй наречения ,,нов завет,,,,. Спонтанно ми изникнаха следните стихове:

. А сега Той получи толкова по-добро служение, колкото е и Ходатай на по-добър завет, основан на по-добри обещания.
7. Защото, ако първият завет беше без недостатък, нямаше да се търси място за втори.
8. Но пророкът, като ги укорява, казва: "ето, настъпват дни, казва Господ, и ще сключа с дома Израилев и с дома Иудин нов завет, -
9. не такъв завет, какъвто сключих с бащите им в деня, когато ги хванах за ръка, за да ги изведа из земята Египетска, - защото те не останаха в Моя завет, и Аз ги пренебрегнах, казва Господ.
10. Но този е заветът, който ще завещая на дома Израилев след ония дни, казва Господ: ще вложа законите Си в мислите им, и в сърцата им ще ги напиша, и ще бъда техен Бог, а те ще бъдат Мой народ.
11. И няма да учи всеки ближния си, и всеки брата си, думайки: познай Господа; защото всички, от малък до голям, ще Ме знаят,
12. понеже ще бъда милостив към техните неправди, и за греховете и беззаконията им няма вече да си спомня".
13. Като казва "нов" завет, признава първия за вехт; а онова, що овехтява и остарява, е близо до изчезване.

Според тях какво да разбираме за ,,т.н. нов завет,,?

С това последното ще се отклони темата в друга посока, така, че по-добре да се пусне въпроса като нова тема.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Re: Християнското облекло
« Reply #10 on: February 16, 2015, 08:11:36 AM »
Nikolay, радвам се че оценяваш клипа! Дано и на друг бъде полезен, било то като насърчение или поучение!
Скоро може би ще бъде преведен още един клип, който също засяга друг болен въпрос.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Християнското облекло
« Reply #11 on: February 17, 2015, 21:41:48 PM »
То по-скоро беше полезен не точно на мен, на мен тези неща са ми ясни, но съвсем друга тема е да се сетя и да ги обясня на децата ми, та като го видях и веднага се сетих, че ще ми е полезно да им го покажа. А и едно е да ги казвам тук там като поучение - кой чул, кой не. Друго е като се гледат на филмче, прави им повече впечатление :)
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Християнското облекло
« Reply #12 on: February 17, 2015, 23:56:26 PM »
Quote
Друго е като се гледат на филмче, прави им повече впечатление :)

Особено като се има предвид и това:

Quote from: Ferko
На английски език е, значи трябва да се вярва по лесно (:
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Християнското облекло
« Reply #13 on: February 21, 2015, 08:53:13 AM »
Всъщност само големия ми син учи и разбира английски.
Визуалното обучение винаги е по добро от говоренето/четенето. То е един вид като даване на личен пример и се запомня и разбира по-добре.
Не разбирам защо се заяждаш ? Ще оставя на Бог да прецени ситуацията мисля, че ще отсъди по-добре от мен.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Ferko

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 51
Re: Християнското облекло
« Reply #14 on: February 23, 2015, 15:57:00 PM »
Nikolayq да ти кажа защо Watchman се "заяжда" с теб.
Намеква ти за това, че децата трябва да се учат в къщи и аз съм 100% съгласен с него.
Едва ли обаче ще приемеш тази идея, като виждам колко трудно ти е да приемеш идеята за мястото на жената отредено и от Бога.