Author Topic: Кои са евреите?  (Read 26815 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

YN

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 86
Кои са евреите?
« on: June 11, 2014, 23:08:49 PM »
mak: понеже този въпрос заслужава да бъде в отделена тема, разделих поста в нова тема, темата произлиза от  тази.

Quote
както и евреите са цивилизация, а не етнос. Точно поради тази причина синове на Авраам стават не само тези родени по родословието на Авраам, но също така и тези имащи вярата на Авраам. Т.е Авраам се явява баща на цивилизация, която обхваща множество етноси и народи, затова и името му означава баща на много народи.

Въпросът за Израил винаги ме е обърквал, точно защото не може да се каже съвсем, че евреите са етнос (в смисъл, че родословията са толкова смесени и разбъркани, че няма ясно разграничен етнос "евреин"). Да вземем стих от Римляни 11:

Rom 11:24  Понеже, ако ти си бил отсечен от маслина, по естество дива, и, против естеството, си бил присаден на питомна маслина, то колко повече ония, които са естествени клони, ще се присадят на своята маслина!

Кои са естествените клони? Ми евреите! Но кои са евреите? Само "вярващите" и "практикуващите" ли са евреи? Или и атеистите, агностиците, и прочие? Ами ако някой е четвърт евреин (да кажем има дядо евреин), тогава какъв е? Ами наполовин евреин? А езичниците които се "обръщат" и приемат юдаизма? Те какви са?

Мисля, че объркванията ми се сливат във въпроса: Кои са евреите?

Ако ние сме присадени, значи и ние сме евреи (поради вярата ни)... Но кои са тогава евреите по плът, и участват ли те още в Божийте завети? Че участват е ясно, даже новият завет пише, че е направен с Юдовия и Израилевия дом (Йер. 31:31), значи няма как църквата да е "новия Израил", както някои казват. Но просто не ми е ясно кои са Израилевия и Юдовия дом!

Извинявайте за отлконението от темата (няма нищо общото със симпатичната африканска бабичка), но просто коменара на Уочман ме накара да се замисля, и да осъзная колко малко разбиране имам по този въпрос (също не съм сигурна какво да смятам относно държавата Израел, но това май е съвсем офтопик). Особено със стихове като този:

Psa 24:6  Това е поколението на ония, които Го дирят; Ония, които търсят Твоето лице, те са Яков. (Села).


Може би тук се говори за "духовния" Яков (в смисъл и естествените клони, и присадените), но тогава излиза, че когато евреите се отвърнат от Бога, вече не са Яков, а това не издържа теста на Писанията, където Израил си е Израил, без значение дали следват Господа или не.

Малко ми е разпокъсана мисълта; надявам се да разберете горе-долу какво се опитвам да кажа. Мисля, че би било полезно да поразмислим над това, при положение, че трябва да възбудим евреите до ревност, и това не може да стане, ако не знаем кои са те.
Psa 111:7  Делата на ръцете Му са вярност и правосъдие; Всичките Му заповеди са непоколебими;
Psa 111:8  Утвърдени са до вечни векове, Като са направени във вярност и правота.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кои са евреите?
« Reply #1 on: June 12, 2014, 00:10:13 AM »
Когато се говори за Авраам, там говорим и за 2-те значения: И за тези, които родени чрез вяра в Бога и за тези, които по плът са синове на Авраам.

В Римляни това, което цитираш е за тези, които са по плът евреи. Те са естествените клони.

Гледа се контекстът.

По същия начин като пише "земята" може да се има предвид цялата планета, определена територия или почвата. Затова трябва да се гледа контекстът.

Едно от нещата, които съм забелязал, че е тенденция при днешните поколения (визирам и себе си) е желанието да се генерализират изводи и да се търсят математическо-обосновани формули и зависимости. Това е същият подход, който научно се прави с много естествени неща в природата и с човешкото здраве. Затова е писано на едно място, че Божието Слово ще стане камък, о който да се спъват и канара, в която да се съблазняват. И това е точно спънката, която е много пъти за нас, защото искаме еди коя си дума да е една и съща навсякъде, но естеството на езика и естеството на природата, която Бог е създал е такава, че всичко е много разнообразно и трябва да се вникне в него. Ето защо е слава за царете да откриват нещата, защото не всеки може да вникне. Всъщност всеки, който търси, ще намери.

От друга страна похвално е как младо момиче като теб задава толкова нормални въпроси, които на днешните момичета дори не им идват на ума.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

YN

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 86
Re: Кои са евреите?
« Reply #2 on: June 12, 2014, 13:40:21 PM »
Quote
В Римляни това, което цитираш е за тези, които са по плът евреи. Те са естествените клони.

Гледа се контекстът.

Мен всъщност ми беше ясно, че естествените клони са евреите. По-скоро въпросът е: кои са евреите? Кои са наследниците на Авраам по плът? Доколкото знам, даже самите евреи вече сякаш не са сигурни кога точно някой е евреин. Повечето отродоксални евреи твърдят, че "еврейщината" се предава по майчина линия, но това би означавало, че детето на Рут и Вооз не е било еврейче, или че децата на Мойсей не са били евреи, защото майка им е била етиопка... А пък и Исмаил беше дете на Авраам по плът. И Исав беше дете на Исак и Ревека, но от него произлязоха други народи... Изобщо объркването е пълно.

Съществува и въпросът за десетте "изгубени племена". Не се сещам да съм чела Словото да ги нарича така, и не съм сигурна дали изобщо наистина са изгубени. По-скоро това са спекулации, но ако са верни, значи има и много евреи за които не знаем

Quote
Едно от нещата, които съм забелязал, че е тенденция при днешните поколения (визирам и себе си) е желанието да се генерализират изводи и да се търсят математическо-обосновани формули и зависимости. Това е същият подход, който научно се прави с много естествени неща в природата и с човешкото здраве. Затова е писано на едно място, че Божието Слово ще стане камък, о който да се спъват и канара, в която да се съблазняват. И това е точно спънката, която е много пъти за нас, защото искаме еди коя си дума да е една и съща навсякъде, но естеството на езика и естеството на природата, която Бог е създал е такава, че всичко е много разнообразно и трябва да се вникне в него. Ето защо е слава за царете да откриват нещата, защото не всеки може да вникне. Всъщност всеки, който търси, ще намери.

Това е много вярно. Мисля, че вие му викате "гръцкото мислене". За жалост аз наистина имам такава тенденция (е, не само аз). Математиката ми е слабост; някак е толкова красива точността и яснотата й, и наистина Библията ми е препъкна поради това. В сравнение тя е толкова объркана и наглед пълна с противоречия... Но заради Божията милост доста неща ми се изясниха, въпреки че имам чувството че постоянно изникват нови и нови въпроси и привидни противоречия (напоследък се чудя за различните родословия в Матей и Лука, и теориите относно тях - пълен ужас), но имам увереността, че малко по малко нещата ще се изяснят. Както и ти спомена, имаме обещание, че който търси ще намери (амин!).

Все пак Бог не е Бог на лесните отговори, и в това е славата Му. Истината не е за лекомислените (не че аз съм невероятно дълбокомислена).

Поздрави!
Psa 111:7  Делата на ръцете Му са вярност и правосъдие; Всичките Му заповеди са непоколебими;
Psa 111:8  Утвърдени са до вечни векове, Като са направени във вярност и правота.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Кои са евреите?
« Reply #3 on: June 12, 2014, 14:44:33 PM »
Въпросът ти може да отвори дискусия относно неща, които все още не са много ясни в публичното пространство, но има недомлъвки и истината е заровена по-дълбоко.

Авраам е бил наречен "евреин" за първи път в текста (или поне в преводите думата се среща за първи път). Той е бил сириец, но Бог го отделя (освещава) за делото си. Евреин идва от името "Евер" или ако е на български трябва буквално да е "Еверин". Все едно да имаме мъж, родоначалник, който се казва Даньо и родът му да има името "Даньовите" или "Даньовците".

Битие 10:25. И на Евера се родиха двама сина; името на единия беше Фалек {Т.е., Разделение.}, защото в неговите дни се разпредели земята; а името на брата му беше Иоктан.

Ето тук е въпросният "Евер", който е пра-родител на Авраам, евер-инът. Авраам е обитавал Сирия по онова време, но се отделя, както споменах. След това Бог казва, че ще наименува потомството му по сина му по обещание. Арабите са също от рода на Авраам, но името, за което Бог говореше беше по линията на Исаак.

След преселението във Вавилон и връщането виждаме, че е имало евреи, които не са били в списъка на родовете. Те са били отлъчени от обществото. Тези нищо чудно да са били отчасти евреи и да са продължили един такъв род. Друга част от евреите са след разделението между Юда и останалите 11 племена, като последните са наречени "Израел" и са се отделили в свое царство със столица Самария. Те са започнали да се смесват с езически племена (покрай обичаите и поклоненията на езически богове). Та в тяхно лице също имаме еврейска кръв.

След разпръскването на евреите, много от тях се смесват с други народи, а други остават чисти от тази смесица. Тези народи се преселват от едни места в други и днес е напълно възможно дори много от българите да имат еврейска кръв поради историческите събития на територията на Иран (където е Вавилон) и преселването на племената, които са дошли на българска територия (което и днешни историци показват, че е много вероятно).

През годините е имало случаи, когато хора са се "присламчвали" и са се наричали евреи, но не са били евреи. Те може да говорят иврит, да се обличат като евреи, дори да са религиозни, но не са. Има такива, които са. Това се задълбочава все повече в последните 100-на години и е много трудно да се проследи кой какъв е.

След преселението във Вавилон навлизат много езически ритуали и разбирания в автентичното Божие учение сред самите евреи. Раждат се фарисейски, садукейски и разни други секти, пишат се допълнителни книги, които са отделни от Писанията, които карат хората да правят много по-различни неща от това, което е заповядано в Писанията.

Това, което знам е, че много малък процент (мисля беше по-малко от 10%) са автентичните евреи, които са наистина евреи, а останалите са или по "народност" (на хартия) или са някаква смесица.

Дори Христос говори в Откровение за синагогата на сатана, където се представят за евреи, обаче не са. Та има и такива случаи. Затова не всичко, което се представя за "израел" и "еврейско" е наистина такова.

В пророчествата се говори, че истинският Израел ще бъде малък народ, слаб народ, а днес се говори за това как евреите управляват света, което показва, че има разминаване между това, което се говори и пророчествата.

Ще има и отстъпили от Бога евреи, пак според пророчествата, които ще бъдат наказани в последните дни преди идването на Месията за втори път.

Интересно е, че накрая от изкупените племена ще липсват някои:
И чух числото на подпечатаните, сто и четиридесет и четири хиляди подпечатани от всичките племена на израилтяните:
от Юдовото племе, дванадесет хиляди подпечатани; от Рувимовото племе, дванадесет хиляди; от Гадовото племе, дванадесет хиляди;
от Асировото племе, дванадесет хиляди; от Нефталимовото племе, дванадесет хиляди; от Манасиевото племе, дванадесет хиляди;
от Симеоновото племе, дванадесет хиляди; от Левиевото племе, дванадесет хиляди; от Исахаровото племе, дванадесет хиляди;
от Завулоновото племе, дванадесет хиляди; от Иосифовото племе, дванадесет хиляди; от Вениаминовото племе, дванадесет хиляди подпечатани.


Имаме
1. Юда,
2. Рувим,
3. Гад,
4. Асир,
5. Нефталим,
6. Манасия,
7. Симеон,
8. Леви,
9. Исахар,
10. Завулон
11. Йосиф
12. Вениамин

И си мисля колко е голяма премъдростта на Бога да прибави 2 племена, които бяха синовете на Йосиф. Така в Откровение са отсечени 2 племена — Ефрем (един от синовете на Йосиф) и Дан.

Аз все още нямам разбиране защо Ефрем го няма в списъка. Примерно в Захария се говори положително за Ефрем. В други пророци се говори отрицателно. Не знам каква е последователността на събитията в пророчествата.

По същия начин нямам яснота от пророчествата защо Дан не е споменат сред Израилевите племена в Откровение.

От друга страна предполагам, че е възможно Ефрем и Дан да не са опазили чистотата на рода си и да са се смесили с езичниците и да се присадят към останалите, но като присадена лоза, а не като естествени питомни клони.






И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кои са евреите?
« Reply #4 on: June 12, 2014, 21:19:01 PM »
Първо думата "евреин" означава "да пресека отвъд (реката)". Авраам беше призован да изостави цивилизацията на своя народ и да отиде в земята, която Бог му дава, което за да стане трябваше да пресече реката Ефрат. Самото пресичане на реката е образ на пресичането на границата между царствата на този свят и Божието царство. Преминаването през вода (смърт) и стигането в едно  друго Царство, което съществува по принципи, правила и реалности които този свят не познава, нито иска да познае. Това е Царство основано на Дървото на живота, докато царствата на този свят са основани на дървото за познаване на добро и зло.

Ето защо самия смисъл на думата евреин е някой, който е умрял за този свят, неговите царства и неговите пътища и е преминал отвъд всичко това за да живее нов живот за Божието царство и правда. Ето защо за да бъде евреин един човек не е достатъчно да бъде потомък по плът на Авраам, но трябваше да бъде и някой изпълнен със вярата на Авраам. Поради тази причина ако и Исмаил да беше Авраамов син, той не се нарече евреин, ако и да е син на евреина Авраам, и неговите потомци арабите не само не се наричат евреи, но и мразят евреите. Защото те са онези родени от мъдростта на този свят ("легни със слугинята ми да за имаш син от нея") - и не могат да търпят онези, които са родени от вяра ("догодина ще дойда и жена ти Сара ще има син").

Същото важи и за Исав, който избра пътищата на плътта и продаде първородството си за да насити глада си. А Яков копнеейки за обещанието дори извърши престъпление, измамвайки баща си (което е пак действие по плът), но Бог го преведе през изкупително страдание (чрез тъста му Лаван) и той се научи на търпението на вярата, което му липсваше в дните на младостта му. Така отново ако и Исаак да имаше двама сина, пак само единия наследи обещанието и ако и Исав да беше син на евреи, той не се нарече евреин, нито неговите потомци се наричат така. Но вместо това бяха наречени Едомци (от Едом - червен) като напомняне за червеното ястие за което той продаде първородството си.

Точно поради тази причина е и написано:

Пс. 24:6  Това е поколението на ония, които Го дирят; Ония, които търсят Твоето лице, те са Яков.

Яков беше онзи който наследи обещанието и ние виждаме един утвърден принцип според това, който може да се нарече евреин и кой не. Затова и апостол Павел казва:

Римл. 9:6  Обаче, не е пропаднало Божието слово; защото не всички ония са Израил, които са от Израиля;

По същия начин, какво не всички, които са родени от евреина Авраам са евреи, нито всички родени от евреина Исаак са евреи.

Нужно е да се напомни също, че в Закона на Моисей беше предвидено всеки един човек от другите народи, който би се прилепил към Бога и би се обрязал да спазва завета Му - става евреин и част от Израел без оглед на етническия произход и всички деца на такива хора се считат за евреи, без да имат родословна връзка с Авраам, Исаак и Яков. Затова и в днешно време имаме много негри, които са признати за истински евреи без никакво съмнение. Т.е еврейската идентичност е преди всичко духовна и касае същината на еврейството (преминаването отвъд реката), а не чисто родословното дърво.

Тук обаче има един тънък момент, а именно, че според Божият промисъл - мнозинството израилтяни по плът се отсякоха от маслината (което е благословения род наследяващ обещанието предадено от Авраам на Исаак и от Исаак на Яков и от Яков на 12-те племена). Т.е те бидейки отсечени не са вече евреи, но други се присадиха на благословения корен нямайки родословието на Авраам, Исаак и Яков, но имащи тяхната вяра и истинско търсене на Бога.

И тук момента става още по-тънък, защото мнозина разбират горното, но го използват като повод да презират естествените клони и дори да ги преследват и предават на смърт. И това е защото са пропуснали да разберат, че естествените клони имат обещанието да бъдат присадени отново. Не всички, но избран остатък от тях. Интересно е че днешните израилтяни дори не се наричат евреи, но вместо това наричат себе си - юдеи или просто граждани на държавата Израел (ако са такива). Само славянските народи все още наричат юдеите евреи, докато на запад никой не ги нарича така (Hebrews) вместо това ги наричат юдеи ( Jews) и те сами се наричат така. Дори това само по себе си е свидетелство за това, че те са изгубили своето еврейство. От друга страна истинските Божии хора (които ходят във вярата на Авраам) - са истински и автентични евреи без значение чий род са по плът. И ако ние искаме да сме едни от тях (присадени на питомната маслина) - то ние трябва да стоим със цяло съзнание и цяло сърце за реалностите, които това име "евреин" представлява.

Що се отнася до родословието на "изгубените племена" и въобще на родословието на естествените клони, то това е доста сложен въпрос върху който мнозина спекулират и всеки вади извода, който му харесва.

По този въпрос аз имам един не популярен коментар, а именно. Когато Бог даде първородството на Исаак вместо на Исмаил, заедно с това идва двойния дял благословение. Първородния получава поне двоен дял от наследството и благословенията на бащата от останалите синове. По официални данни днес в света има около 500 милиона араби (потомци на Исмаил) и около 30 милиона евреи/юдеи (потомци на Исаак). На вас това да ви прилича, че Исаак е получил двоен дял и двойно благословение спрямо Исмаил? И ако приемем, че наистина Исаак е получил поне двойно по-голямо благословение от Исмаил (а децата са едно от най-големите благословения) - то би трябвало днес на земята да имаме поне 1 милиард негови потомци по плът по линията на Исаак и Яков. Къде е този милиард аз не знам, вероятно е разпръснат сред всичките народи, но като се има предвид, че навсякъде в родилните домове вече изискват задължително генетично изследване на всяко новородено вероятно противника желае да издири всички тези автентични потомци и да ги вземе на мушката за изтребление, защото духа на Амалик, който желае да изтреби целия Израилев род е все още жив си силен по лицето на Земята.

Quote
Аз все още нямам разбиране защо Ефрем го няма в списъка. Примерно в Захария се говори положително за Ефрем. В други пророци се говори отрицателно. Не знам каква е последователността на събитията в пророчествата.

Синовете на Йосиф са Ефрем и Манасия. Последния е споменат и вместо Ефрем е споменат Йосиф, което се предполага да е същото. Дан наистина липсва.

Според теорията на британския Израелизъм повечето западно европейски царски фамилии са с еврейски произход и повечето западни нации са от израилевите племена.  Ето един линк към това, което те твърдят:

http://britam.org/tribesSmall.jpg

Разбира се Дания е считана за потомство на племето на Дан, не само поради името. Британците разбира се са се окичили с племето на Ефрем, което наследява първородството (и правото да управлява) сред синовете на Яков (чрез Йосиф). С което те искат да валидират своите претенции да бого-дадено право да владеят и управляват света и така да легитимират сред вярващите своята демонична Британска империя. Аз обаче няма да се учудя ако именно западно-европейските царски фамилии са от племето на Дан (те така или иначе официално са една голяма рода) и от тях ще произлезе Антихриста, поради, което и това племе е станало толкова омразно пред Бога че да бъде отсечено отсред 12 израилеви племена. На мястото на Дан е поставен Леви, който вече не носи левитски функции (защото в Христос целия Израел в царско свещенство) поради което може да се завърне на мястото си като едно от 12-те племена. Разбира се това с племето на Дан и западно европейските царски фамилии е чисто предположение и това са неща на които не можем да разчитаме (без по-нататъшни сериозни изследвания и доказателства), но ако не друго можем да бдим за тях и да внимаваме какво може да излезе от цялото това нещо.

Едно обаче е сигурно, че точно тези фамилии стоят зад цялата демонична и извратена западна система съставляваща Британската империя и нейната безмерно лицемерна "демокрация" и разбойническа финансово-политическа система.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

YN

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 86
Re: Кои са евреите?
« Reply #5 on: June 12, 2014, 21:43:01 PM »
Quote
Разбира се Дания е считана за потомство на племето на Дан, не само поради името.

Интересно... Тук в Дания пък твърдят, че произходът на името е неизвестен; сигурно нарочно. На датски Дания е Danmark, буквално "земята -" или "полето на Дан". Ако има страна напреднала в учението на "цялата демонична и извратена западна система", това ще е Дания. Тук такива неща съм виждала и са ми били преподавани в училище, че аз направо ежедневно се стъписвам от липсата даже на следа от естествения закон. Много тъжна картинка е тази страна, много. ...Въпреки, че има и положителни неща (ако и да са малко), но като цяло, страната е озряла за съд.
 
A какви са другите причини поради които се прави връзката между племето Дан и Дания?
Psa 111:7  Делата на ръцете Му са вярност и правосъдие; Всичките Му заповеди са непоколебими;
Psa 111:8  Утвърдени са до вечни векове, Като са направени във вярност и правота.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Кои са евреите?
« Reply #6 on: August 22, 2016, 23:22:30 PM »
Ето тук един филм, който може би съдържа някои отговори
http://www.faithfulwordbaptist.org/m2z_reel1_bulgarian.html


Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кои са евреите?
« Reply #7 on: August 23, 2016, 17:38:53 PM »
В този филм казват някои верни неща, но има и изключително погрешни и опасни неща в него. Основното внушение е че евреите не са никакви евреи, а само християните са евреи и спрямо евреите по плът няма никакви Божии обещания. По този начин се подготвя гонението на евреите с помощта и съдействието на християните, които вярват подобни неща.

Едно от откровено заблудителните неща е как пастора Андерсън подхожда към  въпроса с родословията, правейки ги безсмислени като прави огромно родословно дърво взимайки предвид женската линия, която няма никакво значение според Писанието. Библейския подход е да се следва само и единствено мъжката линия, по този начин преди  2000 години няма да имаш 8 квадрилиона предци, както той невярно твърди, а ще имаш един единствен праотец по мъжка линия и така рода може да се проследи съвсем точно и недвусмислено.

Аз от няколко дни обмислям дали да пусна тема по въпроса за евреи, едомци, хазари, ашкенази и амаличани и вероятно ще трябва да го направя при първа възможност.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Кои са евреите?
« Reply #8 on: September 14, 2016, 11:27:21 AM »
Да, с уговорката че съдържа някои отговори, да се гледа внимателно. И аз видях, че нищо не казват за писаното в Римляни 9 - 11 гл. а там въпросът за евреите по плът е засегнат най-много.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Кои са евреите?
« Reply #9 on: October 01, 2016, 10:39:03 AM »
В Римляни 9 глава, е засегнат въпроса с Остатъка от плътските потомци на Авраам, избран по благодат и предузнат, не с всеки по плът Израелтянин. Изобщо, както и в цялото послание на Павел, така и тук, не се визира въпросът с плътското потекло поради плътското обрязване, а с обрязването на сърцето, което причислява някой към Маслината.

* напомням да се отвори темата-"Божият народ - Израел ?", която бе заключена преди 7 месеца..

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кои са евреите?
« Reply #10 on: October 01, 2016, 15:09:50 PM »
Римляни 9-а глава не касае физическите потомци на Авраам, защото той е баща на много народи, не само на израилтяните. Исмаиляните например са потомци на Авраам, мадиамците също, и някои от тях също стават в последствие християни и наследяват Царството, но не те са израилтяните за които Павел говори.

А другата тема ще я отключим по-нататък.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Анко

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 383
Re: Кои са евреите?
« Reply #11 on: September 03, 2019, 10:01:09 AM »
Скоро ми попадна един филм на бнт, разкази на евреи в Израел, спасени от ВСВ в България и заминали 1948 г. Въпреки,че изобщо не се споменаваше за Бог /може би умишлено, или изрязано при монтажа/ изгледах филма с интерес. Всички бяха по над 80 години,имаше и над 90г, заминали са като деца. Говореха с възхита за българите. Никой от Европа не направи това, което направиха тогава българите, даже и обикновените непознати хора по улиците ни окуражаваха и ни казваха,че няма да ни изпратят на смърт. Един човек каза: като че ли българите бяха ангели...

50 000 евреи от България заминават през 1948 г. През граница където и птица не можеше да прехвръкне - разказваха - нас ни пуснаха. 50 000 човека. Хиляди човешки съдби.

Намерих и филма при търсене в сайта им:
https://www.bnt.bg/bg/a/zashcho-dobroto-e-izbralo-tochno-nas-za-negovi-paziteli

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кои са евреите?
« Reply #12 on: September 03, 2019, 11:50:26 AM »
Това е една от причините да смятам, че имаме основание да се молим Бог да задели България да бъде прибежищно място за светиите и евреите в последните времена.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Анко

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 383
Re: Кои са евреите?
« Reply #13 on: October 14, 2019, 15:18:10 PM »
Историчка, родена в Украйна, заживяла в Израел преди 30 години:

"Когато започнах да уча история, събитията около създаването на Израел, видях, че не всичко сме направили правилно и добре по отношение на арабските племена. И от двете страни се е проляла много кръв, и досега могат да се видят изоставени домове, разделените семейства, има загинали и от двете страни в атентати – и евреи, и палестинци. Нашата история е много трагична. Истината е, че има голям грях – от наша страна и от палестинска.

Като историк и като гражданин на Израел не виждам изход от тази ситуация. Живея тук от 30 години, аз самата попаднах в атентат, бях в автобус, когато той беше взривен. Когато това се случи, в мен се роди ненавист, омраза към арабите. Тогава започнах да чета, да търся отговорите за себе си", признава Керън.

Противоречията

От една страна е желанието на евреите да живеят на своята земя – където е еврейската история, еврейската религия. Исторически и библейски това е земята на нашите прадеди, тук са живели Авраам, Исак и Яков. Това е земята, която Бог ни обеща, разказва историкът. А от друга страна тук има друг народ - как да се обединят двете страни?

Тя признава, че не е намерила отговорите в историята и политиката и продължава: "Аз не знам чия страна да взема, аз съм месианска еврейка, вярвам в Спасителя Исус Христос и за мен изходът е именно вярата, любовта и прошката от Божието слово“.

Люботен факт е, че в последните години все повече евреи се обръщат към вярата и приемат Месията, приемат Христос за Спасител, този, когото нашите прадеди са очаквали, но когото разпънаха, разказва тя.

"В Библията Бог ни е призовал да носим светлина на света, а ние носим меч. Но от друга страна ние трябва да защитаваме децата си, народа си. Историята на Израел може да се оцвети в различни цветове, в зависимост от гледната точка. В този смисъл съвременният Израел е много противоречива държава...", разсъждава тя.


Прочети още на: https://www.dnes.bg/notifikacii/2019/10/14/protivorechiiata-v-izrael-triabva-da-sme-svetlina-a-dyrjim-mech.425462?utm_source=referral&utm_medium=articles&utm_campaign=internal_links


Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Кои са евреите?
« Reply #14 on: October 14, 2019, 15:54:12 PM »
Quote
От една страна е желанието на евреите да живеят на своята земя – където е еврейската история, еврейската религия. Исторически и библейски това е земята на нашите прадеди, тук са живели Авраам, Исак и Яков. Това е земята, която Бог ни обеща, разказва историкът. А от друга страна тук има друг народ - как да се обединят двете страни?

Точно тука е проблема. В желанието да се върнат в земята на завета, без да спазват договорките на завета.


Това е истинския корен на цялото зло, което се твори в момента в тази земя.

Има и други проблеми, като например факта, че така наречените палестинци може да имат повече автентична еврейска кръв в себе си отколкото така наречените jews (или юдеи). С други думи може да се окаже, че правото на земята принадлежи дори по силата на завета с Авраам повече на "палестинците" особено на тези, които са християни, отколкото на юдеите.

Тази жена е казала, че вярва в Исус, а как тогава не ги разбира тези неща? Вероятно проблема е в липсата на обновяване на ума според Писанията, и твърде много наслоявания на пропаганда в мисленето.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.