Author Topic: Отпадане от вярата  (Read 93658 times)

0 Members and 3 Guests are viewing this topic.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Отпадане от вярата
« Reply #165 on: September 05, 2014, 11:53:41 AM »
Здравей, Владо.

В случая аз съм подчертал това което питам, като това е в контекста на въпроса от предния ми пост. Виж какво се коментира в случая. Защото аз не коментирам каква и защо ще е наградата,  а идеята че някой може да бъде "отписан" от книгата на живота. Т.е. за да е "отписан" той трябва първо да е "записан" там.

Valipeti, small axe

Идеята в случая е записания новороден ли е или не, и ако не е новороден то защо е записан, а ако е новороден и записан, то как тогава как новораждането е процес ? И накрая къде в цялата история е свободната воля ?

Както виждаме нещо мешано става.
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Отпадане от вярата
« Reply #166 on: September 05, 2014, 12:05:50 PM »
Това което прави Господ е да стане така, че човека ДА ПОИСКА със свободната си воля да бъде Господен и отново със свободната си воля ДА НЕ ИСКА никога да се върне обратно в греховното си състояние.

Междо другото това не е ли манипулация ? И ако е то как тогава е свободен избор ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Отпадане от вярата
« Reply #167 on: September 05, 2014, 13:39:15 PM »
Quote
Междо другото това не е ли манипулация ? И ако е то как тогава е свободен избор ?
Не е манипулация, понеже човек го избира със своята воля. Ако днес Господ те попита- " искаш ли, Николай във вечността да можеш да вършиш грехове?" Ти ще отговориш, че не искаш, понеже според писаното и от апостол Йоан, роденият от Бога не върши грях, понеже Божият зародиш пребъдва в него и не може да греши.. Но плътта ни все още е склонна към грях, затова и имаме застъпник пред Отца, който ходатайства за нас..
Във вечноста няма плът, няма грях, няма и смърт. Ти какво, държиш и там ли да си имаш воля да съгрешаваш? Не вярвам. Затова и заключаваме тук с Валипети, че роденият от Бога вече със свободната си воля няма да избере греха никога, иначе концепцията за Божието царство където ще цари мир и радост вовеки, отива на кино.

Колкото за книгата на живота, това което чета е насърчение, че никога няма да бъде изличен някой който победи и се облече в бели дрехи, а не предупреждение, че някой в бели дрехи ще бъде изличен. Това ми говори текста.

Отговори си, Николай на следният въпрос:
Възможен ли е грях във вечността и се обоснови, ако можеш и искаш с писанието. Ако не можеш да се обосновеш, тогава помисли над твърдението което от началото на темата застъпвам- че грях не е възможен,. Тогава и останалото ще ти се изясни, защо го твърдим, относно роденият отгоре. Той е съвършено ново създание няма общо с нищо познато, нито плътско. Духът му е обновен и накрая ще получи тяло като Христовото при възкресението. Това тяло не е подвластно на грях, нито може да бъде.

Valipeti

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 343
  • Аз Съм именно това, което ви казах че Съм!
    • Приятели в Христа
Re: Отпадане от вярата
« Reply #168 on: September 05, 2014, 13:47:58 PM »


Valipeti, small axe

Идеята в случая е записания новороден ли е или не, и ако не е новороден то защо е записан, а ако е новороден и записан, то как тогава как новораждането е процес ? И накрая къде в цялата история е свободната воля ?

Както виждаме нещо мешано става.

На всичко това отговорихме досега. Следи какво пише всеки в темата и ще си намериш отговорите!

Това което прави Господ е да стане така, че човека ДА ПОИСКА със свободната си воля да бъде Господен и отново със свободната си воля ДА НЕ ИСКА никога да се върне обратно в греховното си състояние.

Междо другото това не е ли манипулация ? И ако е то как тогава е свободен избор ?


Това е като например когато жена ти те е ,,манипулирала,, да я харесаш и заобичаш, за да се ожениш за нея. Подобна ,,манипулация,,, но в несравними параметри прави Господ, за да ни направи Своя Невеста. Свободната ти воля трябва да избере дали да се поддаде на ,,манипулацията,, или не-това и е ролята!
Небето и земята ще преминат, но Моите думи няма да преминат!

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Отпадане от вярата
« Reply #169 on: September 05, 2014, 13:58:15 PM »
Бог привлича към себе си. Това е същината. Това и Валипети нарича-" манипулация" но не в онзи лош смисъл, а в смисъл на привличане с любов и убеждение почиващо на истината, не на измамни неща и насилие, както днес има значение думата - манипулация.
 Откликът, изборът, на Божията прошка и протегнатата ръка за помощ е наш. Но стане ли факт, и обнови ли Бог сърцето на човек, то свободната воля на този човек /не плътта/ е в хармония завинаги с Бога.

Замисли се, Николай, ако някой се роди отново отгоре, устои и докаже в живота си истинноста на  своята вяра, победи и се облече в бели дрехи, то Бог казва, че никога името на такъв няма да бъде изличено от книгата на живота. тоест той вечно ще бъде при Бога. Това е насърчение и дава сигурност. Тука не е казано че някой с бели дрехи името му ще бъде изличено, че да се заключава подобно нещо. Ако е някой роден отгоре, победител, обличащ се с белите дрехи, то той има абсолютна сигурност, че ще бъде завинаги с Бога.

Също новорождението не е процес! Процес е освещението. Има и определен процес преди самото рождение отгоре, както и при една бременност човешка, но самото рождение е нещо което се случва в един момент и е дело на Бога в човека, когато Той, Бог реши, че е настанал този момент. Това го писахме вече преди.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Отпадане от вярата
« Reply #170 on: September 05, 2014, 14:46:49 PM »
Даа, така обяснено е добре, благодаря за търпението и дискусията.

Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Отпадане от вярата
« Reply #171 on: September 08, 2014, 16:28:28 PM »
Имам един въпрос към small axe . След като се казва че родения отгоре не съгрешава то Кифа беше ли роден отгоре след като съгреши пред езичниците също така и Давид ? Нещо не мога да разбера Петър който беше стълб на църквата , Давид на когото беше дадено обещание че от него ще произлезе цар който ще спаси народа му те не са били родени отгоре щом са съгрешили .
Не може Словото да си противоречи но явно има нещо което не можем да разберем .
 

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Отпадане от вярата
« Reply #172 on: September 08, 2014, 18:31:57 PM »
Със сигурност много неща не разбираме, но това не бива да е едно от тези неща, понеже писанието казва достатъчно по този въпрос.

Вярващият човек очиства себе си и лукавият не се докосва до него. Така е писано. Какво направиха петър и давид, след като бяха изобличени? Покаяха се. Това разделя родените отново от неродените. Покаянието.
Духът е бодър а плътта немощна, затова е нужно да се молим, да не паднем в изкушение. Плътта на родените отново отгоре е склонна да греши и ако и се потдадем, бихме съгрешили. Нещо което в никой случай не е нито желателно, нито добро, нито пък е без последици, но имаме застъпник при Отца- Праведният Месия. Духът ни, обновеният ни дух / ако е такъв не желае да върши грях, понеже Божият зародиш пребъдва в роденият отгоре човек/ Затова борбата е да умъртвяваме и умъртвим греха в телесните си части, а това е един процес в живота ни, и ако имаме воля за това, то Бог ни помага, а един ден имаме обещанието, че ще сме като Него / Господ Исус/
Това разбирам по твоят въпрос и това мога да отговоря.

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Отпадане от вярата
« Reply #173 on: September 09, 2014, 15:54:43 PM »
Ето как аз разбирам това че родения отгоре не съгрешава . Те не грешат умишлено сиреч да знаят че нещо е грях и те да го вършат или когато са силно изкушени и плътта взема временно надмощие както при Давид .

 Ако родения отгоре съгреши, то е против обновеното му естество, и докарва до покаяние, той се бори с изкушението, моли се за сила да го надвие, изповядва и напуща лошите си пътища, и се мъчи да победи недостатъците и слабостите си.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Отпадане от вярата
« Reply #174 on: September 09, 2014, 16:12:05 PM »
Quote
Ако родения отгоре съгреши, то е против обновеното му естество, и докарва до покаяние, той се бори с изкушението, моли се за сила да го надвие, изповядва и напуща лошите си пътища, и се мъчи да победи недостатъците и слабостите си.

точно!
Това е поради плътта и борбата с нея, а тя е победима. Така и пише апостол Павел в 8 ма глава в посланието към римляните, където се дискутира точно това..

Сега прочее, няма никакво осъждане на тия, които са в Христа Исуса, [които ходят, не по плът но по Дух]. 
2 Защото законът на животворящия Дух ме освободи в Христа Исуса от закона на греха и на смъртта. 
3 Понеже това, което бе невъзможно за закона, поради туй, че бе ослабнал чрез плътта, Бог го извърши като изпрати Сина Си в плът подобна на греховната плът и в жертва за грях, и осъди греха в плътта, 
4 за да се изпълнят изискванията на закона в нас, които ходим, не по плът, но по Дух. 
5 Защото тия, които са плътски, копнеят за плътското; а тия, които са духовни - за духовното. 
6 Понеже копнежът на плътта значи смърт; а копнежът на Духа значи живот и мир. 
7 Защото копнежът на плътта е враждебен на Бога, понеже не се покорява на Божия закон, нито пък може; 
8 и тия, които са плътски, не могат да угодят на Бога. 
9 Вие, обаче, не сте плътски, а духовни, ако живее във вас Божият Дух. Но ако някой няма Христовия Дух, той не е Негов

 
и още:

И тъй, братя, ние имаме длъжност, обаче, не към плътта, та да живеем плътски. 
13 Защото, ако живеете плътски, ще умрете; но ако чрез Духа умъртвявате телесните действия, ще живеете. 
14 Понеже които се управляват от Божия Дух, те са Божии синове
15 Защото не сте приели дух на робство, та да бъдете пак на страх, но приели сте дух на осиновение, чрез който и викаме: Авва Отче! 
16 Така самият Дух свидетелствува заедно с нашия дух, че сме Божии чада. 
17 И ако сме чада то сме и наследници, наследници на Бога, и сънаследници с Христа, та, ако страдаме с Него, да се и прославяме заедно с Него.

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Re: Отпадане от вярата
« Reply #175 on: March 08, 2017, 19:10:31 PM »
Преди всичко трябва да се изясни въпроса: Какво е новорождението? И кога точно един покаял се и повярвал човек се новоражда?

(...)
Но ако новораждането е процес (и то май доста продължителен), кога е успял да се новороди разбойникът на кръста? Понеже:

Joh 3:5  Исус отговори: Истина, истина ти казвам, ако се не роди някой от вода и Дух, не може да влезе в Божието царство.


Но като се замисля, той (разбойникът), не се роди и от вода, защото нямаше как да се кръсти. Съвсем се обърках.

Много интересна тема! Малко съм разочарован, защото специално съм подготвял един от участниците по тези въпроси, но ме е изложил което показва, че трябва да се придържаме не към либерализма в образованието, а към библейското: Който жали пръчката не обича сина си!

За да получи отговор въпросът защо разбойникът е бил опростен и ще бъде в Рая, трябва да се отговори на други два въпроса:
Как общуваме с Бог?
Писано е, че в стари времена Бог ни е говорил чрез пророците, в земният живот на Иисус Христос общуването е пряко, а след Петдесетница общуването с Бог е в Църквата.
Кой опрощава греховете?
Бог опрощава греховете!
Разбойникът е отишъл в рая без да е кръстен, защото е бил опростен от самият Бог - въплътения Син.
Защо другите трябва да се родят от вода и Дух, т.е. да се кръстят? Защото Бог се възнесе и ние общуваме с Него в Църквата, чрез тайнствата. В Светото кръщение се очистваме от греховете, вкл. и от първородния "в името на Отца и Сина и Светия Дух", чрез благодатта на Светия Дух (Който Отец ни е изпратил).

Разбойникът да се е спасил без да се кръсти защото е общувал лично с Бог, Който го е опростил,  ние не общуваме лично с Него и не можем без кръщение или поне няма да можем до Второто пришествие, когато пак ще общуваме с Бог пряко.

Думата "новорождение" не се използва от Църквата, която се придържа към библейската терминология. Раждаме се от вода и Дух в кръщението,  което умива първородния и другите грехове, а след това - според делата. Някой приемат, че "новороденият" никога не греши и веднъж спасен завинаги спасен, но моето вероизповедание не го приема или по-точно приема, че има и християни, които наистина удържат докрай и не грешат, но това не е правило.

Не цитирам Писанията защото 200-300 стр. цитати ще дойдат много, на практика Старият завет започва с това: "В начало...", а Новият се занимава почти изключително с него, но ако някой се интересува ще ги пусна.


Emma

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 98
Re: Отпадане от вярата
« Reply #176 on: March 08, 2017, 20:18:47 PM »
Quote
Много интересна тема! Малко съм разочарован, защото специално съм подготвял един от участниците по тези въпроси, но ме е изложил което показва, че трябва да се придържаме не към либерализма в образованието, а към библейското: Който жали пръчката не обича сина си!

Това изказване е всичко друго, но не и на смирен човек.
Повече ми прилича на парламентарна пледоария за нов мандат!
Убедена съм, че много хора от тук присъстващите са били изпращани чрез Святият Дух при други хора, и са помагали, било то директно или индиректно, с видими резултати в животите им. Но досега нито веднъж не съм прочела да са писали подобно изявление. А не са декларирали,  че са смирени! Защото не е било нужно, тъй като  делата им са говорили, вместо тях.


После, нима думите на Христос в Матей 24:13 (BG1940)
Но който устои до край, той ще бъде спасен.
.. не са правило.
Ама разбира се,че не са! Той си е говорил просто ей-така...за разтуха.

Quote
Някой приемат, че "новороденият" никога не греши и веднъж спасен завинаги спасен, но моето вероизповедание не го приема или по-точно приема, че има и християни, които наистина удържат докрай и не грешат, но това не е правило

Не те познавам, но това, което прави впечатление е липсата на  дълбочината, характерна за православните християни (или поне от личните срещи, които съм имала през живота си)!


..."Всички ще бъдат научени от Бога". Всеки, който е чул от Отца, и се е научил, дохожда при Мене.

Йоан 6:45

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Re: Отпадане от вярата
« Reply #177 on: March 08, 2017, 22:31:38 PM »
Казал съм смирен, не безгрешен, а и смирението подлежи на дълги години усъвършенстване.

Приемам безусловно, че "който устои докрай, той ще бъде спасен", както и всеки текст от Писанията. Думите на Спасителя обаче означават, че не всички ще устоят докрай, което само по себе си говори, че част от "новородените" ще отпаднат и "веднъж спасен, завинаги спасен" трябва да се отнесе към недоказаните хипотези.

В Посланието си ап. Йоан Богослов казва, че роденият от Бога не греши, но в същото послание апостолът нарича себе си и адресатите "чеда Божии", които биха излъгали ако кажат, че нямат грях и ги призовава да се изповядват. Тълкуването което не противоречи на текста е известно от древността - грехът никога не идва от Бог, а от нашите действия. Когато грешим се раждаме от дявола, а когато вършим добри дела се раждаме от Бог, защото "семето Му(посято с кръщението) пребивава в нас". Трябва да се борим постоянно с дявола за да устоим докрай.

Nikolay

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 1053
Re: Отпадане от вярата
« Reply #178 on: March 09, 2017, 15:54:24 PM »
Quote
Много интересна тема! Малко съм разочарован, защото специално съм подготвял един от участниците по тези въпроси, но ме е изложил което показва, че трябва да се придържаме не към либерализма в образованието, а към библейското: Който жали пръчката не обича сина си!

Това изказване е всичко друго, но не и на смирен човек.
Повече ми прилича на парламентарна пледоария за нов мандат!

Аз пък не схващам защо смиреността да няма общо с този стих ?:

Притчи 13:24
Който щади тоягата си, мрази сина си, А който го обича наказва го на време.


Или смяташ, че разни светски практики за това да говориш, да увещаваш и да не наказваш сина си - имат положителен ефект върху него, въпреки, че Словото казва, че няма да има такъв ефект ?
Мир вам. Благодат да бъде с всички ви. [Амин]

Ученик на Исус

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 351
Re: Отпадане от вярата
« Reply #179 on: March 11, 2017, 01:14:19 AM »
Как така ние не общуваме лично с Бог?
А тези стихове какво казват:

1 Коринтяни 1:9
Верен е Бог, чрез Когото сте били призовани в общението на Сина Му Исуса Христа нашия Господ.

2 Коринтяни 13:14
Благодатта на Господа Исуса Христа, и любовта на Бога и общението на Светия Дух да бъде с всички вас. Амин.

Твърдиш, че общуваме с Бог в църквата и чрез тайнствата?
Ами молитвата и четенето на Божието слово?
И чуване на Божия глас, нима не вярваш в това?
Нека видим какво казва Новия завет, Бог говори директно на Ананий, дава му инструкции:

Деяния 9:11
И Господ му рече: Стани и иди на улицата, която се нарича Права и попитай в къщата на Юда за един тарсянин на име Савел; защото, ето, той се моли

Деяния 8:29
А Духът рече на Филипа: Приближи се и придружи тая колесница.

Деяния 10:19
И докато Петър още размисляше за видението, Духът му рече: Ето, трима човека те търсят.

Деяния 13:2
И като служеха на Господа и постеха, Светият Дух рече: Отделете ми Варнава и Савла за работата, на която съм ги призовал.

Деяния 22:10
И рекох: Какво да сторя Господи? И Господ ми рече: Стани, иди в Дамаск, и там ще ти се каже за всичко що ти е определено да сториш

Деяния 23:11
И през следващата нощ Господ застана до него и рече: Дерзай, защото както си свидетелствувал за Мене в Ерусалим, така трябва да свидетелствуваш и в Рим.

Бог не се променя, Той е същият вчера днес и завинаги и общува и днес по този начин със своите люде.