Author Topic: Как разбирате пасажа от Йоан 8: 12- до края?  (Read 47532 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
small axe, ти и в други теми показа, че не знаеш разликата между вяра, покаяние, спасение, оправдание...

Право казва Тихомир. От толкова време в този форум, не личи да си мръднал в разбиранията си. Все още си личи кашата в ума ти. Вземи се хвани да четеш и изследваш, наместо да се мислиш за прав и да чакаш другите да дойдат на твоето разбиране. Словото те изобличава, не някой от тук пишещите. Но не можеш да го видиш, защото си заквасен.

Наистина е срамота /за всички ни/ за ясни и елементарни неща да има теми с 2+ страници и да се цикли и повтаря постоянно.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

byFaith

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 231
Тук ясно се казва, че евреите които дори не вярват в Исус - имат ревност за Бога, не фалшива ревност, а истинска, не според фалшиво знание, а според частично. Същото е и с вярата, тя може да е неадекватна на пълното знание, но това не я прави по-малко вяра. Така беше и с апостолите и с повярвалите юдеи от Йоан 8 гл. Разликата е че последните не постоянстваха в учението на Исус, и така рано или късно застават срещу него. Същото е и с християните днес.

Добре, много хора днес в християнските среди претендират да вярват в Месията, но делата им показват, че са чада на дявола. Това плод на частичното знание ли е? Не може ли да е от отхвърляне дори на Словото, което знаят, и от закоравяването на сърцата им?

Отделно има и много вярващи, които вярват и сеят гибелни учения. Някои такива хора имат голяма ревност по Бога, какъвто си мислят че е Той. Аз не бих казал, че това тяхното със сигурност е плод на частично или непълно знание (може и никакво познаване да няма, за разлика от евреите, които имат Писанията). Ако тези хора продължават да пребъдват в неистина, те няма как да са се обърнали към Живия Бог, защото Бог би ги учил сам и би ги извел от тези им заблуди и грехове като доказателство в живота им.

Тъй че мнозина вярват, но малцина държат Божието Слово в искрено и добро сърце и дават адекватния плод:

Лука 8:15  А посятото на добра земя са тия, които, като чуят словото, държат го в искрено и добро сърце, и дават плод с търпение.

Йоан 15:5  Аз съм лозата, вие сте пръчките; който пребъдва в Мене, и Аз в него, той дава много плод; защото, отделени от Мене, не можете да сторите нищо.
Йоан 15:6  Ако някой не пребъде в Мене, той бива изхвърлен навън като пръчка, и изсъхва; и събират ги та ги хвърлят в огъня, и те изгарят.


Също имаме и термин "във вярата":

2 Кор. 13:5  Изпитвайте себе си, дали сте във вярата; опитвайте себе си. Или за себе си не познавате ли че Христос е във вас, освен ако сте порицани;

Какво означава това? Очевидно да си "във вярата" трябва да води до някакви отличителни белези в живота на човека, по които да може да се прецени (т.е. да има и покаяние). Това не е вярата на демоните, които също вярват в Бога, но не отстъпват от злото. Мисля, че това трябва да се изясни, за да няма неразбиране. Човек може да вярва, но да не е "във вярата".
Кой ще възлезе на хълма Господен? И кой ще застане на Неговото свето място?
Оня, който е с чисти ръце и с непорочно сърце, Който не е предал на суета душата си, и не се е клел на лъжа.
Той ще приеме благословение от Господа, И правда от Бога на спасението си. (Псалом 24:3-5)

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Johnny_fx , намери нещо погрешно в това което съм писал в темата и го цитирай .
Дали разбирам разликата между вяра , покаяние , спасение , оправдание ,  , не смятам да отговарям , че е смешно това твърдение.
За причина и следствие  си чувал , нали?

Watchman q аз не съм в никакви деноминации , незнам как ти хрумна , това.Никога и не съм бил част от такива.Ти , обаче си бил , и явно закваската си остава.Затова и някой неща , не всичко , не е наред в разбиранията на теб и на Тишо.

Неща важни , свързани именно със спасението , с кръщението с Духа  и някой други неща , свързани със служението и чуването на Божия глас.Неща които сме дискутирали в други теми.
Господ ще ви научи за тях , понеже си мислите че знаете , но не е така за тези неща.



Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3953
Quote
Watchman q аз не съм в никакви деноминации , незнам как ти хрумна , това.

Това в което си сега какво е? Американска сектичка с баптиски произход и дълбооооки деноминационни корени, ако и учителите ти да обичат да казват че сте "независими". Познавам повече американци от тебе, включително "мисионери" в БГ за да им знам начина на мислене и действие. Знам и как програмират енориашите си. Твоето поведение във форума идеално пасва на подобен програмиран енориаш. Това може да го разбереш някой ден, може и никога да не го разбереш. Зависи дали ще събереш смелост да изпълзиш изпод черупката.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Quote
Johnny_fx , намери нещо погрешно в това което съм писал в темата и го цитирай.

Прочети темата от мястото, където си писал за първи път и виж подробно всеки един от цитатите си, върху които беше коментирано.

Само 2-3 съобщения по-нагоре имаше един, в който ти сам пишеш, че било "противоречие", на което беше отговорен, но ти казваш "...намери нещо погрешно в това което съм писал..."
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Watchman , явно знаеш повече неща за мен отколкото аз знам.

Не познавам нито един американец.Всъщност познавам един , той е политолог , но не е християнин/вярващ/ в смисълът който ние влагаме в това.

Не се намирам в нищо , най - малкото пък американска сектичка с баптиски корени .Явно си мислиш така , понеже считам Пол Уошър за верен Божи човек.Считам го поради това което съм слушал да говори , сравнявайки го със Словото.Нямам връзка с хора от тези баптиски среди нито в САЩ нито в България.Това в което "се намирам" е няколко семейства , събиращи се заедно на различни места , не само един път седмично , но доста често.Нещо което виждам като естествено и случващо се в ранната църква , преди 2 ри век.Това е.
За независимоста абсолютно си прав , нито пари нито отчети , дава някой , аз или който и да е , на някакви американци или други .

Не разбирам с какво поведението ми във форума навява , идеята за програмиран енориаш :)

да , тишо , противоречие е да вярваш , че Исус е Помазаникът , а да не вярваш на думите Му , че Той е Помазаникът и казва истината.
Тогава си вярваш в някакъв си твой въображаем помазаник, чиито думи са недостойни за доверие.И съответно вярата ти е мъртва.

Но ако вярваш в ИСУС БОЖИЯТ Помазаник ,  ще вярваш и на думите Му.

По добре заключи темата , Тишо , пиши каквото искаш и я заключи , и нека всеки който чете да си извади извод както Бог му даде.





Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Watchman , явно знаеш повече неща за мен отколкото аз знам.

Не познавам нито един американец.Всъщност познавам един , той е политолог , но не е християнин/вярващ/ в смисълът който ние влагаме в това.

Не се намирам в нищо , най - малкото пък американска сектичка с баптиски корени .Явно си мислиш така , понеже считам Пол Уошър за верен Божи човек.Считам го поради това което съм слушал да говори , сравнявайки го със Словото.Нямам връзка с хора от тези баптиски среди нито в САЩ нито в България.Това в което "се намирам" е няколко семейства , събиращи се заедно на различни места , не само един път седмично , но доста често.Нещо което виждам като естествено и случващо се в ранната църква , преди 2 ри век.Това е.
За независимоста абсолютно си прав , нито пари нито отчети , дава някой , аз или който и да е , на някакви американци или други .
Квасът на това, което казва Watchman, е видим, обаче. Квасът е това, което прави хлябът после да заприлича на хляб и да има вкус на хляб. Ученията и разбиранията са баптистки и главно идващи от американските среди и книжки.

Quote
да , тишо , противоречие е да вярваш , че Исус е Помазаникът , а да не вярваш на думите Му , че Той е Помазаникът и казва истината.
Тогава си вярваш в някакъв си твой въображаем помазаник, чиито думи са недостойни за доверие.И съответно вярата ти е мъртва.

Но ако вярваш в ИСУС БОЖИЯТ Помазаник ,  ще вярваш и на думите Му.

По добре заключи темата , Тишо , пиши каквото искаш и я заключи , и нека всеки който чете да си извади извод както Бог му даде.
Исус говори точно за такива, които вярват, че Той е Божият Помазаник, даже ще вършат големи неща в Негово име, че и чудеса и пак ще бъдат нечестиви.

В Словото ясно пише, че юдеите в Йоан 8 са вярвали в Него и не са вярвали на думите Му, но ти не искаш да си го признаеш или още по-страшното - не го виждаш.
Йоан 8:31. Тогава Исус каза на повярвалите в Него юдеи: Ако пребъдвате в Моето учение, наистина сте Мои ученици;
...
43. Защо не разбирате Моето говорене? Защото не можете да слушате Моето учение.
...
47. Който е от Бога, той слуша Божиите думи; вие затова не слушате, защото не сте от Бога.


Квасът е силно нещо... независимо от формата на събиране (за което можеш да прочетеш нещо тук).

И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Cabral

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 133
Quote
Интересното е че в тази тема се говори именно за това, че някои повярваха че Исус е Помазаника и пак си останаха деца на дявола, т.е останаха в погибелта.

Именно!
Част от юдеите повярваха, че Иисус е Помазника (Христос, гл.7), а както е добре известно юдейската представа за Христос не допуска, че Той е Бог. В това е причината, същите повярвали, че Той е Месията, да искат да го убият с камъни за богохулство, когато Иисус (ст.58) повтаря думите на Бог от Изх. 3:14 "Аз есмь сущий".

Въпросът е зададен малко повърхностно, за да му се отговори е трябвало да включва и какво е точно е да вярваш в Иисус Христос.