Author Topic: Две сътворения?  (Read 9879 times)

0 Members and 2 Guests are viewing this topic.

YN

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 86
Две сътворения?
« on: January 27, 2014, 13:12:36 PM »
Тази тема я пускам, защото наскоро се запознах с някаква напълно налудничева идея, че в Битие имало две истории на сътворението. Това със сигурност е някакво своеволие на "умниците" теолози, но понеже породи няколко въпроси у мен, реших да споделя.

Значи, тази "теория", твърди, че "първото" сътворение е в Битие 1-2:4, а "второто" в Битие 2:5-25. Знам, лудост.

"Второто сътворение":
5и всяко растение полско преди да стане по земята, и всяка трева полска преди да изникне; защото не беше дал Господ Бог дъжд по земята, и нямаше человек за да работи земята;
6И вдигаше се пара от земята, и напояваше всичкото лице на земята.
7И създаде Господ Бог человека от пръст из земята; и вдъхна в ноздрите му дихание на живот, стана человек жива душа.
8И насади Господ Бог рай в Едем на изток, и постави там человека когото създаде.
9И Господ Бог произрасти из земята всяко дърво красно на глед и добро за ядене, и дървото на живота посред рая, и дървото на познаване на добро и на зло.
10И река изхождаше из Едем да напоява рая; и от там се разделяше на четири глави.
11Името на едната Фисон: тя е която обикаля всичката Евилатска земя, дето има злато.
12И златото на онази земя е добро: там има вделион и оникс камик.
13И името на втората река Гион: тя е която обикаля всичката Хуска земя.
14И името на третата река Тигър: тя е която тече към изток на Асирия. А четвъртата река е Ефрат.
15И взе Господ Бог человека и насели го в рай Едемски за да го работи и да го пази.
16И заповяда Господ Бог Адаму и рече: От всяко дърво на рая свободно да ядеш;
17а от дървото на познаване на добро и на зло, да не ядеш от него; защото в който ден ядеш от него непременно ще умреш. 18И рече Господ Бог: Не е добро человекът да е сам: ще му направя помощник приличен нему.
19И създаде Господ Бог от земята всичките полски животни и всичките небесни птици, и приведе ги при Адама за да види как ще ги наименува; и каквото име дадеше Адам на всяко одушевлено, това му стана името.
20И тури Адам имена на всичките скотове и на птиците небесни и на всичките зверове полски; но за Адама не се намери помощник приличен нему.
21И нанесе Господ Бог на Адама изстъпление, и той заспа; и взе едно от ребрата му, и изпълни мястото му с плът.
22И направи Господ Бог от реброто което взе от Адама жена, и приведе я при Адама.
23И рече Адам: Тая е сега кост от костите ми, и плът от плътта ми: тя ще се нарече жена, защото от мъжа биде взета.
24Заради това ще остави человек баща си и майка си, и ще се прилепи при жена си, и ще бъдат двамата една плът.
25И голи бяха и двамата, Адам и жена му, и не се срамуваха.


Обосновката е, че написаното тук е след "първоначалното" сътворение, но това е вярно само ако приемем, че двете са в времева последователност. Аз смятам (и мисля, че това е толкова логично и ясно, че не ми е ясно как някой може да се обърка), че "второто" се случва на шестия ден. Може би объркването произлиза от създаването на едемската градина, което не е много ясно кога се случва. Дали Той я създал заедно с всички други растения, и просто на шестия ден е сложил човека там, или е посадил и самата градина на шестия ден?

Също мисля, че стих 19-ти може да бъде объркващ, защото от него излиза, че Бог е създал животните след Адам, но не знам точно в какво глаголно време е думата "създава". Може да е било всъщност "бе създал"; а пък може и преводът да е верен.

Не знам; вие какво мислите? Със сигурност няма две сътворения в Словото, но как си обяснявате стих 19, и кога е била създадена Едемската градина?

Извинявайте ако е тъп въпрос, но просто много се вбесих, когато едни мои познати твърдяха, че имало две различни сътворения, и исках да си изясня някои неща в горепосочения пасаж.
Psa 111:7  Делата на ръцете Му са вярност и правосъдие; Всичките Му заповеди са непоколебими;
Psa 111:8  Утвърдени са до вечни векове, Като са направени във вярност и правота.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Две сътворения?
« Reply #1 on: January 27, 2014, 14:49:21 PM »
Това са два разказа за едно и също сътворение. Просто всеки от разказите има различна цел и сътворението е представено под различен ъгъл и са дадени различни детайли съответстващи на целта на всеки от разказите. В разказа от Битие 1-ва глава е нещо като поглед от горе, показващ цялата картина. Докато разказа от Битие 2 е нещо като поглед от близо, където се фокусира на специфични детайли.

Например в първа глава се казва:

Битие 1:27  и Бог създаде човека по Своя образ; по Божия образ го създаде; мъж и жена ги създаде.

Тука има по-скоро лаконично описание на сътворението на човека. Докато във втора глава се влиза в подробности и детайли, които са ненужни за целите на първа глава.

Тия неща са много ясни и очевидни за здравомислещите хора, но онези които ги сърбят ушите за новости винаги ще "намират под вола теле" без значение колко е ясен текста.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Две сътворения?
« Reply #2 on: January 27, 2014, 15:47:51 PM »
Точно това е — кратко и детайлно написана историята на сътворението. Това е всичко. Мене също са ме питали няколко човека преди години и бях им казал същото и дори се учудвах, че някой може да помисли подобно нещо, а какво остава да го приеме...

Има и други места в Писанията, където се разказва една случка по 2 начина — с повече и с по-малко подробности, обаче никой не се сеща да си помисли дори, че са различни, защото сътворението е това, което главно боде в очите на мнозина от нечестивите.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

YN

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 86
Re: Две сътворения?
« Reply #3 on: January 27, 2014, 16:57:58 PM »
Ами, и аз винаги така съм мислела, и като ми го представиха това нещо като "факт", направо ви казвам, не можех да повярвам, че някой някога би могъл да стигне до такъв извод докато чете Битие. Умът ми просто не го побира.

Но всъщност имах и други два въпроса:

Защо излиза че Бог е създал животните след Адам? (стих 19)
И кога бе посадена Едемската градина?
Psa 111:7  Делата на ръцете Му са вярност и правосъдие; Всичките Му заповеди са непоколебими;
Psa 111:8  Утвърдени са до вечни векове, Като са направени във вярност и правота.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Две сътворения?
« Reply #4 on: January 27, 2014, 17:21:44 PM »
Човекът е създаден след птици, животни, суша и вода. Това може да се види ясно в дните на сътворението.

Ако разсъждаваме без да мислим за контекста можем да изкараме още няколко налудничави изводи, като например, че човек е създаден и преди дърветата, защото пише:
И създаде Господ Бог человека от пръст из земята; и вдъхна в ноздрите му дихание на живот, стана человек жива душа.
...
И Господ Бог произрасти из земята всяко дърво красно на глед и добро за ядене, и дървото на живота посред рая, и дървото на познаване на добро и на зло.


А ако погледнем разумно, ще видим, че всичко малко преди това е подробно описано и разбито по дни, планирано точно и изпълнено като от един превъзходен Майстор.

Това кога е създадена градината е също малко особен въпрос, тъй като виждаме, че Бог създаваше нещата в миг. Затова Едемската област може да е била създадена малко след като Адам е бил сътворен (примерно докато е вдишвал първите си глътки въздух като жива душа), може и да е било преди това. От текста изглежда, че Бог е обособил определена област от земята (във вътрешността на земята по-точно), където е насадил градината.

Пише, че градината е била насадена, т.е. специално приготвена и Адам е бил назначен за градинар и пазач.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Две сътворения?
« Reply #5 on: January 27, 2014, 17:33:35 PM »
Quote
Защо излиза че Бог е създал животните след Адам? (стих 19)

Въобще не излиза така, защото текста не казва "И СЛЕД ТОВА, създаде Бог от земята всичките полски животни" А казва "И създаде Бог ... и приведе ги при Адам" като очевидно се дава ретроспекция на сътворението на животните, която се свързва със привеждането на животните пред Адам за наименуването им.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

YN

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 86
Re: Две сътворения?
« Reply #6 on: January 27, 2014, 18:08:57 PM »
Може би проблемът е в съединението "и", което, доколкото разбирам, даже не присъства в оригинала. Поне в ума ми, "и" говори за някаква последователност, но като се замисля, това не винаги е така.

Проблемът е, че когато някой си наумява, че са две различни сътвориения, и започне да ги разглежда поотделно, се получават неясноти.
Psa 111:7  Делата на ръцете Му са вярност и правосъдие; Всичките Му заповеди са непоколебими;
Psa 111:8  Утвърдени са до вечни векове, Като са направени във вярност и правота.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Две сътворения?
« Reply #7 on: January 27, 2014, 18:51:03 PM »
Основния проблем на подобни умувания е че те не допринасят с нищо за живота в благочестието, а само карат хората да си чешат ушите с "интересни" неща. Ние живеем във времена на толкова трагично пропадане на стандартите, вярващите биват заливани от толкова пагубни неща, живеем в истинска криза, която е опряла до кокала и нещата са на живот и смърт, и да се дава внимание на подобни басни е не просто безполезно, но извратено. Все едно майка чието дете се дави пред очите й да се чуди дали не си е сложила твърде светъл тон маникюр, който не е в тон с водите заливащи детето й.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Две сътворения?
« Reply #8 on: February 11, 2014, 13:47:02 PM »
Само безумец може да си помисли, че в Битие 1 и 2 , са представени две отделни сътворения. Какви неща съм чувал и чел в тази връзка, няма как да ги определя по друг начин, освен като чиста проба безумие. Това е директна обида към Бога като Създател, Неговата първа и уникална черта, характеристика, както искате го наречете. Това представя Бог като някакъв не знаещ какво прави субект и кореспондира с тезата за Потопа, че Бог бил "сбъркал" с първите хора, затова ги погубил и почнал на чисто с Ной и роднините му.

YN

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 86
Re: Две сътворения?
« Reply #9 on: February 11, 2014, 21:20:07 PM »
Прави сте.

Изобщо пускането на тази тема стана много бързо и необмислено от моя страна, и за това нещо наистина искрено съжалявам. Истината е, че нямаше нужда от всичко това. Само малко здрав разум щеше да изясни всичко, но аз понеже много се бях нахакала, действах прибързано и глупаво.

Приемам забележката, и ще ми е като обеца на ухото, да внимавам повече и да мисля преди да пиша, за да не се получават такива глупости.
Psa 111:7  Делата на ръцете Му са вярност и правосъдие; Всичките Му заповеди са непоколебими;
Psa 111:8  Утвърдени са до вечни векове, Като са направени във вярност и правота.

Tihomir

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 2794
    • FellowshipBG
Re: Две сътворения?
« Reply #10 on: February 11, 2014, 22:58:22 PM »
Аз не виждам някой да прави забележка на теб, а по-скоро се коментира това, което са ти казали, тъй като ти самата писа, че е своеволие.

Нищо чудно да има хора, които да са се заблудили от подобни свободни съчинения и да им е полезно ако намерят тази тема.
И отговори Исус и рече им: Не за това ли се заблуждавате, понеже не познавате писанията нито силата Божия?

simeon

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 159
Re: Две сътворения?
« Reply #11 on: February 12, 2014, 20:06:59 PM »
Аз не виждам някой да прави забележка на теб, а по-скоро се коментира това, което са ти казали, тъй като ти самата писа, че е своеволие.

Нищо чудно да има хора, които да са се заблудили от подобни свободни съчинения и да им е полезно ако намерят тази тема.


Разбира се,че има хора които са се заблудили.Понеже не четат Писанията с разбиране,вникване и мъдрост.Аз също бях заблуден.Не точно за двете сътворения,но за други неща. Бог обаче благоволи да отрезнея.Така че колкото повече теми и споделяния има във форума(и не само в него) толкова по добре.

YN

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 86
Re: Две сътворения?
« Reply #12 on: February 23, 2014, 18:07:12 PM »
Quote
и да се дава внимание на подобни басни е не просто безполезно, но извратено. Все едно майка чието дете се дави пред очите й да се чуди дали не си е сложила твърде светъл тон маникюр, който не е в тон с водите заливащи детето й.

Ами аз визирах това като забележката, или нещо не съм разбрала?
Psa 111:7  Делата на ръцете Му са вярност и правосъдие; Всичките Му заповеди са непоколебими;
Psa 111:8  Утвърдени са до вечни векове, Като са направени във вярност и правота.