Author Topic: Има ли "пастори" в Библията?  (Read 36648 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #15 on: November 27, 2007, 03:00:26 AM »
Между вярващите не  може да има титли. Титлите предполагат йерархия.
Йерархията в Словото е установена от Бога и тя е:

Исус Христос- Добрия пастор, овчаря, лозата, главата и т.н

След това сме ние-светии, овци, пръчки, части на тялото Христово.

Никоя част от тялото не е  по -важна от другата ,всяка си има определена функция/служение и никое служение не е по-важно от другото.( за референция 1 коринтяни 12 глава)
Защо за едно служение ще се плаща, а за друго не? (визирам вземащите заплати). Щом Апостол Павел е успял да се прехранва без заплата, значи и днешните "пастори" трябва да могат да го правят. "Даром сте приели, даром давайте"- Матея 10:8

Приказка зная от малка една
Как вълк се преправя на коза,
Но нова приказка има сега
Как вълк се преправя на свята овца.
Говори той в неделя сутрин от амвона
И късно вечер на телевизора пред микрофона.
А овците с отрова заразени
Не виждат светлина,че погледите им са замъглени.
И мислят си, че всичко им е в ред,
А всъщност имат към отровата имунитет.
Не виждат в него те вълка
В сърцата им вселил се е на дявола страха.
А вълкът претендиращ, че стадото пасе
Разпръсква, разкъсва, яде бедните овце.
Но Пастиря идва скоро с гега в ръка
И ще счупи на вълка гърба.
И Неговите овце ще прибере
За да пасат в мир при Неговите нозе.

 по Езекил 34 глава
16 юни 2004г.


popa

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 11
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #16 on: November 27, 2007, 09:14:28 AM »
Не е така! Моите уважения но все пак нека да отговаряме ясно. Това разбиране е протестантско.Че няма йерархия , и няма свещенство и всички са свещеници в Бога.Пак казвам ако има йерархия в църквата то тя е необходима. Свещеникът не е заместител на Христос а предстоятел, който се моли заедно с хората и престои пред Бога. Протестантите отхвърлят йерархията в противовес на католицизма. Докато за православните йерархията е нужна и богоустановена. Апостолите ръкоположили ученици ( епископи ) а те от своя страна дякони , презвитери. Така,че йерархията е важна. Епископите са приемници на апостолите. Всички титли в правосл.църква не са йерархия което предполага командорене, а отличия за добра проявена усърдност и грижа към църквата. Такива награди са : протойерей ,протопрезвитер , свещеноиконом , протодякон,протопсалт и т.н. , но като отличия а не като командващи звена.Проблема на западната мисъл ,е ,че приема Църквата като институция  докато  източните християни приемат църквата и йерархията в нея като богоустановена и съборна . Така че, титлата пастор не е библейска а изразява характер.В този смисъл и свещеника е пастир , и дяконът също и т.н. Пастор е присвоена титла от протестантите понеже нямат йерархия.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #17 on: November 27, 2007, 09:22:28 AM »
popa, за втори път трябва да ти кажа, че не четеш а пишеш.

Това което го изписа пробвай да го подкрепиш Библейски, ако обичаш.
И не намесвай някакви си човешки религии, като католицизъм, православие и протестантство.
Тук търсим Живата Истина, разкрита ни от Божието Слово, записано в писанията.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

popa

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 11
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #18 on: November 27, 2007, 09:41:03 AM »
Благодаря за съвета, но искам да споделя още нещо ! Защо се гледа единствено Библията ( Sola Scriptura ) . Тя е Божия книга , Това е самото му слово но защо не се уважават светите отци и творенията им. Вие търсете всичко в Библията.Бог е ръководил своите хора да пишат и други книги. Светите отци не противоречат на Библията.Проблема е такъв,че търсите все Библията и Библията , като че, тя ви е мерило за всичко.Не че я хуля но това е западно схоластично разбиране. Бог е записал и много други неща.Сам Св.Лука споделя до Теофил,че не би било възможно да се събере и опише всичко което свидетелства за Христос. Относно темата имаме засвидетелствана йерархия. Апостол Павел ръкополага за епископ Тимотей. Епископи и дякони са още и Тит и Филемон. Тимотей е наследник апостолов.В кн.Деяния Апостолски има много свидетелства за свещенство.Още се намират и в посланията . Жалко е ,че не се сещав точно главите или цитатите , но нямам навик да наизустявам стихове или глави понеже никъде не е казано в Библията и лишавам думите на Бога от съдържание.Често пъти протестантите искат и заучават цели глави.И за какво ги вадят от контекста и ги цитират?Какво се постига? За свещената йерархия разгледай автори като : Калнев и дякон Андрей Кураев " Към протестантите за православието". Препоръчвам и книгата на доц.д-р Димитър Митев " Инославни изповедания". Още и Калин Янакиев " Щит на вярата". Виж и Правилата на Св.Правосл.Църква от Синодалното издателство. Виж и проф.Дюлгеров,Ил.Цоневски "Мисионерство". Там е казано всичко и обяснено за православието.Подготви се добре и тогава спори!? Не че аз претендирам за подготовка но все пак съм чел тези материали и благодаря на Бога ,че ми отвори погледа. Бог с теб!!!

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #19 on: November 27, 2007, 10:10:19 AM »
Щом Библията не е единствения авторитет за теб, няма какво повече да се каже. Твоето мнение говори достатъчно.

2 Тимотей 3:
16. Всичкото писание е боговдъхновено и полезно за поука, за изобличение, за поправление, за наставление в правдата;
17. за да бъде Божият човек усъвършенствуван, съвършено приготвен за всяко добро дело.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #20 on: January 26, 2008, 19:21:19 PM »
Пиронка смея да твърдя че не си права. Погледни как започват посланият как се представят и Петър и Йоан и Павел.Не случайно се казва в словото че да не ставате мнозина учители защото ще получите по голямо осъждение.На друго място се казва че на когото много е дадено много и ще се изисква.Неможе и няма как да сме равнопоставени.едни са с по голяма власт и отговорности от други.Проследи темата  от стария  в новия завет.

prezvitera

  • Новодошъл
  • *
  • Posts: 24
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #21 on: January 26, 2008, 22:52:47 PM »
Има власт в писанията. Това е властта да дадеш живота си за тези, за които се грижиш. Това е заповед. Не е дадена власт да използваш хората. Ако искаш да си служител на Бога добре, но това ти коства живота. Ако не си готов да платиш тази цена ставаш като онзи зъл слуга описан в Матей 24. Наистина нагледах се на хора, които имат претенции да се грижат за овцете и не го правят, но се нагледах и на хора, които не се наричат пастори и пак не ги интересува никой.

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #22 on: January 27, 2008, 14:43:03 PM »
Evangelista,
Къде в моя постинг прочете думата "власт"?

Аз говоря, че няма титли между братя и сестри.
Прочети 1 Коринтяни 12 глава.

Понеже ме караш да проверя как се представят Павел, Петър, Йоан в посланията си-"Моята" Библия казва така: 
Римляни 1:1 Павел, слуга Исус Христов, призван за апостол, отделен да проповядва благовестието от Бога,

"Слуга" не показва Павел да претендира за по-голяма почит.
"Апостол" показва какво Павел прави за Царството Божие, така както "заварчик" ми показва  какво ти работиш( ясно ми е че не слагаш инжекции).

От твоите постинги си вадя заключение , че поставяш определени служения за по-важни от други и личностите натоварени с тези служения за по-важни от други.
Словото ни задължава да считаме всеки по-горен от себе си.

Филипяни 2:3 Не правете нищо от партизанство или от тщеславие, но със смиреномъдрие нека всеки счита другия по-горен от себе си.
Не трябва да имаме по-голяма почит към проповедника отколкото към възрастната сестра, която се моли постоянно за нас. 

 

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #23 on: February 04, 2008, 22:04:37 PM »
Пиронка правилно си разбрала че аз наистена разделям хората с по малко и с повече власт.Но по точно словото поставя този акцент.Най горе в ерархията са апостолите пророците ,учители и т.н.Не се събраха дяконите да разискват проблемите на църквата но апостолите.Друг е въпросаче те знаеха как да служат  и да не злоупотребяват с властаси.Не случайно е писано че на когото много е дадено много и ще се исисква.

johnny

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 293
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #24 on: February 04, 2008, 22:16:14 PM »
Най горе в ерархията са апостолите пророците ,учители и т.н.

Колко пъти трябва да се каже, че йерархия няма и не може да има в Тялото Христово.
Власт и отговорности има, но не и йерархия. Разберете го най-накрая.
Ако и да ме убие Той, аз ще Го чакам...

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #25 on: February 05, 2008, 18:07:52 PM »
Колкото и пъти да го казваш има си разлика вносенето на отговорност в словото няма да я наричам ерархия но има носене на власт и тя е с различна тежест.Пиронка ами апостол какво е ако не е титла.

pironka

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 157
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #26 on: February 05, 2008, 23:46:36 PM »
Еvangelista,
Аз ти обясних какво е апостол в постинг в друга тема, но ти явно не четеш, а директно пишеш каквото ти дойде на ум.

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #27 on: February 06, 2008, 18:53:59 PM »
Абе нора на моменти наистена ви се чудя като пишете.Пиронка ми казва че не чета Тихомир ми ка зва че бързам като отговарям абе вие да не стоите домен когато пиша.Ами за мен апостол ,пророк учител и др.са титли и съм си направил труда да проверя но това че имам дриго мнение за вас  значи че не мислим.Разберете че начина ви на говорене не е на зидателен .Всеки си има своето мнение.

small axe

  • Слугуващ
  • *******
  • Posts: 972
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #28 on: February 06, 2008, 19:41:22 PM »
Добре , ето нещо назидателно:

Казваш , че апостол , пророк и учител  са титли.
Словото не казва това.Това са дарби.Духовни дарби.Дадени за изграждане на тялото.Това им е целта.Те не са дадени да се големее някой с тях , нито да счита себе си за нещо повече , а само и единствено за ползата на другите братя и сестри около нас.

Ако трябва да степенуваме дарбите на Духа , можем да го сторим въз основа на това кои от тях са по - успешни за изграждането на братята и сестрите.
Но те не са титли!Няма титли в Новия завет.Всички са равни.
Има служби и отговорности , но не и титли.
Виждаме , че тези които са ръководители , са преди всичко слуги , те имат мисленето на Христа.
Описано е какви трябва да бъдат , прочети в Тимотей.

Незнам защо все за власт някаква говориш , какво те притеснява ?
Че тук хората не зачитат ръководни братя /стареишини и тн. ли?/
Защо реши така?

Няма пастори в Библията.Никога не е имало.
Има израстнали братя , които е описано какви трябва да бъдат , и преди всичко те имат ум Христов.Това е целта.

поздрав!

evangelista1962

  • Допринасящ
  • *****
  • Posts: 245
Re: Има ли "пастори" в Библията?
« Reply #29 on: February 06, 2008, 22:25:26 PM »
Всички  били равни това го оставам без коментар....А словото казва че на едни даде да бъдат  апостоли на други пророци.Това са титли,а че са за назидание на църквата да.Имало старейшини ами добре на тях трябва да се подчиняваме.