Author Topic: Представяне: сестра Людмила  (Read 38873 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #30 on: November 17, 2013, 17:33:38 PM »
Ludmila, очевидно не си схванала за какво става въпрос. Думите не се разбират като се погледне в два речника и цитира от тях папагалски. Нужно е да се вникне повече в нещата. Думата обсъждам била с близко значение до "съдене". Ами тя и думата разсъждавам е със същия корен. Да спрем ли да разсъждаваме тогава и да почнем папагалски да учим нещата?

Сега седни и изследвай какво Писанията казват за разсъждаването и разсъдливостта. Обсъждането е когато група от хора разсъждават, изпитват и преценяват заедно.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #31 on: November 18, 2013, 03:30:49 AM »
Ludmila, очевидно не си схванала за какво става въпрос. Думите не се разбират като се погледне в два речника и цитира от тях папагалски. Нужно е да се вникне повече в нещата. Думата обсъждам била с близко значение до "съдене". Ами тя и думата разсъждавам е със същия корен. Да спрем ли да разсъждаваме тогава и да почнем папагалски да учим нещата?

Извинявайте, но добре  вникнах и разбрах и схванала съм  за какво говорил Исус, когато казал "Не съдете, за да не бъдете съдени".  Разбрах толкова дълбоко какво е обсъждане, че  нямам никакво желание да го правя.  А за папагал нещо ще кажа.
 Когато първи път чух в София от един брат как той исползваше думата папагал за духовни неща,  дълго се смях.   Толкова оригинално се изразяват в България! Браво!

Обсъждането е когато група от хора разсъждават, изпитват и преценяват заедно[/u]

Може  група от хора могат това,  но не група от вярващи новородени.  И особено да обсъждат друг вярващ.
А защо да го преценяват, изпитват?  тези действия е изобщо против учението на  Исус. По-добре групата да помогнат, да се помолят, да вникнат с братолюбие, или директно да го изобличат.  Но не обсъждат. Виждам лично разликата в същността. Също и за дискутиране.
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

dodai

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 185
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #32 on: November 18, 2013, 07:24:36 AM »
Здравей Людмила , от това което писа досега във форума много добре се разбра че заблудата ти е много голяма и истината е далеч от тебе .

Само да те попитам как така отначало като започна да пишеш във форума съвсем леко се забелязваше някакви отклонения от правописа ти а колкото повече пишеш повече започна да го объркваш . Нещо май ми се струва че го правиш умишлено . Дано да бъркам ама такива неща се забелязват и не може да се каже че за два дена си се променила .

Недей да ме наричаш брате защото не те познавам и няма основание за такова обръщение .

 

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #33 on: November 18, 2013, 09:44:33 AM »
Ludmila, очевидно много слабо познаваш Писанията, защото както не си разбрала смисъла на думи като дискутирам, обсъждам, съдя и разсъждавам така не си разбрала и израза "папагалски". Това не е израз на "оригинално" изразяване в България, а е израз от Божието слово:

Исая 29:13  Затова Господ казва: Понеже тия люде се приближават при Мене с устата си, И Ме почитат с устните си, Но са отстранили сърцето си далеч от Мене, И благоволението им към Мене По човешки поучения изучени папагалски,

Сега както си тръгнала да се смееш прибързано, нека да ти кажа една поговорка, която е наистина от България - който се смее последен се смее най-добре.

При всички случаи се вижда, че отказваш да приемеш поука и поправление, но си държиш на своето без никаква аргументация. Точно това е обратното на смирението, защото само смирен човек може да изпита позициите си до самия им корен и да ги преобърне наопаки ако истината го изисква.

Ето тук има една тема, макар и частично публикувана, която разсява християнските митове относно съденето: http://www.fellowshipbg.org/index.php?topic=375.0
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

strannik

  • Общителен
  • ***
  • Posts: 96
    • http://bratoliubie.alle.bg/
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #34 on: November 18, 2013, 09:46:55 AM »
Quote
Извинявайте, но добре  вникнах и разбрах и схванала съм  за какво говорил Исус, когато казал "Не съдете, за да не бъдете съдени".  Разбрах толкова дълбоко какво е обсъждане, че  нямам никакво желание да го правя.

Здравей Людмила. В българския език думата обсъждане не се използва за съдене, въпреки че съдържа в корена си думата "съд". Обсъждането е разговор между хора, когато има поставен някакъв въпрос, който трябва да бъде разгледан! Например двама фермери, могат да обсъждат въпроса, за производството на плодове и зеленчуци в техните градини. Двама пожарникари могат да обсъждат въпрос за бушуващ горски пожар. И в двата случая разговора не е за трети човек, който да бъде съден, въпреки това се извършва обсъждане. Друга близка дума на обсъждане е дискутиране, която идва от дискусия, което също означава разговор. Когато обаче в едно обсъждане между двама души, започнат да се поставят заключения за трето лице (било то човек или общество), може да се каже че обсъждането преминава в съдене.
Колкото до думите от Словото Божие - "Не съдете за да не бъдете съдени", трябва да знаем, че има и други в Словото, които казват:
"Ако, прочее, вие ще съдите света, не сте ли достойни да съдите ни най-малките работи?...Истина ли е, че няма между вас ни един мъдър човек, който би могъл да отсъди между братята си"
От тези стихове разбираме, че дори и да не трябва да съдим, има неправда, която трябва да бъде осветена и изобличена, но разбираме също така, че съденето е за мъдрите и пораснали братя, а младенците по добре да мълчат, защото всички често грешим.
"Ето, вие постите за препирания и карания,
И да биете с нечестиви пестници:
Не постете както днес
За да се чуе горе гласът ви."
Исая 58:4

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #35 on: November 18, 2013, 15:32:22 PM »
Quote
Извинявайте, но добре  вникнах и разбрах и схванала съм  за какво говорил Исус, когато казал "Не съдете, за да не бъдете съдени".  Разбрах толкова дълбоко какво е обсъждане, че  нямам никакво желание да го правя.

Здравей Людмила. В българския език думата обсъждане не се използва за съдене, въпреки че съдържа в корена си думата "съд". Обсъждането е разговор между хора, когато има поставен някакъв въпрос, който трябва да бъде разгледан! Например двама фермери, могат да обсъждат въпроса, за производството на плодове и зеленчуци в техните градини. Двама пожарникари могат да обсъждат въпрос за бушуващ горски пожар. И в двата случая разговора не е за трети човек, който да бъде съден, въпреки това се извършва обсъждане. Друга близка дума на обсъждане е дискутиране, която идва от дискусия, което също означава разговор. Когато обаче в едно обсъждане между двама души, започнат да се поставят заключения за трето лице (било то човек или общество), може да се каже че обсъждането преминава в съдене.
Колкото до думите от Словото Божие - "Не съдете за да не бъдете съдени", трябва да знаем, че има и други в Словото, които казват:
"Ако, прочее, вие ще съдите света, не сте ли достойни да съдите ни най-малките работи?...Истина ли е, че няма между вас ни един мъдър човек, който би могъл да отсъди между братята си"
От тези стихове разбираме, че дори и да не трябва да съдим, има неправда, която трябва да бъде осветена и изобличена, но разбираме също така, че съденето е за мъдрите и пораснали братя, а младенците по добре да мълчат, защото всички често грешим.

Благодаря ти ,брате, много ясно обясни.  Сега  повече разбрах за съденето според българската Библия.  И наистина казваш че това е за мъдрите и пораснали братя.  Амин.
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

Alesyz

  • Съпричастен
  • ****
  • Posts: 151
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #36 on: November 18, 2013, 17:12:43 PM »
Людмила, как наричате "братя", хора които не познавате и на всичкото отгоре, се вижда и кардинално разминаване в убежденията помежду Вас и тях? Или карате по инерция, нещо което не Ви прави чест. Май трябва да се спрете и да помислите добре, преди да напишете каквото и да е повече във форума.

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #37 on: November 18, 2013, 18:10:30 PM »
Здравей Людмила , от това което писа досега във форума много добре се разбра че заблудата ти е много голяма и истината е далеч от тебе .

Ако така виждате че заблудата е голяма, защо не предлагате път по добър към Христос? Именно цял път.  Ако само ще забелязвате че участникът е в заблуда без да направете нещо за помогнете му,  как може да бъдете в братолюбие?

Винаги в форума срещам такива изречения :  "това е крайно вреден и опасен",  «ти си заблудена\ заблуден» , «те са заблудени,  «лъжливи» ,  «измамена»,   "това е много опасно» и т.н.

Толкова много предупреждения!  И често  не  се открива защо е опасност, защо заблуден...   Освен това не срещнах тук още исцяло открит и  указан вярен  път  по което да ходе човека в днешно време.   Такъва практика има  разлика с това,  което четем в Библията. 

Например, Христос напърво учи много хората, учи доста учениците си,  показва им пътя и истината подробно, много свърши чудеса пред тях.  И  когато основното им даде, тогава им казва от какво да се пазет.   Също и апостолите в първата църква много послужили с наставление и поучение, бяха сами в пример,  много и много глави Павел написал като поучение за дарби, плодове, спасение, вяра,  и само няколко  написал какво е опасност и от какво да се пазят.

А тук в форума много  често написано за  опасност, и много малко  ясно поучение за различни области в живота ни. 

Например, брат Евалд  Франк   много-много от различни ъглове и страни проповядвал за тесния  път,  за свети живот,  за брака,  за греха, за плодове, за братолюбие, за испитания,  за приготвяне към среща с Христос.  А за антихриста и църковни системи  и деноминации много добре проповядва, много близо  както на форума тук са разглеждат.   В  проповедите му и книгите  се вижда  исцяло  пътя,  по които да ходе човек.  И това е  всичко без корист го прави  повече от 50 години. 
Наистина вярващи в целия свят  от неговите проповеди растат духовно,  донасят добри плодове в живота си и ежедневието.   

А тук на форума още не срещнах  проповядване за  целият  път.      Размислете,  много ли  ще даде помощ на човек само  голи думи към него  «ти си измамен»,  «ти си заблуден»?   Ако навсякъде ще виждаме в брат и сестра заблуден, измамен,  опасен и т.н.  ,  може да изпусним  възможност за гостоприимство,  може да не нахраним,  да не посетим, да нараним без причина.  И на края с какви плодове ще стигнем???
 
Още пример:  Тук  на форума в профила на един участник видях сайт http://bratoliubie.alle.bg ,  посетих го , четах  и се радвах, брат пише  много ясно  и  може да видиш  пътя за какво говори.  Именно на този сайт осещах  Божията любов ,  братолюбие  без  корист,  искреност,  простота в Христос. 
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #38 on: November 18, 2013, 18:14:52 PM »
Людмила, как наричате "братя", хора които не познавате и на всичкото отгоре, се вижда и кардинално разминаване в убежденията помежду Вас и тях? Или карате по инерция, нещо което не Ви прави чест. Май трябва да се спрете и да помислите добре, преди да напишете каквото и да е повече във форума.

Някой познавам. 
Аз съм дошла на форум с название «Братско общение…»  Помислях че тук участват братя и сестри  в Христос. 
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #39 on: November 18, 2013, 19:37:14 PM »
Quote
А тук на форума още не срещнах  проповядване за  целият  път.      Размислете,  много ли  ще даде помощ на човек само  голи думи към него  «ти си измамен»,  «ти си заблуден»?   Ако навсякъде ще виждаме в брат и сестра заблуден, измамен,  опасен и т.н.  ,  може да изпусним  възможност за гостоприимство,  може да не нахраним,  да не посетим, да нараним без причина.  И на края с какви плодове ще стигнем???

На първо място този форум не е създаден за проповядване на нещо. Той е създаден за да създава връзки между Божии хора, а не за да "проповядва за целия път". Форума не е деноминация, не е църковно формирование. Форума е платформа за разговори. Всеки може да получи или даде в тези разговори според това до което е достигнал АКО наистина е покаян и обърнал се към Бога човек.

Когато дойде нов човек - ние не знаем той какъв е, дали е наистина покаян човек, дали вярва в истинния Бог или в един от многото богове на християнството. Затова ние не прибързваме да наричаме никого "брат" или "сестра" защото не се отнасяме лекомислено към това кого наричаме дете на Бога.

Ти наричаш обоснованите предупреждения спрямо тебе - "голи думи". Аз например като ти казах, че е опасно да използваш думи чието съдържание не познаваш - аз го направих аргументирано. Ти успя ли да вникнеш в аргументите? Искреността и сериозността изискват човек да внимава на дискусията и на дадените аргументи. Аз разбирам, че ти имаш затруднения с езика, но най-доброто, което можем да направим е да говорим на ясен и разбираем български език, което и правим. Ние също имаме затруднения да разбираме твоят български акцент, но това не ни пречи да внимаваме ако имаш аргумент по някоя тема да ти отговорим адекватно.

Quote
Аз съм дошла на форум с название «Братско общение…»  Помислях че тук участват братя и сестри  в Христос. 

Презумпциите не са добър съветник. Човек когато посети някое място - не трябва да се води от презумпциите на своите представи и своята си терминология, но първо да се запознае за какво става въпрос на даденото място и тогава ще може да се включи адекватно.

Аз разбирам, че ти имаш проблем с това, че ние не приемаме Бранхам. Аз съм написал в съответната тема защо не намирам основания да го приема. Дал съм три ясни точки, които смятам, че мога да докажа от самите думи на Бранхам. Поради тия три точки аз не мога да приема Бранхам за това, което ти си го приела че е. Не е нужно да изслушам 200 проповеди от него за да преценя що за човек е. В света има хиляди хора които подобно на него имат претенции да са някакви специални Божии пратеници. Ти изслушала ли си всичките проповеди на всичките хора с подобни претенции? Това, което цитираш - че човек трябва да бъде изслушан (според закона) няма значението, което ти му прилагаш - някой да му изслуша всичките проповеди. Ти например на Стефан Главчев изчела ли си му всичките (може би близо 200 книги) или изслушала ли си му всичките проповеди? Той има претенции подобни (ако не и по-големи) на тези на Бранхам и има много повече видения и откровения според както сам свидетелства в книгите си.

Това, което пасажа от Йоан 7:51 говори е на първо място за жив човек, на който може да бъдат зададени конкретни въпроси и трябва да бъде изслушан и да бъде видян какво точно прави. Ако Бранхам беше жив и по някакво стечение ми се беше наложило да си имам работа с него, аз бих поговорил с него, бих му задал определени въпроси и бих изслушал отговорите му. Йоан 7:51 не говори за мъртъв човек и не може да бъде прилагано към такъв в смисъл да му се изслуша всичко, което е казал или изчете всичко, което е написал.

Божието Слово изисква да изпитваме всеки човек който има някакви претенции за нещо. Било ако се нарича учител, или ако се нарича пророк или ако се нарича апостол (Откр. 2:2). И ако някой бъде намерен за лъжлив - трябва да бъде обявен точно за такъв. Исус похвалва тези които са изпитали и намерили определени човеци, че са лъжливи. Не ги обвинява, че са ги обсъждали или че са ги съдили, както ти се опитваш да правиш. Тази безумна практика на мнозина считащи се за християни да обвиняват, че другите съдят е напълно лицемерна, защото няма как да обвиниш, че някой съди без ти в този момент да го съдиш, че той съдел. Това е вино от което трябва да се изтрезнее.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #40 on: November 19, 2013, 01:42:11 AM »

  Аз например като ти казах, че е опасно да използваш думи чието съдържание не познаваш - аз го направих аргументирано.  Ти успя ли да вникнеш в аргументите?
Вникнах ,  може и още ще вниквам.  А вие,  вникнахте ли  когато  ви се помолях да не  съдите спешно «лъжлив пророк»,  а да решавате това лично с Христос,  Които го прател, да имате Неговия поглед .  Вие  също така напрвяхте, го получихте?
  Искреността и сериозността изискват човек да внимава на дискусията и на дадените аргументи.
   Искреността и сериозността изискват  на вярващ човек  спешно никой да не съди и да не унижава.  Аз не смятам за вас че вие сте заблудени.   
 
  Аз разбирам, че ти имаш проблем с това, че ние не приемаме Бранхам.  Не е нужно да изслушам 200 проповеди от него за да преценя що за човек е. 
   Има записани повече  1100  проповеди неговите на  английски,  в оригинала  както ги проповядвал в  събранията.   А  реално  ги  проповядал много повече.  Не е возможно да прецените дори и от 10-20 проповеди -  това е моето мнение.  Уважавам и вашето.  Може да не слушате.  Имайте само мир в сърцето. 

Ти например на Стефан Главчев изчела ли си му всичките (може би близо 200 книги) или изслушала ли си му всичките проповеди?
Не съм чула.  Возможно ще ги  чета и ще вниквам,  заедно  с молитва.
   
 
Исус похвалва тези които са изпитали и намерили определени човеци,  че са лъжливи.
  Това Той каза  До ангела на ефеската църква. Може и тук на форума има хора със служение ангел до някаква църква? 

  Това, което пасажа от Йоан 7:51 говори е на първо място за жив човек, на който може да бъдат зададени конкретни въпроси и трябва да бъде изслушан и да бъде видян какво точно прави. Ако Бранхам беше жив и по някакво стечение ми се беше наложило да си имам работа с него, аз бих поговорил с него, бих му задал определени въпроси и бих изслушал отговорите му. 
   Много добре.  Не вие ли ма попитахте за Евадл Франк подробно  как  живеял и др.,  и  аз ви отговорях честно.  И повиках ви  «идете и вижте».    Абсолютно с  добри мотиви и с мислене,  че  може да  стане  благословение за вас,  духовно обогатяване. 
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #41 on: November 19, 2013, 02:20:47 AM »
Quote
Вникнах ,  може и още ще вниквам.  А вие,  вникнахте ли  когато  ви се помолях да не  съдите спешно «лъжлив пророк»,  а да решавате това лично с Христос,  Които го прател, да имате Неговия поглед .  Вие  също така напрвяхте, го получихте?

Първо никой не "съди спешно" - въпроса бива подложен на изследване и изпитване, както учи Писанието. Ти можеш ли да ми покажеш откъде изваждаш това учение, че ученията и твърденията на човеците и пророците не се изпитват чрез фактите и Писанията, а чрез мистичното "решаване лично с Христос"? В Библията няма подобно учение. Няма да намериш нито един Библейски пасаж в потвърждение на мистичната практика, която рекламираш. Изпитването става според Писанията и според реалността на фактите.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #42 on: November 19, 2013, 10:45:30 AM »
Quote
Вникнах ,  може и още ще вниквам.  А вие,  вникнахте ли  когато  ви се помолях да не  съдите спешно «лъжлив пророк»,  а да решавате това лично с Христос,  Които го прател, да имате Неговия поглед .  Вие  също така напрвяхте, го получихте?

Първо никой не "съди спешно" - въпроса бива подложен на изследване и изпитване, както учи Писанието. Ти можеш ли да ми покажеш откъде изваждаш това учение, че ученията и твърденията на човеците и пророците не се изпитват чрез фактите и Писанията, а чрез мистичното "решаване лично с Христос"? В Библията няма подобно учение. Няма да намериш нито един Библейски пасаж в потвърждение на мистичната практика, която рекламираш. Изпитването става според Писанията и според реалността на фактите.

Мзвинявайте, но къде аз ви казах за мистична практика?  Това  не съм го помислела.  Да решаваш  с Христос за мен  има значение :

Искайте, и ще ви се даде; търсете, и ще намерите; хлопайте, и ще ви се отвори,
 8 защото всеки, който иска, получава; който търси, намира; и на тогова, който хлопа, ще се отвори.
 9 Има ли между вас човек, който, ако му поиска син му хляб, ще му даде камък?


За това ви написах.
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #43 on: November 19, 2013, 10:52:20 AM »
А къде остава изследването на фактите и изпитването според Писанията, както навсякъде Библията учи? А и пасажа който си цитирала не е казан във връзка с изпитване на учители и учения. За тях има съвсем други пасажи. Ти дали ги знаеш кои са?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #44 on: November 19, 2013, 12:33:41 PM »
А къде остава изследването на фактите и изпитването според Писанията, както навсякъде Библията учи? А и пасажа който си цитирала не е казан във връзка с изпитване на учители и учения. За тях има съвсем други пасажи. Ти дали ги знаеш кои са?

Исус Христос  ни каза  че  Господните слуги  и   лъжливите  ще се познават по плодовете им!  Уилиам Бранхам в живота си  бил изпълнен с  Любов, Радост, Мир, Дълготърпение, Благост, Милосърдие, Вяра, Кротост, Въздържание. Тези плодове на духа  били са  в него напълно,  голяма мнозина хора  ги видяли в Бранхам  постоянно,  дори и противниците  му  признават това, което го знаел.

Още Христос  казал, че  грозде  не се бере от тръни!   Ако е  пророк  трън, толкова много грозде няма да берат от неговото служение. 


Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)