Author Topic: Представяне: сестра Людмила  (Read 38901 times)

0 Members and 1 Guest are viewing this topic.

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #15 on: November 14, 2013, 21:25:42 PM »
Не можете да промените потребителското име с което се логвате, но екранното име можете да го промените от настройките на профила си. Все пак аз го промених сега според молбата. Не знам само на кирилица да бъде или на латиница да остане?
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #16 on: November 14, 2013, 21:34:49 PM »
А да попитам на свой ред - каква е вашата дефиниция за "смирение" - понеже аз рядко срещам хора, които да разбират и следват Библейския вид смирение, вместо това следват неща имащи вид на благочестие, но отречени от силата му.
 

 За благочестие на вярващ човек може да говорим само когато го виждаме как живее в ежедневието, как се отнася с хората около него и т.н.  А чрез общение  в интернета как може безпогрешно да се определи силата  на благочестие?   

Може ли да ви припомня, и на Тихомир също, че  вие сте в темата  "Представяне: сестра Людмила".  Аз се представях според правилата.  Мисля, че за дискутиране може  да се открие друга тема.  Благодаря.
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #17 on: November 14, 2013, 21:37:14 PM »
Не можете да промените потребителското име с което се логвате, но екранното име можете да го промените от настройките на профила си. Все пак аз го промених сега според молбата. Не знам само на кирилица да бъде или на латиница да остане?

Много, много благодаря ви, брате Watchman, оставете така на латиница.  ГОЛЯМА БЛАГОДАРНОСТ !!!!
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #18 on: November 14, 2013, 21:57:38 PM »
Quote
За благочестие на вярващ човек може да говорим само когато го виждаме как живее в ежедневието, как се отнася с хората около него и т.н.  А чрез общение  в интернета как може безпогрешно да се определи силата  на благочестие?   

Все пак аз попитах за вашата дефиниция за смирение, поне това е което можем да дискутираме в интернет.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #19 on: November 15, 2013, 00:50:24 AM »
Все пак аз попитах за вашата дефиниция за смирение, поне това е което можем да дискутираме в интернет.

 Какво значи дефиниция не знаях, но разбрах че е  «определение» Така ли?   Не ми е лестно с български, извинявайте че пиитам. Вие пишете че може да дискутираме за това.  Кажете, думата «дискутират» означава «обсъждат» ?  много години съм чела руската Библия, но в нея няма точно таково понятие.  Българската Библия чета последните години и много ми се харесва, често се радвах за чудесно изразяване на различни стихове.
За смирението ще отговоря как лично го разбирам.
Смире́нието е противоположно на  гордостта.  Смирението една от основните добродетели на християнския живот.  Има мнение че   Смирението  в духовния живот на християнина  проявява се във факти  и  явно се вижда.   Какво е  истинското  смирение   напълно ни показа Христос.  Мисля   че именно от Него трябва да се  учи християнина,  така  казвам го и на децата.   Той  е съвършенен пример.   И знам няколко вярващи  с истинско смирение, среди тях е съпруга ми.   Това е за благословение да виждаш пред очите как човек е смирен напърво пред Бога,  люби  Словото,  виждаш как  се проявява смирението му  с ближните,  с враговете,  с вярващи.  Но и също за своите убеждения  се бори,  доказвайки  с Писанията,  ни гледа на лице  дали пред него 4 пастора баптистки.  Например,  истински смирен брат  силно опровергаваше публично традиционните  християни и доказваше с Писанието, като някога Аполос. 
Видяла съм вярващи, коите дълго време бяха на вид смирени, но когато стана въпрос да бъдат верни на Словото, показава се друго лице, и особено гордостта излезе, това видяха и други вярващи. Затова съгласна съм че смирението във факти и се вижда.   
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #20 on: November 15, 2013, 10:24:14 AM »
Да "дефиниция" означава определение, смисъл, съдържание, същност.

Съгласен съм, че смирението е обратното на гордостта, но ако трябва да дефинираме смирението чрез гордостта, то тогава ще трябва да дефинираме и гордостта също.

Съгласен съм, че Христос е показал какво е истинско смирение, но ако ще дефинираме смирението чрез Христос, то ще имаме още по-обхватната задача да дефинираме кой е Христос и как точно Той живееше (не според човешките традиции, а според реалността на Писанията).

Виждам също, че си споделила какви са твоите собствени очаквания и представи относно това какво означава в твоите очи някой да е смирен.  Всеки има своите очаквания и представи, но отново това не е библейска дефиниция на нещата.

За да се дефинират неща като смирение и гордост е нужно човек да изследва целенасочено какво Писанието учи относно смирението и гордостта, при това в най-голяма задълбоченост. И само тогава може да си позволи (при това пак внимателно и със страх от Бога) да твърди кой е смирен и кой не е. Виждам, че ти все още не си направила такова изследване и се затрудняваш да дадеш ясна библейска дефиниция за смирение. Поради тази причина е много опасно да си служиш въобще с термини като "смирен" и "смирение" защото ще говориш според своите човешки представи, а не според истината на Божието Слово.

Проблема е че хората в християнството се плъзгат по инерцията и представите насаждани хиляди години от човеци и не са направили труда да изпитат всичко, което християнството им е поднесло, дори в най-благочестиво изглеждащата си форма.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #21 on: November 15, 2013, 12:50:00 PM »
За да се дефинират неща като смирение и гордост е нужно човек да изследва целенасочено какво Писанието учи относно смирението и гордостта, при това в най-голяма задълбоченост. И само тогава може да си позволи (при това пак внимателно и със страх от Бога) да твърди кой е смирен и кой не е. Виждам, че ти все още не си направила такова изследване и се затрудняваш да дадеш ясна библейска дефиниция за смирение. Поради тази причина е много опасно да си служиш въобще с термини като "смирен" и "смирение" защото ще говориш според своите човешки представи, а не според истината на Божието Слово.
Благодаря.  Можете ли вие подробно  да дадете примери за смирение в вашия живот къде видяли сте, преживяли.   И още, ако имате време, покажете как я виждате ясната  библейска  дефиниция за смирение. 
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #22 on: November 15, 2013, 18:26:47 PM »
Quote
Можете ли вие подробно  да дадете примери за смирение в вашия живот къде видяли сте, преживяли.

Когато говорим за дефиниране на определени библейски реалности ние не можем да извличаме тези дефиниции от нашия собствен живот, защото нашия живот не е 100% вдъхновен от Бога, както са вдъхновени Свещените Писания. Затова ако искаме да разберем истината ние трябва да изследваме Писанията и да съобразим живота си с реалностите, които научаваме от тях. Също така не е редно да парадираме със себе си и със живота си. Ако някой друг може да ни препоръча за нещо, ние не трябва да препоръчваме себе си (2Кор. 10:18).

Quote
И още, ако имате време, покажете как я виждате ясната  библейска  дефиниция за смирение. 

Ще дам само една насока за това какво Писанието учи за смирението, без да влизам в изчерпателно дефиниране, с цел да дам пример как смирението не е това, което хората обикновено си мислят или очакват:

1Царе 21:27  А Ахаав, като чу тия думи, раздра дрехите си, тури вретище на снагата си, пости и лежеше обвит във вретище, и ходеше внимателно.
1Царе  21:28  Тогава Господното слово дойде към тесвиеца Илия и рече:
1Царе  21:29  Видя ли как се смири Ахаав пред Мене? Понеже той се смири пред Мене, няма да докарам злото в неговите дни; в дните на сина му ще докарам злото върху дома му.


Ахаав беше един от най-пропадналите и нечестиви царе в историята на Израел. При това той добре знаеше какво означава да бъде смирен пред Бога. Ето защо когато чу за Божиите съдби произнесени срещу него той започна да ходи внимателно. Виждайки това сам Бог каза, че Ахаав се е смирил. Този пасаж е много важен защото виждаме какво Бог нарича смирение, а не какво човеците считат за смирение. Раздирането на дрехите и обличането със вретище беше първоначалния акт на смирение и е по-скоро външен белег. Но вътрешната реалност на смирението на Ахаав беше в това, че той започна да ходи внимателно. Това не беше временен акт на раздиране на дрехи или обличане в бодливата дреха от кози косми (наречена вретище), но беше постоянното пребъдване на истинското смиряване на Ахаав - да ходи внимателно. Писанията говорят изключително много за важността на вниманието, а това е въпрос, който традиционно е изключително игнориран по християнските църкви. Бог обаче нарича ходенето с внимание - смирение.

Това е само един пример за драстичното разминаване между дефинициите на Бога и тези на религиозните човеци. Примера не е изчерпателен по отношение на смирението, но е много показателен за това, че Божиите мисли, не са като човешките.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #23 on: November 15, 2013, 19:10:33 PM »

1Царе 21:27  А Ахаав, като чу тия думи, раздра дрехите си, тури вретище на снагата си, пости и лежеше обвит във вретище, и ходеше внимателно.

Много благодари ви.  Погледнах в руската Библия , тук няма я дума внимателно , ето

 27 Выслушав все слова сии, Ахав умилился пред Господом, ходил и плакал, разодрал одежды свои, и возложил на тело свое вретище, и постился, и спал во вретище, и ходил печально.

което  означава  че той ходеше и викаше.... и  ходеше тъжно, печално. И тук още има  уникална дума  "умилился", която я няма в българската Б.  Виждам същественна разлика в смисъла на този стих в двата превода. 

Благодаря ви за хубаво мнение  и рядка мисъл за смирение. СПАСИБО ! СПАСИБО !
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #24 on: November 15, 2013, 20:06:49 PM »
Много от преводите на Библията следват определена теологична традиция. Предполагам, че руския превод, който ползвате следва православната традиция в която на думи като "умиление" се придава огромно значение.

Аз обаче погледнах еврейския оригинал преди да публикувам предишния си отговор и там оригиналната еврейска дума не съдържа смисъла на "печално" или "опечаление". Смисъла на еврейската дума е много по-близък до българското "внимателно" а буквално означава "плавно, нежно, с голямо внимание".
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #25 on: November 15, 2013, 20:23:27 PM »
Много от преводите на Библията следват определена теологична традиция. Предполагам, че руския превод, който ползвате следва православната традиция в която на думи като "умиление" се придава огромно значение.

Аз обаче погледнах еврейския оригинал преди да публикувам предишния си отговор и там оригиналната еврейска дума не съдържа смисъла на "печално" или "опечаление". Смисъла на еврейската дума е много по-близък до българското "внимателно" а буквално означава "плавно, нежно, с голямо внимание".

О, благодаря!   Може ли да даде те линка на еврейски оригинал, или имате го в книжна форма.
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #26 on: November 15, 2013, 22:03:03 PM »
Аз използвам софтуера на e-sword. Можете да го изтеглите безплатно от www.e-sword.net

Този софтуер съдържа множество безплатни преводи на Библията включително оригиналните текстове на еврейски и гръцки, руски, български и въобще преводи на Библията на почти всички езици. Отделно има лексикони, речници и много помагала на оригиналните езици, но като цяло е нужно да се знае английски за да може да се ползват лексиконите и речниците.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #27 on: November 17, 2013, 00:41:41 AM »
Аз използвам софтуера на e-sword. Можете да го изтеглите безплатно от www.e-sword.net

Този софтуер съдържа множество безплатни преводи на Библията включително оригиналните текстове на еврейски и гръцки, руски, български и въобще преводи на Библията на почти всички езици. Отделно има лексикони, речници и много помагала на оригиналните езици, но като цяло е нужно да се знае английски за да може да се ползват лексиконите и речниците.
Благодаря ви, брате, бях на e-sword ,много е голям, трябва доста време , мисля да спра да пиша на форума. Но може би ще отговорите за думата "дискутиране" какъв смисъл влагате в нея.
Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)

Watchman

  • Administrator
  • Слугуващ
  • *****
  • Posts: 3954
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #28 on: November 17, 2013, 10:40:07 AM »
Дискутиране означава обсъждане.
Ez 3:17  Son of man, I have made thee a watchman unto the house of Israel: therefore hear the word at my mouth, and give them warning from me.

Is 21:6  For thus hath the Lord said unto me, Go, set a watchman, let him declare what he seeth.

Ludmila

  • Посещаващ
  • **
  • Posts: 70
  • сестра Людмила
    • Вечното Благовестие
Re: Представяне: сестра Людмила
« Reply #29 on: November 17, 2013, 15:11:34 PM »
Дискутиране означава обсъждане.

Благодаря ви, така също го разбрах. В българската Библия търсенето не даде резултат че има  дума  «обсъждане» в нея.  И  българския речник също не даде значението на думата.  Но има друга дума с близко значение - «съдене».
В моята Библия Христос казал: Не съдете, за да не бъдете съдени.
   Защото с каквато съдба съдите, с такава ще ви съдят…
(Мат. 7:1-2)

Погледнах  в друг  софтуер също с гърцки/еврейские думи-оригинали http://allbible.info, там думата  «съдете»  има  значение:  извършване на сключването,  доведеждане  до заключението,  съдейство,   извършване на съд;   да осъдиш,  да обвиняваш;  разделяване, избиране. Следователно, всички  тези неща и действия може ли  да  правят вярващи срещу човек  според тази заповед на Христос?

И още едно интересно за  думата «обсъждане» за да се види още смисъл я.
 Има  таково изречение (автор е неизвестен) :
Великите хора обсъждат идеи.
Обикновените хора обсъждат събития.
Глупавите  хора  обсъждат  други хора.

Така казва ГОСПОД: Застанете на пътищата и вижте, и попитайте за древните пътеки — кой е добрият път, и ходете в него... (Йер. 6:16)